Από τα μπάζα της κολούμπια

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

Από τα μπάζα της κολούμπια

#1 Δημοσίευση από AGIS »

Σκάλιζα τον υπολογιστή μου και ανάμεσα σε άλλα βρήκα και αυτή τη διεύθυνση:

http://www.rasoulis.gr/columbia.html

Αντιγράφω το σημείωμα που περιέχει η σελίδα:

"Στα σκουπίδια της δισκογραφικής εταιρείας «Κολούμπια» βρέθηκε ανάμεσα στις ταινίες με ηχογραφήσεις και μια μπομπίνα με τραγούδια του Μάνου Λοϊζου σε ποίηση Ναζίμ Χικμέτ ,που τραγούδησα εγώ, σχεδόν πριν 30 χρόνια, σε μια συμπαθή δοκιμαστική προσπάθεια. Θα χάνονταν αν δεν τα έβρισκε ένας φίλος. Φανερώνει πόσο ήθελε ο Μάνος να τα πω εγώ αυτά τα τραγούδια, άλλωστε ακούγεται και ο ίδιος να με συμβουλεύει, να με ενθαρρύνει, να συμπληρώνει. Είναι ένα σπουδαίο ντοκουμέντο. Βάζω να ακούσουμε εκείνο το τραγούδι που δεν υπάρχει στο επίσημο CD αυτής της δουλειάς με τη φωνή του Μάνου που ήταν απλώς οδηγός για μένα και θα χάνονταν στη χωματερή αν δεν τα έβρισκε ο Βαγγέλης. Όταν τα άκουσα συγκινήθηκα, και φυσικό ήταν. Αν και εκτός εποχής, έχουν μια διαχρονικότητα και μια σπάνια ποιότητα από όλες τις απόψεις. Αυτή είναι η άποψη μου. Ακούστε και σχηματίστε τη δική σας γνώμη".

Δεν είναι βέβαια "ρεμπέτικα" αυτά τα τραγούδια.
Και δεν βάζω το λινκ ούτε για να φανεί πόσο ο Μάνος ήθελε να τα πει ο Μανώλης.
Το βάζω σαν ένα δείγμα από όλα όσα σαρώθηκαν κάτω από τις μπουλντόζες, από ένα δηλαδή μέρος της ιστορίας της ελληνικής μουσικής, μέσα σ' αυτή φυσικά το ρεμπέτικο και το λαϊκό τραγούδι.

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#2 Δημοσίευση από AGIS »

Μόλις τώρα διαπίστωσα, ότι τα τραγούδια στο παραπάνω λινκ δεν παίζουν. Μάλλον κάποιο πρόβλημα στο player.
Όμως διαπίστωσα επίσης, ότι κατεβαίνουν ολόκληρα τα αρχεία, οπότε όποιος θέλει, μπορεί να τα ακούσει αφού πρώτα τα κατεβάσει.

ΒΑΓΓΕΛΗΣ Ε
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 09 Δεκ 2005 10:03 pm

#3 Δημοσίευση από ΒΑΓΓΕΛΗΣ Ε »

AGIS έγραψε:Μόλις τώρα διαπίστωσα, ότι τα τραγούδια στο παραπάνω λινκ δεν παίζουν. Μάλλον κάποιο πρόβλημα στο player.
Όμως διαπίστωσα επίσης, ότι κατεβαίνουν ολόκληρα τα αρχεία, οπότε όποιος θέλει, μπορεί να τα ακούσει αφού πρώτα τα κατεβάσει.
...υπάρχει κι' άλλο παρόμοιο τέτοιο υλικό, σωσμένο απο την "χωματερή"? υπήρξε ομάδα διάσωσης ας πούμε?

Άβαταρ μέλους
BLEKOS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005 10:40 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Επικοινωνία:

#4 Δημοσίευση από BLEKOS »

Χλωμο το κοβω αλλα και ποτε δεν ξερεις!!!
Αν ειναι του αντικειμενου μας θα ειναι ανεκτιμητο!!!
https://www.youtube.com/channel/UCYTGsC ... S-fbD9a_WA

Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

ΒΑΓΓΕΛΗΣ Ε
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 09 Δεκ 2005 10:03 pm

#5 Δημοσίευση από ΒΑΓΓΕΛΗΣ Ε »

BLEKOS έγραψε:Χλωμο το κοβω αλλα και ποτε δεν ξερεις!!!
Αν ειναι του αντικειμενου μας θα ειναι ανεκτιμητο!!!
το 4 είναι δύο φορες, και αντι για 5. πηγένετε στο ftp πισω απο αυτό, και κατεβάστε το 4, αν θέλετε...

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#6 Δημοσίευση από AGIS »

ΒΑΓΓΕΛΗΣ Ε έγραψε:...υπάρχει κι' άλλο παρόμοιο τέτοιο υλικό, σωσμένο απο την "χωματερή"? υπήρξε ομάδα διάσωσης ας πούμε?
Δεν έχω ακούσει τίποτα. Και σ' αυτό το λινκ είχα πέσει τυχαία προ καιρού. Όπου όπως φαίνεται, κι αυτά τα τραγούδια "θα χάνονταν αν δεν τα έβρισκε ένας φίλος".

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#7 Δημοσίευση από AGIS »

BLEKOS έγραψε:Χλωμο το κοβω αλλα και ποτε δεν ξερεις!!!
Αν ειναι του αντικειμενου μας θα ειναι ανεκτιμητο!!!
Ανεκτίμητο βρίσκω προσωπικά κι αυτό, που δεν είναι "του αντικειμένου μας".
:)

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”