ΝΕΟ ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙ!!!!!:)

Απόψεις σας για τη σελίδα, προβλήματα που εντοπίζονται, σχόλια, παρατηρήσεις
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Σωτήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: 22 Αύγ 2005 06:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

#43 Δημοσίευση από Σωτήρης »

Μάλιστα! Φίλα jpez, καταρχήν διευκρινίζω πως δεν με ενδιαφέρει να αντιδικήσω μαζί σου. Άλλωστε δεν γνωριζόμαστε καν για να έχουμε προσωπικά. Εμένα αυτό που με ενδιέφερε ήταν να μην βγουν λάθος συμπεράσματα, έστω και σε ΕΝΑΝ άνθρωπο, σχετικά με το αν είναι πιο δύσκολο να τραγουδήσεις ρεμπέτικα ή στη γιουροβίζιον. Αφού το διευκρίνησες αυτό, εγώ καλύφθηκα! Οφείλω να σου πω πάντως πως αφού μπέρδεψες εμένα με τη διατύπωσή σου, πιθανών να μπέρδεψες και άλλους. Θέλω να πιστεύω πως τουλάχιστον δεν είμαι ο πιο χαζός του κόσμου... Άρα όντως πρέπει να σκεφτόμαστε δυο φορές τι γράφουμε κι ας μου το επιστρέφεις ειρωνικά, εγώ το εννοώ! Ξαναδές λοιπόν τι λέει ο φίλος BLEKOS:
BLEKOS έγραψε:... δεν ξερω πως να βελτιωσω τη φωνη μου ρε γμτ....κανεις εδω μεσα που να κατεχει καμια τεχνικη;
Να βελτιώσω λέει, δεν λέει ούτε να αλλάξω ούτε να προσποιηθώ κάποια άλλη. Δεν ζητάει συμβουλή για να γίνει μίμος! Άρα λοιπόν που βασίζεται η προτροπή σου:
Μην προσπαθησεις να αλλαξεις τιποτα!

και:
εγω μια χαρα σε βρησκω..
Δεν ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ (τουλάχιστον, αφού διευκρινίζεις πως δεν είναι) σαν προτροπή προς κάποιον να μείνει στάσιμος; Τι θα πει μια χαρά; Σε σχέση με ποιόν και με τι; Εδώ έχουμε έναν νέο (απ' όσο ξέρω) άνθρωπο, που ενδιαφέρεται να πάει παρακάτω και οφείλουμε να τον παρακινήσουμε να ψαχτεί και να βελτιώσει ότι μπορεί (και θέλει). Αυτό εμένα μου ακούγεται απλούστατο! Λυπάμαι αν παρεξήγησα την πρόθεσή σου, αλλά τουλάχιστον η διατύπωσή σου δεν με βοήθησε για το αντίθετο.

Υ.Γ.:
Ακουω που και που ανθρωπους σημερα να τραγουδανε το ρεμπετικο εχοντας μια ψευτικη μαγκικη προφορα.. Ε αυτο ειναι πολυ απωθητικο για μενα!!
Σου δωσε μια φωνη ρε φιλε ο θεος αυτην χρησημποιησε!!
Το ρεμπετικο και το τραγουδι γενικα δεν πρεπει να ειναι ηθοποια.. Πρεπει να αισθανεσαι αυτο που τραγουδας.. Ο Μαρκος και ολοι σχεδον η ρεμπετες δεν υποκρινοντουσαν τους μαγκες, ηταν μαγκες.. Ετσι ηταν η φωνη τους..
Ο Καβουρας ειχε πιο ωραια και πιο γλυκια φωνη απο τον Μαρκο.. Ηταν ομως καλυτερος τραγουδιστης?? Και η δυο ηταν και γαμω τους τραγουδιστες..
Γιατι και η δυο τραγουδουσαν μεσα απο την καρδια τους..
Δεν το προτείνω σε καμία περίπτωση και συμφωνώ πως ο κάθε άνθρωπος πρέπει να τραγουδάει με τη φωνή του, αλλά ο Μάρκος που αναφέρεις και πολλοί άλλοι (όπως ο Κυρομύτης π.χ.) δεν είχαν αυτή τη φωνή. Την προσποιούνταν! Και το αποτέλεσμα είναι αυτό που θαυμάζεις! Μπορείς να το επιβεβαιώσεις στις τελευταίες ηχογραφήσεις του Μάρκου, όπου έχει πια κουραστεί και δεν προσποιείται την βαριά φωνή, αλλά το ομολογεί κι ο Κυρομύτης, που λέει πως του ζητάγανε οι εταιρίες να προσποιείται τη φωνή του Μάρκου (που κι αυτουνού ήτανε φτιαχτή), για να τον ανταγωνιστούνε! Τέλος, δεν διαφωνώ πως και ο Μάρκος και ο Κάβουρας ήτανε "γαμώ τους τραγουδιστές" όπως λες, αλλά αφού ρωτάς, ναι, ο Κάβουρας ήτανε καλύτερος τραγουδιστής (το ερμηνευτής είναι μια άλλη υπόθεση...).

Άβαταρ μέλους
jpez
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 15 Ιαν 2005 08:55 pm

#44 Δημοσίευση από jpez »

Ουτε κοντρα υπαρχει εδω ουτε αντιπαραθεση απλως μου δωθηκε η ευκαιρια να διατυπωσα την αποψη μου πανω στην υποκρισια που υπαρχει στην μουσικη σκηνη, κατι που με ενοχλει ιδιατερα. Οτι εγραψα παραπανω ειναι η αποψη μου πανω στο θεμα αυτο. Και παλι με παρεξηγεις.. Πως εβγαλες το συπμερασμα οτι σε εχω για τον πιο χαζο τον κοσμο και μου το διευκρινιζεις αυτο.. Θελω να μου το εξηγησεις αυτο! Ενταξει ημουνα πολυ ασαφεις στο πρωτο μου post και οντως ωφειλα να ξεκαθαρισω την θεση μου αλλα μου φανηκε πολυ επιθετικο το Post σου μπορει να κανω και λαθος... Ζητω συγνωμη για αυτο.. Πανω στο θεμα μας τωρα.. Κατι αλλο που πιστευω ειναι οτι εαν αγαπας αυτο που κανεις και το κανεις με ολη την καρδια σου και εξασκησε συνεχως, αφου αγαπας αυτο που κανεις και δεν εξασκησε με την βια αλλα με μερακι, πιστευω οτι η βελτιωση ερχεται με φυσικο τροπο.. Βελτιωνεσαι φυσικα με την παροδο του χρονου και με την εμπειρια που αποκτας.. Αμα σου ρχεται κατι φυσικα το χεις.. Αμα δεν σου ρχεται δεν το χεις οσο και να προσπαθεις..

Τωρα τα τραγουδια του Μπλεκου μια χαρα τα βρηκα για τον εξης λογο... Βλεπω οτι δεν υπαρχει καμια υποκρισια στα τραγουδια του και για μενα προσωπικα ηταν και ευχαριστα να τα ακουσω κατι που σπανιζει παρα πολυ σημερα.. Δεν ηταν τελειο αλλα και τιποτα σε αυτον τον κοσμο ειναι τελειο..

Άβαταρ μέλους
BLEKOS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005 10:40 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Επικοινωνία:

#45 Δημοσίευση από BLEKOS »

Αμαν!!! χαμος στο ισωμα παλι :D
(τα ειδα μαζεμενα, ακομα Κρητη ειμαι κ δεν παιζει ιντερνετ) :D

Σε καμια περιπτωση δεν ερμηνευσα το σχολιο του jpez σαν "μην αλλαξεις τιποτα (ακομα και να γκαριζεις συνεχισε το)".Εγω τουλαχιστον το εξελαβα με αυτο τον τροπο,"εχε το νου σου σε ο,τι κανεις ωστε να μην χασεις τα δικα σου στοιχεια και ξεκινησεις να μιμεισαι στο τελος ".
Κ οσον αφορα το "εγω μια χαρα σε βρισκω"
καταλαβα οτι υποστηριζει την προσπαθεια μου και ειναι σαν να δινει μια προτροπη του στυλ "συνεχισε το". Δε νομιζω να επεσα εξω σε οσα καταλαβα.Εχω λαθος;

Δεν σερβιρα σε καμια περιπτωση τα κομματια μου σαν τελεια,εχω καποια αυτογνωσια :wink:...και ξερω οτι δεν παιζω σαν βιρτουοζος μα ουτε και αισχρα, και ξερω οτι δεν τραγουδαω σαν αηδονι (εχω βαρεθει να το λεω).Σαν ατομο που αγαπαει αυτο που κανει, θελω να εξελισσομαι συνεχως και να το κανω οσο πιο καλυτερα γινεται(βεβαια και αυτο ειναι υποκειμενικο, αλλαζουν τα μετρα και τα σταθμα για τον καθενα, οκ, εγω κυνηγω τη βελτιωση).Αυτα οσον αφορα το θεμα της τεχνικης.

Οσον αφορα τη θεματολογια/υφος(μουσικο και στιχουργικο) κλπ, δεν τιθεται θεμα αλλαγης.ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΩ ΕΓΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ!!!
Συγγνωμη μα εδω ειμαι απολυτος, βεβαια θα ακουσω γνωμες και θα συζητησω,οπως αλλωστε κανω.Δεν τα μοιραζομαι για να αρεσουν ουτε για να ακουσω μονο γνωμες του τυπου "μπραβο ρε φιλε", "μου αρεσε".Δεν θελω να ακουω μονο τετοιες γνωμες, θελω αληθειες.Πραγμα που κανω κι εγω σχολιαζοντας κομματια αλλων,αν κατι με φτιαξει/χαλασει εννοειται πως θα το πω.Κ ειναι απαραιτητο να λεγονται οι πραγματικες γνωμες, αλλιως δεν εχει ουσια η οποια κριτικη γινεται, στο τελος θα καταληξουμε ολοι να χαιδευομαστε μεταξυ μας.....αυτο ειναι το νοημα?!?!....αυτο κ αν ειναι επικινδυνο!!!

Σε μερικους καλλιτεχνες η τραγουδια ισως αυτο ειναι που τους δινει αξια,η ιδιαιτεροτητα τους,καποια στοιχεια τους, εστω κ αν παρουσιαζονται μεσα απο τις ατελειες τους.ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!- Σε καμια περιπτωση δεν εικαζω οτι κατι τετοιο συμβαινει με εμενα :D :D :D :D ελεος!!!Με καλυπτει το παραδειγμα του Κατσαρου κ οσα ειπωθηκαν.Μου αρεσε οπως τεθηκε το ζητημα :wink:


Θαρρω οτι τα περισσοτερα απο οσα ειπα τα εχω ξαναπει,κ ισως χρειαστει να τα πω ξανα ωστε να μην παρεξηγουμαι, δε βαριεσαι εδω ειμαστε για να τα λεμε....αλλα το πολυ το Κυριε Ελεησον......:wink:

Υ.Γ- Σε κανα δυο μερες θα επισκεφτω παλι τη σελιδα....βλεπετε....ειμαι εκτος εδρας
:D
https://www.youtube.com/channel/UCYTGsC ... S-fbD9a_WA

Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

Άβαταρ μέλους
Σωτήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: 22 Αύγ 2005 06:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

#46 Δημοσίευση από Σωτήρης »

jpez έγραψε:Και παλι με παρεξηγεις.. Πως εβγαλες το συπμερασμα οτι σε εχω για τον πιο χαζο τον κοσμο και μου το διευκρινιζεις αυτο.. Θελω να μου το εξηγησεις αυτο!
:D Μην στεναχωριέσαι, δεν ήτανε κάτι για σένα! Δεν προσβλήθηκα, ούτε εννοούσα πως με είπες εσύ χαζό! Σχήμα λόγου ήταν, για να σου πω, πως το post σου ήταν εύκολα παρεξηγήσιμο και εφόσον έβγαλα άλλο συμπέρασμα, από αυτό που ήθελες να πεις, εγώ, κάλλιστα μπορεί να μπέρδεψες κι άλλους (δεν το υποθέτω, το ξέρω, από κατ' ιδίαν συζητήσεις με μέλη που το διάβασαν, αν και δεν έγραψαν κάτι!). Τέλος καλό όλα καλά, η πρόθεση μετράει, οι διατυπώσεις διορθώνονται!

Άβαταρ μέλους
ziannisgd
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 22 Μαρ 2005 05:54 pm
Τοποθεσία: Νάουσα

#47 Δημοσίευση από ziannisgd »

Μπλέκο άκουσα 2 τραγουδάκια σου. Ωραία είναι φίλε. Συνέχισε.
Μπουζούκι γλέντι του ντουνιά......

Απάντηση

Επιστροφή σε “Η δική σας γνώμη”