ΣΤΡΑΤΟΣ - ΣΤΕΛΑΚΗΣ

Απόψεις σας για τη σελίδα, προβλήματα που εντοπίζονται, σχόλια, παρατηρήσεις
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
ΘΑΝΑΣΗΣ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 23 Απρ 2005 08:30 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΧΑΝΙΑ

ΣΤΡΑΤΟΣ - ΣΤΕΛΑΚΗΣ

#1 Δημοσίευση από ΘΑΝΑΣΗΣ »

ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΟΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΩΝΕΣ ΠΟΥ ΑΝΕΔΕΙΞΕ ΤΟ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΔΥΟ . ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΑΡΟ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ ΧΑΤΖΗΧΡΗΣΤΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ-ΣΜΥΡΝΕΪΚΟ ΡΟΥΚΟΥΝΑΣ . ΤΟ ΘΕΜΑ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΥ ΒΑΖΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ . ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΞΕΡΕΙ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΔΥΟ , ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΑ ΤΕΤΡΙΜΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΦΤΕΙ ΚΑΙ ΞΑΝΑΓΡΑΦΤΕΙ Ή ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΣΑΝ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ . ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΜΙΑ ΜΑΡΤΥΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΜΑΡΙΝΑΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΤΑΝ ΤΑΚΤΙΚΑ . ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΑΝ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΣΕ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΙΚΟ ΟΙΣΤΡΟ ΤΙΣ ΕΛΕΓΕ : ΜΑΡΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΝΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟ ; ΑΡΑΓΕ ΤΙ ΕΝΝΟΟΥΣΕ ; Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΡΟΣΕΧΩΣ .

Άβαταρ μέλους
PLANTMAN
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 376
Εγγραφή: 02 Οκτ 2004 12:14 am

#2 Δημοσίευση από PLANTMAN »

Amane?

ΘΑΝΑΣΗΣ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 23 Απρ 2005 08:30 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΧΑΝΙΑ

#3 Δημοσίευση από ΘΑΝΑΣΗΣ »

PLANTMAN έγραψε:Amane?
ΟΧΙ ΑΚΡΙΒΩΣ , ΞΑΝΑΔΟΚΙΜΑΣΕ

a.a.d.
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 09 Ιαν 2005 07:23 pm
Επικοινωνία:

#4 Δημοσίευση από a.a.d. »

Ο Βαμβακάρης, σ'ένα από τα διασωθέντα ηχητικά αποσπάσματα συνεντεύξεών του, λέει: "Αυτά τα τραγούδια δεν.....πρέπει να χάνονται,πρέπει να λέγονται......
γιατί είναι βυζαντινά, οι δρόμοι τους, οι μουσικές τους.......είναι αρχαία". Συμπερασματικά θα πμορούσαμε να πούμε βάσιμα ότι "βυζαντινό" για τον Βαμβακάρη είναι ότι είναι παλιό και μελοποιημένο πάνω σε δρόμο.(Υπενθυμίζω ότι υπάρχει σχέση μεταξύ των οκτώ ήχων
της βυζαντινής μουσικής και συγκεκριμένων δρόμων).Τώρα αν υπάρχει ρητή δήλωση του Βαμβακάρη για το τι εννοεί λέγοντας ότι τα τραγούδια του (ή ορισμένα εξ αυτών) είναι βυζαντινά,ευχαρίστως να την μάθουμε, όσοι δεν την γνωρίζουμε.

Άβαταρ μέλους
vacondios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: 28 Αύγ 2004 07:17 am
Τοποθεσία: Αρτέμιδα Αττικής

Re: ΣΤΡΑΤΟΣ - ΣΤΕΛΑΚΗΣ

#5 Δημοσίευση από vacondios »

ΘΑΝΑΣΗΣ έγραψε:ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΟΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΩΝΕΣ ΠΟΥ ΑΝΕΔΕΙΞΕ ΤΟ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΔΥΟ .
Μεγάλε συμφωνώ απολύτως μαζί σου. Αυτές οι δυο φωνές ήταν οι μεγαλύτερες. Στις περιπτώσεις που τις ένωναν σε ντουέτο εκεί είναι "Όλα τα λεφτά"

Εκτός όμως από τις δύο μεγαλύτερες υπήρξε και άλλη μια ανεπανάληπτη που όμως έφυγε νωρίς και δεν πρόλαβε να μεγαλουργήσει. Αυτή τη φωνή την ύμνησε με ομώνυμο τραγούδι ο Μάρκος που αν και ήταν φίλοι δεν έχω υπόψη μου καμιά συνεεργασία. Βάλε λοιπόν και τη φωνάρα του Γιώργου Κάβουρα και είσαι κομπλέ.

dimb.bit
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 30 Οκτ 2005 12:40 am
Τοποθεσία: Italia

Re: ΣΤΡΑΤΟΣ - ΣΤΕΛΑΚΗΣ

#6 Δημοσίευση από dimb.bit »

ΛΑΤΡΕΨΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΩΝΕΣ ΣΤΟ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ, ΜΑΡΚΟΣ(ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟΣ), ΠΕΡΠΙΝΙΑΔΗΣ(ΓΛΥΚΙΑ ΦΩΝΗ), ΜΠΕΛΛΟΥ(ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΥΝΑΜΗ), ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ(ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣ ΛΑΘΗ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΙΚΗ Η ΦΩΝΗ ΤΟΥ, ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΟ CD TO XΑΡΑΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΦΩΝΗ ΚΙΘΑΡΑ). ΑΛΛΑ ΤΕΧΝΙΚΑ, ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΩ ΤΟΝ ΡΟΥΚΟΥΝΑ ΛΕΩ"TI KANEI ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ
ΔΗΜΗΤΡΗΣ, BOLOGNA

Άβαταρ μέλους
Σωτήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: 22 Αύγ 2005 06:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

#7 Δημοσίευση από Σωτήρης »

Επιτρέψτε μου κι εμένα να προσθέσω στις μεγάλες φωνές και τους: Οδ. Μοσχονά, Αθ. Ευγενικό, Πρ. Τσαουσάκη, καθώς και την φωνάρα του "μπάρμπα-Γιάννη" του Παπαϊωάννου!

Απάντηση

Επιστροφή σε “Η δική σας γνώμη”