Ο μαστούρας του ΜΑΡΚΟΥ σε πολλες ταχύτητες...

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

Ο μαστούρας του ΜΑΡΚΟΥ σε πολλες ταχύτητες...

#1 Δημοσίευση από ntouzenis »

Σήμερα είπα να συνεχίσω κατι που ειχα αρχισει απο καιρο, να βαλω σε μια σειρα τα τραγουδια του ΜΑΡΚΟΥ. Για να φτιαξω μια οσο το δυνατον αξιοπιστη χρονικη σειρα, εδωσα βαση σε κατι που ειχα διαβασει στο βιβλιο του Κουναδη για το Μαρκο (αυτο που απεσυραν απο την κυκλοφορια τα παιδια του Μαρκου), οτι πρωτα εγραψε ο Μαρκος στην Columbia στα τελη του '32 τα : Εφουμαραμ'ένα βραδυ και Ταξιμι Σερφ και μεσα στο '33 τον Μαστούρα και τη Μορτισσα χασικλου και μετα ακολουθησαν στην Odeon το Καραντουζενι και Αραπ, στην HMV Τα ματια σου τ'αραπικα κλπ
Εχω λοιπον σε ενα φακελλο ολα τα τραγουδια του Μαρκου, απο πολλες πηγες και τα βαζω με σειρα.

Φτανοντας στο "Μαστουρα" και σκουγοντας την "εκδοχη" (μεταγραφη) απο τη σειρα του Κουναδη ΑΡΧΕΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ- ΜΑΡΚΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ - δισκος V, διαπιστωνω οτι η φωνη του Μαρκου ειναι πιο λεπτη και ολη η ορχηστρα "τρεχει"... μάλλον οι στροφες ειναι λιγο παραπανω απο τις κανονικες των 78 στροφων και κατι ψιλα...
Αντίθετα στη μεταγραφη της εκδοσης ΜΥΘΟΣ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟΣ - ΜΑΡΚΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ - δισκος 2, που νομιζω επιμεληθηκε και του μουσικου τομεα (διοτι ειχε και βιβλιο) ο Γιωργος Χριστοφιλακης, η φωνη του Μαρκου ειναι πιο μπασσα και η ορχηστρα σερνεται λιγο...
Πιο κοντα μου φαινεται η δευτερη εκδοχη, αλλά δεν ειμαι και τοσο σιγουρας...
Η κοπια που υπαρχει εδω ειναι του Κουναδη ενω στο youtube που το εχει ανεβασει καποιος, ειναι η άλλη...

Μηπως καποιος εχει μια πιο αξιοπιστη μεταγραφη ή εγω λανθάνομαι ;;
Και στο φιναλε αν πειραξει κανεις τις στροφες μεσω cool edit κλπ πως ξερουμε ποιο ειναι το σωστο ;;
Απευθυνομαι ιδιαιτερα και στο φιλο collectorgram

Άβαταρ μέλους
Δημήτρης Μου
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 04 Μάιος 2008 01:24 pm
Τοποθεσία: Σύρα

Re: Ο μαστούρας του ΜΑΡΚΟΥ σε πολλες ταχύτητες...

#2 Δημοσίευση από Δημήτρης Μου »

Γεια και χαρά! Μέχρι να σου απαντήσει ο collectogram και θέλοντας -αν μπορώ- να σε βγάλω από την αγωνία, έχω να πω τα εξής σχετικά με τις δυο εκδοχές του τραγουδιού. Σαφώς αυτή που αποκαλείς δεύτερη - η πιο αργή δηλαδή- είναι και η πλησιέστερη σ' αυτό που έπαιξε τότε και τραγούδησε ο Μάρκος και οι συν αυτώ, αφού ακούγεται σε τονικότητα Re, η οποία δικαιολογείται απόλυτα από το παίξιμο στις ανοιχτές χορδές του μπουζουκιού στο τραγούδι αυτό. Η αναμετάδοση του δίσκου από τον Κουνάδη ακούγεται ενάμιση τόνο οξύτερα, δηλαδή από Fa. Είναι, βέβαια, γνωστό ότι οι μουσικοί δεν κούρδιζαν ακριβώς το καντίνι στη συχνότητα του Re του πιάνου, καθώς έχουμε αρκετά τραγούδια που ακούγονται -ακόμα και στο γραμμόφωνο- μέχρι ένα ημιτόνιο πάνω ή κάτω. Μέχρι εκεί όμως! Όχι και τρία ημιτόνια!!! Γι' αυτό καλό είναι -κατά τη γνώμη μου- σε τέτοιες έμπορικές αναπαραγωγές δίσκων σε ψηφιακή μορφή, να υπάρχει αρωγή και από κάποιον μουσικό ει δυνατόν!

Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Ο μαστούρας του ΜΑΡΚΟΥ σε πολλες ταχύτητες...

#3 Δημοσίευση από Pikinos »

ntouzenis έγραψε:Μηπως καποιος εχει μια πιο αξιοπιστη μεταγραφη ή εγω λανθάνομαι ;;
Σωστά τα λες, έχω κι εγώ τα CD και το έχω παρατηρήσει εδώ και χρόνια.

Μια που καλώς έγινε η κουβέντα, τί γίνεται με "Τα μαγεμένα μάτια σου";

Υπάρχει κάποιος καλός Σαμαρίτης εκεί έξω να ανεβάσει καμμιά αξιοπρεπή ηχογράφηση; :)
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#4 Δημοσίευση από ntouzenis »

Οπα.. τωρα που λες για τα "Μαγεμενα ματια σου..."
θα ψαξω και για τα δυο στην κασετινα με τα βινυλια που ειχε κυκλοφορησει γυρω στο '90 !!
Αφου βεβαια ξεσκονισω το πικαπ και βγαλω τα 10δες cd απο πανω...

Εν τω μεταξυ σε χθεσινη κουβεντα με το Χρηστο (collector) μου ειπε οτι καθε γραμμοφωνο εχει αλλη ταχυτητα... επομενως πρεπει να παιχτει σε πικαπ !!
Αναμενομεν τη δικη του συμβολη...

Ωστοσο η συζητηση μετα πηγε στο τραγουδι "Μακεδων" οπου θα εχουμε νεωτερα πιστευω...

arxarios
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 07 Αύγ 2009 03:35 pm

#5 Δημοσίευση από arxarios »

νομιζω οτι η εκτελεση του μαστουρα ,αυτη που ακουγεται <<γρηγορα>>ειναι και η κανονικη στο περιπου ισως αν επαιζε λιγο πιο αργα θα ηταν ακριβως σωστη

η αλλη εκτελεση ακουγεται πολυ αργα ,πολυ μπασα η φωνη του ,ακομα και τα οργανα ακουγονται διαφορετικα και φυσικα ακουγεται σαν να τραβαει τις λεξεις.




το τραγουδι νομιζω ξεκιναει απο σολ

Νίκος Α. Πολίτης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005 08:39 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

#6 Δημοσίευση από Νίκος Α. Πολίτης »

Ξέρουμε ποια είναι η χρονική διάρκεια των δύο «εκδοχών» του Μαστούρα;
Νίκος Α. Πολίτης

Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#7 Δημοσίευση από Pikinos »

3:10 η γρήγορη (Κουνάδης), 3:41 η αργή (Χριστοφιλάκης).
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”