Μερακλιδικο τριχορδο

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
BLEKOS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005 10:40 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Επικοινωνία:

Μερακλιδικο τριχορδο

#1 Δημοσίευση από BLEKOS »

Καθεις απο εμας εχει τα γουστα του στα οργανα.Αλλος θελει το μπουζουκι του με καργα φιγουρες και στολιδια,αλλος θελει η τρυπα να ειναι περιεργου σχηματος κι οχι στρογγυλη.Καθομαι και σκεφτομαι κατα διαστηματα πως θα ηθελα να ειναι το τριχορδο μου (αν καταφερω να παρω ποτε) :D

Βασικα τελευταια προσπαθω να συγκεντρωσω διαφορες φωτο απο τριχορδα που να ειναι στα γουστα μου ωστε να καταληξω καπου μορφολογικα ενω τα χρηματα μαζεεεεεεεεευονται αργα και βασανιστικα...κλαψ κλαψ :cry:

Μου αρεσουν τα μπουζουκια που εχουν μακροστενο σκαφος κι οχι το κλασσικο φουσκωτο,δε μου αρεσει πανω να εχουν πολλες φιγουρες(για να μην πω καθολου).Μου αρεσει τα κλειδια να ειναι πεταχτα κι οχι προς τα πισω(σαν αυτια σκυλου που τον μαλωσαν :D ).Η τρυπα στο καπακι μου αρεσει να ειναι στρογγυλη,αντε οβαλ και θεωρω υπεροχο αν υπαρχει και ροζετα.Ωστοσο κατα καιρους εχω δει φωτο απο μπουζουκια με παραπανω απο μια τρυπα στο καπακι,κι αυτα επισης δειχνουν πολυ ομορφα.

Αληθεια,περα απο το μορφολογικο ζητημα,ενα οβαλ σκαφος τι ηχο αποδιδει συνηθως;
Οι περισσοτερες τρυπες στο καπακι τι επιδραση εχουν;
Η ροζετα;

Δεν περιμενω οτι η απαντηση θα ειναι κατι απλο κι αυτο επειδη υπαρχουν τοσοι παραγοντες που επιδρουν στον ηχο...θελετε το ξυλο;...θελετε η επιμελεια στην εργασια;...απο που ν αρχισουμε;!!

Ωστοσο ανοιξα αυτο το θεμα αφ'ενος για να θεσω τα παραπανω τρια ερωτηματα, και αφ'ετερου για να ζητησω απο οποιον/α εχει φωτο που θαρρει πως θα με ενδιαφερουν να κανει ενα κοπο στελνοντας στο blekos1@yahoo.gr

ΥΓ-Ξερω,το ιντερνετ ειναι γεματο απο φωτο....μα αντε κανε αναζητηση αναμεσα σε τοσες πολλες. :wink:
https://www.youtube.com/channel/UCYTGsC ... S-fbD9a_WA

Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΔΡΑΓΟΡΑΣ
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 08 Σεπ 2008 08:54 pm
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Επικοινωνία:

#2 Δημοσίευση από ΜΑΝΔΡΑΓΟΡΑΣ »

Μπλέκο είσαι μεγάλος λογοτέχνης!
Ο λόγος σου είναι ρέων και ευθύγραμμος!
Γνώμη μου είναι πως άμα συγκεντρωσεις τα φράγκα θα βρεις αυτό που πιστευεις πως σου ταιριαζει! Πάντως πιστεύω η αγορά οργάνου θυμίζει κατ' αναλογία την επιλογή γυναίκας: ζαριά!

υγ: ναι, πήρα κι εγώ! Καλή φάση!
Αν δε σε δώσει η μάνα σου το πιο πολύ χωράφι, θα βαρεθεί να σε θωρεί να κάθεσαι στο ράφι....

Άβαταρ μέλους
BLEKOS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005 10:40 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Επικοινωνία:

#3 Δημοσίευση από BLEKOS »

Χμμμμ ρε καλως το Μανδραγορα, με γειες και με χαρες φιλτατε μια χαρα τ'ακουω!!!
Ποτε ημασταν εδω και τα λεγαμε και ποτε το πηρες;!!!
Φτου σου...με κανεις κι αναρωτιεμαι..."Εγω τι κανω ρε γμτ;" :D
Αν θελεις πες μας απο που και ποσο.

Προς το παρον αυτο που παιζει ειναι ενα παλιο τετραχορδο που σκεφτομαι να το χτυπησω αν καταφερω σε τιμη 80-120 ευρω (τεινω προς την χαμηλοτερη).Τετραχορδο μεν....μπουζουκι δε(ας πουμε).

Δε νομιζω οτι εχει να κανει με την επιλογη γυναικας το μπουζουκι...στη γυναικα δεν πα να ξερεις τη μανα και τον πατερα φαρσι;.....δε λεει και τιποτα.
Στο μπουζουκι αν ξερεις τον κατασκευαστη....ξερεις και τι παιρνεις.

Συν τοις αλλοις αν το μπουζουκι σου βγαλει ζημια...πας ενα ωραιο πρωινο στο μαστορα του και λες φτιαχτο οπως του πρεπει.Αν σου βγαλει η γυναικα ζημια τι κανεις;!!!.....Που την πας για φτιαξιμο;!!! :D :D :D
https://www.youtube.com/channel/UCYTGsC ... S-fbD9a_WA

Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”