«ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΘΕΣΗΣ» ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΝΟ ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟ

Ανακοινώσεις και τυχόν προβλήματα στη ρεμπετοσελίδα (πχ προβληματικό τραγούδι - πρόβλημα σύνδεσης - λάθος στοιχεία σε τραγούδι κλπ).
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
voulou
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: 04 Δεκ 2006 11:56 am
Τοποθεσία: Πάτρα

#29 Δημοσίευση από voulou »

Θερμές ευχαριστίες στον TUXEDOMOON1 για μία ακόμα φορά. Δεν αρνείται τίποτα αυτός ο άνθρωπος.

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#30 Δημοσίευση από AGIS »

Μην μου θυμώνεις άνθρωπε

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#31 Δημοσίευση από mpletsas »

Ευχαριστούμε τον Tuxedomoon1 (και ένα μπράβο κι από μένα) για την πρωτοβουλία του να ανεβάσει το τραγούδι, ενώ κάλλιστα θα μπορούσε να είχε κάνει την πάπια, ξέρω γω.

Ακόμα κι αν υπάρχουν διαφορές αντιλήψεων μεταξύ των θαμώνων, στην προκειμένη περίπτωση, με το τραγούδι αυτό έγινε έμπρακτα μια υπέρβαση. Για μένα, αυτό είναι που θα έπρεπε να μετράει.

Φίλε Ταξηντομούν, μια και το ανέβασες στο ραπιντσέαρ, λέω να το περάσω και στη λίστα της σελίδας, για το ράδιο, στο ονομά σου (ως «ανεβάσαντος»), αν βεβαίως δεν σε ενοχλεί να φαίνεται.

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#32 Δημοσίευση από ntouzenis »

Παιδια υπαρχει πεδιο λαμπρο για τους συλλεκτες !!!
Υπαρχουν συλλογες που δεν τις φανταζομαστε !!!
Εδω καποιος συλλεκτης πριν 10 και χρονια εβαλε μια αγγελια στην τοπικη εφημεριδα οτι αγοραζει παλιους δισκους 78 στροφων. Εννοειται οτι ειχε λεφτα !! Μαζεψε τρελλο υλικο !!!!! Μεταξυ αυτων ενα αλμπουμ απο χαρτονι με καμμια 20ρια θηκες και μεσα ολο Παπαγκικα, Ελληνικα και Τουρκικα σε αριστη κατασταση και μεγαλης διαστασης οχι τα συνηθισμενα 9ιντσα ... δε θυμαμαι διαστασεις ...
Απο κει και περα Μαρκο, Τσιτσανη κλπ καμμια 500ρια δισκους
Εγω με τη λιγοστη ερευνα μου επεσα σε 2 μεγαλες συλλογες εδω στην Κρητη αλλα επρεπε να εχω φραγκα για να διαπραγματευτω. Ηδη οι ανθρωποι αυτοι ο ενας υπερηλικας θα φυγουν θα περασουν σε αλλα χερια και παπαλα ...
Τωρα προσπαθω να μαζεψω 600 ευρω να παρω ενα κανονακι που φαινεται να ειναι 100 χρονων και πανω ...
Τελευταιο αποκτημα ο δισκος του Κουφιανου "Ξεροστεριανος" του '34 για τον οποιο μιλησα προ καιρου και απο λυραρηδες που ρωταω μου λενε "ναι το εχω" τους λεω θα μου το δωσεις "ναι ...." το οποιο σημαινει οτι το τραγουδι κυκλοφορει εμπιστευτικα απο τον ενα στον αλλο και αλλα τετοια ...

Και κατι αλλο, οι εκδοσεις του HOWARD εν πολλοις απευθυνονται σε Ελληνες του εξωτερικου και σε αλλοδαπους θιασωτες του ρεμπετικου που ειναι παρα πολλοι !! Γι'αυτο τα συνοδευτικα σχολια κλπ ειναι στα Αγγλικα κατι που προσωπικα θα ηθελα να υπαρχουν και στα Ελληνικα
Παλια βγαίναν στην ROUNDER (ΗΠΑ) που την εχει καποιος Ελληνας αν δεν απατωμαι και τωρα τελευταια στην JSP (Μ.Βρετανια) που ειδικευεται στην jazz και στο blues
http://www.jsprecords.com/

Τη rounder δεν την βρισκω ...
http://www.amazon.com/Rembetica-Histori ... pd_sim_m_2
Τελευταία επεξεργασία από ntouzenis σε 17 Ιαν 2009 01:44 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΑΓΓΕΛΙΚΗ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: 04 Μάιος 2005 10:10 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#33 Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΙΚΗ »

Να 'σαι καλα TUXEDOMOON1, ισα ισα που τον προλαβαμε τον Βουλου! Απειλουσε να πεσει απο το μπαλκονι αν δε βρισκοταν το τραγουδι αυτο.
Τον σωσαμε χαρη σε σενα!!!

Μακαρι να γινει κι αυτο που λες με το ανοιχτο σε ολους αρχειο. Κανονικα αυτο θα επρεπε να το αναλαβει το υπουργειο Πολιτισμου, αλλα τι να πεις... Μηπως λειτουργει και τιποτα σωστα για να λειτουργησει κι αυτο;

Υ.Γ: Και μη ξεχνας τον υπολοιπο Τσιτσανη που λεγαμε! Θα πεσω απο το παραθυρο εγω αυτη τη φορα ;)

Άβαταρ μέλους
Marios 2nd
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 06 Δεκ 2005 04:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

#34 Δημοσίευση από Marios 2nd »

Να σαι καλά φίλε…….σε ευχαριστώ (ούμε). Μοιράστηκες κάτι, και είναι πολυ σημαντικό.
Εύχομαι να σας δοθεί η ευκαιρία να κάνετε αυτό που σκέφτεστε με το αρχείο που βρισκεται στην κατοχή σας, μετά από μεγάλη προσπάθεια ετών, όπως μπορώ να φανταστώ και μεγάλης υπομονής.
Τώρα για όλα όσα άκουσες………μην δίνεις σημασία, συνηθίσαμε ακόμα και εμείς.
Συσσωρεύονται πολλά καθημερινά στην ζωή μας…..και δυστηχώς λανθασμένα για πολλούς, ο συγκεκριμένος χώρος λειτουργεί σαν διέξοδο εκτόνωσης.

Χαιρετισμούς

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#35 Δημοσίευση από bill1961 »

Κατ' αρχάς, να ευχαριστήσω τον tuxedomoon1 για το τραγούδι που μας έδωσε. Θα μου επιτρέψετε όμως να είμαι κάπως πιο συγκρατημένος και να σημειώσω, ορισμένα πράγματα:
1. Τα ποστ του udialek, του voulou αλλά και το δικό μου εν συνεχεία, αναφερόταν σε άλλον όχι στον Tuxedomoon1, και έγιναν κυρίως για να καταδειχθούν συμπεριφορές που κάποιοι (αρκετοί πιστεύω), δεν τις θεωρούμε σωστές και δεν τις επικροτούμε.
2. Το site αποτελεί δημόσιο χώρο, με την έννοια ότι πολλοί και διάφοροι το επισκέπτονται και συνεπώς οποιοσδήποτε μπορεί να αναπαράγει το λινκ που έδωσες και να βρεθεί το τραγούδι δεν ξέρω που (χωρίς να ευθυνόμαστε εμείς)... Και το λέω αυτό γιατί θα θυμούνται οι παλιότεροι το πρόβλημα που είχε δημιουργηθεί με κάποιον άλλο συλλέκτη (δεν ισχυρίζομαι ότι είναι όλοι ίδιοι, απλά "φυλάω τα ρούχα μου") που αναγνώρισε τα scratch του δίσκου του σε κάποιο τραγούδι που είχε ανεβεί στο site, αν και αυτός ο ίδιος είχε δώσει το link σε άλλο φόρουμ.
3. Μακάρι να ευοδωθεί η προσπάθειά σας για το Αρχείο που αναφέρεις. Δεν είμαστε εμείς αυτοί που δε θα χειροκροτήσουν και δε θα στηρίξουν (όσο και αν, μπορούμε) μια τέτοια προσπάθεια.
4. Δεν είμαι τόσο αισιόδοξος όσο ο mpletsas (αναφέρομαι σε αυτά που είπε περί υπέρβασης), είμαι όμως πολύ χαρούμενος που ακόμη ένα σπάνιο τραγούδι γίνεται κτήμα όλων μας.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Ανακοινώσεις - Προβλήματα - Διορθώσεις”