ΒΙΒΛΙΟ - ΚΟΜΙΚΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
ΑΓΓΕΛ/ΛΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 16 Δεκ 2004 12:43 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

ΒΙΒΛΙΟ - ΚΟΜΙΚΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ

#1 Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛ/ΛΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ »

Αντιγραφω απο το ενθετο 9 της Ελευθεροτυπιας του περασμενου σαββατου

... του εικονογραφου David Prudhomme που μολις κυκλοφορησε το βιβλιο του με τιτλο "Rebetiko" και υποτιτλο "La mauvaise herbe" (εκδοσεις "Futuropolis"). Ενα αφιερωμα στο ρεμπετικο και στους ανθρωπους του, φτιαγμενο με κεφι και αγαπη.

Φανταζομαι οτι μπορει να ενδιαφερει μερικους απο μας...
ΑΧ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΦΑΝΤΑΣΜΕΝΗ
ΚΑΙ ΚΟΡΜΙ ΜΟΥ ΜΟΝΑΧΟ
ΑΝ ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΑΝΤΡΕΨΩ
ΣΑΝ ΤΣΙΓΑΡΟ ΝΑ ΚΑΩ...

Άβαταρ μέλους
Kokona
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 27 Σεπ 2005 12:41 pm
Τοποθεσία: Κως

#2 Δημοσίευση από Kokona »

Εψαξα να βρω δείγμα της δουλειας και παραθέτω τον παρακάτω σύνδεσμο όπου μπορούμε να δουμε την εικονογράφηση ενδεικτικα
http://backstage.futuropolis.fr/debat/b ... -vie-parto
ενδιαφέρον φαινεται αν και δε γνωριζω τη γλώσσα για να καταλάβω τους διαλόγους
Δε φοβούμαι τους βορειάδες και το αλμυρό νερο
μον’ φοβούμαι τους ανθρώπους στη στεριά να μην πνιγώ

Άβαταρ μέλους
Dionisos
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 05 Φεβ 2009 06:23 pm
Τοποθεσία: Ιεράπετρα

#3 Δημοσίευση από Dionisos »

Πάει!! Το είδαμε κι αυτό!! :o :shock: :o

Θα ήτανε πολύ καλή η προσπάθεια αν δε χρησιμοποιούσαν αληθινά ονόματα και φυσιογνωμίες. :? Πραγματικά όσο κι αν το σκέφτομαι δε βρίσκω κανένα, μα κανένα λόγο πλην … του να καρπωθεί ο εκμεταλλευτής της εν λόγο προσπάθειας, την αναγνωρισιμότητα του κάθε χαρακτήρα. :roll:
Πάντως η σκέψη ότι πολύ άνθρωποι θα γνωρίσουν το Μάρκο όπως εμείς γνωρίσαμε κάποτε το Μπλεκ, με κάνει να στριφογυρίζω. :evil: Πολύ περισσότερο που θα γνωρίσουν το Μάρκο σαν εικόνα. Και εδώ τίθεται το φιλοσοφικόν. Τι είναι ο Μάρκος αν δεν μπορείς να τον ακούσεις ή δεν τον έχεις ακούσει ποτέ σου? (Εκτός κι αν το κομικ κυκλοφορεί με δώρο cd αυθεντικές εκτελέσεις.) Ποιο σκοπό ακριβώς εξυπηρετεί να λανσάρετε η φάτσα ενός συνθέτη σε ένα κομικ? Και πόσο ενημερωμένος, διαβασμένος και μελετημένος είναι αυτός που βάζει λόγια στο στόμα του Μάρκο? Γιατί είναι και ιστορικά, υπαρκτό πρόσωπο δεν είναι ironman!
Το πράμα θέλει πολύ σκέψη πριν να πάρει κανείς θέση ...
Τελευταία επεξεργασία από Dionisos σε 03 Νοέμ 2009 09:11 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η πειρατία σκοτώνει τις εταιρείες.

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#4 Δημοσίευση από ntouzenis »

Ενω συμφωνω απολυτα με τον dionisos και υπερθεματιζω μαλιστα λεγοντας : τι αλλο θα δουμε στο μελλον ;; και διορθωνω αν μου επιτρεπεται τη λεξη αναγνωσιμοτητα με την αναγνωρισιμοτητα -μαλλον αυτο ηθελες να πεις ... αισθητικα μου φαινεται αρκετα συμπαθητικο, μιας και δινει μια αρκετα καλη εικονογραφηση, αλλα απο κει και περα δεν ξερω τι λενε οι διαλογοι, γιατι εκει σε θελω καβουρα, τι αργκο και τι "ατακες" χρησιμοποιουσανε κεινη την εποχη οι μαγκες του τοτε ... πριν τους πατησει το τραινο ...
Εκει κολλαει και το "τι βαζουνε στο στομα τους" του φιλου dion. που ερχεται να δεσει ...

Τεσπα επειδη εχω πιει καi μερικες τσικουδιες -λογω κρυου αλλα και λογω του οτι ειναι απο προχθεσινο καζανι και τη δοκιμαζουμε...- ισως πιο νηφαλιος να το δω πιο ξεκαθαρα, αλλα who cares ??...

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#5 Δημοσίευση από mpletsas »

Σίγουρα είναι μικρό το δείγμα για να μπορούμε να έχουμε άποψη. Πάντως, η εικόνα του Μπάτη περιτριγυρισμένου από γυμνές οδαλίσκες να παίζουν μπαγλαμάδες σε καμία περίπτωση δεν ανταποκρίνεται στην ιστορική πραγματικότητα! Ίσως ο δημιουργός να εξέλαβε κυριολεκτικά τους στίχους των ρεμπέτικων τραγουδιών ή απλά να απεικονίζει τον καφενέ του Μπάτη υπερβατικά.

Αναφορικά με την γλώσσα, μάλλον χρησιμοποιούνται αντίστοιχοι όροι της γαλλικής αργκό. Ίσως ο Αυγέρης να μπορεί να μας διαφωτίσει...
Τελευταία επεξεργασία από mpletsas σε 03 Νοέμ 2009 01:09 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#6 Δημοσίευση από ntouzenis »

οπαα ... οδαλισκες δεν πηρα χαμπαρι ...
ανοιξα καποιες εικονες, οχι ολες ομως ...

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#7 Δημοσίευση από mpletsas »

Μάλλον οι αποψινές τσικουδιές ευθύνονται που σου διέφυγαν! :)

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”