Διορθώσεις και επισημάνσεις στα τραγούδια.

Ανακοινώσεις και τυχόν προβλήματα στη ρεμπετοσελίδα (πχ προβληματικό τραγούδι - πρόβλημα σύνδεσης - λάθος στοιχεία σε τραγούδι κλπ).
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
giwrgos_p
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 30 Σεπ 2006 08:03 pm

Διορθώσεις και επισημάνσεις στα τραγούδια.

#1 Δημοσίευση από giwrgos_p »

Ανοίγω αυτό το καινούριο θέμα με την παρακάτω αφορμή.
Πολλές φορές που "χάνομαι" μέσα στα τραγούδια της σελίδας παρατηρώ διάφορες αντιφάσεις ή λάθη στις ταξινομήσεις των τραγουδιών,στις περιγραφές, στις χρονολογίες και στους συντελεστές κάποιων ηχογραφήσεων.
Σκέφτηκα λοιπόν μήπως θα ήταν καλό να τις γράφω εδώ εγώ και όποιος άλλος κάνει ανάλογες παρατηρήσεις ώστε να μπορεί να γίνει διόρθωση από τους διαχειριστές της σελίδας.
Για αρχή:
1. ''Ο απάχης'' του Γ.Ασίκη. Στα σχόλια αναφέρεται πως πρόκειται για την 1η εμφάνιση του Γ.Ασίκη στη δισκογραφία. Όμως στη σελίδα υπάρχουν τραγούδια προγενέστερων ετών.
2.''Χάλασα ένα σπίτι''. Βρίσκεται στην κατηγορία ''Άλλος καλλιτέχνης'' ενώ είναι
των Ν.Βούλγαρη-Οδ.Πετσάλη. Δεν είναι πιο σωστό να μεταφερθεί στον Ν.Βούλγαρη;
3. ''Δώδεκα χρονών κορίτσι'' του Σ.Γαβαλά. Η ηχογράφηση με τη Ρίτα γράφει έτος το 1934, αυτή με τη Ρόζα το 1933. Στα σχόλια όμως αναφέρεται πως οι ηχογραφήσεις έχουν γίνει την ίδια χρονιά.
4. ''Πειραιώτισσα γλυκιά'' στον Σ.Βέζο. Από λάθος έχει ανέβει η εκτέλεση με τον Νούρο ξανά. Αναφέρεται και στα σχόλια του uploader.
5.''Δημητρούλα'' στον Ν.Γούναρη. Ενώ αναφέρεται σαν συνθέτης ο Π.Τούντας, ωστόσο το τραγούδι δεν είναι ελεύθερο για κατέβασμα, όπως άλλα του Τούντα.


Αυτές οι επισημάνσεις προς το παρόν. Απλώς, αν τελικά γίνουν οι αποσαφηνίσεις πάνω σε αυτά, καλό θα ήταν να γραφτεί κι εδώ πως είναι οκ, νομίζω.

Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

#2 Δημοσίευση από fakk »

Ασφαλώς και υπάρχουν πολλά λάθη ή παραλείψεις που πρέπει να διορθωθούν. Καλά κάνεις λοιπόν και τις γράφεις. 'Ομως το καλύτερο για όλους είναι να τις προσθέτεις στο σχόλιο κάθε τραγουδιού, οι διαχειριστές της σελίδας τις βλέπουν και ενεργούν ανάλογα.
Για να τις προσθέσεις πατάς κλικ στο "Ι" που βρίσκεται δεξιά πάνω ακριβώς απο το "Ράδιο" και μετά κλικ στο "Προώθηση".

giwrgos_p
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 30 Σεπ 2006 08:03 pm

#3 Δημοσίευση από giwrgos_p »

Καλώς, θα δοκιμάσω όπως μου είπες.

Τελικά στην Κεφαλονιά δεν τα κατάφερα να συναντηθούμε το καλοκαίρι.
Και τον προηγούμενο μήνα είχε πολλές ομορφιές με τα τσίπουρα.
Ωστόσο, αν βρεθείς στο Ηράκλειο της Κρήτης καθόλου το χειμώνα, κάνε μου κανένα τηλέφωνο, έχει ωραίες πεννιές εδώ...
Γιώργος

Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

#4 Δημοσίευση από fakk »

κοιτα πμ

giwrgos_p
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 30 Σεπ 2006 08:03 pm

#5 Δημοσίευση από giwrgos_p »

Τα παρακάτω τραγούδια στην ενότητα του Α.Νταλγκά δεν παίζουν στον player :
"Αλάνικο"
"Αραμπί καρτζααρ μανές"
"Χιτζασκιάρ μανές"
"Γιαντίμ αμάν μανές"
"Νεγκρίζ νιαβέντ μανές"
"Τζιβαέρι μανές"
"Μπεστενκιάρ μανές"
"Πες μου τη δασκαλίτσα σου"
"Τρία πουλάκια παν ψηλά"
"Ας παν να δουν τα μάτια μου"
"Μου παρήγγειλε τ' αηδόνι"
"Τα λερωμένα τ' άπλυτα"
"Μ' έκαψες"
"Να 'χα ένα μήλο να ΄ριχνα"
"Τα μάτια σου τ' αράπικα"
"Τουρκολιμανιώτισσα"", η ηχογράφηση στην Pathe
"Μ' έχουν λωλό τα χάδια σου"
Επίσης στην ενότητα 'Αλλος Καλλιτέχνης δεν παίζει στον player η ηχογράφηση με τίτλο "Bakmiyor chesmi siyah".
Δεν τα έβαλα αυτά στις διορθώσεις, παρά μόνο το "Αλάνικο", διότι έχει συμβεί και το εξής παράδοξο: κάποιοα στιγμή μπορεί κάποιο να παίξει στον player. Βέβαια, πριν τα αναφέρω εδώ, τα έχω δοκιμάσει περισσότερες από δύο φορές το καθένα, μπαίνοντας είτε με Explorer είτε με Chrome.
Τέλος, υπάρχουν ηχογραφήσεις στην ενότητα του Κ.Σκαρβέλη και σε εκείνη του Π.Τούντα που δεν είναι "ελεύθερες".

Συντονιστές
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 28 Ιαν 2011 12:52 pm

#6 Δημοσίευση από Συντονιστές »

giwrgos_p ευχαριστούμε για τις επισημάνσεις. Τα τραγούδια που δεν έπαιζαν στον πλέηερ ήταν γιατί περιείχαν απόστροφο στο όνομα του αρχείου. Τώρα διορθώθηκε, εάν εντοπίσετε ξανά πρόβλημα καλό θα είναι να το γράψετε ώστε να προσπαθήσουμε να το φτιάξουμε.

Για τις ηχογραφήσεις του Σκαρβέλη και του Τούντα που δεν είναι ελεύθερες, είναι μήπως γιατί υπάρχει στιχουργός πχ για τον οποίο ακόμα υπάρχουν δικαιώματα; Μπορείς να αναφέρεις μερικά παραδείγματα;

giwrgos_p
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 30 Σεπ 2006 08:03 pm

#7 Δημοσίευση από giwrgos_p »

Γεια και χαρά σας, χρόνια πολλά και καλά!

Έχω αρκετές επισημάνσεις, ειδικά για τραγούδια που δεν παίζουν στον player, αλλά επειδή βρίσκομαι εκτός λόγω εορτών, θα τα γράψω όταν επιστρέψουμε μετά τις γιορτές.
Και για τα τραγούδια του Σκαρβέλη ή του Τούντα κλπ, καθώς και διάφορες άλλες παρατηρήσεις.
Καλές γιορτές σε όλους!

Απάντηση

Επιστροφή σε “Ανακοινώσεις - Προβλήματα - Διορθώσεις”