Βασίλης ή Χρήστος (τελικά) Τσιτσάνης ???....

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Σωτήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: 22 Αύγ 2005 06:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

#15 Δημοσίευση από Σωτήρης »

Συμπληρώνω, με νέες πληροφορίες που βρήκα σχετικά με την "οικιοποίηση" τραγουδιών, από τον Βασίλη Τσιτσάνη και θα το ξανακάνω κάθε φορά που θα βρίσκω καινούργια στοιχεία. Τι να κάνω, η Λήδα μου κίνησε την περιέργεια... :wink:
Ο λόγος λοιπόν στον Κώστα Βίρβο:

Κώστας Βίρβος
Δεν θεωρώ τον Τσιτσάνη άλφα άλφα


­ Να ξαναγυρίσουμε όμως λιγάκι στην αρχή. Ως έναν βαθμό με ξαφνιάζετε λέγοντας ότι ο Τσιτσάνης δεν είναι άλφα άλφα στιχουργός. Το ξέρετε όμως και εσείς πολύ καλά ότι έχει γράψει καταπληκτικά τραγούδια.
«Αν είναι δικά του...».
­ Μα είναι δυνατόν όλ' αυτά να μην είναι δικά του;
«Οταν λέτε "έχει γράψει πολύ ωραία τραγούδια" το γενικεύετε. Αν λέγατε "και πολύ ωραία τραγούδια" θα συμφωνούσα μαζί σας».
...
­ Απ' αυτά εσείς πόσα θα θεωρούσατε δικά του;
«Της πρώτης περιόδου τα τραγούδια, ως το 1940, όλα...».
­ Από πότε και μετά πιστεύετε ότι αρχίζει να παίρνει άλλα τραγούδια; Και γιατί να το κάνει; Τι κίνητρο είχε να παίρνει άλλα τραγούδια αφού μπορούσε να γράφει ο ίδιος;
«Γιατί ο Τσιτσάνης ήξερε να κρίνει ποιο τραγούδι είναι καλό και ποιο δεν είναι, ποιο είχε προοπτική και ποιο δεν είχε... Και όταν έβλεπε ένα τέτοιο τραγούδι, το άρπαζε γραμμή».
­ Υποθέτετε, δηλαδή, ότι μερικά από τα αριστουργήματά του δεν είναι δικά του;
«Δεν είναι».
­ Μπορεί, δηλαδή, να είναι και αγνώστων, οι οποίοι ποτέ δεν τα διεκδίκησαν, ή ξέρουμε ποιοι τα έχουν γράψει;
«Οχι, ξέρουμε».
­ Αυτό εσείς έχετε σκοπό να το αποκαταστήσετε ιστορικά;
«Ε, μερικά θα τα γράψω. Δεν πρέπει να αφήσω τον Τσάκαλο εγώ να τον πετάξουν πέρα...».
­ Μπορείτε να μου πείτε ενδεικτικά ένα τραγούδι, το οποίο να ανήκει σε άλλον και να θεωρείται του Τσιτσάνη;
«Το "Τι σήμερα, τι αύριο, τι τώρα"».
­ Αυτό όντως είναι σημαντικό τραγούδι και θεωρείται του Τσιτσάνη. Εσείς σε ποιον λέτε ότι ανήκουν οι στίχοι;
«Το τραγούδι αυτό είναι του Τσάκαλου».
­ Τι εστί Τσάκαλος;
«Γιώργος Τσάκαλος, θεατρικός συγγραφέας, σεμνός, αθόρυβος και παράμερος. Αξιόλογος άνθρωπος».
­ Είχε δώσει κι άλλα τραγούδια στον Τσιτσάνη;
«Πολλά. Εκατό, από τα οποία γύρω στα τριάντα πέντε είναι γραμμένα στις καρτέλες της ΑΕΠΙ. Και του τα 'δωσε. Και εμφανίζονται αυτά με την υπογραφή του Τσιτσάνη. Αυτό ήταν και το μόνο τρωτό σημείο του Βασίλη».

Το ΒΗΜΑ, 18/03/2001 , Σελ.: C08
Κωδικός άρθρου: B13219C081
ID: 233657

Υ.Γ. Όσον αφορά την ιστορία με τον "Τρελό τσιγγάνο", εγώ την ξέρω τελείως ανάποδα (ότι δηλαδή το τραγούδι είναι της Γεωργακοπούλου καθαρά), αλλά θα επανέλθω μόνο όταν θα έχω στοιχεία. Εξάλλου ετοιμάζεται και η βιογραφία της Γεωργακοπούλου, που αν αποφασίσει να πει αλήθειες, άλλοι θα γελάσουν κι άλλοι θα κλάψουν πικρά! Κυριακή κοντή γιορτή...

Άβαταρ μέλους
Dreamlander
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: 11 Απρ 2006 02:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

#16 Δημοσίευση από Dreamlander »

Μάλλον πρόκειται περί τυπογραφικού λάθους. Ο Κώστας Βίρβος πρέπει να αναφέρεται στον Γεράσιμο Τσάκαλο.
Για να γνωρίσεις κάπως καλύτερα μια γυναίκα δυστυχώς θα πρέπει πρώτα να την αγαπήσεις.

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#17 Δημοσίευση από ntouzenis »

Στο "Λαικο τραγουδι" που ειχε αφιερωμα στην Νταιζη Σταυροπουλου -πρεπει ναναι απο τα πρωτα- περιγραφει η ιδια πως γραφτηκε το "Αφου μ'αρεσει να γυρνω" το 1939. Οπως συζηταγανε, η ΝΤΑΙΖΗ ειπε την πρωτη φραση ο ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ "τσιμπησε" τη φραση και το υπολοιπο συμπληρωσε ο ΤΣΑΝΤΑΣ. Νομιζω ειναι και η πρωτη φορα που αναφερεται ο Τσαντας προπολεμικα ! Μιλαμε για το στιχο παντα, τη μουσικη την εβαλε ο Τσιτσανης.
Λεγονται κι αλλα για τη συμβολη του Περδικοπουλου σε καποια κομματια. Η συμβολη του Περδικοπουλου ειναι πολυ μεγαλη στην εξελιξη του Τσιτσανη, αβγαλτου μεν φιλοδοξου δε, την περιοδο 1935-37 απο τα πανηγυρια στη Βοιωτια και στη Φθιωτιδα μεχρι τα πρωτα ταβερνακια των Αθηνων. Διαβαστε το βιβλιο του Σωτου Αλεξιου !
Επισης προπολεμικα ο Τσιτσανης "αντεγραφε" εντεχνα το Μαρκο με αποκορυφωμα το "Αποψε να μην κοιμηθεις" που ειναι παραλλαγη του "Χαραματα η ωρα τρεις". Αυτο γινεται παντα βεβαια, δειτε λαικες επιτυχιες του '60 ή ακομα και σημερα οπου "αντιγραφουν" ο ενας τον αλλο.
Η πλακα με τον Τσιτσανη ειναι οτι οι δημουργιες του εγιναν τοσο τρανταχτες επιτυχιες που επισκιασαν τα παντα.
Καλο ομως και χρησιμο ειναι να αποκατασταθουν οι πραγματικοι δημιουργοι και περα απο τους ψιθυρους καποια στιγμη να μαθουμε την πατροτητα καθε στιχου και καθε μουσικης. Οντως και μενα π.χ. το "Τι σημερα τι αυριο τι τωρα" μου φαινεται αρκετα "επαγγελματικο" στιχουργικα ωστε να ειναι του Τσιτσανη, που πολλες φορες ειναι περιγραφικος οπως ολοι οι ρεμπετες δημιουργοι.
Για τον Κιτσο εχω ακουσει κι εγω για συγκεκριμενα τραγουδια που ειναι δικα του και του τα "εστελνε" απο τα Τρικαλα, αλλα αυτη τη στιγμη δεν θυμαμαι ουτε που το ακουσα ουτε ποια ειναι ...
Σιγα σιγα απο τις πληροφοριες που εχουμε μπορουμε να φτιαξουμε μια λιστα με τα "αμφισβητουμενα" τραγουδια του ετσι κι αλλιως μεγιστου ΤΣΙΤΣΑΝΗ.

Άβαταρ μέλους
ledaki
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 13 Δεκ 2006 11:44 pm
Τοποθεσία: αθηνα

#18 Δημοσίευση από ledaki »

Ο φίλος Θανάσης υπενθύμισε την αξία του διαλόγου και της δημιουργικής επεξεργασίας των λεγομένων του άλλου...Και έχετε δίκιο Σωτήρη και ntouzeni, το ζήτημα δεν είναι να αμφισβητήσουμε ή όχι τον μέγα Τσιτσάνη αλλά να ανιχνεύσουμε μια τυχόν λανθάνουσα πραγματικότητα.

Και επιτέλους στο θέμα μας!

Σωτήρη σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου και για τη σχολαστική σου επιμέλεια.Όσα παραθέτεις είναι εξαιρετικά αποκαλυπτικά, για τα πιο πολλά δεν είχα ιδέα (π.χ. για το 'τι σημερα τι αυριο τι τωρα'). Αν ξετρυπώσεις περισσότερες πληροφορίες επί του θέματος - και αν έχεις κουράγιο να τα ανεβάσεις!- θα χαιρόμουν να τα παρέθετες κι αυτά.Εκτός κι αν επισημοποιήσουμε κάτι πιο οργανωμένο-για να αξιοποιήσουμε και την ωραία ιδέα του ntouzeni...

Ενδιαφέρον φυσικά θα ήταν να συνυπάρξουν συγκεκριμένα επιχειρήματα και των δυο αντικρουόμενων απόψεων, αρκεί να μην εξελιχθεί σε χωρίς νόημα διαμάχη-πράγμα που μόλις ξέφυγε τον κίνδυνο να γίνει...

Σας ευχαριστώ ιδιαίτερα για το ενδιαφέρον σας

Πολύ φιλικά

Λήδα

Άβαταρ μέλους
ledaki
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 13 Δεκ 2006 11:44 pm
Τοποθεσία: αθηνα

#19 Δημοσίευση από ledaki »

Παρεμπιπτόντως, Dreamlander, εύχομαι να μη χρειαστεί να ανοίξω νέο θέμα με τίτλο "Γεράσιμος ή Κώστας", μόλις που τα καταφέρνω με το "Βασίλης ή Χρήστος"....

χαχαχα! :D

Να 'σαι καλά, είσαι πάντα ετοιμοπόλεμος(ευτυχώς με την καλή έννοια...)

Λήδα

SteliosTsitsanis
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 06 Οκτ 2012 08:46 pm
Τοποθεσία: Νίκαια Αττικής

#20 Δημοσίευση από SteliosTsitsanis »

Σαν νέος στην σελίδα απαντώ αρκετά αργά στην συγκεκριμένη δημοσίευση..Από προσωπικές μαρτυρίες που έχω από τον παππού μου,ο οποίος έπαιζε για 4,5 χρόνια με τον Χρήστο Τσιτσάνη στα Τρίκαλα,στις χρονιές απο 1948-1953 αρκετές μελωδίες ήταν τον Χρήστου.Ολοκληρωμένα κομμάτια με στίχους δεν έγραφε από όσο μου είπε,πάντως μερικά κομμάτια όπως το "Κάτσε να ακούσεις μια πενιά" η το "Παίξε Χρήστο το μπουζούκι" έχουν σα βάση τους μελωδίες που σκάρωνε ο Χρήστος στο μπουζούκι.
Τα Χρυσόξανθα μαλλιά τα βελουδένια μάτια..
Με σφάζουν με πληγώνουνε με κάνουνε κομμάτια...

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”