Συρτός Πολίτικος

"Κονσούλτο"
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
trixordoalani
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 26 Ιουν 2009 04:27 pm

#8 Δημοσίευση από trixordoalani »

οχι τον δισκο θελω οτι το τραγουδι στο youtube

Άβαταρ μέλους
Δημήτρης Μου
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 04 Μάιος 2008 01:24 pm
Τοποθεσία: Σύρα

#9 Δημοσίευση από Δημήτρης Μου »

Μα και βέβαια υπάρχει ο δίσκος!!! Γι΄ αυτό έγραψα το παραπάνω μήνυμά μου. (Είχα ξαναγράψει ένα παρόμοιο αμέσως μετά το από πάνω προηγούμενο μήνυμα, αλλά μάλλον χάθηκε στον ... ιστό!). Τέλος πάντως, έναν τέτοιο δίσκο έχω στην κατοχή μου (κληρονομιά από τη γιαγιά, που το έβαζε στο γραμμόφωνό της, μαζί με άλλα τραγούδια, μετά την κατοχή στη Σύρα και χόρευε μαζί με την παρέα της). Ξαναλέμε ότι μιλάμε για το "ΣΥΡΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ, Λαϊκή Ορχήστρα με αρμόνικα" της His Master's Voice, The Gramophone Co. Ltd, με αριθμό καταλόγου ΑΟ 1013 και αριθμό (μήτρας;) OW 101-1, 150-659. Από την άλλη μεριά του δίσκου υπάρχει το "ΚΑΛΑΜΑΤΙΑΝΟ, Λαϊκή Ορχήστρα με αρμόνικα", με τον ίδιο αριθμό καταλόγου φυσικά και αριθμό μήτρας OW 100-1, 150-658.. Επ' ευκαιρίας, να πω ότι ανέβηκε πρόσφατα -όπως κατάλαβα- στη βάση τραγουδιών της σελίδας, το Συρτό Πολίτικο, το ίδιο για το οποίο μιλάμε (δηλαδή με αρμόνικα του Αντώνη Παπατζή ή Αμιραλή) όπου αναγράφεται στα σχόλια υποθετικά ότι ο δίσκος είναι της Columbia. Ομολογώ πάντως, ότι η τελευταία αυτή εν λόγω εκτέλεση είναι πεντακάθαρη. Μπράβο!

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#10 Δημοσίευση από bill1961 »

Ωχ.... Τώρα τα μπερδέψαμε και πάλι Δημήτρη... :)
Η ηχογράφηση που ανέβηκε πρόσφατα είναι διαφορετική από αυτή που αντιστοιχεί στο δίσκο HMV AO-1013. Το προφανώς Columbia που γράφει στα σχόλια ο "ανεβαστής" προέρχεται από το "Γεια σου Columbia" που ακούγεται προς το τέλος του δίσκου. Οπότε η τελευταία εκδοχή του Συρτού που ενέβηκε θα είναι μια εκ των:
1. Columbia Αγγλίας 8001 / 20024
2. Columbia Αγγλίας 8341 / 20467 (Αυτή αποκλείεται γιατί ο Μανιάτης αναφέρει εκτελεστής: Λειβαδίτης - κύμβαλον)
3. Columbia Αμερικής 56057 / 205518 (Και αυτό πιθανώς αποκλείεται γιατί η ετικέτα αναφέρει: Ορχήστρα Δ. Πόγγη)
4. Columbia Ελλάδας DG-6117 / CG-1239 (και αυτή αποκλείεται, είναι η αναφερόμενη ως σύνθεση του Σκαρβέλη)
5. Columbia Ελλάδας DGΧ-3

paris xiotis
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 07 Σεπ 2006 03:26 pm

#11 Δημοσίευση από paris xiotis »

Νομιζω οτι θα βοηθουσε να προσθεσω οτι,
στην ¨αναζητηση¨ (συρτο πολιτικο)
η βαση βγαζει τρια κομματια,
ενω στην: (συρτος πολιτικος) αλλα τρια,
ολα διαφορετικα μεταξυ τους.

Άβαταρ μέλους
Δημήτρης Μου
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 04 Μάιος 2008 01:24 pm
Τοποθεσία: Σύρα

#12 Δημοσίευση από Δημήτρης Μου »

bill1961 έγραψε:Ωχ.... Τώρα τα μπερδέψαμε και πάλι Δημήτρη... :)
Η ηχογράφηση που ανέβηκε πρόσφατα είναι διαφορετική από αυτή που αντιστοιχεί στο δίσκο HMV AO-1013...
Όχι, καθόλου! Ζητώ συγγνώμη γι' αυτό που έγραψα όπως το έγραψα. :oops: Εννούσα το σκοπό του κομματιού και όχι την εκτέλεση. Σαφώς και είναι διαφορετική, αλλά από τον ίδιο παίχτη. Απλά, ήθελα να επισημάνω και την καινούργια προσθήκη για το συγκεκριμένο τραγούδι στη βάση τραγουδιών της σελίδας, αλλά και την ποιότητα της ηχογράφησης. Επίσης, όπως είδα, έχει "φύγει" ο Νταλγκάς από συνθέτης του οργανικού αυτού, όπως ήταν γραμμένο στα σχόλια.
Τέλος, πρέπει να ευχαριστήσω τον paris xiotis για την προηγούμενη επισήμανσή του. Μπορεί να λυθεί αυτό το πρόβλημα;

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#13 Δημοσίευση από bill1961 »

Διορθώθηκε το θέμα με την αναζήτηση. Τώρα γράφοντας στην αναζήτηση "Συρτός Πολίτικος" βγάζει όλες τις εκτελέσεις που έχουμε.

paris xiotis
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 07 Σεπ 2006 03:26 pm

#14 Δημοσίευση από paris xiotis »

Μαλλον θα επρεπε να γινει το αναποδο,δηλαδη βαζοντας (συρτο πολιτικο) να τα βγαζει ολα -εξακολουθει να βγαζει τα τρια-, μιας και αυτο ειναι ¨υπερσυνολο¨ γραμματικα.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”