Σχετικά με τραγούδια του ελαφρού είδους που απουσιάζουν...

Ανακοινώσεις και τυχόν προβλήματα στη ρεμπετοσελίδα (πχ προβληματικό τραγούδι - πρόβλημα σύνδεσης - λάθος στοιχεία σε τραγούδι κλπ).
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Alcibiadis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 31 Αύγ 2008 08:07 pm
Τοποθεσία: όπου παίζει ο "γαύρος"!...
Επικοινωνία:

#22 Δημοσίευση από Alcibiadis »

πιστεύω ότι το ύφος της σελίδας δεν πρόκειται να αλλοιωθεί, ειδικά στη περίπτωση που αυτά τα "ρετρό" τραγούδια ΔΕΝ θα συμπεριλαμβάνονται στην ραδιοφωνική ακρόαση. Το να γίνει ένα ξεχωριστό αρχείο με τραγούδια ελαφρά των 78 στροφών ούτε θα μας αποχαρακτηρίσει απο ρέκτες του ρεμπέτικου ούτε φυσικά θα υπάρξει "κίνδυνος" (μετά από χρόνια ) επέκτασης της σελίδας σε μη ποιοτικές κατευθύνσεις.
Θα πω ξανά ότι αυτά τα τραγούδια σήμερα απουσιάζουν απ' τη μνήμη του ελληνικού λαού. Και είναι κρίμα γιατί έχουν εξαιρετική μουσική και καταπληκτικούς ερμηνευτές. Είχαν φυσική τους έδρα την ταβέρνα σε μια εποχή που το σιγόντο το ήξερε και η τελευταία "κυρά Κατίνα" της γειτονιάς.
Αυτό το τελευταίο υπάρχει σημασία που το αναφέρω...
η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός! (Αρκάς)

http://rembetikoidialogoigmail.blogspot.com

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#23 Δημοσίευση από mpletsas »

Άλκη, μπας κι έχεις διάθεση να ξεκινήσεις κι εσύ να ανεβάζεις παλιές ηχογραφήσεις στον σκληρό της σελίδας; Ή καθόμαστε και μιλάμε θεωρητικά;

Άβαταρ μέλους
Alcibiadis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 31 Αύγ 2008 08:07 pm
Τοποθεσία: όπου παίζει ο "γαύρος"!...
Επικοινωνία:

#24 Δημοσίευση από Alcibiadis »

Kώστα, φυσικά και έχω διάθεση. Δεν έχω μεγάλο αρχείο βέβαια, αλλά ό,τι μπορώ θα κάνω...
η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός! (Αρκάς)

http://rembetikoidialogoigmail.blogspot.com

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#25 Δημοσίευση από mpletsas »

Τότε δεν θα σε αποθαρρύνω. Άλλωστε θα ήταν χρήσιμο για την κουβέντα να έχουμε κιόλας ένα δείγμα όλοι, για τί είδους τραγούδια μιλάμε (γιατί μπορεί να έχουμε ελαφρώς διαφορετικά πράγματα στο μυαλό μας, ο καθένας). Ο Βασίλης εξάλλου είπε ότι τα πράγματα είναι αρκετά ελαστικά. Διάλεξε ένα δείγμα όσο πιο αντιπροσωπευτικό των χαρακτηριστικών που αναφέρεις και ανέβασε.

ΑΝΤΩΝΑΣ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2006 06:41 pm

#26 Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΑΣ »

georgalasg έγραψε:Ποιες σελίδες εννοείς γιατί νομίζω ότι δεν υπάρχει καμια.
Ευκαιρία τότε να δημιουργηθεί από τους ενδιαφερόμενους μια νέα σελίδα.
Εδώ υπάρχει εμφανώς το μότο:

<<...μόνο με τα παραδοσιακά και «ρεμπέτικα» (με την στενή έννοια του όρου,ναι υπάρχει αυτή)...>>


Σημ. συντονιστή: ύστερα από το παρόν ποστ του Αντώνη και πριν το επόμενο ποστ του Βασίλη, μεσολάβησε ένα ποστ από τον Σωκράτη που ξεκίνησε μια αυτοτελή συζήτηση πάνω σε διαφορετικό θέμα: την χρήση των διφωνιών και τριφωνιών στο ρεμπέτικο. Η συζήτηση αυτή μεταφέρθηκε εδώ για καλύτερη ταξινόμηση.

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#27 Δημοσίευση από bill1961 »

Πρόσφατα ανέβηκαν στην ουρά και ενσωματώσαμε στη βάση δυο ελαφρά τραγούδια ενδεικτικά του ύφους που συζητάμε εδώ. Επειδή στο θέμα των ελαφρών η στάση μας δεν έχει αλλάξει θα ήθελα να σας παρακαλέσω να είμαστε συγκρατημένοι όσον αφορά το ανέβασμα τέτοιων τραγουδιών. Θα περνάνε στη βάση σίγουρα:
1. Αθηναϊκές ή επτανησιακές καντάδες (ως παραδοσιακά) από παλιές ηχογραφήσεις 78 στροφών.
2. Ελαφρά τραγούδια που έχουν άμεση σχέση με εκτελεστές ή συνθέτες του ρεμπέτικου (π.χ. Παπαγκίκα, Βιδάλης κλπ).

man0lis
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 03 Απρ 2010 06:38 pm
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

#28 Δημοσίευση από man0lis »

Ας προσθέσω μια παράμετρο που ίσως δέν έχει συζητηθεί αρκετά. Οι συλλέκτες του ρεμπέτικου είναι οι πιο "ψαγμένοι", πιο ενημερωμένοι συλλέκτες παλιότερης μουσικής. Κι εγώ απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει στα άλλα είδη μουσικής τέτοιος πλούτος διατηρημένων δίσκων, τόσες σημαντικές βάσεις δεδομένων, τόσο πλούσια βιβλιογραφία. Αυτό οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην αγάπη των ακροατών του ρεμπέτικου για το αγαπημένο τους είδος. Καθώς τέτοιες βάσεις δεδομένων δεν υπάρχουν για τα υπόλοιπα και κυρίως για τα ελαφρά, είναι σχεδόν αδύνατο να στηρίξει κανείς οποιαδήποτε υπόθεση γύρω από τις αλληλεπιδράσεις ανάμεσα στα είδη σε κάτι πιο αξιόπιστο από το ένστικτό μου. Με μια τέτοια ενστικτώδη υπόθεση ασχολούμαι εδώ και καιρό: έχω την υποψία δηλαδή ότι η αρκετά μεγάλη σειρά των ρεμπέτικων με ανατολίτικη εξωτική θεματογραφία, έχουν πιθανότατα αντλήσει τα πρότυπά τους από ελαφρά, μάλλον οπερετικά, τραγούδια της εποχής. Πώς όμως να το στηρίξει κανείς χωρίς στοιχεία, χωρίς να ακούσει δείγματα έστω από τις δυο τάσεις;

Απάντηση

Επιστροφή σε “Ανακοινώσεις - Προβλήματα - Διορθώσεις”