Καζαντζίδης

Ανακοινώσεις και τυχόν προβλήματα στη ρεμπετοσελίδα (πχ προβληματικό τραγούδι - πρόβλημα σύνδεσης - λάθος στοιχεία σε τραγούδι κλπ).
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
socrates
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 21 Οκτ 2006 11:31 pm
Τοποθεσία: the other side of nowhere

#36 Δημοσίευση από socrates »

Φιλε Αλκη, τεινω να συμφωνω σε πολλα απο οσα γραφεις περι δογματισμου, μουμιοποιησης, επανεκτελεσεων κ.τ.λ. Ουτε κι' εγω ειμαι υπερ πολλων επανεκτελεσεων αλλα ειμαι υπερ μερικων διασαφηνησεων. Σαν μουμιοποιηση μεσα στον χρονο οριζω την οποιαδηποτε ηχογραφηση μουσικης. Ακομα και την πιο ιδανικη. Και σαν επανεκτελεση παλι, την οποιαδηποτε ζωντανη εκτελεση της ιδιας μουσικης. Ολοι επανεκτελουμε ακομα και οταν μας ερχεται να σφυριζουμε καποια μελωδια, κι' αυτο που λεω ελπιζω να μην ακουγεται καθολου δογματικο.
Μεσα στον εικοστο αιωνα και χαρις στις υπερανθρωπες προσπαθειες πολλων σοφων ακαδημαϊκων ερευνητων και πολλων προικισμενων εκτελεστων καταφεραμε να πλησιασουμε πολυ-πολυ κοντα στον αρχικο ηχο της ορχηστρας του Μπαχ που τον ηχαν καταστρεψει τελειως οι μεγαλομανεις μαεστροι του 19ου αιωνα (αναλογοι στην προσεγκιση με καθε αναβιωτη τυπου Νικολαϊδη). Προκειται για εναν ηχο που δεν υπηρχε πουθενα ηχογραφημενος και καθωμαστε και αναρωτιωμαστε τωρα αν μπορουμε να αναβιωσουμε πιστα τον Μαρκο, παρ'ολο που εχουμε τον ηχο του εγλωβισμενο.
Ζητω η ιστορικα προσανατολισμενη αναβιωση, λεω. :D

Απάντηση

Επιστροφή σε “Ανακοινώσεις - Προβλήματα - Διορθώσεις”