Συγκέντρωση χρημάτων

"Κονσούλτο"
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Dreamlander
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: 11 Απρ 2006 02:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

#8 Δημοσίευση από Dreamlander »

Κωστή Χόνδρε ενδιαφέρουσα άποψη εξέφρασες και τεκμηριωμένη. Καλοπροαίρετη πρωτίστως.

Δεν θα ομιλήσω για λογαριασμό του Ζάγκουρα. Νομίζω όμως πως το κατέστησε σαφές. Ιδέα έριξε. Δεν την είδε "φιλόπτωχο ταμείο". Και μας παρότρυνε για κάθε είδους προτάσεις. Έτσι το εξέλαβα και μίλησα περί χαμογέλου. Το οποίο με κανένα χρηματικό ποσό δεν αγοράζεται (ή εξαγοράζεται) φυσικά.
Τα χρήματα, αν και εφ' όσον τα συγκεντρώσουμε, μπορούμε να τα διαθέσουμε ποικιλοτρόπως, ακόμα και για εμάς τους ίδιους. Π.χ. (λέω εγώ) Κλείσιμο κινηματογραφικής αίθουσας για την προβολή κάποιας σχετικής με τη σελίδα μας ταινίας... Ναύλωση λεωφορείων για την μετακίνηση των Νοτίων προς τα βόρεια, όπου οραματίζομαι την επόμενη - γιατί όχι εν μέσω χειμώνος, μάζωξη μας (και αντίστροφα αν χρειαστεί)... Διευκόλυνση μακριά κατοικούντων συμφορουμιτών μας, που ενδεχομένως να κολύωνται να μετακινηθούν προς τους τόπους των μαζώξεων για οικονομικούς και μόνο λόγους... κλπ κλπ

Ας συμφωνήσουε στο να μαζέψουμε τα χρήματα και μετά επιλέγουμε ποιόν/ποιούς και με ποιό τρόπο θα κάνουμε να χαμογελάσει/χαμογελάσουν :)
Για να γνωρίσεις κάπως καλύτερα μια γυναίκα δυστυχώς θα πρέπει πρώτα να την αγαπήσεις.

Άβαταρ μέλους
ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 04 Απρ 2006 04:40 pm
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ

#9 Δημοσίευση από ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ »

Φίλε Κώστα εγώ επανέρχομαι όχι για να διαφωνήσω μαζί σου, γιατί συμφωνώ απόλυτα με το σκεπτικό σου, δε λύνονται τα κοινωνικά προβλήματα με φιλανθρωπίες και πόσο μάλλον με τηλεμαραθώνιους , που εξυπηρετούν μόνο την προσπάθεια των διοργανωτών να αποχτήσουν καλύτερη τηλεθέαση με οποιοδήποτε τίμημα. Όλα αυτά γίνονται σίγουρα για αποπροσανατολισμό ρίχνοντας στάχτη στα μάτια του κόσμου.
Όμως δεν πρέπει να γυρίζουμε τις πλάτες σε προσπάθειες οργανώσεων ό πως οι Γιατροί Χωρίς Σύνορα γιατί οι άνθρωποι , νομίζω , ότι ανιδιοτελώς προσφέρουν έργο που πραγματικό και είναι ανώνυμοι. Εμένα αυτό κάτι έχει να μου πει.
Φιλικά και με όλο το σεβασμό στην άποψή σου.
Αφότου εγεννήθηκα
φωτιά με τριγυρίζει
αν μ' έκαιγε θα γλίτωνα
μ' αυτή με βασανίζει.

Άβαταρ μέλους
Ρεμπετης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 09 Αύγ 2006 11:50 am
Τοποθεσία: Καμίνια(Πειραιάς)

#10 Δημοσίευση από Ρεμπετης »

Θα συμφωνήσω και με τον Κώστα αλλά και με τον Ηρακλή.Νομίζω αρκετά δίνουμε(θέλοντας και μη)σε αυτή την κοινωνία για πολλούς και διαφόρους σκοπούς.Τηλεμαραθώνιοι,φιλανθρωπίες κ.α τα θεωρώ αστεία,ας δώσουν και κάποιοι που έχουνε και όχι όλο εμείς οι άμοιροι πολίτες που στην τελική δεν μας περισσεύουν κιόλας.Ας νοιαστούν και κάποιοι που όλο απαιτούνε εμείς να νοιαζόμαστε για τους φτωχούς και άρρωστους συνανθρώπους μας.Δεν θα αλλάξουμε με 500-1000 ευρώ την μοίρα αυτού του πλανήτη ούτε τις αρρώστιες του,απλά θα παρατήνουμε για μια-δυο μέρες το άσχημο(δυστυχώς)τέλος.Δεν θέλω να δώσω 5ευρω για να λέω ότι έχω την συνείδηση μου ήσυχη και ότι έκανα το καθήκον μου απέναντι στην κοινωνία.Όμως θα συμφωνήσω και με τον φίλο μου τον Ηρακλή και την τελευταία πρόταση που έθεσε στην συζήτηση αυτή.Αν σκοπός της συγκέντρωσης χρημάτων είναι για το όφελος αυτής της σελίδας και των μελών της θα είμαι από τους πρώτους που θα συνεισφέρουν.

Υ.Γ:Θα ήθελα να πω τέλος ότι η απάντηση μου δεν έχει σκοπό την επίθεση στην καλοπροαίρετη πρόταση του φίλου Γιώργου(Ζαγκουρα).Απλά είμαι αντίθετος σε τέτοιου είδους προτάσεις.
Όσοι έχουνε πολλά λεφτά
να'ξερα τι τα κάνουν
άραγε σαν πεθάνουνε
μαζί τους θα τα πάρουν?

Άβαταρ μέλους
Preacher
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006 12:59 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

#11 Δημοσίευση από Preacher »

Η ιδέα του Γιώργη είναι συγκινητική και μακάρι να έχουμε όλοι τέτοιες ιδέες όχι μόνο στις γιορτές αλλά καθ΄όλη τη διάρκεια του χρόνου.
Σχετικά με την κίνηση φυσικά και δεν χρειάζεται προβολή περγαμηνές μπράβο και έυσημα σε κανένα που θα συνεισφέρει. Φυσικά και συμφωνώ με τις απόψεις των φίλων για εράνους εκκλησίες τηλεμεραθώνιους και λοιπά ....
Όμως η σελίδα ως συλλογικό έργο θα μπορούσε να συγκεντρώσει ένα ποσό και να το διαθέσει σε κάποιον που πραγματικά έχει ανάγκη... Δεν είναι δυνατό από όλους εμάς να μην ξέρει κανένας κάποιον συνάνθρωπό μας που πεινάει κρυώνει αντιμετωπίζει ένα έντονο οικονομικό πρόβλημα ή πρόβλημα υγείας και το ευτελές ποσό που θα συγκεντρωθεί και που όπως ο Κώστας πολύ σωστά ανέφερε ότι για μια οργάνωση όπως λόγου χάρη οι γιατροί χωρίς σύνορα είναι αμελητέο γι αυτόν τον συνάνθρωπο θα αποτελούσε μια τονωτική ένεση.... σε αυτόν λοιπόν τον συνάνθρωπο προτείνω να συγκεντρωθεί και να δωθεί ο οβολός μας χωρίς τυμπανοκρουσίες και φανφάρες... σε ένα φακελλάκι στο κατώφλι του σπιτιού του με τη διεύθυνση της σελίδας επάνω και μια ευχή!
Όσο για τις ιδέες περί προβολών συγκέντρωση υλικού και λοιπών δραστηριοτήτων αυτό θεωρώ πως είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο και πως οποιανδήποτε στιγμή μπορούμε να συγκεντρώσουμε χρήματα για τέτοιου είδους ενέργειες!
Τους εχθρούς μου τους ξαίρω... τους φίλους μου φοβάμαι...

GPAP
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 23 Μαρ 2006 10:09 am
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

#12 Δημοσίευση από GPAP »

Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΟ
Ας προσφέρουμε λοιπόν αυτό το χαμόγελο σε όσους το εχουν ανάγκη. ΜΠΟΡΟΥΜΕ
Γειά σας ρε παιδιά. Αγαπώ πάρα πολύ το ρεμπετικο τραγούδι και γι' αυτό μπήκα σε αυτή την ιστοσελίδα. Πάντως κάνετε φανταστική δουλειά. Συγχαρητήρια

THETTALOS
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 07 Σεπ 2004 04:26 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, NIKAIA

#13 Δημοσίευση από THETTALOS »

ΖΑΓΚΟΥΡΑ μαζί σου.

baggelas
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2006 06:37 pm

ΦΙΛΟΙ

#14 Δημοσίευση από baggelas »

ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΕ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.
ΒΑΣΙΚΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΤΟΥ ΚΩΣΤΑ ....ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΗΛΙΑ(PREACHER) ΚΑΙ ΛΕΩ.......
ΤΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΟΡΑ????? ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΕΓΓΥΑΤΕ ΟΤΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΘΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΠΟΤΕ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ?
ΓΙ ΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΛΕΩ ΤΟ ΕΞΕΙΣ.ΝΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΘΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΦΤΩΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΕΠΙΛΕΞΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ.ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΞΕΡΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΝΕ ΕΚΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ
ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΟΙΩΔΗ ΙΔΕΑ ΤΟΥ ΚΩΣΤΑ

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”