ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ??

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
vacondios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: 28 Αύγ 2004 07:17 am
Τοποθεσία: Αρτέμιδα Αττικής

#8 Δημοσίευση από vacondios »

dream έγραψε:
Βάζω τόσα ερωτήματα και πάλι για το Μάρκο λέμε??!!
Ίσως διότι θα ήταν ο μόνος που αν συμμετείχε σε τούτη τη συζήτηση θα μπορούσε να μας καλύψει σε όλα τα ερωτήματα.

Multi_Kulti
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 15 Οκτ 2004 04:24 am

#9 Δημοσίευση από Multi_Kulti »

Δεν νομίζω να τον ενδιέφερε καν μια τέτοια συζήτηση.Το πολύ πολύ να έπιανε το μπουζουκάκι και να έριχνε μια πενιά όπως ξέρει μόνο αυτός...

Επίσης ο Μάρκος δεν χρησιμοποιούσε ποτέ την λέξη ρεμπέτικο για τα τραγούδια του απλά τα χαρακτήριζε Λαϊκά.Ο όρος ρεμπέτικο γι αυτά τα τραγούδια ήρ8ε πολύ αργότερα απο προσπάθειες διαβασμένων "ρεμπετολόγων" όπως ο Η.Πετρόπουλος (καλή του η ώρα) ή ο Σχορέλης να οριοθετήσουν και να καθορίσουν αυτό το "περίεργο" είδος μουσικής.

Άβαταρ μέλους
KOROIBOS
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004 01:53 am

Re: ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ??

#10 Δημοσίευση από KOROIBOS »

dream έγραψε:Τι ορισμό θα μπορούσε να δώσει κανείς στο ρεμπέτικο? Τι έιναι ρεμπέτικο ?

Ετυμολογικά προέρχεται από το ρήμα "ρέμβομαι" που σημαίνει τριγυρνώ,ρεμβάζω κλπ . Λέει ένα στιχάκι ..

Άιντε κι ας ρεμπελέψουμε,ρεμπέτες να γενούμε
να μας 'γαπουν μελαχροινές να τις περιφρονούμε


Είναι τραγούδια των ρέμπελων,περιθωριακών,φυλακόβιων, είναι τραγούδια της αγάπης,είναι της ξενιτειάς? Τι είναι ? Είναι όλα μαζί ? Κι αν ναι χωράνε όλα αυτά μέσα σε μια λέξη ρεμπέτικο?


:roll:
Μια αρκετά εμπεριστατωμένη απάντηση στο ερώτημα βρίσκεται στο site http://costasmoulas.nostos.gr . Εκεί υπάρχουν και αρκετά ρεμπέτικα τραγούδια ταξινομημένα κατά συνθέτη και προέλευση.
Επίσης στο site www.houpas.com υπάρχουν πολλά τραγούδια: ψαλτοτράγουδα, βυζαντινοί ύμνοι, παραδοσιακά και μακάμια ανατολής σε μορφή rm και midi.
:idea:Για εύρεση στίχων : www.stixoi.info ή www.rebetiko.gr (με φωτογραφίες και βιογραφίες).
Τελευταία επεξεργασία από KOROIBOS σε 07 Δεκ 2004 04:26 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
vacondios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: 28 Αύγ 2004 07:17 am
Τοποθεσία: Αρτέμιδα Αττικής

#11 Δημοσίευση από vacondios »

Multi_Kulti έγραψε: Επίσης ο Μάρκος δεν χρησιμοποιούσε ποτέ την λέξη ρεμπέτικο για τα τραγούδια του απλά τα χαρακτήριζε Λαϊκά.
.
Όλοι οι ρεμπέτες του ντουνιά
εμένα μ' αγαπούνε
μόλις θα μ' αντικρίσουνε
θυσία θα γινούνε

Όσοι δε με γνωρίζουνε
τώρα θα με γνωρίσουν
εγώ κάνω τη τσάρκα μου
κι άς με καλαμπουρίζουν

Εγώ φτωχός γεννήθηκα
στον κόσμο έχω γυρίσει
μέσα απ' τα φύλλα της καρδιάς
εγώ έχω μαρτυρήσει

Όλοι οι κουτσαβάκηδες
που ζούνε στο κουρμπέτι
έχουνε στη καρδούλα τους
πολύ μεγάλο ντέρτι

Μάρκος
δεκαετία 1930

Multi_Kulti
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 15 Οκτ 2004 04:24 am

#12 Δημοσίευση από Multi_Kulti »

Μάλλον δεν με κατάλαβες..
Έγραψα οτι ο Μάρκος δεν χαρακτήριζε τα τραγούδια του με τον όρο ΡΕΜΠΕΤΙΚΑ γι αυτόν ήταν ΛΑΪΚΑ...όχι οτι δεν χρησιμοποίησε τη λέξη ρεμπέτης.

Νίκος

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”