Ερώτηση:Γιώργος Νταλάρας

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
imantzou
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 15 Μαρ 2005 03:06 am
Τοποθεσία: California

#29 Δημοσίευση από imantzou »

Εντάξει παιδιά. Μπήκα στο κλίμα. Όλα αντιληπτά. Μόνο μία αντίρρηση. Δυο φίλοι χαρακτήρισαν τη φωνή του ... "φωνίτσα". Δεν το δέχομαι. Μπορεί να μου πείτε πως δε σας αρέσει η χροιά της ή ότι κάποιες φορές την πιέζει άσχημα (ο πατέρας μου λέει τον ... "κλάψα"), αλλά ας μην εθελοτυφλούμε. Δεν είναι απλά σωστή φωνή. Έχει και πάρα πολλές δυνατότητες. Και για να προλάβω κάποιους λέω το εξής: Φυσικά μία πολύ καλή φωνή δε σημαίνει ότι ο κάτοχός της καταθέτει την ψυχή του στο τραγούδι και προσφέρει πολιτισμό. Αλλά η φωνή... φωνή.

my8os
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Φεβ 2005 11:54 pm

#30 Δημοσίευση από my8os »

Εγώ συμφωνώ ότι έχει άριστη τεχνική. Αλλά ώς εκεί. Δεν μου αρέσει βέβαια η χροιά του αλλά επίσης δεν φαίνεται να βάζει την ψυχή του στο τραγούδι... Νομίζω ο Καζαντζίδης τον αποκάλεσε 'φτιαχτό', που θεωρώ έναν εύστοχο χαρακτηρισμό για τις φωνητικές του ικανότητες.

Άβαταρ μέλους
vacondios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: 28 Αύγ 2004 07:17 am
Τοποθεσία: Αρτέμιδα Αττικής

#31 Δημοσίευση από vacondios »

my8os έγραψε:Εγώ συμφωνώ ότι έχει άριστη τεχνική. Αλλά ώς εκεί. Δεν μου αρέσει βέβαια η χροιά του αλλά επίσης δεν φαίνεται να βάζει την ψυχή του στο τραγούδι... Νομίζω ο Καζαντζίδης τον αποκάλεσε 'φτιαχτό', που θεωρώ έναν εύστοχο χαρακτηρισμό για τις φωνητικές του ικανότητες.
Και για μένα η φωνή του Καζαντζίδη από ένα σημείο και ύστερα ήταν φτιαχτή κλαψούρα. Αλλά τί νόημα έχει σε τούτο το forum να συζητάμε για Νταλάρες και Καζαντζίδηδες? Καλύτερα να ξαναπιάσουμε τα bitrates, είναι πιο σχετικά με το θέμα της σελίδας

Άβαταρ μέλους
giorgos100
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 02 Σεπ 2004 09:17 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ---Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ

#32 Δημοσίευση από giorgos100 »

Το λοιπο!!!!
ειμαι κι εγω ενας απο αυτους που δεν γουσταρουν τον Ακατονομαστο!!!
Ο Μ Ω Σ !!!!
ΤΟΝ Π Α Ρ Α Δ Ε Χ Ο Μ Α Ι σαν μουσικο..
επειδη τον εχω δει και ακουσει να παιζει μπουζουκι -κιθαρα ουτι μπαγλαμα, εχω παθει πλακα..δινει ψυχουλα!!!
Ρωτηστε τον VAMOS : ΘΟΔΩΡΗ...Του εχω στειλει ενα video κι αν υπαρχει τροπος να το ανεβασω να το δειτε, να καταλαβετε τι παιζει ο ανθρωπος.
Τωρα για την φωνη του δεν λεω παει να με φτασει ,αλλα αυτος κανει μονο αυτη τη δουλεια, εγω κανω αλλη,ε καποια στιγμη θα με περασει κιολας!!!!
Ομως δεν πρεπει να παραβλεψουμε οτι ειναι αυτος που δισκογραφικα (εμπορικα) κατα καποιο τροπο εκανε τον κοσμο να το αγαπησει ..
γεμισε το ΟΑΚΑ με 85000 κοσμο σε 2 συναυλιες ,ο κοσμος το γουσταρε αυτο τον βοηθησε και το ΚΚΕ(ΠΑΣΟΚ) εγινε γνωστος μεσα απο συγκυριες πολιτικες ,γιατι σαν φωνη ειπαμε ,θα με φτασει..και μετα τον δισκο 50 χρονια ρεμπετικο αρχισαν να ξεφυτρωνουν κομπανιες ρεμπετικες.
Αυτα !!!!!
επιτυχιες δεν εχει κανει..τρανταχτες εννοω...
οτι εκανε με τον μακαριτη τον Σταυρο Κουγιουμτζη...μετα με τον Ρεμο.....ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!
Τον εκανε ρομπα και ο Μεγαλος jimis!!
εγινε και ΘΕΜΑ στο http://rebetiko.sealabs.net
χαχαχα...
Φιλικα φιλε Γιωργο......
Γιωργος!!!!

Άβαταρ μέλους
Tassos
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 22 Ιουν 2005 11:26 pm

#33 Δημοσίευση από Tassos »

Ιορδάνης έγραψε:Εντάξει παιδιά. Μπήκα στο κλίμα. Όλα αντιληπτά. Μόνο μία αντίρρηση. Δυο φίλοι χαρακτήρισαν τη φωνή του ... "φωνίτσα". Δεν το δέχομαι.

Filtate Iordani
sou ofeilo mia apantisi an kai simfonisa me ton vacondio oti den ehei thesi edo mesa to thema.
ego den egrapsa aplos fonitsa alla:
oso gia ton akatonomasto mimeitai ton "ser" kataligontas na vgazei tsoufies korones kai pnigmenes katalikseis. ta tragoudia tou loizou omos kai tou kougioumtzi einai tragoudares, krima omos me ti fonitsa tou

loipon sigkrine tis deuteres ekteleseis pou tragoudise gia na katalaveis p.x. to tragoudi "parapono" tou miki i akomi to "ginaika" tou mikroutsikou opos kai pampolla alla giati den ehei afisei kai tipota pou na min to ektelesei -ki edo kiriolekto- gia na katalaveis.
Den thelo na allakseis gnomi alla me megali eukolia milame gia fonara klp. prepei na mporoume na aposindeoume ti foni apo to kalo tragoudi pou leei kapoios gia na mporoume na milisoume mono gia tin foni tou.

Άβαταρ μέλους
Tassos
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 22 Ιουν 2005 11:26 pm

#34 Δημοσίευση από Tassos »

my8os έγραψε:Εγώ συμφωνώ ότι έχει άριστη τεχνική.
Gia na milas gia ARISTI tehniki, tha prepei na eisai idimon epi tou thematos.

imantzou
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 15 Μαρ 2005 03:06 am
Τοποθεσία: California

#35 Δημοσίευση από imantzou »

Tasso συμφωνώ ότι άλλο είναι η φωνή και άλλο η έκφραση. Αυτό λέω κι εγώ. Ο ... έχει πολύ καλή φωνή αλλά υστερεί, κατά τη γνώμη μου πάντα, πολύ στην έκφραση. Ακόμα δηλαδή και στις δεύτερες εκτελέσεις, η φωνή του αναδεικνύεται, αλλά δε μας αρέσουν επειδή δεν έχει την έκφραση των πρώτων εκτελεστών. Αυτό είναι όλο νομίζω.
Ιορδάνης

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”