ΞΕΠΕΣΜΟΣ

"Κονσούλτο"
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Εύκαιρος
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 08 Φεβ 2005 03:07 am

Re: ftisimo

#8 Δημοσίευση από Εύκαιρος »

kolymenos έγραψε:Aftos o Nikolaidis Adelfaki mou theli poli ftisimo,,,me Roxala ke koubades.
άντε βρε Τάκη πάνε να ακούσεις λιγο Λεμπέση που σου αρμόζει....

Άβαταρ μέλους
Dreamlander
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: 11 Απρ 2006 02:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

#9 Δημοσίευση από Dreamlander »

Λίγος σεβασμός στους εκλιπόντες, είτε μας αρέσουν όσα είπαν, είτε όχι, δεν βλάπτει... Αλήθεια, έχετε ακούσει τι παίζει ο μπουζουκτσής (μάλλον ο Χάρης Λεμονόπουλος) στο τραγούδι ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΑΡΑΝΟΜΙΕΣ ΜΟΥ (εκτέλεση Απόστολου Νικολαίδη); Το θεωρώ απόδειξη πως η παράδοση μας (ακόμα και κάτω από τη σκέπη του σκυλάδικου ύφους) δεν πεθαίνει ποτέ!

Άβαταρ μέλους
member21
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 20 Μαρ 2005 11:43 am
Τοποθεσία: Μαρούσι

#10 Δημοσίευση από member21 »

Dreamlander έγραψε:Ας μην αναφερθούμε και στο δημοτικό τραγούδι που πολλές φορές αντιμετωπίστηκε απαξιωτικά σαν τη μουσική των υποανάπτυκτων επαρχιωτών… Η αιρετή πολιτεία, η εκλεγμένη (από εμάς φυσικά) εξουσία του τόπου, όχι μόνο ουδέποτε αγκάλιασε με στοργή την παράδοση μας, αλλά και συχνά αβαντζάριζε οτιδήποτε αποπροσανατολιστικό…
Για να πω την αμαρτία μου παιδιά πιο παλιά που δεν ήμουν και πολύ γνώστης του ρεμπέτικου και των συναφών μουσικών, είχα ταυτίσει το δημοτικό με την χούντα και γι αυτό δεν το γούσταρα. :lol: :lol:

Και δεν είμαι και μεγάλος στην ηλικία
...τον τεκετζή εδιάταξαν, τις λουλαδιές ντουμπλέδες.

kolymenos
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 24 Φεβ 2005 07:24 pm

Mitzithras

#11 Δημοσίευση από kolymenos »

to kseroume olimas oti EISE KSENEROTOOOOOOOOOS PALIOTIRA......

kolymenos
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 24 Φεβ 2005 07:24 pm

#12 Δημοσίευση από kolymenos »

ALA apo TALIBANIDES ti perimenis prokopi;;;; :roll: :roll:

Άβαταρ μέλους
Preacher
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006 12:59 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

#13 Δημοσίευση από Preacher »

Πάντως το κακό με τα σκουπίδια...μουσικά και μη....έχει παραγίνει ρε παιδιά...! Κατακλυζόμαστε καθημερινά από χιλιάδες άχρηστες πληροφορίες και άθλιες μουσικές, βιβλία, θεατρικά και κινηματογραφικά έργα κλπ...
Ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ που πάει το πράγμα... όσο κι αν επιλέγει κανείς να είναι πολύ προσεκτικός στο τι βλέπει τι διαβάζει ή τι ακούει πραγματικά δεν μπορεί να ξεφύγει...και είναι πολύ δύσκολο μέσα από την καθημερινότητα που βιώνουμε όλοι να φιλτράρουμε συνεχώς τα πάντα... Πολλά πράγματα περνάνε μέσα μας ασυνείδητα και μας γίνονται συνήθεια...Παλιότερα φαντάζομαι ακουγε κανείς ένα άθλιο τραγούδι και του έκανε αίσθηση...τώρα το ακούμε οι περισσότεροι και μας περνάει επιδερμικά σε στυλ του ...'έλα μωρέ άλλο ένα σαχλοτράγουδο'. Μόνο που αυτά τα σαχλοτράγουδα έχουν καταστεί πλειοψηφία και κατεστημένο ...και το κακό είναι πως φταίμε κι εμείς που δεν τα αποδοκιμάζουμε λίγο πιο έντονα έτσι ώστε να φανεί πως ένα μέρος από εμάς ακόμα διαθέτουμε κριτική σκέψη και άποψη...και δεν βγάζω ούτε και τη δική μου ουρά απέξω....

Υ.Γ. Βρε ΕΥΚΑΙΡΕ τι κακό κάνει δηλαδή ο Λεμπέσης? Μπορεί να μην είναι αυτό που λέμε πιστός στην αρχική εκτέλεση και να είναι και κάπως μονότονος αλλά τουλάχιστον ούτε σκυλάδικα λέει ούτε και αφημένος στο νεοσκουπιδορεύμα είναι.....αν αναφέρεσαι στο Γιάννη φυσικά.... :)

Thwdwris
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 26 Μάιος 2005 01:42 pm

#14 Δημοσίευση από Thwdwris »

Με την σειρα μου θα ηθελα να διαθετω την προσοπικη γνωμη μου για οσα εχουν αναφερθει με αυτο το σιγγεκριμενο ποστ!!

Η αληθεια ειναι οτι σημερα υπαρχουνε παρα πολλα ατομα και ορχηστρες που ασχολουνται με το γνησιο λαικο τραγουδι αλλα εχετε αναρωτιθει, γιατι μεχρι στιγμης δεν ακουμε αυτα τα ατομα να εκτελουναι αυτα τα ασματα με αυτο το γνησιο παλιο και γλυκο τροπο που ακουμε στους δισκους γραμμοφωνου?

Κατα την γνωμη μου, οι παλιοτεροι πηρανε ολα τα μυστικα, κολπα και κουρδισματα που γνωριζανε μαζι τους στο ταφο. Οπος και οι παλιοι οργανοποιοι σαν τον Ζωζεφ για παραδειγμα.

Διαβαζοντας σε διαφορες βιογραφιες κλπ θα δουμε οτι ο "ταδε" εβλεπε και ακουγε των αλλον και πηγαινε και κολαγε να βλεπει και να μαθει. Σε αντιθεση σημερα για να μαθουμαι μουσικη πρεπει να παμε σε κανενα Ωδειο η να αγορασουμε καμια δεκαρια βιβλια που περιεχουνε τροπους παιξηματος και κουρδισματος, αλλα οχι σαν αυτα παλιοτερα. Αλλα πηγαινοντας και σε κανενα Ωδειο δεν προκειται να μαθουμε τιποτα τρελλο αφου αυτοι οι ιδιο δεν τα γνωριζουνε.

Μεχρι στιγμης, δεν εχω ακουσει καινουργους εκτελεστες να με ενδιαφερουνε αλλα δεν παει να πεει οτι δεν υπαρχουν. Το καλο με τους νεους εκτελεστες ειναι οτι με το τροπο τους, ασχετος τι προσοπικους λογους εχουνε, κρατανε στην επιφανεια κατι τραγουδια για να μην ξεχαστουν. Αλλα ομος, πως τα εκτελουν? Φυσικα αυτος που εχει ψαχτει λιγακι καταλαβαινει και αυτος που δεν, το παιρνει αμεσος και το δεχεται σαν τον χρυσο νομο. Δηλαδη φταινε και αυτοι αλλα φταινε και οι νεοι που δεν ψαχνονται εστο λιγακι και ακουγοντας εναν Νικολαιδη, δεχονται αμεσος με την αγνοια τους οτι ετσι πρεπει να ειναι. Και γιαυτο τον λογο αυτη η σελιδα ειναι χρυσαφη. Και αυτο που λεω ειναι λιγο. Θησαυρος ολοκληρος.

Το αν ο ενας χρειαζεται φτυσιμο η οχι πιστευω ειναι προσοπικο θεμα με το τη κανει ο καθενας με τα σαλλια του, αλλα αν ο εκτελεστης τους φαινεται σαπιος, ας κρατισει τα σαλλια του να μην του δωσει καμια αξια.

Εγω προσωπικα ενδιαφερομαι με ηχογραφισεις απο δισκους γραμμοφωνου για λογους που μαλλον κανουνε για αλλο ποστινγ.

Τελικα θα ηθελά να πω οτι αν γνωριζουμε ατομα που ενδιαφερονατι με αυτα τα ασματα και δεν γνωριζουνε για της αυθεντικες εκτελεσεις, ας κανουμε εμεις καπιο κοπο να τους φωτισουμε στην αγνοια τους για να μην τους δουμε να καταληγουνε σε νεωτερους εκτελεστες, σαν τον Νικολαιδη που αναφερθηκε.

:D

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”