Φραγκολεβαντίνικα

Απόψεις σας για τη σελίδα, προβλήματα που εντοπίζονται, σχόλια, παρατηρήσεις
Μήνυμα
Συγγραφέας
mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#15 Δημοσίευση από mpletsas »

Νίκος Κάνδιας έγραψε:Φίλε Vacondie.

Το γεγονός ότι πολλοί γράφουν Greeklish ίσως να οφείλεται (πέρα του ότι κάποιος το βρίσκει ίσως πιο απλό και γρηγορότερο) στο ότι ο υπολογιστής από τον οποίο έχουν πρόσβαση δεν έχει Ελληνική γραμματοσειρά και δεν έχουν ικανότητα να την κάνουν download επειδή δεν διαχειρίζονται οι ίδιοι το μηχάνημα ή επειδή δεν γνωρίζουν πώς να κάνουν κάτι τέτοιο. Αλλά πέραν τούτου, δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα των greeklish. Αν και εμένα μου αρέσει να γράφω στα Ελληνικά η ουσία είναι να μπορούμε να επικοινωνούμε όλοι μεταξύ μας. Έτσι δεν είναι;
Αν και ο ίδιος είμαι θαμώνας της όμορφης αυτής σελίδας θα πρέπει να παραδεχτώ ότι δεν έχω καμία ιδιαίτερη λατρεία με την Ελλάδα αλλά με το γνήσιο Ρεμπέτικο. Αγαπάω τον τόπο μου όπως και πολλούς άλλους (π.χ την Σμύρνη).
Δεν θα ήθελα να με παρεξηγήσεις. Απλά να μην μπερδεύουμε το ρεμπέτικο με τον πατριωτισμό,γιατί την λατρεία για την Ελλάδα, την ελληνική γραφή και γλώσσα μόνο ως πατριωτισμό μπορείς να την χαρακτηρίσεις.Κλείνοντας, μπράβο και πάλι μπράβο για το βιογραφικό.
Καλά κάνεις φίλε και νοιάζεσαι τον τόπο σου, γιατί δυστυχώς υπάρχουν πολλοί που δεν τους καίγεται καρφί, οι κοινώς λεγόμενοι παρτάκηδες ή λαμόγια κατά περίπτωση. Άν έχεις στο μυαλό σου κάποιον διαφορετικό ορισμό για τον πατριώτη από τον παραπάνω (=να νοιάζεσαι), ο ορισμός που έχεις είναι πολύ λάθος. Ή αν νομίζεις ότι το να είναι κάποιος πατριώτης, ότι κι αν σημαίνει αυτό, τον καθιστά εξ ορισμού αδιάφορο ή ανταγωνιστικό ή επιζήμιο για το καλό της υπόλοιπης ανθρωπότητας.

Ελπίζω ούτε συ να θες να γίνουμε μια Αμερικανιά και μισή και πιστεύω ότι και σένα θα σε πονάνε τα μάτια και το κεφάλι από τα γκρήκλις. Κι εγώ έχω γράψει με ξενικούς χαρακτηρες όταν έχω βρεθεί στο εξωτερικό σε ιντερνετ-καφενέδες και δεν πιστεύω υπάρχει κανένας που θα αρνηθεί σε κάποιον το δικαίωμα να επικοινωνήσει όποτε βρεθεί σε τέτοια περίσταση.
Αναφερόμαστε στους εκ συστήματος τεμπελχαναίους που βαριούνται να πατήσουν alt kai shift γιατί ξύνονται με το αριστερό και υποβαθμίζουν το φόρουμ. Πιστεύω ότι το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να τους εγκαλέσουμε για την καφρίλα τους και την αδιαφορία τους για το υπόλοιπο 90%. Και πιστεύω ότι αρκεί η πειθώ, δεν έπαιξαν σε αυτό το φόρουμ ποτέ απαγορεύσεις από όσο θυμάμαι. Όσοι δεν το κάνανε από αδιαφορία αλλά απλώς επειδή είχαν συνηθίσει να γράφουνε με γκρήκλις αλλού ή δεν είχαν συνειδητοποιήσει ότι μπορεί να είναι κακή συνήθεια, από όσο θυμάμαι γενικά ανταποκρίνονται στις εκκλήσεις μας θετικά και δε μας παρεξηγούνε.

Όσο για την γλώσσα, πιστεύω ότι έχει σημασία να μην υποβαθμίζεται και όχι μόνο για συναισθηματικούς λόγους που λες, για αντικειμενικούς λόγους και μπορώ να επιχειρηματολογήσω σχετικά.
Τελευταία επεξεργασία από mpletsas σε 11 Νοέμ 2005 08:04 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
vacondios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: 28 Αύγ 2004 07:17 am
Τοποθεσία: Αρτέμιδα Αττικής

#16 Δημοσίευση από vacondios »

Νίκος Κάνδιας έγραψε:Φίλε Vacondie.

Αλλά πέραν τούτου, δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα των greeklish. η ουσία είναι να μπορούμε να επικοινωνούμε όλοι μεταξύ μας. Έτσι δεν είναι;
Νο. Θινγκζ αρντ σο σίμπλ εζ γιου θινκ. Δις ιζ ε βέρυ σίμπλ εξάμπλ ιν όρντερ του γκίβ γιου του αντερστάντ χουάι ρίτεν λάνγκουιτσιζ σουντ μπή ρησπέκτηντ εντ ρίτεν ητς ιν ιτς όουν κάρακτερ σετ.

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#17 Δημοσίευση από max »

Βακόνδιε οκ , έγραφες κ πριν έτσι, δεν είμαστε καθυστερημένοι.

Προσωπικά από τη στιγμή που βλέπω ότι για αρκετούς είναι ενοχλητικό, γράφω κ γω στα ελληνικά.Το θέμα είναι ότι έχω συνηθίσει τα greeklish γιατί καιρό τώρα έτσι γράφω σε κονσόλες, (λόγω ασυμβατότητας σε διάφορα mail κλπ με τα ελληνικά).
Αρχικά ήταν κ για μένα ενοχλητικό (όπως για άλλους το να βλέπουν greeklish) να ψάχνουν τόνους ,διαλυτικά (γιατί αν είναι να γράψουμε στα ελληνικά να γράψουμε σωστά) να μπερδεύουν το οu με το θ κλπ Άσε που γράφω πιο αργά. Κ ελπίζω mpletsa να με καταλαβαίνεις με τις κονσόλες,linux κλπ

Για αυτό θα διαφωνήσω με τις απόψεις του στυλ "Βαριούνται να πατήσουν το alt+shift" , τις βρίσκω λίγο ισοπεδωτικές. Και επίσης καταλαβαίνω όσους γράφουν greeklish και για μένα ας εκφραστεί ο καθένας ελεύθερα , δεν βάζουμε καλούπια εδώ, βλέπετε ούτως ή άλλως όλη η σελίδα είναι εξ ολοκλήρου γραμμένη στα ελληνικά.

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#18 Δημοσίευση από mpletsas »

Μαξ την πίκρα με τις κονσόλες την έχω φάει κι εγώ αλλά δεν νομίζω ότι ισχύει ως επιχείρημα, εκτός αν έχουμε κανέναν που μπαίνει στη σελίδα με lynx αντί για Mozilla ή Internet Explorer. Αυτές τις περιπτώσεις νομίζω τις κάλυψα στην προηγούμενη αναφορά μου.

Από 'κει και πέρα, με δεδομένη την αίσθηση ευθύνης που με διακατέχει και δοθέντος επίσης ότι δεν είμαι αντμιν ώστε αυτά που λέω να θεωρηθεί ότι είναι άποψη της σελίδας (σκέτος προγραμματιστής είμαι και θαμώνας), δε νομίζω ότι χρειάζεται να «φιλτράρω» τους χαρακτηρισμούς μου, στους οποίους και εμμένω.

Επίσης, επειδή με ξέρεις, θα συμφωνήσεις πιστεύω ότι κανένας δεν είναι σε θέση από τον καναπέ του να νομίζει ότι μπορεί να μου την βγεί από αριστερά και να μας λέει σωβινιστές και λοιπές πίπες, όπως κάνανε ορισμένοι.

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#19 Δημοσίευση από max »

Ναι ρε συ , δε ζήτησα να φιλτράρεις τίποτα και καταλαβαίνω αυτά που λες.

Απλά λέω για μένα ότι πολλές φορές μου ρχεται σα μικρόβιο να γράψω με greeklish , τώρα για σοβινισμούς κλπ δε μπαίνω καν στη διαδικασία να το συζητήσω, θα πάει μακριά το θέμα απότι καταλαβαίνω.

Άβαταρ μέλους
vacondios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: 28 Αύγ 2004 07:17 am
Τοποθεσία: Αρτέμιδα Αττικής

#20 Δημοσίευση από vacondios »

max έγραψε: Αρχικά ήταν κ για μένα ενοχλητικό (όπως για άλλους το να βλέπουν greeklish) να ψάχνουν τόνους ,διαλυτικά ι.
Δεν υπάρχουν τόνοι, υπάρχει ένας τόνος και ένα διαλυτικό. Στα καινούρια συστήματα υπάρχει και πολυτονικός τρόπος όπως πχ http://support.microsoft.com/default.as ... ;el;750052 όπου είναι όντως δύσκολο να βρείς τους τόνους, τα πνεύματα και όλους τους συνδυασμούς τους.
max έγραψε:για μένα ας εκφραστεί ο καθένας ελεύθερα , δεν βάζουμε καλούπια εδώ,


Εγώ διαφωνώ με αυτήν την άποψη. Εδώ και χιλιάδες χρόνια οι άνθρωποι για να επικοινωνούν μεταξύ τους χρησιμοποιούν κοινά αποδεκτούς κώδικες που διέπονται από κανόνες και γραμματικές και που ονομάζονται γλώσσες. Το ελληνικό ρεμπέτικο τραγούδι παρ' όλο που το μορφωτικό επίπεδο των περισσότερων από τους δημιουργούς του δεν ήταν ιδιαίτερα υψηλό σεβάστηκε με ευλάβεια την ελληνική γλώσσα. Και θα έλθουμε τώρα εμείς του Πανεπιστημίου να την κακοποιήσουμε?
Δεν έχουμε αυτό το δικαίωμα όπως δεν είχαν δικαίωμα οι κύριοι Locomondo να κάνουν τη "Φραγκοσυριανή" ρέγκε με το ίδιο τάχα πρόσχημα: "ας εκφραστεί ο καθένας ελεύθερα"

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#21 Δημοσίευση από bill1961 »

mpletsas έγραψε: Αναφερόμαστε στους εκ συστήματος τεμπελχαναίους που βαριούνται να πατήσουν alt kai shift γιατί ξύνονται με το αριστερό και υποβαθμίζουν το φόρουμ.
Φίλε Μπλέτσα,
οι συζητήσεις υποβαθμίζονται από αυτά που λέμε (αν δεν τα έχουμε επεξεργαστεί με τη λογική, αν προσβάλλουν τους άλλους ή αν καπελώνουν τη συζήτηση - και δεν εννοώ ότι εσύ έκανες κάτι τέτοιο προς αποφυγή παρεξηγήσεων) και όχι αν τα γράφουμε με Ελληνικούς ή Λατινικούς χαρακτήρες. Και εγώ συνηθίζω και μου αρέσει να γράφω με Ελληνικούς χαρακτήρες, όμως που και που όταν "βαριέμαι" γράφω και greeklish, όπως άλλωστε έκανες και συ όταν έγραφες "alt kai shift" στην παραπάνω πρόταση. Ας μένουμε λοιπόν στην ουσία και μην προσπαθούμε να το κάνουμε "Εθνικό ζήτημα" αν κάποιος έγραψε greeklish.
Τέλος εμένα οι Locomondo μου άρεσαν και απ' όσο είδα στην εκπομπή οι υιοί Βαμβακάρη δε δυσαρεστήθηκαν. Άλλωστε δε δυσαρεστήθηκαν από την "Κατσιμίχεια" κακοποίηση γιατί να τους ενοχλήσει η διασκευή των Locomondo. Είχαν σημαντικότερα πράγματα να ασχοληθούν, όπως να επισημάνουν σε όλους τους τόνους ότι κινήθηκαν και θα κινηθούν δικαστικά για τα πνευματικά δικαιώματα. Δε λέω, δικαίωμά τους είναι...

Απάντηση

Επιστροφή σε “Η δική σας γνώμη”