Το καράβι βάζει πλώρη (Ερωτήση)

Ανακοινώσεις και τυχόν προβλήματα στη ρεμπετοσελίδα (πχ προβληματικό τραγούδι - πρόβλημα σύνδεσης - λάθος στοιχεία σε τραγούδι κλπ).
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
LIAS
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007 01:15 am
Τοποθεσία: Λαμία

Το καράβι βάζει πλώρη (Ερωτήση)

#1 Δημοσίευση από LIAS »

Στην σελίδα υπάρχουν τα παρακάτω τραγούδια:

Το καράβι βάζει πλώρη
Άλλος Καλλιτέχνης Γεωργακοπούλου Ι. .... (Συνθέτης?) Δίσκος LIBERTY 110 Αμερικής.

Το καράβι βάζει πλώρη (Πότε θα ξαναγυρίσει)
Παπαϊωάννου Ι. Μπέλλου Σ. 1950 Δίσκος His Masters Voice Ελλάδος AO-5200. #ΕΙΝΑΙ "ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΒΑΖΕΙ ΠΛΩΡΗ" (ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ) ΜΕ ΤΗ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΙ ΑΓΝΩΣΤΟ ΣΥΝΕΡΜΗΝΕΥΤΗ, ΑΓΝΩΣΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ, -ΩΝ, ΔΙΣΚΟΣ LIBERTY ΑΜΕΡΙΚΗΣ 110.#


Τα παραπάνω στοιχεία στα οποία είναι περασμένα, συμφωνούν με τον Μανιάτη.
Και τα δύο τραγούδια είναι ακριβώς τα ίδια. (πρέπει να σβηστεί κάποιο από τα δύο)
Εμένα η πρώτη φωνή μου κάνει για την Γεωργακοπούλου.

Ερωτήσεις:
Ποιο από τα δύο είναι με τα σωστά στοιχεία?
Υπάρχει περίπτωση η άγνωστη δεύτερη φωνή να είναι η Μπέλλου?? (πολύ απίθανο το βρίσκω).
Μήπως είναι λάθος τα στοιχεία του Μανιάτη στο ένα από τα δύο και τελικά πρόκειτε για επανακυκλοφορία της ίδιας ηχογράφησης?

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#2 Δημοσίευση από bill1961 »

Σωστά... Το τραγούδι ανέβηκε για δεύτερη φορά με λάθος στοιχεία. Και τα δύο αντιστοιχούν στο "Το καράβι βάζει πλώρη" σε εκτέλεση της Γεωργακοπούλου (Δίσκος Liberty 110).

LIAS
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007 01:15 am
Τοποθεσία: Λαμία

#3 Δημοσίευση από LIAS »

Άρα μένει να μαντέψουμε ποια είναι η δεύτερη φωνή???
Τα στοιχεία του δεύτερου, αφορούν άλλο τραγούδι ή είναι λάθος του Μανιάτη η Μπέλλου?

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#4 Δημοσίευση από bill1961 »

Στο Μανιάτη υπάρχει δίσκος με στοιχεία:
Πότε θα ξαναγυρίσει - Παπαϊωάννου Ι. - Μπέλλου Σ. 1950 - His Masters Voice Ελλάδος AO-5200.
και άλλος είναι ο δίσκος και το τραγούδι "Το καράβι βάζει πλώρη" (εδώ ο Μανιάτης δεν αναφέρει συνθέτη ούτε τη Μπέλλου, παρά μόνο τη Γεωργακοπούλου)
Μόνο που το πρώτο δεν το έχουμε ακόμη στη βάση για να δούμε περί τίνος πρόκειται.
Τώρα για το αν δεύτερη φωνή είναι η Μπέλλου, όπως είπες κι εσύ είναι εξαιρετικά απίθανο. Καμμιά αναφορά για τέτοια δισκογραφική συνεργασία Γεωργακοπούλου - Μπέλλου δεν εντοπίζεται στο Μανιάτη.

LIAS
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007 01:15 am
Τοποθεσία: Λαμία

#5 Δημοσίευση από LIAS »

Αυτό υπέθεσα κι εγώ από την αρχή, ότι πρόκειται δηλαδή για εντελώς διαφορετικό τραγούδι...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα διορθώσω και τα τραγούδια της σελίδας με στοιχεία αυτά της Γεωργακοπούλου

LIAS
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007 01:15 am
Τοποθεσία: Λαμία

#6 Δημοσίευση από LIAS »

Ένας φίλος με δοκιμασμένες γνώσεις και καλό αυτί μου είπε ότι σαν δεύτερη φωνή ακούει ή τον Στελλάκη ή τον Τατασόπουλο. Τι λέτε?

Άβαταρ μέλους
Adonis
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: 13 Οκτ 2005 12:10 am

#7 Δημοσίευση από Adonis »

Άργησα να απαντήσω αλλά ήθελα να το επιβεβαιώσω. Ο φίλος που μου έδωσε το τραγούδι, με διαβεβαίωσε ότι πρόκειται για την Μπέλλου. Τα στοιχεία προέρχονται από τον δίσκο. Τώρα για το ποιός συνοδεύει την Μπέλλου, το ψάχνουμε...

Απάντηση

Επιστροφή σε “Ανακοινώσεις - Προβλήματα - Διορθώσεις”