ΕΚΠΟΜΠΗ ΣΤΟ ΡΑΔΙΟ

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
ΧΑΡΗΣ 000
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 04 Μαρ 2010 02:23 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

#211 Δημοσίευση από ΧΑΡΗΣ 000 »

Ευχαριστώ Μάκη.
Άσε με στο μεθοκόπι έτσι ειν' οι ανθρώποι
τόσο αμαρτωλοί κι ωραίοι τόσο άνθρωποι...

Άβαταρ μέλους
Οδυσσέας
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 27 Αύγ 2010 01:15 pm

#212 Δημοσίευση από Οδυσσέας »

που θα αναρτηθουν για να τα ακουσουμε? :shock:
Curiositas Anima Mundi

Άβαταρ μέλους
udialek
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 25 Ιαν 2008 01:29 pm
Τοποθεσία: εξορία

#213 Δημοσίευση από udialek »

Νόου πρόμπλεμ, οβ κόουρς !

Άβαταρ μέλους
Οδυσσέας
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 27 Αύγ 2010 01:15 pm

#214 Δημοσίευση από Οδυσσέας »

καμια αλλη εκπομπαρα θα εχουμε την τριτη? 8)
Curiositas Anima Mundi

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#215 Δημοσίευση από max »

Υπάρχει η δυνατότητα να αναμεταδόσουμε ζωντανά την εκπομπή που κάνει κάποιος σε κάποιον ιντερνετικό σταθμό ή σταθμό που ακούγεται και από το ίντερνετ, από το ραδιόφωνο της σελίδας.

Δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα αναμετάδοσης όσων σταθμών στέλνουν με mms (το πρωτόκολλο της microsoft). Όποιος λοιπόν κάνει εκπομπή και επιθυμεί να ακουστεί και από δω, ας στείλει ένα προσωπικό μήνυμα σε κάποιον από τη συντονιστική ομάδα και να δούμε αν μπορούμε να το κάνουμε.

Καλό απόγευμα

Άβαταρ μέλους
Gilles
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008 05:33 pm
Τοποθεσία: Ptolemaida
Επικοινωνία:

#216 Δημοσίευση από Gilles »

udialek έγραψε:
voulou έγραψε: Μα που τον πέτυχες τον τρομερό παππού;;

Λοιπόν σχετικά με τον φοβερό αυτό παππού.

Είναι ο μπάρμπα – Γιάννης Χαρμουσίζης που γεννήθηκε στην περιοχή της Σμύρνης 3 χρόνια πριν την καταστροφή του 1922. Τον γνώρισα τυχαία και το πρώτο που μου κέντρισε το ενδιαφέρον ήταν η καταγωγή του. Βλέποντας ότι ήταν γνώστης των ιστορικών γεγονότων της Μικρασιατικής καταστροφής, τον κάλεσα στην εκπομπή για να διηγηθεί τυχόν δικές του εμπειρίες ή της οικογενείας του σχετικά με την Μικρασία. Φανταστείτε την έκπληξη μου όταν κατά τη διάρκεια της ηχογράφησης αντελήφθην ότι ο άνθρωπος αυτός ήταν μια κινητή βιβλιοθήκη, τουλάχιστον όσον αφορούσε το θέμα του 1922. Έτσι η εκπομπή κατέληξε να γίνει μια ιστορική αναφορά για τα γεγονότα της Μικρασιατικής καταστροφής.

Όμως οι εκπλήξεις του μπάρμπα – Γιάννη δεν σταμάτησαν εκεί. Ήταν ένας ιδιαίτερα ζωντανός και ενδιαφέρον άνθρωπος παρά την προχωρημένη ηλικία του.
Αδιόρθωτος γλεντζές, ευγενικός και καλός συζητητής. Αρχίσαμε να κάνουμε στενή παρέα για να ανακαλύψω στη συνέχεια ότι ο μπάρμπα – Γιάννης ήταν ένας εκπληκτικός …τραγουδιστής! Τραγουδούσε μικρασιάτικα, Σμυρναίικα, παραδοσιακά και με ιδιαίτερες επιδόσεις …αμανέδες! Επίσης ήξερε τόσα πολλά τραγούδια ώστε με δυσκολία μπορούσα να βρω τραγούδι που να μην το ξέρει. Γνώριζε επίσης τα βασικά γύρω από την Βυζαντινή μουσική. Τότε ήταν γύρω στα 80 και η φωνή του βροντερή και εκφραστική λες και ήταν νέος.

Εκτός όμως από το τραγούδι ο μπάρμπα – Γιάννης Χαρμουσίζης ήταν και καταπληκτικός χορευτής. Ο αγαπημένος του χορός είναι το ζεϊμπέκικο με το μαχαίρι, παλιός χορός των ζεϊμπέκηδων της Μικράς Ασίας, τον οποίο είχα την τύχη πολλές φορές να δω σε γλέντια ή και σε χορευτικές παραστάσεις πολιτιστικών συλλόγων οι οποίοι συχνά φώναζαν το μπάρμπα – Γιάννη στις παρουσιάσεις τους.

Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά ο μπάρμπα – Γιάννης είναι και συγγραφέας. Παρόλο που έχει τελειώσει μόνο το δημοτικό έχει γράψει δύο ογκώδη μυθιστορήματα και πάνω από εκατό ποιήματα μερικά από τα οποία μου έχει χαρίσει!

Θα ανεβάσω μια φωτογραφία του κάποια στιγμή. Επίσης έχω μια ηχογράφηση του σε έναν αμανέ που μπορώ να ανεβάσω στις ηχογραφήσεις μελών. Σήμερα ο μπάρμπα – Γιάννης Χαρμουσίζης ζει στην Πετρούπολη στην Αθήνα.
Μια ερώτηση θέλω να κάνω.Σε όλες τις εκπομπές του φίλου Αλέξανδρου,κάθε φορά που μιλάει ακούγεται ένα τραγούδι.Γνωρίζει κανείς τον τίτλο του?Παρακαλώ απαντήστε μου με προσωπικό μήνυμα ή στο email : TolisD99@gmail.com
Το πρόσωπο είναι σπαθί

Άβαταρ μέλους
amatvitamadamandum
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011 11:46 am
Τοποθεσία: Δράμα

#217 Δημοσίευση από amatvitamadamandum »

Παρακαλείται ο χρήστης voulou να με ενημερώσει πώς μπορώ να κάνω και εγώ εκπομπή στο ράδιο; Θα το ήθελα πολύ. Βασίλη, ακούω...
"Try not to become a man of success, but rather to become a man of value" Einstein

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”