Τραγούδια στη σελίδα

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
markos4
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2005 07:30 pm
Τοποθεσία: ΑΜΑΛΙΑΔΑ

Τραγούδια στη σελίδα

#1 Δημοσίευση από markos4 »

Παιδιά πιστεύω πως πρέπει όλοι μας να γίνουμε πιό προσεκτικοί όταν ανεβάζουμε τραγούδια. Τελευταία έχουμε γίνει πολλά μέλη (αυτό βέβαια είναι ευχάριστο, όσο περισσότεροι ρεμπέτες τόσο καλύτερα) αλλά με το συμπάθειο γίνεται αλόγιστο ανέβασμα τραγουδιών.... Δέν έχει η σελίδα το καθαρό ρεμπέτικο χρώμα.... Ίσως να είμαι εγώ περίεργος, αλλά οφείλω δημοκρατικά να καταθετω τις απόψεις μου.... Πολύ ωραία και τα δημοτικά π.χ. αλλά πρέπει να βρεθεί και η αντίστοιχη σελίδα να ανέβουν....

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#2 Δημοσίευση από max »

Δίκιο έχεις και το χουμε αφήσει κ μεις λίγο χύμα το πράμα .

Θα δούμε τι μπορούμε να κάνουμε μεσα στις επόμενες μέρες

xenos
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006 01:31 pm

#3 Δημοσίευση από xenos »

Και δική μου γνώνη είναι, ότι ανεβαίνουν τραγούδια που δεν βρίσκονται στο πνεύμα του site. Δεν έχουν ούτε το χρονικό βάρος ( σύγχρονες εκτελέσεις )
ούτε και το θεματικό περιεχόμενο και ύφος. Ωστόσο, δε θα έλεγα όχι, σε δημοτικά που τραγουδήθηκαν από τα αηδόνια του ρεμπέτικου. Πολύ δε περισσότερο, για εκτελέσεις που έγιναν στις αρχές του αιώνα.
Αισιοδοξώ, ότι δε θα χάσουμε το δρόμο μας.

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#4 Δημοσίευση από mpletsas »

Επειδή την έχουμε κάνει πολλές φορές αυτή την κουβέντα με τον max, σε καθησυχάζω ότι δεν είναι τα δημοτικά αυτά που «προβληματίζουν». Είναι τα μεταγενέστερα του '55 (για να το πω χονδρικά).

Billaras
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 10 Αύγ 2005 07:12 pm
Τοποθεσία: Καναδάς
Επικοινωνία:

#5 Δημοσίευση από Billaras »

Εγω θα προτεινα μιας και τo site ασχολειται με το ρεμπετικο και έχουν ξεκαθαριστεί οι θέσεις σε προηγούμενα ποστ να μπει ΚΑΙ ΑΥΣΤΗΡΟ χρονολογικο οριο ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ αν το τραγουδι εχει σχεση με το ρεμπετικο η οχι. Π.χ να σβηστουν ΟΛΑ οσα ειναι μετα το π.χ 60 ακόμα και αν είναι απο τον Τσιτσάνη (απλά δεν είναι ρεμπέτικο). Επισης να σβηστούν και ΟΛΑ τα δημοτικά και αλλές γελοιότητες που έχουν ανέβει απλα και μόνο για να λέμε οτι ανεβάζουμε κατι. Αλλιώς να ανεβάσουμε και το "Μωρή κοντούλα Λεμονιά" και το "Στης Παργας τον ανήφορο, καννέλα και γαρύφαλλο" και ένα τραγούδι που είπε ο παππούς μου στο χωριό στο γάμο του, επειδη είναι ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ. Μην τα βαζουμε όλα μεσα σ'ενα καζάνι ρε παιδιά. Πρέπει να αναμιγνύουμε προσεκτικά τα υλικά όταν κάνουμε σούπες!

xenos
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006 01:31 pm

#6 Δημοσίευση από xenos »

Επανερχόμενος, σας γνωρίζω ότι συμφωνώ απόλυτα με τη θέση σας, για μια προσεκτικότερη επιλογή του υλικού που ανεβαίνει, στο πνεύμα των όρων που το θέτετε. Όλοι καταλαβαίνουμε τι θέλουμε, και όπως είπατε και σεις, η επιθυμία όλων μας για προσφορά, ας μη οδηγεί κάποιους σε λαθεμένες επιλογές.

ΘΑΝΑΣΗΣ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 23 Απρ 2005 08:30 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΧΑΝΙΑ

#7 Δημοσίευση από ΘΑΝΑΣΗΣ »

Συμφωνω απολυτα με το ΜΠΙΛΛΑΡΑ και ας μας την πεσουν ξανα μερικοι , να μην ειναι μονος του
Η ΖΩΗ ΚΥΛΑΕΙ ΣΑΝ ΤΟ ΝΕΡΑΚΙ

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”