Πρόβλημα στην αναπαραγωγή τραγουδιού

Μήνυμα
Συγγραφέας
TomArmenidis
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 05 Αύγ 2015 05:28 am

Πρόβλημα στην αναπαραγωγή τραγουδιού

#1 Δημοσίευση από TomArmenidis »

Γεια σας παιδιά. Προσπάθησα ν' ακούσω ένα τραγούδι του Τέτου Δημητριάδη, το "Ο Κος Κοντόφαρδος και Ζανέτος" του 1928, αλλά δυστυχώς σταματάει στο 4ο λεπτό περίπου (διαρκεί 8 λεπτά). Μπορεί κάποιος σας παρακαλώ να το φτιάξει;

Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

Re: Πρόβλημα στην αναπαραγωγή τραγουδιού

#2 Δημοσίευση από fakk »

Μπήκαν ξεχωριστά

TomArmenidis
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 05 Αύγ 2015 05:28 am

Re: Πρόβλημα στην αναπαραγωγή τραγουδιού

#3 Δημοσίευση από TomArmenidis »

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Να ρωτήσω κάτι; Σε αυτό το τραγούδι τραγουδάει και ο Τέτος Δημητριάδης μαζί με τον όμιλο κωμωδιών της Victor;

Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

Re: Πρόβλημα στην αναπαραγωγή τραγουδιού

#4 Δημοσίευση από fakk »

Είναι δυνατόν να μη τραγουδάει ο Τέτος;

TomArmenidis
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 05 Αύγ 2015 05:28 am

Re: Πρόβλημα στην αναπαραγωγή τραγουδιού

#5 Δημοσίευση από TomArmenidis »

Ρώτησα γιατί ο Μανιάτης τον αναφέρει μόνο ως δημιουργό, γι' αυτό μπερδεύτηκα. Ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Ειρήσθω εν παρόδω, ψάχνω 2 πολύ παλιά τραγούδια με τη φωνή της Καίτης Ντένις (που έχει ερμηνεύσει πρώτη το "Τι ειν' αυτό που το λένε αγάπη"):

1) "Το αγόρι μου" σε μουσική Γιώργου Μουζάκη και στίχους Αλέκου Σακελλάριου. Κυκλοφόρησε γύρω στο 1948-1949 σε δίσκους Columbia. Σύμφωνα με το γιο του Γιώργου Μουζάκη το serial number του δίσκου από τις καταστάσεις των δικαιωμάτων είναι: 00572719.

2) "Αν είχα φτερά" σε μουσική Κώστα Καπνίση και στίχους Γιάννη Φερμάνογλου. Κυκλοφόρησε το 1948. Δυστυχώς δε γνωρίζω το σειριακό αριθμό του δίσκου.

Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

Re: Πρόβλημα στην αναπαραγωγή τραγουδιού

#6 Δημοσίευση από fakk »

Η Καίτη Ντένις υπάρχει στη δισκογραφία 78 στροφών σε δυο τραγούδια. Και τα δυο το 1955.

HMV Ελ AO-5313 OGA-2373 ΤΙ ΕΙΝ' ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΝΕ ΑΓΑΠΗ Μωράκης Τ Φερμάνογλου Ι Ντένις Κ 1955
Columbia Ελ DG-7189 CG-3357 ΘΛΙΜΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ, ΘΛΙΜΜΕΝΕΣ ΝΥΧΤΕΣ Σταματίου Ι Κολοκοτρώνη Μ Ντένις Κ 1955

Δεν υπάρχουν τραγούδια με τίτλο "Το αγόρι μου" και "Αν είχα φτερά".

Οι Κώστας Καπνίσης και Γιάννης Φερμάνογλου δεν συνεργάστηκαν ποτέ.

TomArmenidis
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 05 Αύγ 2015 05:28 am

Re: Πρόβλημα στην αναπαραγωγή τραγουδιού

#7 Δημοσίευση από TomArmenidis »

Ασφαλώς και υπάρχουν τα 2 τραγούδια που ανέφερα. "Το αγόρι μου" το επανεκτέλεσε η Νέλλη Μάνου χρόνια μετά και τα στοιχεία του δίσκου μου τα έδωσε ο ίδιος ο γιος του συνθέτη.

https://www.youtube.com/watch?v=FDRiLK5IAYg

Όσον αφορά το "Αν είχα φτερά" (συνεργασία Φερμάνογλου-Καπνίση) υπάρχει κι αυτό κι επισυνάπτω το εξώφυλλο από την παρτιτούρα της εποχής.

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή σε “Μουσική - Τραγούδια”