Σχετικά με τραγούδια του ελαφρού είδους που απουσιάζουν...

Ανακοινώσεις και τυχόν προβλήματα στη ρεμπετοσελίδα (πχ προβληματικό τραγούδι - πρόβλημα σύνδεσης - λάθος στοιχεία σε τραγούδι κλπ).
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
liga rosa
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2009 07:36 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

#8 Δημοσίευση από liga rosa »

georgalasg έγραψε:και εμενα θα μου αρεσε κατι τετοιο
Σιγουρο πιο πολυ απο τα παραδοσιακά που υπαρχουν στη σελίδα.
θα διαφωνήσω όσον αφορά την αξία των παραδοσιακών σε σχέση με τα ελαφρά. ούτε το "ελαφρά" είναι τυχαίος όρος, και επίσης θεωρώ τα πρώτα ρεμπέτικα μέρος της παράδοσης.

αλλά δεν θέλω να επεκταθώ σε προσωπικές απόψεις εδώ (ευχαρίστως σε άλλη συζήτηση, ίσως να έχει ήδη γίνει στη σελίδα). απλά να φανεί πως υπάρχουν διαφορετικές αντιλήψεις και γούατα, οπότε ας αφήσουμε το θέμα στους διαχειριστές.
φιλικά, νίκος
το περίσσιο χαλάει το ίσιο

ΘΑΝΑΣΗΣ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 23 Απρ 2005 08:30 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΧΑΝΙΑ

#9 Δημοσίευση από ΘΑΝΑΣΗΣ »

Συμφωνώ ότι είναι θέμα των διαχειριστών αν το είχανε σκεφτεί και αποφασίσει μόνοι τους . Από τη στιγμή που είναι πρόταση κάποιου μέλους της σελίδας έχουμε δικαίωμα να τοποθετηθούμε , θα ήταν αστείο αν κατηγορούσαμε τους διαχειριστές ότι αποδέχτηκαν τη μία ή την άλλη θέση που είναι δικαίωμα τους . Αυτά που ο Άλκης ονομάζει ρετρό τους γεροντότερους από μας , μας γαλούχησαν γιατί ακούγονταν σχεδόν μόνο αυτά αποκλειστικά από τα ραδιόφωνα . Όπως επίσης μας γαλούχησαν και τα λαϊκά τα ινδικά και τα παραποιημένα ρεμπέτικα και σμυρνέικα . Δυστυχώς τα τελευταία άρχισαν να ξαναγίνονται σουξέ και όχι μόνο από "τα παιδιά της Πάτρας " , αλλά από πολλούς άλλους χωρίς αιδώ και ντροπή για πολλά από αυτά . Έτσι όμως που μπήκανε πολλά άλλα γιατί να μην μπούνε και τα ρετρό και αφού πέρασαν 5 χρόνια από το 2005 που είχε γίνει η συζήτηση να μπούν τώρα και μέχρι το 1960 και σε άλλα 5 χρόνια τα μέχρι του 1965 και πάει λέγοντας μέχρι που κάποια στιγμή θα μπει και ο Πανταζής και γιατί όχι και η Βίσση . Ευτυχώς τότε θα είμαι 95 + και δεν θα καταλαβαίνω ή θα έχω ψοφήσει .
Η ΖΩΗ ΚΥΛΑΕΙ ΣΑΝ ΤΟ ΝΕΡΑΚΙ

Άβαταρ μέλους
nikolas Apf
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2009 07:08 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

#10 Δημοσίευση από nikolas Apf »

Απο που και ως που να μπεί ο Πανταζής; Κατανόω τον τρόπο με τον οποίο το λέτε αλλά είναι τελείως διαφορετικά πράγματα ο Άκης Πάνου και ο Πανταζής. Όπως και για μένα -μια και γίνεται η συζήτηση αλλά μάλλον χωρίς λόγω...- πιο πολύ "λαϊκά" είναι τα τραγούδια του Ζαμπέτα,Πάνου και πολλών άλλων απο τα ελαφριά που συζητάμε.Η εποχή απο μόνη της μέχρι το 50 δεν λέει κάτι απο μόνη της.Έχουμε θεοποιήσει το χράτσα χρούστα στο δισκό και ότι παλιό,και τα βάζουμε όλα μέσα...Επειδή είναι παλία δεν πάει να πει οτι έχουν και σχέση.
Το έχω ξαναπεί και σε άλλο θέμα για το όριο το 1950.Και απο τα τραγούδια που έχει η σελίδα διαφοροποιείται εν μέρη απο το ρεμπέτικο και μόνο.Άρα;;
Αν είναι να έχουμε οτι βγήκε πριν το 50 ας τα βάλουμε ολα.Αλλά δεν έχει νόημα νομίζω.Η λέξη κλειδί είναι δηλαδή το ρεμπέτικο ή το 1950;Για μένα είναι καλύετρο να μπούν τα "λαϊκά" και να βγούν τα δημοτικά.
...Φεύγω δυστυχής και πλάνος...

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#11 Δημοσίευση από mpletsas »

Άποψη θα πω κι εγώ, δεν είμαι συνιδιοκτήτης στη σελίδα:

Η διαφορά που έχουν τα «ελαφρά» από τα «ρεμπέτικα» είναι ότι τα μεν έχουν βάση κατά κύριο λόγο την δυτική μουσική παράδοση, τα δέ βγήκαν μέσω της ντόπιας μουσικής παράδοσης. Πιστεύω ότι αυτό είναι το κριτήριο βάσει του οποίου είναι μέσα και τα δημοτικά (παρά την σαφή αλλεργία που έχουν προς αυτά πολλοί άνθρωποι των πόλεων).

Από τη δεκαετία του '50 και μετά, η παραγωγή τραγουδιών παύει να αντλεί από την παράδοση.

Ασφαλώς, πέρα από όλα αυτά, το θέμα είναι η σελίδα τί θέλει να προβάλει. Άν θέλει να προβάλει πχ το προπολεμικό ρεμπέτικο, δεν έχει πολύ νόημα να ζητάμε να προβάλει και τον Άκη Πάνου. Άν παρομοιάσουμε με μια πίτα την προβολή που μπορεί να δώσει η σελίδα σε ένα ή παραπάνω είδη, ό,τι κομμάτι δίνει η σελίδα σε είδη που δεν θέλει να προβάλει, είναι σαν να το παίρνει από τα είδη που θέλει να προβάλει.

Άβαταρ μέλους
ΑΓΓΕΛΙΚΗ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: 04 Μάιος 2005 10:10 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#12 Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΙΚΗ »

Κι εγω νομιζω πως τηρωντας το κατα συνθηκην οριο του ετους 1955, θα μπορουσαν να φιλοξενηθουν και τα "ελαφρα" τραγουδια στη σελιδα.
Θα ειναι και πιο ολοκληρωμενη η "μουσικη εικονα" της Ελλαδας εως το '55 που δινει η σελιδα, μια και ουσιαστικα εξελιχθηκε σε ανεπισημο Μουσειο της Ελληνικης Μουσικης, με πολλα και σπανια εκθεματα.
:)

Άβαταρ μέλους
Alcibiadis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 31 Αύγ 2008 08:07 pm
Τοποθεσία: όπου παίζει ο "γαύρος"!...
Επικοινωνία:

#13 Δημοσίευση από Alcibiadis »

θα ήθελα να προσθέσω ότι σήμερα ,τα ρετρό τραγούδια της εποχής του Αττίκ , Σογιούλ, Γιαννίδη κλπ.μαζί και οι Αθηναικές καντάδες, αποτελούν το πλέον εξαφανισμένο είδος.Και νομίζω ότι δεν αξίζει σ' αυτή τη μουσική και στους πολύ μεγάλους ερμηνευτές της τέτοια κατάληξη.(δεν εννοώ τα αρχοντορεμπέτικα)
Πχ. το ερμηνευτικό έργο της Δανάης Στρατηγοπούλου θα αποτελούσε (κατά τη γνώμη μου) κόσμημα αν συμπεριλαμβάνονταν στη σελίδα...
.
η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός! (Αρκάς)

http://rembetikoidialogoigmail.blogspot.com

ΘΑΝΑΣΗΣ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 23 Απρ 2005 08:30 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΧΑΝΙΑ

#14 Δημοσίευση από ΘΑΝΑΣΗΣ »

Εθνικό σπορ να σχηματίζουμε γνώμη για κάποια πράγματα χωρίς να διαβάζουμε
όρους και προϋποθέσεις . Ξαναθυμίζω :
"H σελίδα είναι μη εμπορική και φτιάχτηκε από αγάπη για το ρεμπέτικο και την παραδοσιακή μουσική γενικότερα. Ο σκοπός ήταν να μαζευτούν και να γίνουν κτήμα όλων τραγούδια που δύσκολα μπορεί να βρει κανείς στο εμπόριο ή στο διαδίκτυο. Ασχολείται μόνο με τα παραδοσιακά και «ρεμπέτικα» (με την στενή έννοια του όρου,ναι υπάρχει αυτή) λαϊκά-παραδοσιακά τραγούδια και μόνο στις παλιές τους σπάνιες ηχογραφήσεις. "
Φίλε forlan είπαμε γέρος αλλά και όχι να μου μιλάς στον πληθυντικό , δεν είναι ρωμέϊκο . Δεν κατάλαβες καλά αυτά που έγραψα ειρωνικά ότι μετά από 30 χρόνια τα τραγούδια του Πανταζή (ακραίο παράδειγμα) που είπε το 90 θα είναι 50 χρονών άρα ρετρό . Τραγούδια του ΄60 που και τότε ντρεπόμουνα που τα λέγανε λαϊκά τα ακούω σήμερα να αναβιώνουν .
Ένας που μπαίνει για πρώτη φορά στη σελίδα αφείλει να ρίξει μια ματιά σε κάποια πράγματα στη αρχική σελίδα . Οι άλλοι ξέρουμε ότι κάποιοι έχουν αναλάβει βοηθοί και προσωπικά τους ευχαριστώ ,γιατί πολλά δεν θα είχαν γίνει χωρίς αυτούς . Να τους εγκαλούμε γιατί χώσανε στη σελίδα και κάποια κομμάτια που δεν ταιριάζουν με το παραπάνω πάει πολύ . Γιατί αυτό λέμε όταν γράφουμε "αφού βάλατε αυτά βάλτε τα όλα " ή ότι θεοποίησαν ότι παλιό . Δεν σου αρέσει η σελίδα δεν μπαίνεις , τι πιο άπλο .
Να συζητήσουμε αν πρέπει να αλλάξει προσανατολισμό η σελίδα δεν έχει νόημα γιατί δεν μας ανήκει και αυτοί που την έφτιαξαν αυτό είχαν στο νου τους ή αυτό γούσταραν .
Το επαναλαμβάνω άλλη μια φορά το 90% των τραγουδιών τις σελίδας τόχουμε πολλοί , αρα όποιος γουστάρει φτιάχνει μια καινούρια σελίδα στο διαδίκτυο βάζει αυτά και ότι άλλο γουστάρει , δέχεται και άκριτα ότι του ανεβάζουν , μας ρίχνει και μια διαφήμιση σε τούτη τη σελίδα και το μαθαίνουμε και όσοι θέλουν μπαίνουν . Τι πιο απλό . Και μας αφήνει εμάς στην ησυχία μας να ακούμε ότι παλιό και με μπόλικο χράτς χρουτς , έτσι κάνουμε κέφι στο κάτω κάτω και δε νομίζω ότι ενοχλούμε κανένα .
Η ΖΩΗ ΚΥΛΑΕΙ ΣΑΝ ΤΟ ΝΕΡΑΚΙ

Απάντηση

Επιστροφή σε “Ανακοινώσεις - Προβλήματα - Διορθώσεις”