Βιογραφίες

Απόψεις σας για τη σελίδα, προβλήματα που εντοπίζονται, σχόλια, παρατηρήσεις
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

Βιογραφίες

#1 Δημοσίευση από bill1961 »

Παρατηρώ τον τελευταίο καιρό, μια "διόγκωση" των πληροφοριών σχετικά με τα τραγούδια που ανεβαίνουν αλλά και τη ζωή των συνθετών και τραγουδιστών του ρεμπέτικου. Μια "διόγκωση" που ξεκίνησε ουσιαστικά με τον Adoni και συνεχίζεται κυρίως από το νεώτερο μέλος της παρέας μας τον sakispap*. Όλα αυτά τα στοιχεία για να είναι χρήσιμα πρέπει να είναι εύκολα προσβάσιμα και σωστά οργανωμένα.
Αναρωτιέμαι λοιπόν μήπως είναι πια καιρός να οργανώσουμε καλύτερα και τις Βιογραφίες. Μεταφέροντάς τες σε πρώτο πλάνο δίπλα από τα τραγούδια, δηλ. προσθέτοντας μια επιπλέον επιλογή "Βιογραφίες" στο κεντρικό μενού της σελίδας, μέσω τη οποίας θα είναι δυνατό:
1. Να δούμε τις ήδη υπάρχουσες βιογραφίες (μέσω αναζήτησης ή μέσω λίστας)
2. Να προσθέσουμε βιογραφία για καλλιτέχνη που δεν υπάρχει στη σελίδα
3. Να διορθώσουμε - προσθέσουμε καινούρια στοιχεία σε ήδη υπάρχουσα βιογραφία.
4. Να προσθέσουμε κάποια φωτογραφία
5. Οτιδήποτε άλλο θεωρήσετε/ουμε απαραίτητο.
Ως βάση μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τις (ελλιπείς σίγουρα) βιογραφίες που έχουμε ήδη (που βέβαια χρειάζονται και κάποιο "χτένισμα") και βλέπουμε...
Είναι βέβαιο ότι με τον όγκο των τραγουδιών που ήδη διαθέτει το site μας έχει προ πολλού ξεπεράσει τα όρια της απλής "φοιτητικής παρέας" (δεν είναι δικός μου ο χαρακτηρισμός). Ας συνεχίσουμε λοιπόν να ανεβάζουμε τραγούδια αλλά και να το εμπλουτίζουμε με πληροφορίες για τους καλλιτέχνες.


* Οπωσδήποτε από τον sakispap περιμένω με αγωνία (όπως και όλοι μας νομίζω) και "ηχητικό υλικό" :wink:

Βάγγος
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 04 Αύγ 2005 01:49 pm

#2 Δημοσίευση από Βάγγος »

Πολυ καλη βρισκω την ιδεα του bill.Βεβαια προβλημα ειναι οτι ζηταμε πληροφοριες για περιπου 150 ονοματα και εχουμε σαν βαση στοιχεια η αποσπασματα μονο για 25,οποτε δεν ξερω μηπως ειναι καλυτερο να δουλεψει
με την σημερινη του μορφη λιγο ακομα μηπως εμπλουτισθει καπως.

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#3 Δημοσίευση από bill1961 »

Το κρίσιμο ερώτημα για μένα Βάγγο είναι αν θέλουμε ή όχι να προχωρήσουμε προς αυτή την κατεύθυνση. Αν η απάντηση είναι ναι, τότε δε νομίζω ότι θα είναι ανασταλτικός παράγοντας ο μικρός αριθμός βιογραφιών που υπάρχουν ήδη. Μη ξεχνάμε ότι και η σελίδα ξεκίνησε με ένα μικρό αριθμό τραγουδιών και τα έχει ήδη υπερδεκαπλασιάσει. Υπάρχουν πάρα πολλά στοιχεία για καλλιτέχνες που αυτή τη στιγμή είναι διάσπαρτα και πρέπει να τα συμμαζέψουμε. Μπορούμε σε πρώτη φάση, να παραπέμπουμε σε άλλες σελίδες που περιέχουν πληροφορίες για τους καλλιτέχνες. Τέλος "τρώγοντας έρχεται η όρεξη", λένε στο χωριό μου. Φυσικά αυτό που μετράει είναι η γνώμη των πολλών και όχι μόνο η δική μου ή η δική σου. Σωστά?

Απάντηση

Επιστροφή σε “Η δική σας γνώμη”