διπλοκλείδωμα

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

διπλοκλείδωμα

#1 Δημοσίευση από AGIS »

Αυτές τις μέρες άνοιξα δυο θέματα στο σάιτ.
Γιά την ακρίβεια άνοιξα ένα, εδώ
forum/viewtopic.php?t=3096
από το οποίο ως παραφυάδα, προέκυψε ένα ακόμα, εδώ
forum/viewtopic.php?t=3130

Το πρώτο ξεκίνησε με μιά ερώτηση για τους στίχους της Αλατσατιανής.
Στη συνέχεια, επειδή η μουσική αυτή έχει χρησιμοποιηθεί και γιά αντάρτικο τραγούδι, η κουβέντα πήρε την τροπή σε σχέση με τον λαϊκό ή μη χαρακτήρα των αντάρτικων τραγουδιών, ανέκυψε το θέμα της "πατρότητας" του τραγουδιού "του Μικρού Χωριού", όπου επανορθώνοντας αυτό που είχα γράψει ότι είναι "αδέσποτο" , έγραψα ότι η μουσική του ανήκει στον Αλέκο Ξένο.
Αυτό στάθηκε η αφορμή ώστε ο συνονόματός μου (σχεδόν) Άγις να θέσει ένα θέμα σχετικά με τον Αλέκο Ξένο και ένα θέμα σχετικά με την "παλιά γραμμή του Ριζοσπάστη" σχετικά με το ρεμπέτικο.
Τότε άνοιξα δεύτερο θέμα σχετικά με αυτήν την¨"παλιά γραμμή" .

Το τελικό αποτέλεσμα ήταν, με σχεδόν πανομοιότυπο τρόπο και αιτία, να κλειδώσουν και τα δύο αυτά θέματα.

Δεν θέτω το θέμα προσωπικά, δεν θέλω δηλαδή να δηλώσω "θιγμένος" που κλείδωσαν διαδοχικά δυό θέματα τα οποία άνοιξα.
Με στενοχωρεί απλώς το ότι, έχοντας ξοδέψει κάποιο χρόνο και κόπο (και όχι μόνο εγώ) σε μιά κουβέντα, η οποία κάποτε θα σταματούσε, θα χανόταν στο βάθος του σάιτ, και -ποιός ξέρει- κάποτε πάλι θα μπορούσε να επιστρέψει με ενδιαφέροντα τρόπο στην επιφάνεια, αντι γι' αυτό, τα δύο αυτά θέματα κλειδώνονται και φεύγουν από την "επιφάνεια" με προορισμό έναν "πάτο" από τον οποίο δεν θα ξαναανέβουν ποτέ. (Το ένα μάλιστα κλειδώνει "προσωρινά" απ' ό,τι βλέπω, αλλά όπως είναι γνωστό: σε αυτόν τον κόσμο ουδέν μονιμότερον του προσωρινού) .

Στον πάτο λοιπόν τα δύο θέματα.
Ανεξάρτητα από τις προθέσεις του οποιουδήποτε αναμίχθηκε, πρέπει να υπογραμμίσω (πέρα από κάθε προσχηματικότητα, διότι κατά βάθος προσχηματικότητα αποτελούν οι τυχαίες αφορμές και συμπτώσεις μέσω των οποίων κάθε φορά προκύπτει ένα αποτέλεσμα), πρέπει λοιπόν να υπογραμμίσω ότι το αποτέλεσμα αυτό στην πραγματικότητα οφείλεται στο γεγονός ότι στο ένα θέμα περιλαμβάνονται οι στίχοι:
Η λευτεριά είναι σχολειό
και ποιός θα τη σπουδάσει καλαματιανή
ρούσα και ξανθή
Πήγα κι εγώ και σπούδασα
και βγήκα ένας αντάρτης καλαματιανή
ρούσα και ξανθή
Ό,τι κι αν είχα τα 'δωσα
γονιούς γνωστούς και φίλους καλαματιανή
ρούσα και ξανθή
Και πήρα το ντουφέκι μου
και στα βουνά μας βγήκα καλαματιανή
ρούσα και ξανθή
Για να σκοτώσω γερμανούς
και έλληνες φασίστες καλαματιανή
ρούσα και ξανθή.

Επίσης οφείλεται στο γεγονός ότι το άλλο θέμα περιλαμβάνει ένα λινκ που παραπέμπει σε αυτούς τους στίχους, όπως επίσης περιλαμβάνει και 3 κείμενα από τον "Ριζοσπάστη" του 1947, πέντε μήνες πριν η εφημερίδα απαγορευτεί για να ξανακυκλοφορήσει ξανά νόμιμα μετά από 27 χρόνια το 1974.

Αντιλαμβάνομαι βέβαια τη δυσκολία που υπάρχει στο να κατανοηθεί η άποψή μου αυτή, ότι δήλαδή κατά βάθος τα δύο αυτά θέματα κλείδωσαν για αυτόν τον λόγο με προορισμό τον πάτο της σελίδας, αφού κανένας όπως ξαναλέω δεν είχε την πρόθεση να πράξει για αυτόν τον λόγο κάτι τέτοιο, ούτε καν ο (σχεδόν) συνονόματός μου Άγις, ο οποίος προσφέροντας θυσία ακόμα και τις "ψυχικές του αντοχές" αποτέλεσε απλώς το εργαλείο προκειμένου να πραγματοποιηθεί το περί ου ο λόγος projekt.

Αν είναι αδύνατον να κατανοηθεί αυτή η άποψή ας παραμείνει αντιληπτή ως προσωπικός μου υποκειμενισμός, μιά "υποκειμενική" άποψη για τη σχέση του καθενός με την καθημερινή προσ-τυχιά, και γιά την προσωπική του στάση απέναντί της.

Εκτός λοιπόν από αυτή τη στενοχώρια, που περιγράφω παραπάνω, προβληματίζομαι επίσης για το εξής θέμα:
Μπορεί να είναι τόσο απλό, όποιος δεν γουστάρει ένα θέμα, να έρχεται και να μπαχαλεύει μια συζήτηση μέχρι τελικής πτώσης;
Θα μπορούσα να προεκτείνω το ερώτημα περί "μπαχαλέματος" και σε άλλες σφαίρες της κοινωνικής ζωής, χωρίς να έχω την αίσθηση ότι βγαίνω από το θέμα, μιά που το μπαχάλεμα είναι μπαχάλεμα με όποιον τρόπο κι αν γίνεται, αλλά εν πάση περιπτώσει προτιμώ αυτή τη στιγμή να παραμείνω αυστηρά στο θέμα του "μπαχαλέματος" μιάς συζήτησης, ωστε αυτή να τελειώσει μιά ώρα αρχύτερα, να ξεφτιλιστεί και να παραμείνει τελικά "στείρα" .

Θα μού ήταν κι εμένα πολύ εύκολο, αν τυχόν ο αγαπητός μου Άγις κάποτε τύχαινε να ξεκινήσει ένα θέμα ή να γράψει ένα σχόλιο σχετικά με τον Τζιμ Αποστόλου γιά παράδειγμα, να παρέμβω και να ξεκινήσω μιά εκτεταμένη αναφορά στο σε βαθμό "προσωπολατρείας" ίνδαλμά του, τον Τζιμάκο, αναφορά διανθισμένη με προσωπικά σχόλια που να αφορούν τον "φίλο" μου Άγι, συνοδευόμενη επίσης από μιά ολοκληρωτική υποκριτική ανικανότητα να αντιληφθώ τι μού λέει στα σχόλια και τις απαντήσεις του, έτσι ώστε με τη σειρά μου να του απαντάω όχι πάνω σε αυτό που μου είπε αλλά πάνω σε αυτό που θα με βόλευε να μου έχει πει, και διαμαρτυρόμενος ταυτόχρονα ότι με τρομοκρατεί ιδεολογικά όπως και όλη του η "παράταξη" , γιά την οποία θα μπορούσα επίσης να σούρω τα εξαμάξης σε σχέση με όλη της την ιστορία, όπως να 'ναι και ό,τι να 'ναι, ακόμα κι αν ο "φίλος" μου με διαβεβαίωνε ότι ο ίδιος δεν εντάσσεται σε "παράταξη" και ότι δεν ανήκει σε καμία. Κι όλα αυτά μέχρι να κλειδώσει το θέμα και να κάτσω αυτοϊκανοποιημένος στη γωνιά μου να ξεκουραστώ.

Για να τελειώνω: Δεν ξέρω αν έχει κάποιο ουσιαστικό νόημα αυτή εδώ η δημοσίευση. Μπορεί και να έχει μπορεί κι απλώς να εξυπηρετεί μιά πρροσωπική μου εκτόνωση.
Τη δημοσιεύω απλώς γιατί σε ό,τι με αφορά βρίσκω και στην προσωπική μου εκτόνωση ουσιαστικό νόημα, τη δημοσιεύω επίσης απλώς σαν μιά καταγραφή, και τέλος τη δημοσιεύω γιατί οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους. Εννοώ φίλους, όχι "φίλους" , γιατί και μιά προσφώνηση "φίλε" τζάμπα είναι όσο τζάμπα είναι και τα υπόλοιπα.

Άβαταρ μέλους
Χασκίλ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 27 Δεκ 2006 11:53 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: διπλοκλείδωμα

#2 Δημοσίευση από Χασκίλ »

AGIS, πραγματικά και τις δυο συζητήσεις τις παρακολουθούσα με πολύ ενδιαφέρον. Αναλογιζόμουν, μάλιστα, πόσο σπάνια περίπτωση είναι να πετύχει κανείς τόσο υγιή διάλογο μέσα σε φόρουμ (οποιοδήποτε φόρουμ). Μπορώ, επίσης με ειλικρίνεια να πω ότι άκουσα και έμαθα πράγματα, που δεν θα έψαχνα ποτέ και δεν θα έμπαινα ποτέ στον κόπο να ψάξω. Προσωπικά θέλω να σε ευχαριστήσω. :)

Μετά τιμής, Χασκίλ Στέλλα :)

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#3 Δημοσίευση από mpletsas »

Ανυπόμονε Άγη:

Ο ίδιος χαρακτήρισες το κείμενό σου «εκτόνωση», οπότε περιττέυει να σχολιάσω.

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#4 Δημοσίευση από bill1961 »

Επί της ουσίας:
1. Το πρώτο θέμα κλείδωσε γιατί από ένα σημείο και μετά η συζήτηση ήταν εντελώς εκτός θέματος. Ζητούσες τους στίχους της Αλατσατιανής, σου δόθηκαν, δόθηκαν και κάποια επιπλέον στοιχεία. Καλώς και τέλος. Τα υπόλοιπα ποστ ουσιαστικά επικαλύπτονταν από το δεύτερο θέμα που άνοιξες. Μάλιστα εσύ ο ίδιος είχες πει:
και στο εξής αν έχω να πω κάτι γιά το άλλο θέμα θα το πω εκεί
2. Το δεύτερο θέμα δεν κλείδωσε, όπως κι εσύ διαπίστωσες (λίγο αργά βέβαια και αφού πρώτα μας "στόλισες" καταλλήλως). Θα ανοίξει. Δε θέλουμε να έχουμε συνεχώς το μυαλό μας εδώ, μη τυχόν κάνει κάποιος καμιά στραβή και τρέχουμε μετά να συμαζεύουμε τα ασυμάζευτα. Σ' αυτή τη φάση λοιπόν πέρνα καλά τις αποκριές, άσε και μας να κάνουμε το ίδιο και επανερχόμαστε.

Κατά τα άλλα, αυτού του είδους η ρητορική (όπως εκφράζεται σ' αυτό το τελευταίο σου ποστ) και τα τερτίπια (όπως εκδηλώθηκαν στο ποστ για το Ριζοσπάστη), έχουν από καιρό πάψει να μου προκαλούν το ενδιαφέρουν.

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#5 Δημοσίευση από AGIS »

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια.
Σέβομαι τα κριτικά σχόλια
αλλά μόνο εν μέρει θα μπορούσα να τα αποδεχτώ.
Καλές απόκριες (όσες μένουν)

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”