O Μάρκος Βαμβακάρης στα μεταπολεμικά τραγούδια του Βασίλη Τσιτσάνη (μέρος πρώτο)

Μήνυμα
Συγγραφέας
Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: O Μάρκος Βαμβακάρης στα μεταπολεμικά τραγούδια του Βασίλη Τσιτσάνη (μέρος πρώτο)

#8 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Συμπληρώθηκαν όσες ετικέτες έχω βρει για τις ηχογραφήσεις των σημαντικών Ελλήνων Συνθετών με ανάλογη σύνδεση στα τραγούδια της βάσης μας.
Σε μελλοντικό χρόνο θα συμπληρωθούν οι απόψεις του Β.Τσιτσάνη για κάποια από τα παραπάνω τραγούδια του μέσα από τις συνεντεύξεις που είχε δώσει στην πορεία των χρόνων.

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: O Μάρκος Βαμβακάρης στα μεταπολεμικά τραγούδια του Βασίλη Τσιτσάνη (μέρος πρώτο)

#9 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Στην σύνδεση του τραγουδιού "Τρέξε μάγκα να ρωτήσεις""Ντερμπεντέρισσα¨ με βίντεο από το youtube έχει ανέβει μία ερασιτεχνική εκτέλεση με τον Καζαντζίδη που δεν έχει καμία σχέση με την αυθεντική εκτέλεση.

Μιλάω γιαυτό.

display.php?recid=2987

Αν μπορεί κάποιος να το αλλάξει και να βάλει ή αυτό

https://www.youtube.com/watch?v=Z9BDBipYjmU

ή αυτό

https://www.youtube.com/watch?v=Sx3gPqs7rYU

THANKS

Άβαταρ μέλους
socrates
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 21 Οκτ 2006 11:31 pm
Τοποθεσία: the other side of nowhere

Re: O Μάρκος Βαμβακάρης στα μεταπολεμικά τραγούδια του Βασίλη Τσιτσάνη (μέρος πρώτο)

#10 Δημοσίευση από socrates »

Καλημέρα, για το ανικανοποίητο.
Είναι "αισθητική" κλωτσιά στο στομάχι όταν ο πρώτος σύνδεσμος που έδοσες σε πηγαίνει στην ηχογράφηση του Τσιτσάνη, αλλά να μην υπάρχει συνέπεια με την εκεί σύνδεση στο Youtube η οποία σε πάει κάπου αλλού και μάλλον πολύ μακριά (για τα δικά μου αυτιά τουλάχιστον)
Παίρνοντας υπ' όψη την παρατήρηση που κάνεις, αλλά και το πρόσφατο ποστ του αντμιν σχετικά με Youtube & API υποψιάζομαι ότι ο σύνδεσμος που προκύπτει είναι προϊόν αυτοματοποίησης και αν αυτό ισχύει πρέπει να περιμένουμε και άλλα παρόμοια και ανεπιθύμητα αποτελέσματα μετά από 5000 καταγραφές, γιατί το Youtube λειτουργεί με δική του φιλοσοφία παρουσίασης που βασίζεται απ' όσο μπορώ να καταλάβω στα πόσα κλικ έχουν γίνει στο βίντεο, κι' εκεί ακριβώς βρίσκεται όλη η χυδαιότητα του Youtube και ο κίνδυνος της υπόθεσης αυτοματοποίησης και σύνδεσης μαζί του για μένα, όσον αφορά τις "σκοτεινές δυνάμεις" της μουσικής όπως την παρουσιάζουν οι έμποροι γενικότερα, η οποία δίνει τελείως λάθος αισθητική εκτίμηση βασισμένη σε (δήθεν) αντικειμενικά στατιστικά στοιχεία. Αυτή τη στιγμή που σου γράφω τα κλικ έχουν ως εξής:

(ερασιτεχνική) ηχογράφηση Καζαντζίδη : 10033 *clap*
1ος δικός σου σύνδεσμος : 3105 *goody*
2ος δικός σου σύνδεσμος : 1231 *goody*

Τι να σου κάνει το Youtube? Κερδοσκοπική εταιρία είναι στο φινάλε. Από τη δική μου (τελείως υποκειμενική) σκοπιά θέλω να συμπαρασταθώ ηθικά στο αίτημά σου και να δηλώσω πως η οποιαδήποτε εκτέλεση ρεμπέτικου (επαγγελματική ή μη) από τον Καζαντζίδη με γεμίζει αηδία, αλλά αυτό είναι το λιγότερο γιατί εδώ δεν μιλάμε μόνο για ένα άτομο. Αυτό που επιτελέστηκε για σχεδόν 70 χρόνια τώρα (και συνεχίζεται απ' ότι βλέπουμε στο Youtube) είναι ο ακουστικός και αισθητικός αποπροσανατολισμός των ελλήνων και κυρίως μέσω της "γρίπης Καζαντζίδη", ώστε να προτιμούν "αισθητικά" τις (έστω και ερασιτεχνικές) εκτελέσεις του Στελάρα απ' αυτές του ίδιου του συνθέτη με το Μάρκο και τη Χασκίλ συνεργάτες.
Απλά πρέπει να δεχτούμε σαν βάση ότι ο λαός δεν μπορεί ακουστικά πια να ξεχωρίσει στο τραγούδι τι είναι αυτό που συνιστά την "ελληνοπρέπεια" της φωνής και της απόδοσης γιατί για 70 χρόνια του τριβέλισαν το αυτί με μουνόκλαψες ανατολικής γενικά προέλευσης. Και από αυτή τη βάση πρέπει να συνεχίσουμε να παλεύουμε για την τελική επαναφορά γηγενούς αισθητικής στη μουσική μας. Και αυτό είναι νομίζω μία γενική (έστω και υποσυνείδητη) φιλοσοφική τοποθέτηση/αναζήτηση της σελίδας μας.
Δεν θέλω να συνεχίσω με το θέμα Καζαντζίδη πιο πολύ, άλλωστε έχουμε κάνει ομηρικούς καυγάδες στο παρελθόν για τη μούρη του στη σελίδα μας, και συνέχεια θα επαναλαμβάνω το δικό μου ρητό πως "στην Ελλάδα ή Στελάρα ακούς ή Στελάκη", αλλά και τα δύο μαζί αλληλοαποκλείονται.
Τελειώνοντας θέλω να παρατηρήσω πως το Youtube και η όποια σύνδεση μαζί του μπορεί να αποτελέσει σοβαρό κίνδυνο και για τη σελίδα μας αν δεν είναι αυστηρά ελεγχόμενο, και όσο για ανεπιθύμητα αποτελέσματα αυτοματοποιημένων συνδέσεων όπως αυτά που προέκυψαν, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ για την ώρα είναι πως πρέπει να βρεθεί χρόνος και καλή θέληση ώστε να ελέγχονται και να διορθώνονται, αλλά δεν ξέρω ποιά μέθοδος θα μπορούσε να ακολουθηθεί. Το θέμα θέλει σκέψη και συζήτηση.

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: O Μάρκος Βαμβακάρης στα μεταπολεμικά τραγούδια του Βασίλη Τσιτσάνη (μέρος πρώτο)

#11 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Σωκράτη νασαι καλά που με ξεστραβώνεις. Μα έλεγα και εγώ ποιος Φωστήρας κότσαρε τον Καζαντζίδη στο κομμάτι του Τσιτσάνη αλλά τώρα κατάλαβα ότι αυτό γίνεται αυτόματα από το youtube. Και υπάρχουν πολλά τέτοια ¨σφάλματα" και σε άλλα τραγούδια όπως είδα γιατί όλο το πρωί συνδέω τις ετικέτες που έχω ανεβάσει με τα τραγούδια. Νομίζω ότι σε αυτή την διαδικασία πρέπει κάτι να γίνει από τα παιδιά του sealabs γιατί θα βγάζει πράματα που θα τρίβουμε τα μάτια μας.
Όσο για τον Στελάρα ....ένας είναι ο Στελάρας χαχαχαχαχαχα. Και ξέρεις τι γίνεται αν σε πιάσουν στο στόμα τους οι φαν του Καζαντζίδη. Δεν σε ξεπλένει ο Δούναβης χαχαχαχαχα.

Σε ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου φίλε.

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: O Μάρκος Βαμβακάρης στα μεταπολεμικά τραγούδια του Βασίλη Τσιτσάνη (μέρος πρώτο)

#12 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Ωχ τώρα είδα τα κλικ στις 3 εκτελέσεις.

Και στο μπάνιο να τραγουδάει ο "τεμέτερον" περισσότερα κλικ θα έχει από κάθε άλλη εκτέλεση

Απάντηση

Επιστροφή σε “Μουσική - Τραγούδια”