Ο ΝΙΚΟΛΑΣ ΣΥΡΟΣ την Παρασκευή στο δεύτερο πρόγραμμα της ΕΡΤ

Ανακοινώσεις και τυχόν προβλήματα στη ρεμπετοσελίδα (πχ προβληματικό τραγούδι - πρόβλημα σύνδεσης - λάθος στοιχεία σε τραγούδι κλπ).
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

Ο ΝΙΚΟΛΑΣ ΣΥΡΟΣ την Παρασκευή στο δεύτερο πρόγραμμα της ΕΡΤ

#1 Δημοσίευση από fakk »

Ο ΝΙΚΟΛΑΣ ΣΥΡΟΣ την Παρασκευή 9 Γενάρη, απο 18:00 εως 20:00 στο δεύτερο πρόγραμμα της ΕΡΤ http://www.deytero.gr

Αντιγράφω απο το ΒΗΜΑ
« ΝΙΚΟΛΑΣ ΣΥΡΟΣ - Ξεχασμένο ταξίμι
Νεφέλη
Στο Εθνικό Θέατρο της Caen στη Γαλλία, τον περασμένο Μάρτιο, ο Νικόλας Σύρος έδωσε μια συναυλία αφιερωμένη στη μνήμη του Ηλία Πετρόπουλου. H συναυλία αυτή, που περιελάμβανε 17 απαγορευμένα και σπάνια ρεμπέτικα από τη συλλογή του Ηλία Πετρόπουλου, ηχογραφήθηκε και κυκλοφορεί σε ψηφιακή εγγραφή. Το CD μεταξύ άλλων περιλαμβάνει το «Μινόρε του τεκέ» του Χαλκιά αλλά και κομμάτια των Δελιά, Βαμβακάρη, Μπάτη, Στράτου, Ρίτας Αμπατζή και Γιοβάν Τσαούς. Ο Νικόλας Σύρος, ο οποίος ζει και παίζει ρεμπέτικα τραγούδια στη Γαλλία, παρουσιάζει έναν «ζωντανό» δίσκο γεμάτο ενέργεια και πάθος, θυμίζοντας επίσης στην ερμηνεία του κάτι από το παρελθόν του ρεμπέτικου. Αξίζει να σημειώσουμε ότι το άλμπουμ του «Το παλιό μας σπίτι», που κυκλοφόρησε το 1986 (σε συνεργασία με τον Γιώργο Τζώρτζη, με επιμέλεια Νότη Μαυρουδή) και περιλαμβάνει τραγούδια από το 1937 ως το 1950 είναι ο τρίτος δίσκος σε πωλήσεις ρεμπέτικου στην Ελλάδα. Επίσης από τη Radio France Harmonia Mundi κυκλοφορεί ακόμη ο δίσκος του «La tradition de rebetico - Chansons de fumeries et des prisons» («Η παράδοση του ρεμπέτικου - Τραγούδια των τεκέδων και των φυλακών»). »

Άβαταρ μέλους
Σωτήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: 22 Αύγ 2005 06:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

#2 Δημοσίευση από Σωτήρης »

Επειδή ο Αυγέρης είναι φίλος με τον Νικόλα, ίσως να μην θέλει να πει πολλά και φανεί υποκειμενικός. Εγώ όμως έχω να πω δυο πραγματάκια. Ο Νικόλας Σύρος είναι ένας άνθρωπος που αξίζει το σεβασμό και τον θαυμασμό όλων μας, όσοι αγαπάμε το λαϊκό τραγούδι. Έφυγε από την Ελλάδα, πριν 25 χρόνια περίπου και κατάφερε να ανοίξει δρόμους σε "παρθένα γη". Είναι αξιοθαύμαστο το ότι επέμεινε και έπαιξε ρεμπέτικα στο Παρίσι και στη Γαλλία γενικότερα και εκπροσώπησε και εκπροσωπεί ακόμα και σήμερα, τη μουσική που αγαπάμε, επάξια, σε ανθρώπους που δεν ξέρουν καν Ελληνικά! Διατηρεί ακόμα και σήμερα εφηβικό ενθουσιασμό και περίσσευμα από μεράκι γι' αυτό που κάνει. Εγώ προσωπικά είχα την τύχη και την τιμή να τον γνωρίσω και μάλιστα να τον συνοδέψω στη συγκεκριμμένη εκπομπή με τον μπαγλαμά και τη φωνή μου. Νομίζω πως αξίζει να την ακούσετε και ακόμα και όσοι δεν τον γνωρίζετε (που φαντάζομαι πως θα είστε λίγοι), θα συγκινηθείτε από την αγνή αγάπη του για το ρεμπέτικο. Ξαναλέω πως εμένα μου θύμισε έφηβο με τον ενθουσιασμό του, πράγμα που δυστυχώς σπανίζει πια σε "επαγγελματίες" μουσικούς.
Ακόμα, στη συγκεκριμμένη εκπομπή, παίζουν μαζί του ο αδερφός του Θανάσης Σύρος (κιθάρα, φωνή) και ο συμπατριώτης τους, σκοπελίτης, Γιώργος Αναγνώστου (μπουζούκι).

Υ.Γ. Ένα μεγάλο μπράβο και στον δημοσιογράφο Γιώργο Τσάμπρα, οικοδεσπότη της εκπομπής, γιατί του αξίζει η αναγνώριση, για τη δουλειά που κάνει για το λαϊκό και το παραδοσιακό τραγούδι, μέσα από την εκπομπή του και όχι μόνο. Αν υπήρχαν μερικοί ακόμα σαν τον Γιώργο στην τηλεόραση και το ραδιόφωνο, τα πράγματα στη μουσική μας σήμερα θα ήταν αλλιώς. Να ακούτε τέτοιες εκπομπές και να τις ζητάτε από τους σταθμούς γιατί τις έχουμε ανάγκη. Να ξέρετε πως οι υπεύθυνοι τις κατατρέχουν και πρέπει να τις υποστηρίζουμε με όλες μας τις δυνάμεις!

ΑΝΤΩΝΑΣ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2006 06:41 pm

#3 Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΑΣ »

Εξαιρετική η εκπομπή -συνέντευξη.
Και ο λόγος και οι εκτελέσεις.
Μπράβο Αυγέρη. Άξιζε τον κόπο σίγουρα.
Σωτήρη πολύ καλή η παρουσία σου στην εκπομπή.

Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

#4 Δημοσίευση από fakk »

Για όσους ήθελαν και δε μπόρεσαν να ακούσουν την εκπομπή

http://rapidshare.com/files/181873164/S ... Hmiwra.rar

χωριστά τα τραγούδια

http://rapidshare.com/files/181858835/S ... goudia.rar

και bonus ...

http://rapidshare.com/files/181985445/p ... _Syros.rar

Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

#5 Δημοσίευση από fakk »

... και εδώ απολαύστε τον Σωτήρη...μας

http://rapidshare.com/files/182516921/a ... _Syros.rar

flouda
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 21 Οκτ 2007 10:58 pm

#6 Δημοσίευση από flouda »

Μια διορθωση (καθυστερημενη). Ο Νικος Συρος εφυγε μονιμα απο την Ελλαδα πριν απο λιγα χρονια. Αν δεν κανω λαθος μεχρι εκεινη τη στιγμη ειχε κανει μονο καποιες παρουσιασεις στο εξωτερικο. Αν δεν κανω λαθος! Ο,τι εχει πετυχει λοιπον στη Γαλλια το εχει καταφερει κυριως τα τελευταια χρονια! Και για αυτο ειναι διπλα αξιοθαυμαστος. Μακαρι να αναγνωριζαν το εργο του περισσοτερο εδω στην Ελλαδα!

Απάντηση

Επιστροφή σε “Ανακοινώσεις - Προβλήματα - Διορθώσεις”