Βράσ 'τα τέτοια όνειρα

Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
giwrgos_p
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 30 Σεπ 2006 08:03 pm

Βράσ 'τα τέτοια όνειρα

#1 Δημοσίευση από giwrgos_p »

Στις "τελευταίες αλλαγές" είδα το τραγούδι αυτό και το άνοιξα, επειδή έχει μία κάποια σημασία για μένα.
Δεν ξέρω ποιες είναι οι αλλαγές, δεν τις κατάλαβα στο "ιστορικό αλλαγών", μιας και είδα το "όπως ανέβηκε" και στην επόμενη δεν έγραφε κάτι. Αλλά υπάρχει και στα "45 τελευταία τραγούδια που ανέβηκαν", αν και θυμάμαι πως υπήρχε στη σελίδα. Τέλος πάντων, υπήρχε λάθος στον πρώτο στίχο, αλλά έχω και κάποιες άλλες διαφωνίες στους στίχους:
Βρε συ γυναίκα πονηρή, βρε πονηρή

τα λάθη χαράτσιδεν πληρώνω

κι αν μ' αγαπάς, κι αν μ' αγαπάς

γιατί ζητάς στεφάνωμα μεσ' στη γκίνια μου, λαχτάρα μου

ασ' τα, ασ' τα, τα παμπόνηρα

βρασ' τα, βράσ' τα τέτοια όνειρα.


Ειν' οι καιροί ανάποδοι, ανάποδοι

και που να βρω παράδες

μη μου κολλάς, μη μου κολλάς

κι άμα το θες χωρίζουμε, δεν κοστίζουνε σκοτίζομαι, λαχτάρα σου

ασ' τα, ασ' τα, τα παμπόνηρα

βρασ' τα, βράσ' τα τέτοια όνειρα.


Κάποιο κορόιδο θα βρεθεί, ναι θα βρεθεί

για να το χαρακώσεις χαρατσώσεις

αλλού να βρεις να μπαλωθείς

δεν ειμ' εγώ μπεγλέρι σου για το χέρι σου, λαχτάρα σου

ασ' τα, ασ' τα, τα παμπόνηρα

βρασ' τα, βράσ' τα τέτοια όνειρα.

Ακούω τελείως λάθος;

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

Re: Βράσ 'τα τέτοια όνειρα

#2 Δημοσίευση από max »

Το τραγούδι αυτό εμφανιζόταν με μηδενικό Bitrate, υπήρχε στη βάση δεδομένων αλλά ήταν ανύπαρκτο ως αρχείο και δεν έπαιζε στο ράδιο ούτε στον πλέηερ. Αυτό μάλλον συνέβη κατά τη μεταφορά στην καινούρια σελίδα. Τα τραγούδια αυτά σύνολο βρέθηκαν περίπου 120, σιγά σιγά τα περνάμε από την αρχή γι'αυτό είναι φρεσκοανεβασμένο.

Για τις αλλαγές έχει πρόβλημα και πρέπει να φτιαχτεί, αν τώρα πχ αλλάξεις μόνο το youtube url , μπαίνει μια εγγραφή πως κάτι άλλαξε αλλά δεν φαίνεται πως η αλλαγή έχει να κάνει πχ με το youtube ή με το λήμμα στο wiki. Σιγά σιγά θα φτιαχτεί κι αυτό.

Το είδες αυτό με την ταχύτητα στην επιστροφή των αποτελεσμάτων ; πλέον και παραδοσιακά να ψάξεις και άλλο καλλιτέχνη στα βγάζει πολύ γρήγορα και μπορείς και μέσα στα επιστρεφόμενα αποτελέσματα πολύ εύκολα να φιλτράρεις αν θες κάτι συγκεκριμένο..

giwrgos_p
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 30 Σεπ 2006 08:03 pm

Re: Βράσ 'τα τέτοια όνειρα

#3 Δημοσίευση από giwrgos_p »

Είναι πολύ καλύτερη η πλοήγηση στη σελίδα, στη βάση σίγουρα. Και η ταχύτητα στην επιστροφή σε κατηγορίες που παλιότερα ήταν, πρακτικώς, μη προσπελάσιμες. Θα σου γράψω μερικές παρατηρήσεις για τις ετικέτες δίσκων στο κατάλληλο σημείο του φόρουμ. Απλώς, με αφορμή το παραπάνω τραγούδι και παρατηρώντας τις νέες προσθήκες, αν τώρα πάς σε κάποια κατηγορία και κάνεις sort by ημερομηνία προσθήκης, βγαίνουν πρώτα αυτά τα τραγούδια, που υπήρχαν όμως. Πάντως, αν είναι μόνο για 120 τραγούδια, δεν νομίζω πως τρέχει και τίποτα, μικρή η διαφορά. Και, απ' ότι παρατηρώ, ο ρυθμός του Αυγέρη είναι καταιγιστικός....

Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

Re: Βράσ 'τα τέτοια όνειρα

#4 Δημοσίευση από fakk »

Αντικαταστήθηκαν όλα τα προβληματικά (147).

Απάντηση

Επιστροφή σε “Αναζητήσεις στίχων - τραγουδιών”