Βιβλίο με μουσικές ιστορίες

Ανακοινώσεις και τυχόν προβλήματα στη ρεμπετοσελίδα (πχ προβληματικό τραγούδι - πρόβλημα σύνδεσης - λάθος στοιχεία σε τραγούδι κλπ).
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
toliosgl
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 12 Απρ 2008 06:13 pm

Βιβλίο με μουσικές ιστορίες

#1 Δημοσίευση από toliosgl »

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Εδω και σαράντα χρόνια συλλέγω εύθυμες ιστορίες παραδοσιακών και λαϊκών μουσικών. Σκέφτηκα λοιπόν να κάνω μία δημοσίευση, αντίστοιχη των "Μανέδων"
και να το ανεβάσω στο rebetiko.sealabs. Μήπως κάποιοι από τους φίλους θα μπορούσαν να μου επισημάνουν τη διαδικασία?
Αν θέλετε μου γράφετε εδώ ή στο email μου toliosgl@yahoo.gr
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και σας στέλνω και μία ιστοριούλα ως δείγμα.
Φιλικά, Απόστολος


ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΦΑ ΜΑΤΖΟΡΕ
Έπαιζε ο μακαρίτης ο Καψός σ’ ένα γάμο λαούτο.
Το κλαρίνο ήταν από άλλο χωριο και καλός.
Το βιολί ήταν πατριώτες με τον Καψό.
Σ’ αυτό το γάμο ο Καψός δεν είχε το δικό του όργανο, αλλά πήρε
δανεικό από τον Αντώνη.
Όλη τη νύχτα δεν σταυρώθηκε[συνταιριασε] πουθενά με το κλαρίνο,
φυσούσε ξεφυσούσε από το κακό του.
Το πρωί ρωτάει τον Αντώνη ¨βρε παιδάκι μου απο τι τόνο παίζατε
απόψε δε μπορούσα να σας βρω¨.
¨Ά μπάρμπα-Καψέ φα ματζόρε.¨
Πλακατζής ο βιολιτζής, αγαθός ο μπάρμπα-Καψός.
Τον ρωτά ο βιολιτζής ,¨δεν είχες το δικό σου λαούτο¨ ;
‘Όχι απαντά αυτός ¨Είχα του Αντώνη¨
¨Βρε τον κερατά τον Αντώνη σου ‘δωσε το λαούτο που δεν έχει φα
ματζόρε!¨
Έμεινε με το στόμα χάσκοντας ο μπάρμπα-Καψός.
¨Ά γι’ αυτό βρε παιδάκι μου δε μπορούσα όλη νύχτα να
συνταιριασουμε.
Σα πάμε αύριο κάτ’ θα τ’ ακούσει, τον κερατά¨ !

Άβαταρ μέλους
voulou
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: 04 Δεκ 2006 11:56 am
Τοποθεσία: Πάτρα

#2 Δημοσίευση από voulou »

Γειά σου φίλε Απόστολε, καλή χρονιά!
Πολύ ενδιαφέρουσα η ιδέα σου, προσωπικά μου αρέσουν πολύ τέτοιες ιστορίες της καθημερινής ζωής των μουσικών! Τι ακριβώς θα ήθελες να κάνεις; Να τις εκδόσεις σε έντυπη μορφή βιβλίου ή απλά να τις ανεβάσεις στη σελίδα ως απλό κείμενο; Η πρώτη επιλογή χρειάζεται μια απλή διαδικασία εξασφάλισης των πνευματικών δικαιωμάτων σου, εύρεση εκδοτικού οίκου-τυπογραφείου, εκτύπωση και κυκλοφορία, ενώ αν θέλεις, παράλληλα, ανεβάζουμε την τελική μορφή του βιβλίου σου και στη σελίδα, επ' ονόματί σου. Εάν πάλι δεν σε ενδιαφέρει η έντυπη μορφή και η συλλογή σου έχει κάποια δομή βιβλίου, δηλαδή έχει τίτλο, περιεχόμενα κλπ, μετά την απαραίτητη διαδικασία εξασφάλισης των πνευματικών σου δικαιωμάτων μπορούμε να την ανεβάσουμε στη σελίδα σε ειδική θέση του φόρουμ, αντίστοιχη των "Μανέδων". Σε κάθε περίπτωση όμως, να έχεις υπόψη σου πως αν ανέβει το βιβλίο σου στη ρεμπετοσελίδα, θα μπορεί να το κατεβάσει όποιος θέλει εντελώς δωρεάν. Ευχαριστούμε για την ιστορία που μας έστειλες και για τη διάθεσή σου να μοιραστείς τη συλλογή σου και θα σου δώσουμε όση βοήθεια μπορούμε σε ότι αποφασίσεις!

Άβαταρ μέλους
socrates
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 21 Οκτ 2006 11:31 pm
Τοποθεσία: the other side of nowhere

#3 Δημοσίευση από socrates »

Όντως πολύ καλή ιδέα, και συμφωνώ με τις συμβουλές του Βασίλη.
Με διασκέδασε και μένα η ιστορία που δημισιεύτηκε και την σκέφτηκα και λίγο μουσικά. Υπάρχουν μουσικοί λόγοι για το μπέρδεμα που έγινε στο γάμο (δεδομένης της ανισοροπίας που υπάρχει στη διαφορά κουρδισμάτων μεταξύ νησιώτικου και στεριανού λαούτου).
΄Ήθελα να την σχολιάσω εκτενέστερα, μα πού καιρός? Άλλη φορά ελπίζω,
Πάντως εφ' όσον στη σελίδα υπάρχουν και αρκετοί επαγγελματίες μουσικοί θα μου άρεσε να συνεχιστεί αυτή η ιδέα όπου ο καθένας ενδιαφερόμενος να μπορεί να προσθέσει ανέκδοτα και διασκεδαστικές ιστορίες από τη ζωή μας ή τη ζωή άλλων στα πάλκα. Είμαι σίγουρος πως μπορούμε να γράψουμε πολλές και να δημιουργήσουμε ολόκληρους τόμους με τέτοια ανέκδοτα. Σωστή εγκυκλοπαίδεια. Όποιος ενδιαφέρεται ας αρχίσει. Εγώ θα επανέλθω με μερικές φαρσο-ιστορίες όταν θα έχω λίγο περισσότερο καιρό.
:)

Απάντηση

Επιστροφή σε “Ανακοινώσεις - Προβλήματα - Διορθώσεις”