Προς Admin: Μπράβο και καλή συνέχεια!!!

Απόψεις σας για τη σελίδα, προβλήματα που εντοπίζονται, σχόλια, παρατηρήσεις
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
sakispap
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: 02 Φεβ 2006 12:46 pm

#8 Δημοσίευση από sakispap »

Αδμιν και συνεργάτες, ένα μεγάλο μπράβο κι από μένα για την υπέροχη προσπάθεια και το ωραίο αποτέλεσμα.

Όμως στο σημείο αυτό ας μου επιτραπεί να πω και πάλι ότι, για το κατέβασμα πλέον των τραγουδιών, οι υπάρχουσες επιλογές είναι δυστυχώς ανεπαρκείς! Δεν μπορεί κανείς να κατεβάσει συγκεντρωτικά τα ανεβασμένα στη λίστα τραγούδια παρά μόνον αυτά της τελευταίας εβδομάδας, ή αν ζητήσει μια λίστα με ταξινόμηση (επιλέγοντας το όνομα δημιουργού ή ερμηνευτή. Κι αυτό με περιορισμό, αν υπάρχει το όνομα στο combo box!).

Τι γίνεται όμως για τα ανεβασμένα προ μιας εβδομάδας, μηνός, έτους, κλπ??
Ασφαλώς, όπως έχουν οι επιλογές αναζήτησης, ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ εκτός από τον Μάκη και τον Κώστα δεν έχει πρόσβαση !!!


Άρα κάτι πρέπει να γίνει.
Προ ημερών πρότεινα τη δημιουργία επιλογής με κριτήριο ένα χρονικό διάστημα (ημερομηνία ΑΠΟ - ΕΩΣ).

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#9 Δημοσίευση από bill1961 »

Ταχύτατη η ανταπόκριση του max!!!
Πολύ σωστή η επισήμανση του Σάκη για αναζήτηση με κριτήρια, και επίσης χρειάζεται αλλαγή και η φόρμα αναζήτησης τραγουδιών (με τίτλο ή λέξεις), αφού μόνο η φόρμα αναζήτησης μέσω Συνθέτη διορθώθηκε (νομίζω το ίδιο έχει επισημάνει και ο Σωτήρης).

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#10 Δημοσίευση από max »

sakispap έγραψε:Αδμιν και συνεργάτες, ένα μεγάλο μπράβο κι από μένα για την υπέροχη προσπάθεια και το ωραίο αποτέλεσμα.

Όμως στο σημείο αυτό ας μου επιτραπεί να πω και πάλι ότι, για το κατέβασμα πλέον των τραγουδιών, οι υπάρχουσες επιλογές είναι δυστυχώς ανεπαρκείς! Δεν μπορεί κανείς να κατεβάσει συγκεντρωτικά τα ανεβασμένα στη λίστα τραγούδια παρά μόνον αυτά της τελευταίας εβδομάδας, ή αν ζητήσει μια λίστα με ταξινόμηση (επιλέγοντας το όνομα δημιουργού ή ερμηνευτή. Κι αυτό με περιορισμό, αν υπάρχει το όνομα στο combo box!).

Τι γίνεται όμως για τα ανεβασμένα προ μιας εβδομάδας, μηνός, έτους, κλπ??
Ασφαλώς, όπως έχουν οι επιλογές αναζήτησης, ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ εκτός από τον Μάκη και τον Κώστα δεν έχει πρόσβαση !!!


Άρα κάτι πρέπει να γίνει.
Προ ημερών πρότεινα τη δημιουργία επιλογής με κριτήριο ένα χρονικό διάστημα (ημερομηνία ΑΠΟ - ΕΩΣ).
Παιδιά μη βιάζεστε , δεν τα 'κρύβουμε' τα τραγούδια , είναι όλα εκεί . Υπομονή λίγο.
Και όπως και συ Σάκη δεν τα βλέπεις , δεν τα βλέπω και γω. Δεν καθόμαστε να γράφουμε μακροσκελή ερωτήματα στην κονσόλα για τη βάση δεδομένων ώστε να τα βλέπουμε μόνο εμείς. Το web interface (τη σελίδα) χρησιμοποιούμε και μεις για να βλέπουμε τα τραγούδια.
Απλά θέλω να σκεφτώ λίγο πώς θα το φτιάξω.

Άβαταρ μέλους
Εύκαιρος
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 08 Φεβ 2005 03:07 am

#11 Δημοσίευση από Εύκαιρος »

Μου φαίνεται καλό έτσι όπως το έκανε ο Γιαννάκης, κυρίως στα σχόλια (όπως είναι τώρα τα σχόλια δηλ. σε όλο το πλάτος της σελίδας είναι πολύ δυσανάγνωστα...)
Πάντως Γιαννάκη, δεν χρειάζεται στήλη για δεύτερο τραγουδιστή, αφού στην "κανονική" στηλη μπορείς να βάλεις μέχρι και τρείς.

Άβαταρ μέλους
yiannakis
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 17 Φεβ 2005 04:23 am

#12 Δημοσίευση από yiannakis »

Εύκαιρος έγραψε: @@@ δεν χρειάζεται στήλη για δεύτερο τραγουδιστή, αφού στην "κανονική" στηλη μπορείς να βάλεις μέχρι και τρείς.
Φίλε η διαφορά είναι ότι έχει πολλή "κούραση" (κόπι-πέιστ) αν θες να φτιάξεις ένα αρχείο excel με τους τραγουδιστές ανά δικιά τους στήλη.
Με αυτό τον τρόπο, κάνεις ταξινόμηση πχ στον 2ο τραγουδιστή και σου τα "σορτάρει" αλφαβητικά και βλέπεις μαζεμένες όλες τις β' φωνές που έχει π.χ. ο Στελλάκης...... κλπ

Δεν είναι απαραίτητο ή απαίτηση να γίνει. Μια πρόταση έκανα.
(προχωράω έτσι κι αλλιώς σιγά-σιγά το αρχείο μου excel, έφτασα αισίως στα 1000!!! απλά είναι που δεν σας προφταίνω με τα ανεβάσματά σας ! :D )

Άβαταρ μέλους
ΑΓΓΕΛΙΚΗ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: 04 Μάιος 2005 10:10 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#13 Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΙΚΗ »

Κι εμένα με βόλευαν οι διαχωριστικές γραμμές, ειδικά ανάμεσα στα στοιχεία του ίδιου τραγουδιού.
Και επίσης καλή ιδέα αυτή για το ψάξιμο με συγκεκριμένη ημερομηνία. Το είχα προτείνει κι εγώ παλαιότερα αλλά δεν εισακούστηκε η προσευχή μου!! :P

Απάντηση

Επιστροφή σε “Η δική σας γνώμη”