Νέο τραγούδι από τον "Σέσκουλα"

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

Νέο τραγούδι από τον "Σέσκουλα"

#1 Δημοσίευση από max »

Ανέβασα στις ηχογραφήσεις μελών τραγούδι απο το χρήστη Σέσκουλα.

Όποιος έχει στείλει και δεν βλέπει να έχει περαστει, ας κάνει τον κόπο να μας ειδοποιήσει.. Ένα μυαλό το χουμε, πού να προλάβουμε..

Άβαταρ μέλους
Γιωργος Κουκος
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 20 Σεπ 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Τορινο

#2 Δημοσίευση από Γιωργος Κουκος »

χαιρετε ολοι.

Μολις ακουσα το τραγουδι του Σεσκουλα και μιας και ζηταει σχολια 8α τα εκφρασω απο το ποστ του Μακη. Κατ'αρχας μπραβο για την προσπαθεια. Παντα ειναι καλο να κανει κανεις το 'βημα' να εκφραστει με τη μουσικη. Πολυ θετικο θεωρω το οτι αυτο το τραγουδι εχει (κατ'εμε) ωραια αρμονικη ακολουθια και εχει καθαρο λαικο ηφος. Ομως! Θυμιζει πολλες αλλες μελωδιες μαζι. Καλο ειναι στις επομενες προσπαθειες να προσπαθησετε να 'παιξετε' με την αναζητηση μουσικων θεματων που ναι μεν να εχουν λαικο χαρακτηρα αλλα να μην θυμιζουν κατι. Φυσικα αυτο ειναι το δυσκολοτερο ολων καθως εχουν γραφτει σχεδον τα παντα. Εχω ομως σαν καλο παραδειγμα την προσπαθεια του συγκροτηματος 'Λαβυρυθμος' οπου κρατουν την δομη του λαικου τραγουδιου 'ψαχνοντας' τελειως νεα μονοπατια σε μουσικα θεματα και ρυθμους. Προσωπικα θα ηθελα απλοτερο παιξιμο στις μουσικες εκφρασεις του μπουζουκιου. Θεωρω πως για το ηφος του τραγουδιου ενα λιγοτερο φλυαρο παιξιμο θα ταιριαζε καλυτερα. Οι φωνες επισης θελουν δουλεια. 1. ως προς τις χρειες : τραγουδιστε με τις φωνες σας. Το υφος εξαρταται απο τον χαρακτηρα της μουσικη και το δεσιμο της με το στιχο. Δεν ειναι απαραιτητο να θυμιζουν φωνες γραμμοφωνου. 2. Τα πρωτα-δευτερα ειναι απαραιτητο να ειναι συντονισμενα αν ειναι να γινονται.
Θελω να επισημανω πως δεν θα εμπαινα στον κοπο να πω τα οσα λεω αν δεν υπηρχε κατι που μου αρεσει στο τραγουδι. Καλη αρχη λοιπον και καλες επομενες προσπα8ειες.

rebetika
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 07 Μάιος 2005 12:26 pm
Τοποθεσία: Korinthos

#3 Δημοσίευση από rebetika »

Γεια σας παιδια!

Πρωτα απ ολα να ευχαριστησω θερμα τον Γιωργο Κουκο που ειχε την διαθεση να σχολιασει το τραγουδι μιας και απο τα σχολια μαθαινουμε και γινομαστε καλυτεροι.
Ειναι οντως δυσκολο να γραφτει εντελως καινουρια μουσικη και να ξεφυγουμε οσο γινεται απο τα πεπατημενα του ρεμπετικου και εν γενει του λαικου τραγουδιου αν και το προσπαθω.
Χρειαζεται δουλεια και αλλαγες οπως σωστα επισημαινει και ειμαι ανοιχτος σε προτασεις απο ολους βεβαιως!

Καλη συνεχεια!!!!


Σεσκουλας

Άβαταρ μέλους
BLEKOS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005 10:40 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Επικοινωνία:

#4 Δημοσίευση από BLEKOS »

Βασικα τα ειπε ο Γ.Κουκος.Εχει υφος σημερινου ζειμπεκικου,κινειται σε κλασσικη γραμμη,δε με χαλαει καθολου.Το παιξιμο δεν το βρισκω φορτωμενο,θα ελεγα οτι ειναι ταιριαστο!

Προσοχη στις φωνες,η δευτερη δεν παταει παντου σωστα οπως και η πρωτη σε καποιες καταληξεις της χανει λιγο.(Μα θα μου πεις προχειρη ηχογραφηση ειναι....πασο!!!)

Καντε ενα καλο καποιος ανεβαστε τους στιχους,δεν τους καταλαβαινω ολους.

Χιλια μπραβο για την προσπαθεια,αυτα ειναι μερακια!!! :D
https://www.youtube.com/channel/UCYTGsC ... S-fbD9a_WA

Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

Άβαταρ μέλους
ΧΑΡΗΣ 000
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 04 Μαρ 2010 02:23 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

#5 Δημοσίευση από ΧΑΡΗΣ 000 »

ΧΑΙΡΕΤΕ.
ΛΕΓΟΜΕ ΝΟΥΦΡΙΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΩ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥ ΣΕΣΚΟΥΛΑ.ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ,ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!ΕΧΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗΣ.1)ΗΘΕΛΕ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΡΟΒΕΣ ΜΟΥΣΙΚΑ,ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΤΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΛΙΓΕΣ ΜΑ ΚΑΘΑΡΕΣ ΝΟΤΕΣ ΠΑΡΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΤΟΜΑ, ΕΚΤΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ Ο ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙ 2)ΟΙ ΦΩΝΕΣ ΘΕΛΟΥΝΕ ΔΟΥΛΕΙΑ.
ΠΑΝΤΟΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΑΝΕΒΑΖΕ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΣΑΝ ΣΠΑΝΙΟ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ(ΠΑΙΓΜΕΝΟ ΣΩΣΤΑ)ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΑ.:D
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΑΝΕΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ.

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ....:wink:

Άβαταρ μέλους
pelagia
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: 07 Απρ 2008 07:16 pm
Τοποθεσία: Σαλονίκη

#6 Δημοσίευση από pelagia »

Γεια σας φιλοι Σεσκουλα και Θεμη

πολυ μου αρεσε το τραγουδι και σαν μελωδια και σαν στιχος , ασχετα απο το θεμα
το χιλιοτραγουδισμενο και ασχετα απο το "αν θυμιζει" και ασχετα απο τις φωνες που
μου αρεσαν κι αυτες !!! (ειναι ενα ερωτικο τραγουδι) ...

(εχω ακουσει κι αλλα τραγουδια του Θεμη και ειμαι φαν του , διοτι απλα μου αρεσουν!)

εαν θελετε , γραψτε τα λογια , διοτι καποια δεν ηχογραφηθηκαν καθαρα , ευχαριστω ...
δεν το αντέχω βρε ψυχή να είσαι πάντα νέα
ας γέρναγες με το κορμί κιμπάρικα κι ωραία
δεν το αντέχω να γερνώ και να πεθαίνεις νέα

Άβαταρ μέλους
katsabinis
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 26 Ιουν 2006 10:36 pm
Τοποθεσία: Δίστομο
Επικοινωνία:

#7 Δημοσίευση από katsabinis »

Παιδιά όλα καλά αυτά που λέτε, αλλά μην ξεχνάτε οτι εγω τον Σεσκουλα δεν τον εχω δει ποτέ, ούτε εκείνος έμένα... Είμαστε διαδικτυακοί φίλοι .Ξερετε πωε εγινε η ηχογραφηση;
Μου εστειλε την εισαγωγή και τους στιχους στο mail μου τραγουδισμενους με μπαγλαμα, και εγω το εγραψα απ την αρχη με μπουζουκι. ( Ίσως και να παραποίησα την εισαγωγή γιατί άλλο να είσαι εκέι διπλα του και να σου την διδάσκει, κι άλλο να την ακους από προχειρη ηχογραφηση ). Στην συνέχεια του το ξαναστελνω πολι με mail στην Ιταλία και βάζει από πάνω τον μπαγλαμα του, την φωνη του και την κιθαρα του.
Θα προτιμουσα να κρινομασταν αν παιζαμε μαζι στο ιδιο δωματιο.
Ο Σεσκουλας παντως έχει γραψει εξαιρετικα στιχουργηματα και μουσικες με δικο του υφος και αμιμητες... Ωστόσο ήσασταν όλοι καλοπροαίρετοι και μετράει πολυ η γνώμη σας
Ευχαριστώ παιδες που με διαβάσατε.

ΥΓ: Πελαγία με σκλαβώνεις πάντα.
ΥΓ2: Μεσα μας εχουμε ολοι ακουσματα και η μιμηση, στο μετρο που γινεται, ειναι ασυνειδητη.
Η συνειδητή ειναι κακή...!! :D

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”