Ζεϊμπέκικο light jazz ...

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

Ζεϊμπέκικο light jazz ...

#1 Δημοσίευση από ntouzenis »

Φτανει πια , ελεος με αυτο το ζεϊμπεκικο ...
το ξεχειλωσαμε το καναμε και μπαλλαντέ τζαζ !!!

Νταξ, κατι δικες μας προσπαθειες εδω να το κανουμε fusion-latin-ξερω γω απετυχαν !!
Τωρα προσπαθουμε και εκτος Ελλαδος ;;

Καλη η κοπελλιτσα δε λεω ... αλλα νισαφι πια ...
Προσπαθει να δειξει οσο Αγγλιδα γινεται, αλλα και το ζεμπεκακι της το "θελει" ...

http://www.myspace.com/athenaandreadis
ακουστε το "Inside out"

Άβαταρ μέλους
jpez
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 15 Ιαν 2005 08:55 pm

#2 Δημοσίευση από jpez »

Ενταξει μωρε υπαρχουν και χειροτερα.. Αν και δεν ειναι του γουστου μου η μουσικη η κοπελα παντως φαινεται να τραγουδαει με την ψηχη της και να γουσταρει και αυτο μετραει στην τελικη ετσι δεν ειναι;

Zabe
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 05 Αύγ 2005 08:22 pm
Τοποθεσία: Aθηνα

#3 Δημοσίευση από Zabe »

Εγώ πιστεύω οτι είναι πολύ ωραίο.

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#4 Δημοσίευση από ntouzenis »

Προσωπικα ενω γουσταρω πολυ την ιδιου (ας πουμε τωρα) στυλ Norah Jones, η συγκεκριμενη μ'αφηνει αδιαφορο. Ισως να φταιει το βιντεακι οπου φαινεται η σιγουρια και η αυτοπεποιθηση της (παρα το νεαρον της ηλικιας) που μοιαζει να πηγαζουν απο το προσεγμενα ατημελητο και μοιραιο look της και τα πραγματα χειροτερευουν με τα λεγομενα της που ειναι κενου περιεχομενου, πεταμε κι ενα "καταγομαι απο Ελλαδα" ... Βεβαια υπενθυμιζω οτι λεω οτι ειναι καλη -καθολου ειρωνικα- γιατι το ολο πακετο εχει κατι ... Δεν εχει ομως κατι πιο βαθυ και ψυλλιαζομαι οτι το ολο στυλακι ειναι φτιαχτο και εχει σκοπο τα τσαρτ ή τελος παντων να πιασει το "λοττο" !! Αλλωστε το myspace σφυζει απο πανεμορφους μπαλανταδορους και οχι μονο !!

Προφανως η απροσμενη επιτυχια της Νορα Τζοουνς με τα επακολουθα της (φραγκα, βραβεια, φημη κλπ) θα "βγαλουν" στο στυλ αυτο πολλες φιλοδοξες κοπελλιτσες που θα προσπαθησουν να το παιξουν ευαισθητες, λυρικες, τζαζυ κλπ

Πειραματα με το ζειμπεκικο πετυχημενα προς ο εντεχνοτερο εχει κανει π.χ. ο Μαμαγκακης, ο Ξαρχακος, ο Θεοδωρακης (Βρεχει στη φτωχογειτονια, Απονες εξουσιες) ενω ο Χατζηδακις οταν ηθελε να "παιξει" με περιττους ρυθμους, του αλλαζε τα φωτα στα 11/8, 7/8, 5/8 και ασφαλως καθε ειδους 9/8 !! Τι να λενε κι αυτοι δλδ ;; Αλλα αυτο ειναι θεμα με το οποιο μπορουμε να ανοιξουμε αλλη συζητηση !!
Τελευταία επεξεργασία από ntouzenis σε 16 Οκτ 2007 06:42 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
jpez
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 15 Ιαν 2005 08:55 pm

#5 Δημοσίευση από jpez »

Ολα θεμα γουστου ειναι. Λες πετυχημενα τα ζειμπεκικα του Ξαρχακου, Χατζηδακη και Θεοδωρακη. Εμενα παλι με αιδιαζουν, ειδικα ο Χατζηδακης και ο Θεοδωρακης. ο Ξαρχακος απλος με αφηνει αδιαφορο. Πιο ευκολα μπορω να ακουσω την κοπελα που τραγουδαει παρα αυτους τους τρεις.

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#6 Δημοσίευση από ntouzenis »

Εχεις δικιο τελικα, καθενας με τα γουστα του !!
Εισαι ο πρωτος που ακουω οτι τον αηδιαζει το "Βρεχει στη φτωχογειτονια ..."

Παντως για την ιστορια θα προσπαθησω να βρω την παρτιτουρα του, να την ανεβασω, εχει πολυ "πλακα" ...

Κανε κι ενα πειραμα, σκεψου την ιδια κοπελλα 30 κιλα βαρυτερη και καπως ασχημοτερη ...

Άβαταρ μέλους
Γιώργος Ευαγγέλου
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 24 Μαρ 2006 02:44 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

#7 Δημοσίευση από Γιώργος Ευαγγέλου »

Παιδία ο καθένας είναι ελευθερος να κάνει οτι θέλει όχι μόνο με το ζεϊμπέκικο, αλλά με ότι γουστάρει στη μουσική. Απ΄την άλλη μερία ο καθένας είναι ελεύθερος να ακούει ότι θέλει και να γουστάρει ότι θέλει από αυτά που ακούει.
Προσωπικά -για να πω κι εγώ την αμαρτία μου- νομίζω οτι πάσχει η σημερινή μουσική σκηνή από νέες ιδέες (πλην μερικών φωτεινών εξαιρέσεων, ελληνικής και μη προέλευσης), γι' αυτό το λόγο όλοι στρέφονται σε κλασσικές και δοκιμασμένες συνταγές (πχ. στο ρυθμικό επίπεδο, μιας και το ζεϊμπέκικο είναι το θέμα εδώ).
Πάντως μιας και μπήκαν οι Χατζιδάκις, Ξαρχάκος, Θεοδωράκης, Μαμαγκάκης στη μέση, θα πώ κι εγώ τη γνώμη μου: Θεωρώ οτι έγραψαν πολύ όμορφα ζεϊμπέκικα (Ειμαι αητός χωρίς φτερά, Βρέχει στη φτωχογειτονιά, Μαύρος ήλιος κτλ, κτλ) και όχι μόνο.
Τι να κάνουμε; Οι εποχές αλλάζουν, δεν γίνεται να γράφονται πάντοτε ζεϊμπέκικα σαν του Μάρκου ή του Περιστέρη.
...εγώ έχω γι' αφέντη μου, το κέφι και το γλέντι μου...

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”