ΕΚΠΟΜΠΗ ΣΤΟ ΡΑΔΙΟ

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#218 Δημοσίευση από max »

voulou, egw eipa stin Ioanna na rwtisei edw, mias kai den kserw to software pou xrisimopoiises gia tin mixi. Ean mporeis dwse mas ta fwta soy.

8elei na kanei live ekpompi.

Sorry gia ta greeklish, den exw edw ellinika.

Άβαταρ μέλους
voulou
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: 04 Δεκ 2006 11:56 am
Τοποθεσία: Πάτρα

#219 Δημοσίευση από voulou »

Λοιπόν... το ραδιόφωνο... μιά απρόσωπη φωνή από απόσταση, η οποία προσπαθεί να σε διασκεδάσει μόνο με την ακοή, χωρίς να σου προσφέρει εικόνες, χρώματα και κίνηση... αυτά πρέπει να τα βάλει ο καθένας μόνος του... και ο καθένας τα βάζει όπως του αρέσουν... γι αυτό είναι όμορφο το ραδιόφωνο...
Και μετά το ανωτέρω ρομαντικό ξέσπασμα, ακολουθούν ασυγκίνητες τεχνικές συμβουλές:
Εγώ χρησιμοποιώ αυτό http://www.planetsofts.com/img/software/67508.jpg το πρόγραμμα λέγεται sam broadcaster, εμένα με βολεύει αρκετά, αλλά δεν είναι δωρεάν...
Πριν από το sam broadcaster χρησιμοποιούσα το virtual dj http://gooonews.com/files/2009/03/virtual-dj1.png το οποίο όμως είναι αρκετά βαρύ και απαιτητικό, τουλάχιστον για το δικό μου pc. Ούτε αυτό είναι δωρεάν...
Ψάχνοντας για δωρεάν πρόγραμμα dj που να έχει ΚΑΙ δυνατότητες broadcasting ΚΑΙ να υποστηρίζει και μικρόφωνο ΚΑΙ να είναι απλό και εύκολο ΚΑΙ να παίζει σε windows (ξέρεις από linux; βάλε το internet dj console...), βρήκα μόνο ένα:
λέγεται mixxx, έχει όλα τα παραπάνω χαρακτηριστικά και μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ http://builds.mixxx.org/builds/release-1.10.x/ η έκδοση 1.10 πλέον υποστηρίζει και μικρόφωνο. Θα κατεβάσεις το αρχείο mixxx-1.10.0-beta1-x86.exe Μετά την εγκατάσταση δεν θα το τρέξεις αμέσως, πρώτα θα συνδέσεις στο pc ηχεία, ακουστικά και μικρόφωνο και μετά θα το τρέξεις, για να τα αναγνωρίσει. Πας (πάνω αριστερά) options ->preferences -> sound hardware -> output -> master (όπου επιλέγεις τα ηχεία σου) και headphones (όπου επιλέγεις τα ακουστικά σου). Στη συνέχεια πας στο input (ακριβώς δίπλα από το output) -> microphone (όπου επιλέγεις το μικρόφωνό σου). Στη συνέχεια πας στο live broadcasting (είναι στην ίδια στήλη με το sound hardware) -> enable live broadcasting (ΜΟΝΟ όταν έχεις συνεννοηθεί για ζωντανή εκπομπή) και μιλάς με το Max για το τι θα συμπληρώσεις στα υπόλοιπα πεδία του live broadcasting. Πριν κάνεις εκπομπή, μάθε λίγο το πρόγραμμα, ειδικά το library και το auto dj (το library είναι drag and drop σε δύο decks και δεν κάνει auto mix, το auto dj είναι drag and drop σε λίστα, παίζει ασταμάτητα και αν θέλεις να μιλάς πρέπει να έχεις στη λίστα -στο σημείο που θα μιλήσεις- κάποιο πχ οργανικό που θα παίξει σε χαμηλή ένταση). Ένα μειονέκτημα που ίσως έχει το πρόγραμμα είναι ότι δεν βλέπω κάπου κουμπί on/off για το μικρόφωνο (beta...), οπότε θα πρέπει να το ανοιγοκλείνεις από τις ρυθμίσεις ήχου των windows... Τέλος, αν έχεις και θες να αποφύγεις το άγχος της live εκπομπής, πας options -> record mix γράφεις την εκπομπή σου ως mp3, τη στέλνεις και την βάζουμε στο ράδιο. Για όποια άλλη άλλη απορία έχεις, εδώ είμαστε...

Άβαταρ μέλους
amatvitamadamandum
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011 11:46 am
Τοποθεσία: Δράμα

#220 Δημοσίευση από amatvitamadamandum »

Voulou, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Θα δω τι θα κάνω. Θα αρχίζω να εφοδιάζομαι με μικρόφωνα και ακουστικά σιγά-σιγά. Μακάρι να μπορούσα να πληρώσω και εγώ τέτοια προγράμματα. Αλλά βλέπεις το χρήμα δεν τρέχει και πολύ.
"Try not to become a man of success, but rather to become a man of value" Einstein

Άβαταρ μέλους
voulou
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: 04 Δεκ 2006 11:56 am
Τοποθεσία: Πάτρα

#221 Δημοσίευση από voulou »

ναι βέβαια, η πληρωμή είναι ένα... θέμα...

gizas
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 10:44 pm

εκπομπή στο ράδιο

#222 Δημοσίευση από gizas »

voulou έγραψε:ναι βέβαια, η πληρωμή είναι ένα... θέμα...
Γεια σας παιδιά, έχω που ανακάλυψα το forum σας καμιά εβδομάδα και έχω χαθεί και εγώ στα όσα γράφετε για το ρεμπέτικο.

Πάντα έψαχαν κάτι αντίστοιχο. Θα ήθελα πάρα πολύ να κάνω και εγώ μια εκπομπή....παάαααρα πολύ

Οπότε όταν μπορείτε ενημερώστε με πως έχει η διαδικασία :shock:

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”