Περι.... ουράς

Απόψεις σας για τη σελίδα, προβλήματα που εντοπίζονται, σχόλια, παρατηρήσεις
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
hondrosk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 234
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2004 02:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Περι.... ουράς

#1 Δημοσίευση από hondrosk »

Ρε παιδιά ωραίο το σύστημα με την ουρά, δεν λέω έχει βοηθήσει με τα "ασχετα κομμάτια" αλλα τι θα γίνει? Μια φορά το διήμερο θα ελέγχεται για να περνούν τα κομμάτια??
Εχει πέσει που έχει πέσει το ανέβασμα τραγουδιών τους 2 τελευταίους μήνες σε 1-2 Mp3 την μέρα ,αν καθυστερούμε και την ουρά... :cry:
Δεν λέω μπορεί οι διαχειρηστές να έχουν δουλειά, να μην μπορούν να μπαίνουν κάθε τρεις και λίγο. Κι εγώ πνίγομαι στο διάβασμα ,αλλα μια-δυο φορές την ημέρα μπαίνω να ξεσκάσω λίγο, ειδικά τα βράδια. Καλές οι συζητήσεις μας αλλα έχουμε αφήσει λίγο στην άκρη την αναζήτηση τραγουδιών νομίζω.
Μήπως να αναθέσετε και σε άλλους τον έλεγχο της ουράς?
Μήπως τελικά στη μείωση των ανεβασμάτων συμβάλει και η ύπαρξη ουράς?

Παιδιά αυτά σας τα λέω εντελώς φιλικά μην με παρεξηγήσετε ε? :oops:

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#2 Δημοσίευση από mpletsas »

Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος για παρεξήγηση, συζητάμε ωραία και σε φιλικό τόνο.

Απαντώ πρώτα σύντομα: Στην παρούσα φάση δε θέλουμε να αλλάξει κάτι με την ουρά.

Αναλυτικότερα τώρα:

Σχετικά με τα παράπονο ότι την ουρά την κοιτάμε στις δυο μέρες μια φορά, πράγματι. Όμως αν ανέβαιναν πολλά κάθε μέρα στην ουρά, τότε πες θα είχε νόημα να ελέγχουμε συχνά (για να τα περνάμε λίγα-λίγα να μην μπουκώνουν οι θαμώνες). Τώρα όμως που πέσαν οι ρυθμοί ανεβάσματος, ε σιγά: εκεί που θα έβλεπες ένα νέο τραγούδι το πρωΐ και ένα το βράδυ, τώρα θα βλέπεις τέσσερα κάθε δεύτερο βράδυ. Προλαβαίνεις κάποιος να τα ακούσει με την ησυχία του και πάλι.

Αν ανεβαίναν ακόμα με τους παλιούς ρυθμούς, τότε θα είχε κάποιο νόημα να είναι πολλοί οι διαχειριστές στην ουρά για να προλαβαίνουν να τα ελέγχουν και να μη στοιβάζονται. Τώρα και ένας μόνος του αρκεί να την κάνει τη δουλειά. Ας κρατήσει λοιπόν την αρμοδιότητα ο αντμίν που έχει και ελευθερία κινήσεων. Τον ίδιο χρόνο θα του έτρωγε έτσι κι αλλιώς να «επιβλέπει» μετά αν οι πληρεξούσιοι θαμώνες κάνουν καλά τη δουλειά τους ή αν είναι χαλαροί και υποκύπτουν σε πιέσεις κλπ. Άσε κιόλας που άμα τυχόν επέπληττε ποτέ ο αντμίν τον πληρεξούσιο («Τί είναι αυτά; Πρόσεχε τί περνάς!») τότε μπορούσαμε να ψυχρανθούμε και να χαλάσουμε τις καρδιές μας ενδεχομένως.

Σχετικά τώρα με το «στέρεμα», το ανέβασμα πιστεύω ότι έχει πέσει κυριώς για τον εξής λόγο που δεν έχει σχέση με την ουρά:

Έχουμε μαζέψει τόσα πολλά που έχουν λιγοστέψει σημαντικά όσα μας διαφεύγουν. Κι αυτά πάλι, ο λόγος που μας διαφεύγουν ακόμα είναι ότι είναι δύσκολο να βρεθούν, αλλιώς θα είχαν βρεθεί όπως τα άλλα. Από αυτά, 1-2 τη μέρα να βρίσκουμε καλά θα είναι, πως να γίνει αλλιώς; Αν το σκεφτούμε, από καλό «στερέψαμε»: η «επιχείρηση-μάζεμα» σημείωσε τέτοια επιτυχία που τώρα... γιόκ! :)

Παρένθεση:

Είχα δει και στο Βιβλίο Επισκεπτών ένα ατυχές σχόλιο (δεν ήταν εκεί η θέση του ούτως ή άλλως γι'αυτό δε θα το βρείτε πλέον) από κάποιον θαμώνα του στυλ «Τί γίνεται; Από 600 ανεβάσματα το μήνα πέσαμε στα 40-50; Φοβάμαι ότι πάει για λουκέτο η σελίδα»!! Ήμαρτον ρε φίλε, σκέφτηκα: λες και είμαστε καμία επιχείρηση η οποία αδυνατεί να ανταποκριθεί στις παραγγελίες ενώ έχει εισπράξει τις προκαταβολές! Όσα ανέβουν! Πόσα από τα ανεβασμένα τα έχουμε ακούσει από μια φορά έστω; Κι αν στερέψουν και τελείως, έχουμε στα σκαριά κι άλλα ωραία πράγματα να κάνουμε με το υλικό που έχουμε μαζέψει (εν καιρώ θα τα πούμε κι αυτά) που βασίζονται στη συμμετοχή όλων.

Πάμε πάλι στην ουρά:

Ο μόνος τρόπος με τον οποίο η ουρά ενδέχεται να έριξε τον ρυθμό ανεβάσματος είναι να «κολλάνε» σε αυτή τραγούδια που είναι «στο όριο» (ούτε και άσχετα πέρα-πέρα με τα είδη μουσικής στα οποία εστιάζουμε αλλά ούτε και να ταιριάζουν απολύτως). Αυτά π.Ο. (προ Ουράς), άπαξ και ανέβαιναν θα έμεναν. Γίναμε πράγματι πιο επιλεκτικοί αλλά όχι λόγω Ταλεμπανισμού. Απλώς προσέχουμε για μελλοντικά, να μην την πάθουμε όπως την έπαθαν οι αστρονόμοι (πιστεύω θα είστε ενημερωμένοι από τις ειδήσεις):

Οι αστρονόμοι της εποχής του Μάρκου και του Μπάτη ανακαλύψανε τον Πλούτωνα και βιάστηκαν (κατά την κρίση των σημερινών συνάδελφων τους) να τον συμπεριλάβουν στους γνωστούς πλανήτες. Μετά βέβαια ξαναμέτρησαν καλύτερα και τους βγήκε πολύ πιο μικρός από ότι πίστευαν αρχικά και πρόσφατα (που το επέτρεψαν τα νέα μέσα παρατήρησης) διαπίστωσαν ότι εκεί πέρα έχει σαν τον Πλούτωνα πολλούς τέτοιους και μερικούς πιο μεγάλους κιόλας (και πόσοι ακόμα θα ανακαλυφθούν κανείς δεν ξέρει)! Άμα το κάθε κοτρώνι το λέμε πλανήτη, ουαί κι αλίμονο, θα πήξουμε... Έτσι παραδέχθηκαν τη γκάφα τους και πλέον πλανήτες λογαριάζονται μόνο οι 8, τα άλλα είναι πλανητάκια μικρά.

Έτσι και με τα τραγούδια. Άμα αφήναμε χαλαρά τα κριτήρια θα δημιουργούνταν τετελεσμένο και για το ένα που θα αφήναμε «ελαστικά» μετά ίσως ανέβαιναν εκατό, αλλάζοντας έτσι τον χαρακτήρα της σελίδας. Καλύτερα όπως είμαστε λοιπόν...

Τέλος, για να πω την αμαρτία μου, θεωρώ ότι το «στέρεμα» στάθηκε αφορμή να ασχοληθούμε με άλλα πράγματα πέρα από το το μάζεμα και να γουστάρουμε λίγο με το ράδιο, λίγο με την κουβέντα στο πιο χαλαρό και από την άλλη με «βόλεψε» κιόλας γιατί έχω πάρα πολλές υποχρεώσεις αυτό τον καιρό.

Άβαταρ μέλους
Dreamlander
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: 11 Απρ 2006 02:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

#3 Δημοσίευση από Dreamlander »

Συνεχίζοντας, στο κλίμα της καλής προαίρεσης, επιτρέψατε μου να υπενθυμίσω, πως η "ουρά" είναι έμπρακτα αποδεκτή απ' όλους μας.

ΥΓ. Δεν επιμένω τυχαία στον επίθετικό προσδιορισμό "ακριβοδίκαιος".
Για να γνωρίσεις κάπως καλύτερα μια γυναίκα δυστυχώς θα πρέπει πρώτα να την αγαπήσεις.

Άβαταρ μέλους
hondrosk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 234
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2004 02:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

#4 Δημοσίευση από hondrosk »

Οκ παιδιά ,δεν υπάρχει πρόβλημα. Το αφήνω το θέμα με την ουρά.
Αλλά:
1) Ηρακλή μην είσαι τόσο σίγουρος ότι η ουρά είναι αποδεκτή απ' όλους...
2) τα τραγουδια που ανέβασε πριν 2 μέρες η Κυριακή ακόμα να εμφανιστουν, αμα τα έγγραφε σε ένα CD έπερνε και το τρένο για την Θεσσ/νίκη και μου τα έφερνε σπίτι μου πιο γρήγορα θα έκανε. :lol:
3) Μπλέτσα απ' ότι ξέρω δεν είμαστε ούτε στα μισα των ρεμπέτικων τραγουδιών που ηχογραφήθηκαν, οπότε υπάρχει περιθώριο για upload.
4)Ρε παιδιά τί να κάνουμε εγώ βιαζομαι να ακούω κομμάτια που δεν τα έχω ξανακούσει ,έχω κόλλημα .
5) σας τα έχω πρήξει ε?
6) Αντε βρε αφου σας αγαπάω όλους!

the end..

Άβαταρ μέλους
Dreamlander
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: 11 Απρ 2006 02:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

#5 Δημοσίευση από Dreamlander »

hondrosk έγραψε:...Ηρακλή μην είσαι τόσο σίγουρος ότι η ουρά είναι αποδεκτή απ' όλους...
Κωστή, με συμπαθάς, αλλά υπάρχει μιά διαφορά στην διατύπωση της δικής μου από την δική σου πρόταση. Σ' αυτήν να σταθείς σε παρακαλώ. Έγραψα πως, η "ουρά" είναι έμπρακτα αποδεκτή απ' όλους μας.
Για να γνωρίσεις κάπως καλύτερα μια γυναίκα δυστυχώς θα πρέπει πρώτα να την αγαπήσεις.

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#6 Δημοσίευση από mpletsas »

Φίλε Κώστα (hondrosk) για τα ρεμπέτικα που ηχογραφήθηκαν, μακάρι να είναι όπως λες και να έχει άλλα τόσα! Όμως δεν έχει σημασία πόσα ηχογραφήθηκαν, σημασία έχει πόσα από αυτά γίνεται να βρεθούν. (Όσο πλησιάζουμε αυτό το όριο τόσο θα πέφτουνε οι ρυθμοί ανεβάσματος προς το μηδέν ασυμπτωτικά). Με νούμερα:

Στη σελίδα έχουμε ως τώρα 5000 ρεμπέτικα και διάφορα άλλα 1500.

Έστω ότι το σύνολο των «ρεμπέτικων» ηχογραφήσεων είναι 10000 (κι ας αμφιβάλλω). Από πόσες από αυτές τις ηχογραφήσεις σώζεται σήμερα ένα έστω δισκάκι; Άλλωστε, δεν είχαν και μεγάλες κυκλοφορίες. Άντε να σώζεται ένα 80% και πολύ βάζω (ενδεχομένως σε κάποια μπαούλα που ποτέ δε θα να ανοιχτούν). Αμέσως-αμέσως περιοριζόμαστε στα 8000 ως στόχο (αισιόδοξο σενάριο) δηλαδή μας μένουν 3000. Από αυτά πόσα θα βρούμε; Αν ήταν εύκολο να τα βρούμε, θα τα'χαμε βρει. Αν βρούμε σε ένα χρόνο από τώρα άλλα 500, θα είναι μεγάλη επιτυχία των θαμώνων.

Το «απαισιόδοξο» σενάριο τώρα: έστω ότι στην πραγματικότητα ήταν 8000 οι ηχογραφήσεις αντί για 10000 (γιατί το αρχικό νούμερο είχε μερικές διπλομετρημένες και συμπεριελάμβανε πχ και άλλα μουσικά είδη). Και έστω ότι σώζεται από τα δισκάκια αυτά μόνο ένα 70%. 8000x70%=5600 δηλαδή, με 5000, είμαστε ήδη κόντα στο 90% του στόχου. Τα εναπομείναντα 600 όμως, πολύ δύσκολα θα βρεθούν.

Όποιο ενδεχόμενο από τα δύο και να ισχύει, δεν αλλάζουν και πολύ τα πράγματα.

sakispap
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: 02 Φεβ 2006 12:46 pm

#7 Δημοσίευση από sakispap »

Συμφωνώ με τον Κώστα Μπλέτσα, αν και θα έπρεπε να γίνει μια επανεξέταση της ένταξης και πολλών ακόμα λαϊκών τραγουδιών.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Η δική σας γνώμη”