Δισκογραφία 78 στροφων

Απόψεις σας για τη σελίδα, προβλήματα που εντοπίζονται, σχόλια, παρατηρήσεις
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

Δισκογραφία 78 στροφων

#1 Δημοσίευση από ntouzenis »

Επειδη εχει γινει πολυς λογος στο σαϊτ για το θεμα των τραγουδιων που ανεβαινουν και την χρονολογια 1955 και επειδη οπως πολλες φορες εχει ειπωθει δεν υπαρχει σαφης διαχωριστική γραμμη, προτεινω να μπορουν να ανεβουν ολες οι ηχογραφησεις των 78 στροφων δηλαδη μεχρι το 1959.
Ετσι θα εχουμε ενα συγκεκριμενο χρονικο οριακο σημειο ανεξαρτητα το τι πιστευει ο καθενας για την περιοδο του ρεμπετικου και απο κει και περα καθενας ας κανει τις οριοθετησεις του ...
Αλλωστε ετσι θα φανει η σχεση του ρεμπετικου με το λαϊκο τραγουδι οπως διαμορφώνεται στην πορεια του χρονου και επειδη προσωπικα πιστευω οτι η καθιερωση των 45 στροφων "βοηθησε" κατα καποιο τροπο την εξελιξη του λαικου και οι 33 στροφες στην εξελιξη του εντεχνο-λαϊκου, καλο θα ηταν να εχουμε το τοπιο οπως διαμορφωνεται μεχρι το 1959 !!

Αλλες ηχογραφησεις που ενδιαφερουν το αντικειμενο μας απο τις 45 ή 33 στροφες εφ'οσον χωραει ο server μπορουν να προστεθουν μαζι με αυτες που ηδη υπαρχουν !!

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#2 Δημοσίευση από bill1961 »

Το σίγουρο είναι πως το 1959 είναι πολύ πιο σαφές χρονολογικό όριο σε σχέση με το 1955 ή το 1950 ή δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσε κάποιος να προτείνει.

MORTHS
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 16 Ιαν 2009 08:49 pm

#3 Δημοσίευση από MORTHS »

Φίλε Ντουζένι ( πάντα στα Ελληνικά περήφανα γράφω) και τώρα που τα λέμε
υπάρχου ασματα που δέν εχουν περάση στη σελίδα.Υπάρχουν στα χέρια από
μερικων συλλεκτών.Λίγα σε μένα σε δίσκους γραμμοφώνου.ΣΕ ΕΡΩΤΩ. Εάν τα περάσω στην ρεμπετοσελίδα θα φτάσουν ποτέ στο πλατύ κοινό.Εάν οχι πιό
τό νόημα.Νά λέμε οτι τα εχη η σελίδα.Σε μια συζήτηση που εγινε στην Καρδίτσα (Καρδιτσιώτης ειμαι δεν το κρύβω) σκεφτόμαστε οτι τα τραγούδια που εχουμε εμεις( ΔΕΝ μιλάω βέβαια γιά ολους) να βρούμε κάποιο τρόπο να το περάσουμε στο πλατύ κοινό.Κανένας δέν θέλη να εχη δίσκους στό μπαούλο.
Αλλά και κανένας φίλε μου δέν ειναι διαθετιμένος να παραχωρήση σε κάποιους να κερδίσουν..Στήν σελίδα αναφέρεται οτι εγινε να περάσουν τα ρέμπετικα στα χέρια των πολλων, Συμφωνω.Διαβάζω για κάποιον που σε κάποιο ΔΙΣΚΟ ΣΠΑΝΙΟ ΕΒΑΛΕ Ο ΣΑΒΑΠΟΥΛΟΣ ΤΗΝ ΦΩΝΗ ΤΟΥ .ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΙ ΠΛΗΡΩΣΕ ΓΙ' ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΙΣΚΟ.Παράπονα βέβαια ας τ' ακούσουν κάποιοι αλλοι .Για μερικούς ειναι ολα εϋκολα.Μ΄αυτό τό μεράκι ασχολούμαι εγώ κα'ι μερικοί αλλοι ΗΡΩΕΣ από το 1968.ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΓΡΑΦΩ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΕΥΘΑΡΣΩΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΚΟΥΚΛΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΑΠ΄ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑ.

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#4 Δημοσίευση από ntouzenis »

Φιλε Γρηγορη αφου γραφεις τελευταια φορα για το θεμα δεν θα εχει νοημα να σου απαντησω αλλα τελος παντων ...
Η παρεα ειναι παρεα και λειτουργει σαν παρεα .. εννοωντας τη δικη σας !!
Ετσι και η δικη μας παρεα εδω το ιδιο, που ειναι το κακο ;; Απλα εδω ειναι ιντερνετικη και εχει περισσοτερους θαμωνες και περαστικους ...

Το να προχωρησει καποιος σε εκδοση υλικου με τα μεσα παραγωγης και την ελληνικη γραφειοκρατια που υπαρχει και θα υπαρχει ειναι ταλαιπωρια ... ξερω απο προεδρο συλλογου εδω στα Χανια που του εχει βγει η πιστη να βγαλει καποια Lp και cd εως τωρα με κρητικα παραδοσιακα γιατι μπερδευεται η ΑΕΠΙ και οι εταιρειες που εχουν δικαιωματα και μπορουν να σε κλεισουν μεσα με αυτοφωρο και ασφαλιστικα μετρα ...

Η αποπειρα του ιντερνετ στην Ελλαδα ειναι σχετικα καινουρια πατεντα και ειδαμε στην πορεια πως εχουν εξελιχτει τα πραγματα, οταν οι εταιρειες κυτταξαν τις εισπραξεις στα ταμεια τους να φθινουν απο το 2005-06 και μετα. Μεχρι τοτε δεν ειχαν "προφυλαχθει" γιατι ο Πλουταρχος και ο Σφακιανακης πουλαγαν πανω απο 100 χιλ. αντιτυπα και ολα καλα. Οταν το ιντερνετ ανακαλυψαν οι παντες πια και οι ανταλλαγες γινονται μεσω ιντερνετ και στη συνεχεια μεσω bluetooth απο τα κινητα, αρχισαν να ζοριζονται !! Ηδη ο Ματσας την ειδε εργολαβος και γκρεμισε την Κολουμπια για να την κανει εμπορικο κεντρο. Ο γιος του πηγε στο L.A. και την εχει δει συνθετης κινηματογραφικης μουσικης ενω η κορη η Μαργαριτα ανελαβε την εταιρεια.
Ο ιδιος ο Νταλαρας πριν 2 χρονια ειπε εντρομος (τοτε) οτι οι πωλησεις στην ελλ.δισκογραφια επεσαν κατα 75 % Μετα απο ενα 6μηνο η γυναικα του βρηκε δουλεια σε ενα μαγαζι "Μεγαρο μουσικης" το λενε, υπευθυνη καποιας αιθουσας !!
Τα πάντα ολα φιλε μου που λεει και ο Αλεφαντος !!

Ειχα παρει ενα διπλο cd του Πουλικακου πριν 5 χρονια καπου 20 ευρω και το ειδα το Σαββατο στο ραφι του Champion 2 ευρω !!
Πηρα χθες το "Οασις" το περιοδικο και εχει μεαα διαφημισεις απο 40-50 επανεκδοσεις παλιων δισκων !!! Και ολα αυτα μεσα στην καρα-κρίση της 70ετιας !!

Το αγοραστικο κοινο του ρεμπετικου δεν ξερω τι κομματι της πιτας ειναι, παντως φαινεται οτι ειναι σταθερα ενεργο καπου στις 5 με 10 χιλιαδες και εκει πονταρουν οι διαφοροι εκδοτες οπως ο Φαληρεας και αλλοι ...
Μια προσπαθεια για ανεξαρτητη παραγωγη εστω και 5 τραγουδιων προπολεμικων ας πουμε, θα ειχε ενδιαφερον, να δουμε πως και ποσο θα την κυνηγαγαν τα κορακια των εταιρειων !!!
Εγω προσωπικα προσφερω 2 τραγουδια με το λυραρη Κουφιανο απο το 1934 (το 1933 ανεβηκε Αθηνα να γραψει) μαζι με συνεντευξη απο το σαντουριερη Τσεσμέ που παζει μεσα και ζει σημερα !!

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#5 Δημοσίευση από bill1961 »

Φίλε MORTH, σ' αυτή τη σελίδα δεν αναγκάσαμε ΠΟΤΕ και ΚΑΝΕΝΑΝ να δώσει κάποιο τραγούδι αν δεν το ήθελε ο ίδιος. Όσα τραγούδια βρίσκονται εδώ, και ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ (αφού όλοι μπορούν να τα ακούν από το ραδιάκι μας), βρίσκονται επειδή αυτοί που τα είχαν, είχαν και τη διάθεση να τα μοιραστούν.Είναι η δεύτερη φορά που σε διάστημα λίγων ημερών ακούω από το στόμα ενός συλλέκτη πως ψάχνει να βρει τρόπο να δώσει τα τραγούδια που έχει στο πλατύ κοινό. Εμπρός λοιπόν, αγαπητέ ΜΟΡΤΗ, ΚΑΝΤΕ ΤΟ, γιατί από "παχιές κουβέντες" έχουμε βαρεθεί.
Μας ζητάς να αναρωτηθούμε "πόσα πλήρωσε" ο συλλέκτης για τη συλλογή του. Και αυτό έχουμε βαρεθεί να το ακούμε. Προσωπικά μου είναι εντελώς αδιάφορο και το πόσα ξόδεψε και το πόσα ελπίζει να κονομήσει. Σιγά λυπηθώ και τους καημένους τους ΕΛΓΙΝ-ηδες που ξόδεψαν μια περιουσία για να καταχωνιάσουν άλλος τα αρχαία μας, άλλος τα τραγούδια μας, ότι μπορούσε ο καθένας τους...
Τα λαϊκά μας τραγούδια, αγαπητέ ΜΟΡΤΗ δεν είναι καπιταλιστικό αγαθό προς αγοραπωλησία και κερδοσκοπία, δεν παίζονται στα χρηματιστήρια φίλε μου, μπορούν μόνο να ζουν στις καρδιές μας. ΟΛΩΝ ΜΑΣ.
Βλέπω σε άλλο ποστ σου να αναρωτιέσαι σε τι αποσκοπεί το να ανεβάζουμε τραγούδια στο site. Αν και είπες πως μιλάς ευθαρσώς, τώρα κρύβεσαι και αφήνεις υπονοούμενα. Αν έχεις κάτι να πεις πέστο ευθέως και ευθαρσώς αγαπητέ ΜΟΡΤΗ.

MORTHS
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 16 Ιαν 2009 08:49 pm

#6 Δημοσίευση από MORTHS »

Φίλε Ντουζένι εγώ ποτέ δεν με ενοιαξαν αυτά που μου λες.ουτε για τον Φαληρέα ουτε για τον Χατζηδουλή ουτε για τον Κουνάδη.Εγώ σου λέω το εξης.Αν ανεβάσω πεντε τραγούδια σήμερα που δέν υπάρχουν στην σελίδα
οχι ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΝ ΤΑ ΜΕΛΗ αλλα μετα απο πεντε μέρες θα εμφανιστουν σε CD στην αγορά. Μην πας μακρυα. περιπου δυο με τρεις μηνες πριν εμφανιστηκε το ΜΠΑΜ με τον ΠΟΓΓΗ σε αλλη σελιδα να ανακάτεμα με Μαγκίδου να δύο τραγούδια της ΡΟΖΑΣ και να τα κοροιδα
να αγοράσουν το cd ΤΟ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ 1945-1960.
Σήμερα υπάρχουν τραγούδια λιγα εστω απο δίσκου γραμμοφώνου απο την δεκαετία το 1970 ( ειμαι ενας απ' αυτους ) εχουν πληρωθη μεχρι και σαράντα χιλιάδες δρχ, δεν υπερβάλλω.Σήμερα στην Καρδίτσα ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 12 ΜΙΤΡΕΣ με ρεμπέτικα τραγούδια πρέπη να τα φάνε οι ξύπνοι στο ετσι κόλπο τζάμπα. Οι ΚΥΡΙΟΙ ΑΥΤΟΙ της συλλογές που ειχαν της ΜΟΥΣΧΟΠΟΥΛΗΣΑΝ εμεις δεν λέμε να πουλήσουμε εμεις λέμε τα τραγούδια που θα δώσουμε να φθάσουν στον κοσμάκη.Τώρα εμεις γιατί εχουμε αυτή την αντιδίκια ενω καταλαβαίνω οτι πάνω κατω συμφωνούμαι.
Εγώ απάντηση περίμενα απο τον......πεστο στα ελληνικά τον ΜΑΧ που δεν κατάλαβα μεχρι τώρα(κοροιδευουμαι τον κοσμο) οτι το ανέβασμα επετρεπετε βλεπε ΧΑΣΚΙΛ( ΓΕΙΑ ΣΟΥ στέλλα) ενώ το κατέβασμα απαγορευεται. Πεσ'μου τώρα εσύ σε απαντησή σου αν πρέπη να επανέλθω σε τέτοιο δούλεμα.Δέν κατόρθωσα να βρω ΝΟΜΙΚΗ ΦΟΡΜΟΥΛΑ>

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#7 Δημοσίευση από mpletsas »

Θαμώνα Μόρτη: Δεν ανεχόμαστε να συκοφαντείς την σελίδα. Επίσης, τα τραγούδια σου κράτα τα, δεν τα θέλουμε.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Η δική σας γνώμη”