Ο μαστούρας του ΜΑΡΚΟΥ σε πολλες ταχύτητες...

"Κονσούλτο"
Μήνυμα
Συγγραφέας
Νίκος Α. Πολίτης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005 08:39 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

#8 Δημοσίευση από Νίκος Α. Πολίτης »

επομένως, η γρήγορη είναι (πολύ) κοντύτερα στην αρχική, του δίσκου.
Νίκος Α. Πολίτης

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#9 Δημοσίευση από ntouzenis »

Τωρα ακουω το "Μαστουρα" απο την έκδοση της ΕΜΙ του 1988, στην κασετίνα με τους 5 δίσκους βινυλίου, μια πολυ ωραία έκδοση ομολογουμένως !!

Εχω κουρντισει με καποιο κουρντιστηρι fender, πιστευω με καινουρια μπαταρια... και βγαζω τη γρηγορη εκτελεση που υπαρχει στο σάϊτ και ειναι απο τη σειρα Αρχειο Ελλ. Δισκογραφιας του Κουναδη, σε νοτα ΦΑ ακριβως

Η αργη εκδοχη απο τη σειρα Μυθος Ρεμπετικος βγαινει σε νοτα μεταξυ ΡΕ και ΡΕ # πιο κοντα στο
ΡΕ #

και η εκδοχη της σειρας με τα βινυλια ειναι νοτα ΜΙ και λιγο προς τα πανω. Αν τραβηξει κανεις τη χορδη με bend (πως λεγεται ; ) ειναι καπου μισος ποντος σε κανονικο τριχορδο. Σιγουρα ειναι κοντύτερα στο ΜΙ απ'οτι στο ΦΑ, δεν ειναι στη μέση.
Ο Μαρκος βεβαια παιζει ανοιχτα και μαλιστα πιανει ολες τις χορδες (σαν μπαρέ) στο ΣΟΛ (τριτο διαστημα αν εχει κουρντισει σε ΜΙ-ΛΑ-ΜΙ) και ισως και στο ΣΙ δεν ειμαι σιγουρος...

Θα το περασω τωρα σε μπ3 και θα το ανεβασω...

Σημειωση
Το επομενο τραγουδι ειναι "Στο Φαληρο που πλενεσαι" και ειναι στην ιδια ταχυτητα με αυτο που υπαρχει εδω που πρεπει να ναι απο την εκδοση του Howard. Για την ακριβεια πολυ-πολυ λιγο γρηγοροτερο

arxarios
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 07 Αύγ 2009 03:35 pm

#10 Δημοσίευση από arxarios »

με μπερδεψες.
τι εννοεις οτι στην μια εκδοση ξεκιναει απο ρε και στην αλλη απο μι;

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#11 Δημοσίευση από ntouzenis »

Αν διαβασεις τα προηγουμενα ποστ, λεμε οτι στο cd του Κουναδη Αρχειο Ελλ. Δισκογραφιας, ακουγεται το ιδιο τραγουδι πιο γρηγορα απο οτι στο cd Μυθος ρεμπετικος.
Στο 1ο αν πιασουμε το μπουζουκι και βρουμε απο τι νοτα ειναι, ειναι απο ΦΑ
Στο 2ο ειναι μεταξυ ΡΕ-ΡΕ#
Στο 3ο που ειναι απο δισκο βινυλιου, πολυ πιο πριν απο τις 2 αυτες κυκλοφοριες, ειναι ΜΙ και κατι ψιλα...

Ο Μαρκος προφανως δεν ειχε κουρντισει διαπασων αλλα το ΡΕ ΛΑ ΡΕ το ανεβασε ενα τονο και το εκανε ΜΙ -ΣΙ - ΜΙ

(οποτε ειναι λαθος το ΜΙ- ΛΑ - ΜΙ κουρντισμα που εγραψα στο προηγουμενο ποστ, το διορθωνω)

arxarios
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 07 Αύγ 2009 03:35 pm

#12 Δημοσίευση από arxarios »

στην <<γρηγορη>> εκτελεση νομιζω ξεκιναει απο σολ πεμπτο ταστο οπως και πολλα τραγουδια του μαρκου.

τουλαχιστον οπως το παιζω εγω ετσι μου βγαινει

Άβαταρ μέλους
pigeonaras
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 22 Ιουν 2008 03:17 pm
Τοποθεσία: Σαλλλόνικα

#13 Δημοσίευση από pigeonaras »

arxarios έγραψε:στην <<γρηγορη>> εκτελεση νομιζω ξεκιναει απο σολ πεμπτο ταστο οπως και πολλα τραγουδια του μαρκου.

τουλαχιστον οπως το παιζω εγω ετσι μου βγαινει
Ε ναι.......αν ξεκινάει απο ΣΟΛ , τότε το τραγούδι είναι απο ΜΙ όπως λέει και ο φίλος μας ο ntouzenis. ♫♫♫

arxarios
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 07 Αύγ 2009 03:35 pm

#14 Δημοσίευση από arxarios »

γιατι ειναι απο μι αφου ξεκιναει απο σολ; :D

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”