Σχετικά με τραγούδια του ελαφρού είδους που απουσιάζουν...

Ανακοινώσεις και τυχόν προβλήματα στη ρεμπετοσελίδα (πχ προβληματικό τραγούδι - πρόβλημα σύνδεσης - λάθος στοιχεία σε τραγούδι κλπ).
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
nikolas Apf
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2009 07:08 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

#15 Δημοσίευση από nikolas Apf »

ΘΑΝΑΣΗΣ έγραψε:. Γιατί αυτό λέμε όταν γράφουμε "αφού βάλατε αυτά βάλτε τα όλα " ή ότι θεοποίησαν ότι παλιό . Δεν σου αρέσει η σελίδα δεν μπαίνεις , τι πιο άπλο .
.
Δεν παέι έτσι κύριε Θανάση.Γαιτί και μου ερέσει η σελίδα και γιατί τουλάχιστον εγω έχοντας βολευτεί στην ύπαρξή της έχω πάψει να αποκτώ τραγούδια δικά μου. Και οχι δεν εχω σκοπό να φτιάξω κάτι άλλο. Το μόνο που κάνω είναι να λεω την γνώμη μου καθώς και οι άλλοι την είπαν(για τα ελφρά),έτσι και γω(απο την άλλη μπάντα).Και τέλος τα χράτσα χρούτσα μου αρέσουν απλά όταν ξεκόλησα απο την θεοποίηση τους είδα έναν κόσμο άλλο.Πιο μεγάλο,πιο πλούσιο...Το παλιό είναι αξεπέραστο δεν το ξεχνάμε,αλλά δεν είναι και το χάος αυτό ήθελα να πώ.
...Φεύγω δυστυχής και πλάνος...

Άβαταρ μέλους
socrates
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 21 Οκτ 2006 11:31 pm
Τοποθεσία: the other side of nowhere

#16 Δημοσίευση από socrates »

Με χρονικο οριο το 1955 νομιζω πως το αιτημα του Αλκη καλυπτεται οσον αφορα την παραδοσιακη μουσικη, ητοι τις αθηναϊκες κανταδες που ειχαν φυσικο χωρο εξελιξης την ταβερνα. Λυπαμαι που κανεις δεν με υποστηριζει στο αιτημα μου για τις επισεις παραδοσιακες και παλαιοτερες κατα πολυ επτανησιακες κανταδες. :(
Αν λοιπον η σελιδα θελει να σταθει αληθης σ'εκεινο το "για την παραδοση γενικοτερα", οφειλει να συμπεριλαβει και αυτα τα κοματια της παραδοσης.
Αλλα απο οτι διαφαινεται, περνοντας σοβαρα υπ' οψιν μου την γνωμη του Μπλετσα πιο πανω, υπαρχει διαφορα αισθητικης αποψεως μεταξυ μας οσον αφορα συγκεκριμενα μερη της παραδοσης (π.χ κανταδες), τα οποια ακουγονται σαν πιο επηρεασμενα απο την δυτικη μουσικη και ως εκ τουτου μη καθαροαιμα δειγματα και αποριπτεα για μια καθαροαιμη παραδοσιακη ιστοσελιδα. Αν εχουν ετσι τα πραγματα, καλως, αλλα δεν βλεπουμε το δασος γιατι μας το κρυβουν και παλι τα δεντρα!
Θελω λοιπον να παρω θεση εξ' αρχης στις τυχον αισθητικες διαφορες που υπαρχουν μεταξυ μας.
Επιμενω στο να συμπεριλαμβανονται παραδοσιακες κανταδες στη συλλογη μας πρωτα και πανω απο ολα σε ηθικη και δημοκρατικη βαση. Ειναι ανωνυμες καλιτεχνικες δημιουργιες που οσο "δυτικη" κι' αν ακουγεται η τεχνοτροπια τους, το ηχοχρωμα τους, η ενορχηστρωση τους, ή δεν ξερω 'γω τι, ολα τουτα ειναι διυλισμενα απο την ελληνικη λαϊκη ψυχη που παντα εβρησκε και παντα θα βρησκει τον τροπο να τους δινει την απαιτουμενη "ελληνικοτητα". Απο την αλλη, ας καθησουμε να σκεφτουμε ποσα ατοφια αισθητικα στοιχεια εχει παρει το ρεμπετικο και η παραδοση απο την ανατολη χωρις καν να τα παραλλαξει. Γιατι δηλαδη δεν ακουγεται τοσο ξενο το ανατολητικο σε σχεση με το δυτικο, δεν καταλαβα! Αυτη ειναι η ηθικη και δημοκρατικη βαση που προαναφερα. Επιπλεον προσθετω (σαν αναλυτικος μουσικος) οτι και το ρεμπετικο και η παραδοση μας γενικοτερα, τουλαχιστον οσον αφορα την εναρμονιση του,ενοργανωση του, και πολλες φορες την ιδια τη μελωδικη δομηση του,( για να μην παω πιο μακρυα, αν και μπορω), χρωσταει και τα σωβρακα του στην Δυση, κι' αυτο ή το δεχομαστε καλοπροαιρετα οπως το λεω, η το καταπινουμε αν δεν μας αρεσει, ή αποδεικνυουμε το αντιθετο.
Τωρα, οσον αφορα το "ρετρο", ειναι αληθεια οτι πολλοι εντεχνοι συνθετες στο παρελθον πηραν εχθρικη σταση απεναντι στο ρεμπετικο κι' αυτο δεν τους τιμα. Άλλοι παλι, μυριστικαν κονομα μετα την πρωτη του επιτυχια και εγραψαν (λιαν επιτυχως) και οι ιδιοι ρεμπετοειδη ασματα. Οι ανθρωποι αυτοι, ανεξαρτητως στασεως προς το ρεμπετικο, ηταν στις περισσοτερες περιπτωσεις καλοι συνθετες και εκτελεστες και μας αφησαν και παλι μια παραδοση η οποια δεν πρεπει να παει χαμενη, πρεπει να την απολαμβανουμε και ει δυνατον να την καλιεργουμε. Αλλα νομιζω, μαλλον οχι, μεσω αυτης της ιστοσελιδας. Δεν θα ηθελα αυτη την σελιδα να προβαλλει και να προαγει τιποτα αλλο εκτος απο το ρεμπετικο, σμυρνεικο και δημοτικο τραγουδι.
Στη βαση δεδομενων βεβαια θα μπορουσε να υπαρχει το οτιδηποτε για οσους ασχολουνται με τη συλλογη και την ερευνα μουσικου υλικου, αλλα, για να μην παρεξηγηθω και παλι, δεν εννοω οτι αυτο το υλικο πρεπει να μεταδιδεται απο το ραδιο ή να προαγεται με αλλους τροπους.
Συγνωμη αν το παρατραβηξα, αλλα τι να κανω? Το αρχικο αιτημα του Αλκη ειναι σωστο, αλλα τα πραγματα ειναι περιπλοκα.

Άβαταρ μέλους
Alcibiadis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 31 Αύγ 2008 08:07 pm
Τοποθεσία: όπου παίζει ο "γαύρος"!...
Επικοινωνία:

#17 Δημοσίευση από Alcibiadis »

ΘΑΝΑΣΗΣ έγραψε: Να συζητήσουμε αν πρέπει να αλλάξει προσανατολισμό η σελίδα δεν έχει νόημα γιατί δεν μας ανήκει και αυτοί που την έφτιαξαν αυτό είχαν στο νου τους ή αυτό γούσταραν .
Θανάση, εγώ την άποψή μου, την καταθέτω δημόσια όχι μόνο προς τα μέλη, αλλά κυρίως προς τους ιδιοκτήτες της σελίδας. Και αυτό έχοντας επίγνωση (όπως πολύ σωστά είπες) ότι η σελίδα δεν μας ανήκει.
οι απόψεις πάνω στη καταστατική λειτουργία της σελίδας δεν είναι κακό (ούτε άνευ νοήματος) να εκφράζονται.
απο κει και πέρα τον λόγο δικαιωματικά τον έχουν οι κατέχοντες.....


υγ. Σωκράτη, δεν διαφωνώ με τις επτανησιακές καντάδες. Γιατί όχι; :)
η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός! (Αρκάς)

http://rembetikoidialogoigmail.blogspot.com

Άβαταρ μέλους
Σωτήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: 22 Αύγ 2005 06:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

#18 Δημοσίευση από Σωτήρης »

Μετά από τόσα χρόνια συζητιούνται ακόμα τα ίδια πράγματα, με διαφορετικές αφορμές.

Όσο η "σελίδα" χρησιμοποιεί αμφιλεγόμενους όρους, όπως "ρεμπέτικο", "λαϊκό", "παραδοσιακό" κ.λ.π. για να προσδιορίσει το περιεχόμενο και το αντικείμενό της, θα συζητάμε στον αιώνα τον άπαντα...

Η λύση, κατά τη γνώμη μου, είναι μία. Να αποφασιστεί (από τους διαχειριστές προφανώς...) πως μας αφορά ΟΛΗ η ελληνική δισκογραφία μέχρι το '55 ή αν προτιμάτε, οτιδήποτε έχει γραμμοφωνηθεί στις 78 στροφές. Μόνο κάτι τέτοιο είναι απόλυτα σαφές και ξεκάθαρο.

Αλλιώς συχνά πυκνά θα γίνονται παρόμοιες συζητήσεις, έτσι για να περνάει η ώρα. Διαλέξτε και πάρτε...

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#19 Δημοσίευση από bill1961 »

Όσον αφορά τις επτανησιακές ή αθηναϊκές καντάδες δεν τέθηκε ποτέ θέμα. Τηρουμένων των χρονολογικών ορίων ότι και όποτε ανεβεί θα περάσει στη βάση.
Μπορεί οι όροι "ρεμπέτικο", "λαϊκό", κλπ να είναι "αμφιλεγόμενοι", οι περισσότεροι από μας όμως, μπορούμε όταν ακούσουμε κάποιο τραγούδι να το χαρακτηρίσουμε (άλλοι ενστικτωδώς, άλλοι λόγω εμπειρίας, ίσως όχι με "χειρουργική" ακρίβεια αλλά δε νομίζω πως αυτό είναι το ζητούμενο) ως ρεμπέτικο ή λαϊκό ή ελαφρό ή σκυλάδικο.
Και βέβαια έχουν ξανασυζητηθεί όλα αυτά και είναι ξεκάθαρο ότι δεν είμαστε απόλυτοι όσον αφορά το τι ανεβαίνει στο site. Και ελαφρά έχουν ανεβεί και τραγούδια που κυκλοφόρησαν μετά το 1955, όταν θεωρούσαμε ότι η ύπαρξή τους εδώ βοηθάει τον ακροατή να αποκομίσει μια πιο ολοκληρωμένη άποψη για τον καλλιτέχνη. Ακόμη και τούρκικα και σεφαραδίτικα έχουν ανεβεί για την περίπτωση που οι μουσικές συγγένειες θεωρούνται από κάποιους σημαντικές και πρέπει και να εντοπίζονται και να αναδεικνύονται. Κατά τη γνώμη μου έτσι πρέπει να συνεχίσουμε.
Τέλος να σταθώ σε κάτι που, με όλα αυτά τα "θεωρητικά" (χωρίς αρνητική σημασία ο όρος), μας ξεφεύγει. Αυτό το site που πολεμήθηκε από συγκεκριμένους κύκλους, όχι μόνο κατάφερε με τη βοήθεια των μελών του να συνεχίσει αλλά είχε αυτό το τελευταίο εξάμηνο και μια από τις πιο παραγωγικές του περιόδους τουλάχιστον όσον αφορά το ανέβασμα των τραγουδιών, και μάλιστα στην πλειονότητά τους είναι τραγούδια που δεν έχουν επανακυκλοφορήσει στο εμπόριο σε LP ή cd αλλά προέρχονται από ανθρώπους (ανώνυμους πλέον) με διάθεση προσφοράς στους οποίους αξίζουν πολλά ευχαριστώ.

ΑΝΤΩΝΑΣ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2006 06:41 pm

#20 Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΑΣ »

mpletsas έγραψε:Από τη δεκαετία του '50 και μετά, η παραγωγή τραγουδιών παύει να αντλεί από την παράδοση.
........
ό,τι κομμάτι δίνει η σελίδα σε είδη που δεν θέλει να προβάλει, είναι σαν να το παίρνει από τα είδη που θέλει να προβάλει.
Όπως σωστά σημειώνει ο Μπλέτσας, πιστεύω πως δεν υφίσταται καμμία χρεία για επέκταση σε άλλα είδη.
Σίγουρα υπάρχουν άλλες σελίδες κατάλληλες για να ανατρέξουν οι ενδιαφερόμενοι και θεωρώ πως και το όριο του 1950-55 μπήκε κατ΄οικονομίαν.
Σε αντίθετη περίπτωση σε μερικά χρόνια θα γίνουν όσα σωστά περιγράφει ο Θανάσης.
Για την πλειοψηφία από εμας θεωρώ πως τα όρια και οι όροι των ειδών είναι εύκολα διακριτά και για όσους νεώτερους δυσκολεύονται θα πρέπει να προσπαθήσουν.
Η σελίδα έχει και τίτλο και περιεχόμενο συγκεκριμένο.
Κάποια ανοχή, όπως σημειώνει ο Βασίλης, υπάρχει ούτως ή άλλως και σε είδη και σε χρονικές περιόδους.
Μην αλλοιώσουμε όμως περισσότερο το ύφος της σελίδας.

Άβαταρ μέλους
georgalasg
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 28 Σεπ 2004 11:41 am
Τοποθεσία: Καλαμάτα - Κυπαρίσσι Λακωνίας

#21 Δημοσίευση από georgalasg »

Σίγουρα υπάρχουν άλλες σελίδες κατάλληλες για να ανατρέξουν οι ενδιαφερόμενοι και θεωρώ πως και το όριο του 1950-55 μπήκε κατ΄οικονομίαν
Ποιες σελίδες εννοείς γιατί νομίζω ότι δεν υπάρχει καμια. Εκτος αν εννοείς σελίδες με torrent που δίνουν τραγουδια του "εμπορίου" που προφανώς και δεν είναι αυτο που θελει να πει ο αλκης και ολοι οι αλλοι που συμφωνούμε μαζί του.

Νομίζω οτι η ιδεα του Σωτήρη ειναι πολύ σωστή, εστω με καποιο διαχωρισμό στη σελίδα ή εστω με λιγότερη προβολή... ή οπως αλλιώς θελουν (αν θελουν) οι διαχειριστες- ιδιοκτήτες...
Ταβέρνα η Σκάλα του Μιλάνου Βόλος
Η αυθεντική μουσική

Τρίχορδο και ξερό ψωμί

Απάντηση

Επιστροφή σε “Ανακοινώσεις - Προβλήματα - Διορθώσεις”