Ειλικρινείς φιλοφρονήσεις.

Απόψεις σας για τη σελίδα, προβλήματα που εντοπίζονται, σχόλια, παρατηρήσεις
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Ποσειδώνας
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 29 Απρ 2005 03:10 am

Ειλικρινείς φιλοφρονήσεις.

#1 Δημοσίευση από Ποσειδώνας »

Είμαι καινούργιος στην σελίδα. Θα κάνω προτάσεις όταν θα έχω "τριβεί" λίγο. Θέλω μόνο να πώ ότι είναι ένα από εκείνα τα λίγα πράγματα που υπάρχουν σήμερα και σπρώχνουν τον κόσμο, ή μάλλον την ελληνική κοινωνία, να γίνει λίγο καλύτερη. (Κι άς μην τόχανε δεί έτσι οι ρεμπέτες).

Anargyros
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 26 Μαρ 2006 09:24 am

#2 Δημοσίευση από Anargyros »

Συμφωνώ πλήρως.. Το ρεμπέτικο είναι σχολειό, είμαι 27 ετών και το έχω το ¨μικρόβιο¨ από 13 ετών, ένεκα οικογενειακών επαφών.. Πολύ καλή προσπάθεια, ελπίζω να έχει συνεχεία…Αυτοί οι άνθρωποι είπαν μεγάλες αλήθειες με τα τραγούδια τους, οι σημερινοί χαρτογιακάδες δεν θέλουν να σκέπτεται ο κόσμος και το ρεμπέτικο σε σπρώχνει στο να φιλοσοφήσεις πολλά πράγματα….

Άβαταρ μέλους
BLEKOS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005 10:40 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Επικοινωνία:

#3 Δημοσίευση από BLEKOS »

Ετσι ειναι!!!
Ακουω ρεμπετικα μονο 5 χρονια :oops:
απο το 2001,ειμαι 23....,οταν πρωτακουσα καποια κομματια ανατριχιασα,βαλθηκα να ψαχτω....και δυσκολα εβρισκα μεχρι που βρηκα αυτη τη σελιδα!!!
ΠΑΙΔΕΣ ΝΑ ΑΓΙΑΣΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΑΣ!!!!! :D

τα οσα λεγονται σε καποια τραγουδια,οι φιλοσοφιες,αυτη η μελαγχολια που εχουν καποια κομματια αγγιζει μεσα στην καρδια.το ρεμπετικο ειναι μαγερια ρε!!!!!(και γενικοτερα η παραδοσιακη μουσικη)

spyros-

#4 Δημοσίευση από spyros- »

Ρε παιδιά είναι ότι καλύτερο για τη διαφύλαξη του ρεμπέτικου γιατί γίνεται από μεράκι και όχι από επαγγελματισμό.Αν και είμαι καινούριος στο διαδύκτιο δε νομίζω να υπάρχει κάτι ανάλογο, χωρίς <<άλλες >> σκοπιμότητες.Είμαι είκοσι χρόνια φανατικός ρεμπέτης και είναι η πρώτη φορά που ένιωσα ότι δεν υπάρχω μόνο εγώ και δυό τρείς φίλοι.
Μπράβο ρε παιδιά θα μονιμοποιηθώ εδώ και θα βοηθήσω όσο μπορώ.

Άβαταρ μέλους
Misirlou
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 18 Δεκ 2005 08:45 pm

#5 Δημοσίευση από Misirlou »

spyros- έγραψε:......δε νομίζω να υπάρχει κάτι ανάλογο......Είμαι είκοσι χρόνια φανατικός ρεμπέτης .....
Καλωσήρθες Σπύρο.
Ναι, δεν υπάρχει κάτι ανάλογο πουθενά !!! Κι αυτό που "βρήκες" είναι μια συλλογική προσπάθεια, όλων αυτών που αγαπούν και σέβονται το ρεμπέτικο τραγούδι και είναι "φανατικοί ακροατές" (κι όχι "ρεμπέτες" φίλε μου...)
Να 'σαι καλά.

Anargyros
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 26 Μαρ 2006 09:24 am

#6 Δημοσίευση από Anargyros »

Πράγματι είναι σπουδαία προσπάθεια και μακάρι να συνεχιστεί και να μεγαλώσει.. Δυστυχώς τα ιστορικά γεγονότα το τελευταίο μισό του 20ου αιώνα ,έπληξαν και το ρεμπέτικο (καταστροφή δίσκων ). Η αναβίωση την μεταπολιτευτική περίοδο έδωσε κάποια πνοή μα χρειάζεται προσπάθεια από όλους.. Και ειλικρινά πιστεύω πως είναι αρκετοί οι όποιοι δεν τους αρέσει η ιδέα της διάσωσης.. Στο ρεμπέτικο και γενικότερα στο αστικό τραγούδι υπάρχουν μηνύματα, ιδέες π ου ‘ενοχλούν’ .. Οι συλλέκτες μπορούν να δώσουν πολλά στην προσπάθεια διάσωσης, με όποιο τρόπο αυτοί νομίζουν , μα θα έκανα θερμή παράκληση να μην τα κρατήσουν για λίγους… Είναι σπουδαία ‘ιστορία’ το ρεμπέτικο τραγούδι, γλυκός νταλκάς..

spyros-

#7 Δημοσίευση από spyros- »

Μisirlu έχεις δίκιο "φανατικός ακροατής" αλλά τόσο φανατικός που νομίζω ότι είμαι ο παππούς μου.Γειά.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Η δική σας γνώμη”