Προταση/Παρακληση

Απόψεις σας για τη σελίδα, προβλήματα που εντοπίζονται, σχόλια, παρατηρήσεις
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
MKALIKAN
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 22 Μαρ 2005 12:32 pm
Τοποθεσία: Πειραιας - Ν.Ηρακλειο

Προταση/Παρακληση

#1 Δημοσίευση από MKALIKAN »

Καλημερα .
Ξερω οτι οι admins ειναι πηγμενοι τελευταια και ειλικρινα αισθανομαι ασχημα που αναγκαζομαι και εγω να τους ζητησω κατι, αλλα πιστευω οτι το ιδιο θεμα το εχουν αντιμετωπισει και αλλοι στο forum, οποτε θα το διακινδυνευσω.

Το θεμα λοιπον που με απασχολει ειναι το παρακατω.
Εχω "κατεβασει" και εγω οπως και οι περισσοτεροι , το μεγαλυτερο μερος των τραγουδιων που εχουν "ανεβει" στο site. Απο ενα σημειο και μετα οπως ολοι καταλαβαινετε μου ειναι δυσκολο να βγαλω ακρη (να ταξινομησω,να αναζητησω τραγουδια ανα καλλιτεχνη-συνθετη-ετος-ειδος κλπ.). Για να το αντιμετωπισω αυτο ειχα κανει μεχρι τωρα το εξης "κολπο": Οσο καιρο υπηρχε η δυνατοτητα προβολης ΟΛΗΣ της λιστας των τραγουδιων , τραβαγα κατα τακτα διαστηματα (π.χ. 1 μηνα) ολη την λιστα αυτη και την εκανα download σε ενα excel αρχειο. Μαζι με την λιστα (ονοματα καλλιτεχνων,χρονολογιες , σχολια κλπ.) εκανα download και τα hyperlinks που εχουν φτιαξει οι admins αναφορικα με τα mp3. Με αυτον τον τροπο , κανοντας πολυ μικρες αλλαγες στον HTML κωδικα (ουσιαστικα και μονο,αλλαζα το σημειο οπου αναφερονταν η διευθυνση του Mp3 στο forum, στην διευθυνση του mp3 στον δισκο μου) μπορουσα να εχω μια πληρη λιστα σε excel στο pc μου , με ολα τα mp3 και ολα τα στοιχεια τους, τα πιθανα σχολια των χρηστων κλπ. Φτιαχνοντας δε τα καταλληλα φιλτρα στα excel μπορουσα να κανω ευκολα και γρηγορα αναζητησεις ανα τιτλο τραγουδιου,ειδος,καλλιτεχνη,συνθετη,ετος κλπ.

Το προβλημα τωρα ειναι οτι πλεον δεν υπαρχει (για τους γνωστους και απολυτα κατανοητους λογους που εχουν ηδη αναφερει οι admins - χρονοι αποκριση,slowdown του server οταν ζητουσαν ολοι την πληρη λιστα των τραγουδιων) η δυνατοτητα να ενημερωνω συνεχως την "βαση" μου κυριως με τις διορθωσεις που πιθανως εχουν γινει σε παλια κοματια , γιατι τα νεα μπορω ουτως ή αλλως να τα ενημερωνω και με τις υπαρχουσες δυνατοτητες (1 μηνας - 1 εβδομαδα).

Αφου σας κουρασα με το μπλα-μπλα μου , η προταση μου λοιπον ειναι η εξης : Ειναι μηπως ευκολο περιοδικα , οι admins να δημισιευουν καπου στο site την πληρη λιστα των κομματιων , οπως αυτη εμφανιζοταν πριν ? Θα μπορουσαν δηλαδη να δημιουργουν ενα HTML αρχειο οπως αυτο που δημιουργειται κανοντας VIEW SOURCE στην οθονη DISPLAY.PHP (δηλαδη στην λιστα) και να το αποθηκευουν καπου στο server , π.χ. μια φορα το μηνα , ωστε να μπορουν οσοι θελουν να το κανουν download για μελλοντικη επεξεργασια.

Ελπιζω να μην σας κουρασα πολυ. Αυτο αποτελει απλα μια προταση που δεν ξερω εαν ενδιαφερει και αλλους στο forum ή ειναι στις προθεσεις των admins να την υλοποιησουν.

Σας ευχαριστω για το χρονο σας ,

Μανωλης/.

sachtar
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006 12:28 am

#2 Δημοσίευση από sachtar »

Πράγματι πολύ καλή πρόταση.
Θα μας βοηθούσε νομίζω όλους.
Το αρχείο μπορεί να είναι static html συμπιεσμένο για να μειωθεί και το traffic.
Ή ακόμα και σε comma delimited text για εισαγωγή καταυθείαν στο excel.

Άβαταρ μέλους
MKALIKAN
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 22 Μαρ 2005 12:32 pm
Τοποθεσία: Πειραιας - Ν.Ηρακλειο

#3 Δημοσίευση από MKALIKAN »

Καπως ετσι το φανταζομαι και εγω.
Με την διαφορα οτι τωρα με το excel sheet που δημιουργησα με βαση την λιστα που παρουσιαζε μεχρι προσφατα η σελιδα , εχω την δυνατοτητα κανοντας απλα "κλικ" πανω στο ονομα καποιου τραγουδιου , να το ακουσω αυτοματα , εφοσον αυτο ειναι αποθηκευμενο στον υπολογιστη μου. Δηλαδη οχι μονο μπορω να ψαξω και να ταξινομησω τα τραγουδια ανα διαφορες παραμετρους, αλλα μπορω να τα ακουσω και αμεσα , χωρις να χρειαζεται να ψαχνω για πιθανες αντιστοιχησεις των τιτλων με τα filenames στον δισκο κλπ.
Γι'αυτο το λογο δεν ξερω αν ενα απλο αρχειο σε μορφη txt θα παρειχε τις ιδιες δυνατοτητες ...

a.a.d.
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 09 Ιαν 2005 07:23 pm
Επικοινωνία:

#4 Δημοσίευση από a.a.d. »

Να προσ8έσω κι εγώ το βάρος μου (120 κιλά γαρ) στην ικανοποίηση του αιτήματος. Max, Mpletsas, κάντε κατι κι ο θεός να μου κόβει δευτερόλεπτα και να σας δίνει χρόνια :) . Και την επόμενη φορά τα ποτά δικά μου.

Άβαταρ μέλους
yiannakis
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 17 Φεβ 2005 04:23 am

#5 Δημοσίευση από yiannakis »

Εξαιρετική σκέψη και πρόταση. Αυτό προσπαθώ να κάνω τόσο καιρό και δεν το είχα καταφέρει ακόμα.
Φίλε MKALIKAN θα χρειαστώ την βοήθειά σου στην αλλαγή του κώδικα που αναφέρεις "(ουσιαστικα και μονο,αλλαζα το σημειο οπου αναφερονταν η διευθυνση του Mp3 στο forum, στην διευθυνση του mp3 στον δισκο μου)" ώστε να πετύχω κι εγώ το ποθούμενο ("εχω την δυνατοτητα κανοντας απλα "κλικ" πανω στο ονομα καποιου τραγουδιου , να το ακουσω αυτοματα , εφοσον αυτο ειναι αποθηκευμενο στον υπολογιστη μου").

Σίγουρα έχεις μια σπουδαία ταξινόμηση στο μουσικό αρχείο σου και το σπουδαιότερο είναι πως θες να τη μοιραστείς και να διευκολύνεις κι όλους εμάς.
Μπράβο σου.
Περιμένω κι εγώ με χαρά να εισακουστείς από τους υπεύθυνους της σελίδας.

Άβαταρ μέλους
MKALIKAN
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 22 Μαρ 2005 12:32 pm
Τοποθεσία: Πειραιας - Ν.Ηρακλειο

#6 Δημοσίευση από MKALIKAN »

Παιδια χαιρομαι που και αλλοι βρισκουν ενδιαφερον το αιτημα μου.
Οπως εγραψα , ηδη εχω υλοποιησει καποιου ειδους εφαρμογη ενημερωμενη μεχρι τις αρχες Μαιου (ενα excel αρχειο με διαφορα φιλτρα αναζητησης και Links στα τραγουδια, ωστε να παιζουν ΕΦΟΣΟΝ αυτα ειναι στο ιδιο directory με το Excel και δεν εχετε αλλαξει τα ονοματα τους κανοντας τα download - δηλαδη κρατησατε το αρχικο τους ονομα με το οποιο τα εχουν κανει upload οι χρηστες στο site) η οποια δουλευει και ειναι στην διαθεση οποιουδηποτε το θελησει.Απλα στειλτε μου ενα pm και θας σας το στειλω, ωστε να μου πειτε τη γνωμη σας και να με βοηθησετε να το βελτιωσουμε. Ειναι 1,5ΜΒ σε zip μορφη.

Άβαταρ μέλους
yiannakis
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 17 Φεβ 2005 04:23 am

#7 Δημοσίευση από yiannakis »

Η επιθυμία μου ήταν σαφέστατη! Ευχαριστώ. Πατώντας στο προφίλ μου MAIL εμφανίζεται το yahoo mail μου. Στείλε. Χωράει. :D

Απάντηση

Επιστροφή σε “Η δική σας γνώμη”