Πρόταση: Δημιουργία Ρεμπέτικης Εγκυκλοπαίδειας

Απόψεις σας για τη σελίδα, προβλήματα που εντοπίζονται, σχόλια, παρατηρήσεις
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#8 Δημοσίευση από max »

Θα γίνει παιδιά. Και σε εμάς μας φαίνεται ωραία ιδέα και ήδη σκαλίζουμε το πώς θα το φτιάξουμε.

Περιμένουμε κι άλλες ιδέες.

Billaras
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 10 Αύγ 2005 07:12 pm
Τοποθεσία: Καναδάς
Επικοινωνία:

#9 Δημοσίευση από Billaras »

Χαιρετω παιδες και εγώ. Πολύ φοβερή η ιδέα πράγματι. Εχω να πώ κάτι όμως όσον αφορά τα διακαιώματα απαντώντας στο ποστ του sakispap. Π.χ αν κάποιος στείλει μια βιογραφία κάποιου καλλιτέχνη αυτό σημαίνει ότι πήρε την βιογραφία και την αντέγραψε από κάποιο βιβλίο, εφημερίδα κτλ. Η ΠΗΓΗ λοιπόν της πληροφορίας θα πρέπει να φαίνεται ξεκάθαρα στο τέλος της σελίδας. Άλλα ακομα και άν κάποιος είναι τρομέρος συλλέκτης με πλήθος πηροφορίας στο αρχείο του, ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ δεν θα πρέπει να εμφανίζεται το όνομα του γιατί αυτό ειναι απλός συλλέκτης. Θα πρέπει και πάλι να εμφανίζεται το όνομα του αρχικού συγγραφέα.
Δηλαδή, αν πάρω και ΞΕΠΑΤΗΚΩΣΩ τον Πετροπουλο ή τον Σχορέλη και βάλω το όνομα μου επειδή έκανα τον κόπο να τα πληκτρολογήσω στον κομπιούτερ, αυτό δεν διαφέρει σε τίποτα απο την ΚΟΙΝΗ ΚΛΟΠΗ.

Συνοψίζοντας, κατα την αποψή μου, ΜΟΝΟ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΡΕΥΝΗΤΗΣ ΤΟΥ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟΥ ΜΕ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΙΔΕΕΣ (ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΕΝΗ ΕΠΙΣΗΜΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ) θα πρεπει να βάζει το όνομα του και να φαίνεται. Ο ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ.

Ευχαριστώ

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#10 Δημοσίευση από mpletsas »

Αυτά περί αντιγραφής είναι αυτονόητα Μπιλλάρα για όποιον έχει πχ εξοικείωση με την Wikipedia. Επειδή όμως πολλοί ίσως δεν έχουν, θα τα εξηγήσουμε αναλυτικά πριν τα «εγκαίνια». Για την ακρίβεια τα πράγματα θα είναι πιο αυστηρά ακόμα (πχ δεν θα υπάρχει καθόλου copy-paste!) αλλά θα τα εξηγήσουμε όταν έρθει η ώρα.

Α, και λιγότερα κεφαλαία την άλλη φορά Μπιλλάρα.

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#11 Δημοσίευση από mpletsas »

Απαντάω στον sakispap:

Καταρχήν, για το σύστημα διορθώσεων, δεν θέλω να αφήνεις να εννοηθεί ότι με την συμμόρφωσή σου στις υποδείξεις μου (να μην κολλάς παντού κι από μια τζίφρα) δήθεν μου έκανες και τη χάρη. Άλλωστε από την πρώτη στιγμή σου κατέστησα σαφές ότι δεν υπήρχαν περιθώρια μη συμμόρφωσης. Ή ισχύουν για όλους τα ίδια ή όχι. Ας σταματήσει επομένως αυτή η γκρίνια. Από όλους τους θαμώνες, με κουράζεις πιο πολύ. Λυπάμαι που το λέω γιατί ομολογουμένως έχεις μια καθόλου αμελητέα συνεισφορά στις διορθώσεις των στοιχείων των τραγούδιών (η οποία ούτε επιτρέπεται να υποτιμηθεί, ούτε να υπερτιμηθεί και βεβαίως κρίνεται χωρίς συμψηφισμούς).

Όσον αφορά το καινούργιο «εγκυκλοπαιδικό» εγχείρημα που έχουμε στα σκαριά, θα βασίζεται κι αυτό στην συνεργατική συγγραφή. Όποιος θέλει να συμμετάσχει θα γνωρίζει πως ό,τι συνεισφέρει περιέρχεται πλέον στη δικαιοδοσία όλων να το πειράξουν και να το τροποποιήσουν και να το κάνουν αγνώριστο την άλλη μέρα το πρωΐ. Σε αυτόν τον τρόπο συγγραφής δε χωράνε υπογραφές στον πάτο του κειμένου επομένως. (Και στο ιστορικό ακόμα, που φαίνεται ποιός άλλαξε τί, γίνεται πρωτίστως για να έχει ο καθένας την ευθύνη των πράξεών του.) Με αυτή την προσέγγιση μπορούμε να φτιάξουμε κάτι αξιόλογο πολύ γρήγορα και με μαζική συμμετοχή, που θα εξάπτει τη διάθεση των συμμετεχόντων να ασχοληθούνε. Η χαρά της προσφοράς και της συμμετοχής σε κάτι αξιόλογο θα αποδειχθεί ότι μπορεί να είναι πολύ ισχυρότερο κίνητρο από την διάθεση της προσωπικής προβολής.

Σάκη δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει αυτό το καινούργιο εγχείρημα που ετοιμάζουμε, και σε καμία περίπτωση δε θέλω να σε αποθαρρύνω. Όμως στα γουΐκι, αν δεν συνεισφέρει ο ένας χρήστης στο λήμμα Α, θα βρεθεί σίγουρα αργά ή γρήγορα κάποιος άλλος από τους πολλούς να το κάνει και θα είναι εκείνος ο μάγκας στη συνείδηση όλων.

Όσον αφορά τώρα την δίψα σου για αναγνώριση και προβολή, πιστεύω ότι κάθε διάθεση προβολής στον άνθρωπο πηγάζει από την φιλαυτία, άρα δεν είναι καλό πράμα. Ούτε η σελίδα (όπως είναι σήμερα) ούτε το μελλοντικό γουΐκι επιτρέπεται να χρησιμοποιούνται ως βήμα για την «διαφήμιση» της «αυθεντίας» κανενός.

Από την άλλη, αν θέλεις οπωσδήποτε να δημοσιεύσεις κάτι επωνύμως, κανένας δε σε αποτρέπει από το να δημοσιεύσεις ό,τι θέλεις επωνύμως στον τύπο ή σε βιβλίο ή σε μια σελίδα δικιά σου (με τους δικούς σου όρους) όπου οι επισκέπτες θα έρχονται για να διαβάσουνε εσένα και μόνο.

Σε αυτήν εδώ πέρα τη σελίδα όμως, η υπέρβαση του μέτρου (με τζίφρες, εξευτελισμό των στατιστικών κλπ) στην αναζήτηση προβολής και «αναγνώρισης» (πόση ακόμα αναγνώριση θες Σάκη; δε σε ξέρουμε όλοι εδώ για την ενασχόλησή σου με το αντικείμενο; λίγες φορές σε ρωτάμε πράγματα;) κινδυνεύει να εκληφθεί ως ιδιότυπο guerilla marketing.

Άβαταρ μέλους
Preacher
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006 12:59 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

#12 Δημοσίευση από Preacher »

Η ιδέα είναι καταπληκτική και φυσικά η ολοκλήρωσή της θα με βρει και συμμέτοχο και συγκοινωνό.
Αναφορικά με τις διορθώσεις στα σχόλια των τραγουδιών ούτε συμμετοχή ούτε και ιδιαίτερη γνώση έχω ώστε δεν θέλω να εκφέρω άποψη.
Σχετικά όμως με την εγκυκλοπαίδεια θεωρώ πως είναι ένα έργο συλλογικό για κάτι που όλοι αγαπάμε και όλοι θα οφεληθούμε από την υλοποίησή της, άλλοι λιγότερο και άλλοι περισσότερο. Ας είμαστε όμως και λίγο αλτρουιστές δεν κάνει κακό! όσο για την υστεροφημία κάποιων όσοι θεωρούν ότι θίγονται απλά μπορούν να μην συμμετέχουν. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να προβάλλει κάποιος το έργο του και η συγκεκριμένη ιστοσελίδα δεν θα πρέπει να αποτελεί έναν από αυτούς. Άλλωστε όλα τα εγχειρήματα εδώ μέσα αποτελλούν αποτέλεσμα συλλογικής εργασίας από όλους, σύμφωνα με τις δυνατότητές του καθενός, για όλους.
Επανερχόμενος στην ιδέα της εγκυκλοπαίδειας πιστεύω πως είναι μια καταπληκτική ευκαιρία να συλλέξουμε έναν θησαυρό γνώσεων χρήσιμο για όλους όπως ρεμπέτικο γλωσσάρι, βιογραφίες, ιστορικά στοιχέια για μέρη και γεγονότα, όργανα μουσικά, φωτογραφίες, βιβλιογραφία και οτιδήποτε άλλο έχει σχέση με το μεράκι μας. Ελπίζω ο Κωστής κι ο Μάκης να βάλουν μπροστά σύντομα ώστε η ιδέα να μετουσιωθεί σε πράξη και δηλώνω πρόθυμος να βοηθήσω σε οτιδήποτε μπορώ και χρειαστεί.
Τους εχθρούς μου τους ξαίρω... τους φίλους μου φοβάμαι...

paris xiotis
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 07 Σεπ 2006 03:26 pm

#13 Δημοσίευση από paris xiotis »

Απλως το επαναφερω.

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#14 Δημοσίευση από mpletsas »

Δεν το έχουμε ξεχάσει. Απλώς θέλουν προσαρμογή μεταξύ τους διάφορα προγράμματα που από τη μάνα τους δεν είναι φτιαγμένα να συνεργάζονται. Χρειάζονται δηλαδή πατέντες σε κώδικα αλλωνών και εκεί καθυστερούμε.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Η δική σας γνώμη”