Τραγούδια-δρόμοι-ρυθμοί

Απόψεις σας για τη σελίδα, προβλήματα που εντοπίζονται, σχόλια, παρατηρήσεις
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
duka
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 25 Απρ 2009 12:40 pm

Τραγούδια-δρόμοι-ρυθμοί

#1 Δημοσίευση από duka »

καλημέρα, είμαι καινούργιος στο φόρουμ και δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί κάτι ανάλογο στο παρελθόν -αν έχει γίνει ας διαγραφεί το πόστ- αλλά με μια γρήγορη αναζήτηση δεν βρήκα κάτι.
Μήπως θα ήταν χρήσιμο να δημιουργηθεί μια βάση δεδομένων -ή να εμπλουτιστεί- τραγουδιών του ρεμπέτικου ανα δημιουργό και τραγουδιστή, η οποία θα περιέχει πληροφορίες για τον δρόμο στον οποίο είναι γραμμένο το τραγούδι και για τον ρυθμό του; Ενδεχομένως να μπορούσε να γίνει και το αντίθετο δηλαδή μια ταξινόμιση δηλαδή των τραγουδιών ανα δρόμο ή ρυθμό.
Νομίζω ότι ένα τετοιο ενχείρημα θα αποτελούσε σημαντικό κεφάλαιο στην καταγραφή αυτής της περίφημης προφορικής παράδοσης του ρεμπέτικου και μια πρωτοπόρα (απ'όσο μπορώ να ξέρω) εργασία. Ίσως θα μπορούσε να μπεί εντέλει και στο wiki...με μια πιο καθορισμένη μορφή.

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#2 Δημοσίευση από max »

Δεν νομίζω ότι έχει και μεγάλο νόημα για παράδειγμα το να ταξινομείς τα τραγούδια ανά ρυθμό. Αν το κάναμε πχ θα σου πετούσε 2000 ζειμπέκικα ή 1500 χασάπικα κλπ σε ένα τσουβάλι. Όπως επίσης και με τους δρόμους, αφού το μπουζούκι δεν είναι ένα όργανο στο οποίο μπορείς να αποδώσεις επακριβώς τους δρόμους αφού είναι συγκερασμένο και άλλος τον ένα δρόμο τον λεει αλλιώς, άλλος διαφορετικά κλπ, χαμός δηλαδή.

duka
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 25 Απρ 2009 12:40 pm

#3 Δημοσίευση από duka »

Συμφωνώ ότι δεν έχει νόημα, να έχεις 2000 ζειμπέκικα σε ένα τσουβάλι, αλλά ίσως έχει νόημα να δείς ας πούμε ότι πολλά ζειμπέκικα είναι γραμμένα στον τάδε δρόμο, ή ότι ο τάδε δημιουργός έγραφε ζειμπέκικα κυρίως σε αυτόυς τους δρόμους. Ή ενδιαφέρον μπορεί να έχει η ανάδειξη της προτίμισης συγκεκριμένων δημιουργών σε συγκεκριμέμους δρόμους ή ρυθμούς.
Σχετικά με τους δρόμους, το μπουζούκι και τα μακάμια, αυτό είναι μάλλον μεγάλη ιστορία, αλλά νομίζω ότι σε γενικές τουλάχιστον γραμμές έχουμε καταλήξει σε κάποιες ονομασίες των λαικών δρόμων, τις οποίες γενικά όλοι αποδεχόμαστε από τη στιγμή που μιλάμε για δρόμους...
Αλλά πέρα απ αυτά νομίζω κάτι τέτοιο θα βοηθούσε πολύ στην εκμάθηση κάποιου οργάνου, μια καταγραφή ουσιαστικά αυτού που λεμε προφορικά π.χ. το τάδε έιναι χιτζαζ από ρε...το ακους στο δίσκο, το ψάχνεις λίγο πάνω λίγο κάτω και το βρίσκεις. Θα μπορούσε σε συνδυασμό με τις πρώτες ηχογραφήσεις να λειτουργήσει ανάλογα του real book στην jazz.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Η δική σας γνώμη”