Διορθώσεις και επισημάνσεις στα τραγούδια.

Ανακοινώσεις και τυχόν προβλήματα στη ρεμπετοσελίδα (πχ προβληματικό τραγούδι - πρόβλημα σύνδεσης - λάθος στοιχεία σε τραγούδι κλπ).
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
αεροκωπηλάτης
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 24 Ιαν 2010 05:59 pm

#22 Δημοσίευση από αεροκωπηλάτης »

Ο Μανιάτης δίνει χρονολογία 19/12/1929 για Κασιμάτη

giwrgos_p
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 30 Σεπ 2006 08:03 pm

#23 Δημοσίευση από giwrgos_p »

Στη λίστα με τα τραγούδια που ανέβηκαν πρόσφατα υπάρχει τελευταίο το "Σβησαν τα φωτα στ Αναπλι".
Δεν φαίνεται όμως να έχει ανεβεί το τραγούδι, καθώς όταν το επιλέγω δεν ανοίγει τίποτα.
Φαντάζομαι πως θα πρόκειται για εκ παραδρομής σφάλμα, μέσα στις εργασίες που πραγματοποιούνται. Ωστόσο το αναφέρω εδώ για να καταγραφεί και να μην ξεχαστεί. Όταν είναι δυνατό, ας διορθωθεί.

Άβαταρ μέλους
icetelli
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 23 Μαρ 2006 02:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Λείπει ένα σόλο Παπαϊωάννου

#24 Δημοσίευση από icetelli »

Καλησπέρα,

έχω την αίσθηση ότι λείπει από τη βάση ένα οργανικό του Παπαιωάννου, εννοώ αυτό

https://www.youtube.com/watch?v=lVcCAg1xkGE

Υπάρχει και περίπτωση να μην είναι του Μπαρμπα-Γιάννη και να κάνω λάθος.
@Rembetiko forum: babis

giwrgos_p
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 30 Σεπ 2006 08:03 pm

#25 Δημοσίευση από giwrgos_p »

Ανέβηκαν στη σελίδα τις τελευταίες μέρες ηχογραφήσεις του θεάτρου σκιών. Ως ερμηνευτής αναφέρεται ο Μ.Πατρινός. Κάποιες από αυτές, για παράδειγμα "Ο έρωτας του Μπαρμπαγιώργου" υπήρχαν και πιο πριν στη σελίδα, αλλά με ερμηνευτή τον Χάρη Πατρινό(Ντίνο Θεοδωρόπουλο), ο οποίος προφανώς είναι διαφορετικό πρόσωπο από τον Μικέ Πατρινό. Με μία πρόχειρη αναζήτηση στο δίκτυο είδα πως ηχογράφησαν την ίδια περίοδο τραγούδια του Καραγκιόζη και οι δύο. Στο φόρουμ εδώ υπάρχει παλαιότερη ανάρτηση για τις ηχογραφήσεις του θεάτρου σκιών, αν κατάλαβα καλά πρέπει να είναι από τον χρήστη που τις ανέβασε στη σελίδα, όπου διάβασα πως στο περιοδικό "Λαϊκό Τραγούδι", τ.18, υπάρχει η δισκογραφία των ηχογραφήσεων αυτών. Τα περιοδικά αυτά, από τη μετακόμιση μου και μετά, βρίσκονται σε κούτες στο υπόγειο, οπότε δεν έχω πρόσβαση. Υπάρχει κάποιος να ρίξει μια ματιά μήπως και μπορέσουμε να το διορθώσουμε;;

Υ.Γ. Ψάχνοντας στο δίκτυο για τα παραπάνω, έπεσα και σε αυτό http://laikotragoydi.blogspot.gr/2014/11/blog-post.html
Ενδιαφέρον.

Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

#26 Δημοσίευση από fakk »

Έχεις δίκιο, παρασύρθηκα απο τον Μανιάτη που έχει λάθος. Άλλωστε έχω τους δίσκους.

giwrgos_p
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 30 Σεπ 2006 08:03 pm

#27 Δημοσίευση από giwrgos_p »

Ανέβηκε προ ημερών στη σελίδα ηχογράφηση με τίτλο "Ο καημός του ξενητεμένου". Αναφέρεται ως συνθέτης ο Σ.Περιστέρης, Odeon Ελλάδος / GA-7594 / GO-4436, με χρονολογία 1950.
Η ίδια ηχογράφηση υπήρχε στη σελίδα με τίτλο "Πάψε μανούλα μου να κλαις", όπου αναφέρεται ως συνθέτης η Σ.Μπέλλου, Columbia DG 6752, με χρονολογία 1949.
Μήπως κάπου υπάρχει λάθος;

giwrgos_p
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 30 Σεπ 2006 08:03 pm

#28 Δημοσίευση από giwrgos_p »

Δεν ξέρω αν εδώ είναι ο κατάλληλος χώρος για την ερώτηση που έχω να κάνω.
Πατάω στην αναζήτηση τα τραγούδια που έχουν ανέβει "τον τελευταίο μήνα" και όμως, ενώ σήμερα είναι 5/3 ξεκινάει με τα τραγούδια που ανέβηκαν από 9/3 και μετά. Υπάρχει κάποιος λόγος γι' αυτό; Κι επίσης, έχω κάποιον τρόπο να βρω τα τραγούδια που ανέβηκαν, ας πούμε, την πρώτη βδομάδα του Φλεβάρη;

Απάντηση

Επιστροφή σε “Ανακοινώσεις - Προβλήματα - Διορθώσεις”