ΑΙΜΙΛΙΟΣ ΣΑΒΒΙΔΗΣ: ΤΟΥΝΤΑΣ-ΝΤΑΛΚΑΣ-ΣΕΜΣΗΣ

Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
socrates
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 21 Οκτ 2006 11:31 pm
Τοποθεσία: the other side of nowhere

Re: ΑΙΜΙΛΙΟΣ ΣΑΒΒΙΔΗΣ: ΤΟΥΝΤΑΣ-ΝΤΑΛΚΑΣ-ΣΕΜΣΗΣ

#8 Δημοσίευση από socrates »

Αεροκωπηλάτη,
θέλω να ξεκαθαρίσω λίγο τη θέση μου. Το παραπάνω σχόλιό μου δεν αναφέρεται διόλου στην ενέργειά σου να αναδημοσιεύσεις το άρθρο του Σαββίδη, για την οποία είμαι ευγνώμων και δεν θέλω η κριτική μου κατά του Σαββίδη να ληφθεί σαν κριτική εναντίον σου με κανέναν τρόπο.
Απλά, ιδεολογικά τείνω να είμαι αντίθετος στην εν γένει στάση του Σαββίδη προς το ρεμπέτικο βασισμένος σε ότι πληροφόρηση έχω κι' εγώ από Κουνάδη και Σχορέλη. Οπότε αν υπάρχουν και άλλες ενδιαφέρουσες λεπτομέρειες στην όλη υπόθεση και από την εντρύφηση σου στο θέμα της Μεταξικής λογοκρισίας, θα σε παρακαλούσα να τις δημοσιεύσεις. :)

Φιλικά

Σωκράτης.

Άβαταρ μέλους
αεροκωπηλάτης
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 24 Ιαν 2010 05:59 pm

Re: ΑΙΜΙΛΙΟΣ ΣΑΒΒΙΔΗΣ: ΤΟΥΝΤΑΣ-ΝΤΑΛΚΑΣ-ΣΕΜΣΗΣ

#9 Δημοσίευση από αεροκωπηλάτης »

Φίλε Socrates, σπεύδω να σε διαβεβαιώσω ότι ουδέποτε αισθάνθηκα ότι η κριτική σου στον Σαββίδη ενέχει αιχμές και προς το πρόσωπό μου.

Για μένα, το πεδίο των αξιολογικών κρίσεων επί κειμένων και προσώπων είναι απεριόριστο στη χρήση του καθενός μας (αν συνοδεύεται και από αξιόμαχη επιχειρηματολογία, ακόμα καλύτερα). Το πεδίο όμως των πραγματολογικών αποφάνσεων («ο τάδε μετά από λίγο τρύπωσε στην επιτροπή λογοκρισίας») είναι πολύ διαφορετικής τάξεως ζήτημα.

Ε, εκεί πάντα τη θέλω τη σχετική τεκμηρίωση, και δεν πάει να τόπε και ο πάπας της ρεμπετολογίας (είχαμε κατά εποχές και τέτοιους).
Σήκω το κεφαλάκι σου, από το προσκεφάλι
κι έχω δυο λόγια να σου πω, και ξαναγείρε πάλι

Άβαταρ μέλους
αεροκωπηλάτης
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 24 Ιαν 2010 05:59 pm

Re: ΑΙΜΙΛΙΟΣ ΣΑΒΒΙΔΗΣ: ΤΟΥΝΤΑΣ-ΝΤΑΛΚΑΣ-ΣΕΜΣΗΣ

#10 Δημοσίευση από αεροκωπηλάτης »

Για όσους φίλους ενδιαφέρονται σχετικά με τη μεταξική λογοκρισία, παραθέτω τη βιβλιογραφία που γνωρίζω:

1) Νέαρχος Γεωργιάδης, «Το λαϊκό τραγούδι και η διχτατορία του Μεταξά», νέα εποχή, τχ. 194,Ιαν.-Φεβρ. 1989, Λευκωσία Κύπρου (ενσωματώθηκε στο βιβλίο του Ρεμπέτικο και πολιτική, Αθήνα, Σύγχρονη Εποχή 1993)

2) Risto Pekka Pennanen, «Greek music policy under the dictatorship of general Ioannis Metaxas (1936-1941)», GRAPTA POIKILA I, Papers and Monographs of the Finnish Institute at Athens, VIII/2003: σ. 103-130.

3) Κώστας Βλησίδης, «Το ρεμπέτικο στη δεκαετία του 1930 και ο Μεταξάς, μέσα από γραπτές συγχρονικές πηγές» (αποτελεί το πρώτο κεφάλαιο του βιβλίου Όψεις του ρεμπέτικου, Εκδόσεις του Εικοστού Πρώτου, Αθήνα 2004).

4)Μηνάς Στυλιανού, Ρεμπέτικο τραγούδι και προβλήματα λογοκρισίας κατά την περίοδο του μεσοπολέμου, Πτυχιακή εργασία, ΤΕΙ ΑΡΤΑΣ 2007.
http://apothetirio.teiep.gr/xmlui/handle/123456789/364

5) Γιάννης Αγγελάκης, «“Αναχρονιστικά άσματα” και “θρηνωδία”: η Μεταξική λογοκρισία των “αμανέδων ρεμπέτικων και παρεμφερών ασμάτων”», Επετηρίδα 2012-2014, Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Πολιτική Επιστήμη και Ιστορία», Πάντειο Πανεπιστήμιο: σ. 143-155, Αθήνα 2015.
Σήκω το κεφαλάκι σου, από το προσκεφάλι
κι έχω δυο λόγια να σου πω, και ξαναγείρε πάλι

Άβαταρ μέλους
socrates
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 21 Οκτ 2006 11:31 pm
Τοποθεσία: the other side of nowhere

Re: ΑΙΜΙΛΙΟΣ ΣΑΒΒΙΔΗΣ: ΤΟΥΝΤΑΣ-ΝΤΑΛΚΑΣ-ΣΕΜΣΗΣ

#11 Δημοσίευση από socrates »

Ευχαριστώ, αεροκωπηλάτη, για τη βιβλιογραφία!. Το θέμα θέλει όντως ψάξιμο.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Μουσική - Τραγούδια”