Ελλείψεις στις λίστες δημιουργών και ερμηνευτών...

Ανακοινώσεις και τυχόν προβλήματα στη ρεμπετοσελίδα (πχ προβληματικό τραγούδι - πρόβλημα σύνδεσης - λάθος στοιχεία σε τραγούδι κλπ).
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#15 Δημοσίευση από max »

Στέλλα Χασκίλ μου..

Δεν καταλαβαίνω γιατί μπερδεύτηκες τόσο.
Για το πρώτο που λες, φυσικά και ενθαρρύνουμε τις γνώμες και την αναφορά τυχόν προβλημάτων! Και φυσικά να δεχτείς καταρχήν τη στάση αυτή. Αλίμονο κι αν δεν δεχόμασταν τα σχόλια από τους θαμώνες!

Για το δεύτερο, μετά από μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα τα εξής:
forum/viewtopic.php?t=729
forum/viewtopic.php?t=920
forum/viewtopic.php?t=726
forum/viewtopic.php?t=482

και επαναλαμβάνω με μια πρόχειρη ματιά, πιθανόν να υπάρχουν κι άλλες παρόμοιες αναφορές. Ειδικά τα δυο πρώτα έχουν από 5-7 σελίδες ποστς !! Το θα το κοιτάξουμε πήγαινε σε αυτό που ορθώς κατάλαβε ο Σωτήρης και αναφέρει στην τελευταία παράγραφο στο τελευταίο μήνυμά του.

Από την άλλη ναι είναι κουραστικό για εμάς να επαναλαμβάνουμε τα ίδια κ τα ίδια και θα ήθελα να είναι καθόλα σεβαστό και κατανοητό, μετά από τόση προσπάθεια και δουλειά που έχουμε ρίξει δυο άτομα για αυτή τη σελίδα. Είπαμε, τραγούδια μέχρι το '55 γιατί διαφορετικά θα ανοίξουν οι ασκοί του Αιόλου και δεν έχουμε την υποδομή και τη βοήθεια για ένα τόσο μεγάλο εγχείρημα. Να φτιάξουμε δηλαδή μια βάση για το λαϊκό μας τραγούδι γενικά.

Συγγνώμη, αλλά ΔΕΝ γίνεται, προσπαθήστε να το καταλάβετε.

Άβαταρ μέλους
Kokona
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 27 Σεπ 2005 12:41 pm
Τοποθεσία: Κως

#16 Δημοσίευση από Kokona »

Πρωτομπαίνοντας στη σελίδα διάβασα καταρχήν την άποψη αυτών που την οραματίστηκαν και παραθέτω τα παρακάτω σημεία χωρίς να θέλω να σας κουράσω:
Ποιά η ιστορία και ο σκοπός της σελίδας;
H σελίδα είναι μη εμπορική και φτιάχτηκε από αγάπη για το ρεμπέτικο και την παραδοσιακή μουσική γενικότερα. Ο σκοπός ήταν να μαζευτούν και να γίνουν κτήμα όλων τραγούδια που δύσκολα μπορεί να βρει κανείς στο εμπόριο ή στο διαδίκτυο. Ασχολείται μόνο με τα παραδοσιακά και «ρεμπέτικα» (με την στενή έννοια του όρου,ναι υπάρχει αυτή) λαϊκά αστικά τραγούδια και μόνο στις παλιές τους σπάνιες ηχογραφήσεις

Ειδικά για τα είδη τραγουδιών που ανεβαίνουν στη σελίδα πρέπει να ξεκαθαριστεί το εξής: Οι δημιουργοί της σελίδας θέλησαν μέσα από αυτή να προβάλλεται η παραδοσιακή μουσική και το ρεμπέτικο λαϊκό τραγούδι. Αν ανεβαίνουν άλλα είδη μουσικής κλέβουν το προσκήνιο απο την μουσική την οποία θέλει η σελίδα να προβάλει και έτσι αναιρούν την αποστολή της. Γι'αυτό, οι δημιουργοί της σελίδας αποφεύγουν να επεκταθούν σε όλο το φάσμα του λαϊκού τραγουδιού - αλλιώς θα την είχαν ονομάσει «μπουζουκοσελίδα» αντί για «ρεμπετοσελίδα» - και ζητούν να γίνεται αυτό σεβαστό. Εξ άλλου, το να έχει σαφή χαρακτήρα η σελίδα και να εμβαθύνει σε κάτι συγκεκριμένο είναι προτιμότερο από το να πάει να πιάσει λίγο απ'όλα.


Όσον αφορά το τι ειναι λαϊκο τραγούδι ας μην αναλωνόμαστε στη γενικότερη έννοια του όρου (λαϊκό σημερα με αυτή την έννοια του τι ακούει ο λαός, ειναι και ο Σάκης Ρουβας!). Για το διαχωρισμό ρεμπετικου και λαϊκου (όπως την αντιλαμβανόμαστε όλοι!!! μην ξαναπέσουμε στο ιδιο τελμα συζητήσεων....) οι αποψεις που εχουν εκτεθει εδω, σε αυτη τη σελίδα, συγκλίνουν σε περισσοτερα σημεία απ΄ότι αποκλίνουν. Κι επειδη αυτος ο διαχωρισμός βασίζεται σε μεγάλο βαθμό στο προσωπικό μας αισθητήριο καλή τυχη σε αυτους που θα αναζητήσουν αντικειμενικό κριτήριο για τις επίμαχες περιόδους και σημεια στα οποία διαφωνούμε!
Καλώς ετέθη το θέμα από το Σωτήρη γιατι μπορεί σε πολλα σημεια να βοηθησει να καλυφθούν αδυναμίες αλλα σίγουρα όχι σε όλα! (δυστυχώς)
Κάπου έπρεπε να μπει ένα διαχωριστικό σημείο και μπήκε από τους admin (μην πυροβολείτε τον πιανίστα!)
Οσο για τη διάσωση και προστασία της λαϊκής μας κληρονομιας μετά το χρονικό όριο που έθεσαν τα παιδιά.... ευτυχώς υπάρχουν κι άλλες προσπάθειες
forum/viewtopic.php?p=9459#9459
Ε! την 5ετία 55-60 όλο και κάποιος καλός Χριστιανός θα βρεθεί να την καλύψει
:wink:
Δε φοβούμαι τους βορειάδες και το αλμυρό νερο
μον’ φοβούμαι τους ανθρώπους στη στεριά να μην πνιγώ

Αγις
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 03 Μάιος 2005 11:03 am

#17 Δημοσίευση από Αγις »

Αγαπητοί φίλοι Ντριμλαντερ και Χασκιλ, θα ήθελα να σας πω τα εξής: Δεν μισώ καθόλου τα λαϊκά και δεν ξέρω πως βγάλατε αυτό το συμπέρασμα. Ο λόγος που πιστεύω πως δεν πρέπει να αλλοιωθεί ο χαρακτήρας της σελίδας είναι ότι ενώ τα λαϊκά τραγούδια, που είναι νεώτερης παραγωγής, είναι πολύ πιό σίγουρα καταγεγραμμένα, και εύκολα μπορεί να τα βρει κανείς στο εμπόριο, δεν συμβαίνει το ίδιο με τα παλαιότερα ρεμπέτικα. Εγώ σε αυτή την σελίδα ανακάλυψα τραγούδια που ούτε το φανταζόμουνα οτι υπήρχαν, και άλλα που ενώ τάψαχνα δεν τα βρήκα ποτέ σε δίσκους σύγχρονης παραγωγής. Κοι όχι μόνο αυτό. Νομίζω ότι η σελίδα δίνει την δυνατότητα να μην χαθούνε κάποια τραγούδια που ενδεχομένως, με τα λίγα αντίτυπα που μπορεί να υπάρχουν ακόμη σωσμένα, θα κινδύνευαν να χαθούν (κι εμένα του ίδιου μου έχει συμβεί να χάσω την συλλογή δίσκων 78 στροφών που είχα, με κάποια τραγούδια μάλιστα που δεν τάχω δει ούτε στην σελίδα). Τέτοιος φόβος με τα λαϊκά δεν υφίσταται γιατί τώρα πλέον τα αρχεία των εταιρειών διατηρούνται πολύ καλύτερα, ενώ και οι δίσκοι έχουν κυκλοφορήσει σε πολύ μεγαλύτερο αριθμό. Αφήνω βέβαια που υπάρχει και ένα μικρό θέμα στο οποίο δεν θέλω να επεκταθώ γιατί παγκοσμίως υπάρχουν τριβές κατά πόσο μπορείς να βγάζεις ελεύθερα στο δίκτυο, μουσικά έργα νεώτερα της πεντηκονταετίας.

Αγις
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 03 Μάιος 2005 11:03 am

#18 Δημοσίευση από Αγις »

Για να απαντήσω όμως και στις ερωτήσεις σας, θέλω κατ' αρχήν να τονίσω ότι με την ευρύτερη έννοια που το χρησιμοποιείτε, ναι και το ρεμπέτικο είναι λαϊκό. Με αυτή την έννοια βέβαια λαϊκό είναι και το δημοτικό, αλλά και οι κανταδόρικες μαντολινάτες που τραγουδιόντουσαν στον αστικο χώρο στον 19ο αιώνα, και φυσικά λαϊκό είναι και το ελαφρύ τραγούδι της προπολεμικής και της πρώτης μεταπολεμικής εποχής (Αττίκ, Ριτσιάρδης κλπ) το οποίο μάλιστα ήταν και περισσότερο λαικό από το ρεμπέτικο, γιατί το άκουγε πολύς περισσότερος κόσμος (πολλοί δε από τους δημιουργούς του ήταν αυτοδίδακτοι μουσικοί και άνθρωποι του λαού από κάθε άποψη, σας προλαβαίνω). Φυσικότατα δε. με την έννοια που χρησιμοποιείτε εσείς πάντα, λαικό τραγούδι είναι και το τραγούδι του Ρουβά σήμερα το οποίο έχει, αν δεν κάνω λάθος, ευρύτατη απήχηση στις λαικές μάζες ενώ και ο ίδιος ο καλλιτέχνης είναι λαϊκό παιδί που ξεκίνησε από τον λαό (και αν και δεν ξερω βιογραφικά του, δε μου φαίνεται νάχει τελειώσέι το Ωδείο).
Συνεπώς όλοι αδέλφια είμαστε και όλα λαϊκά τραγούδια είναι. Εγώ ο ίδιος κατόπιν αυτού δεν έχω την δυνατότητα να διευκρινίσω την διαφορά του ρεμπέτικου με το είδος του τραγουδιού που το διαδέχθηκε στα τέλη της δεκαετίας του ΄50 (και μου αρέσει επίσης). Ομως νομίζω ότι αυτό δεν χρειάζεται γιατί το έχουν κάνει οι ίδιοι οι δημιουργοί, όπως ο Ζαμπέτας και ο Καζαντζίδης (άν είναι δημιουργός), οι οποίοι ήταν σαφείς και κατηγορηματικοί για το ότι η μουσική που έκαναν ήταν λαϊκή και όχι ρεμπέτικη. Ειδικά οι φίλοι του Καζαντζίδη μπορούν να ψάξουν να βρούν στην συνέντευξη που έδωσε το 75, οταν έφευγε από την Ελλάδα για να πάει να κάνει καρριέρα στην Αμερική, τις απόψεις του για το ρεμπέτικο, που σαφέστατα το θεωρούσε άλλο είδος από το λαϊκό. (Το ρεμπέτικο ήταν χασικλίδικο και χωρίς μουσική αξία).

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#19 Δημοσίευση από mpletsas »

Παιδιά θεωρώ ότι πατάμε πεπονόφλουδα με το να προσπαθούμε να ορίσουμε με «μαθηματικό» τρόπο το τί είναι «ρεμπέτικο» και τί είναι «λαϊκολαϊκό» (= μή ρεμπέτικο).

Το ότι «Ο Μάρκος υπουργός» ανήκει στην πρώτη κατηγορία είναι προφανές όπως και το ότι η «Ζιγκουάλα» ανήκει στη δεύτερη. Όποιος δεν το δέχεται αυτό σπαταλά το χρόνο μου. Απο 'κεί και πέρα, συμφωνώ ότι ΔΕΝ υπάρχει κάποια σαφής διαχωριστική γραμμή ή κάποιο κριτήριο που να είναι αλάνθαστο και όταν του δίνεις ως είσοδο ένα τυχαίο τραγούδι να το κατατάσει επιτυχώς (δηλαδή πέραν πάσης αμφιβολίας και χωρίς περιθώριο σφάλματος και με το οποίο να συμφωνούνε όλοι). Ας εξετάσουμε ένα άλλο παράδειγμα, που μετράει κάτι πιο χειροπιαστό:

Το ύψος του ανθρώπου (και μην αρχίσει κανένας να μου λέει για τη θεωρία της σχετικότητας του Αϊνστάιν και για την καμπυλότητα των διαστάσεων κλπ γιατί θα φάει μπαν :) ) είναι κάτι μετρήσιμο, με πολύ καλή ακρίβεια. Το ερώτημα που θέτω είναι:

Από ποιό ύψος και πάνω κατατάσσεται κάποιος στους «ψηλούς»;

1,85; Και αν ο άλλος είναι 1,84 στο ύψος με ποιο κριτήριο δεν είναι ψηλός; Ένα πόντο διαφορά μόνο είχε από τον άλλον (και μπορεί να κράταγες και τη μεζούρα στραβά πριν). Κι αν τον κατατάξουμε κι αυτόν στους ψηλούς, μετά ο άλλος με μπόι 1,83 γιατί να μη θεωρηθεί κι αυτός ψηλός;

Με τις σοφιστείες αυτές, θα φτάσουμε να θεωρούμε τον έχοντα ύψος 1 και 50 «ψηλό» στο τέλος. Όλοι όμως γνωρίζουμε με τέτοιο ύψος, είσαι κοντός.

Επειδή όμως οι διαχειριστές δεν έχουμε τέτοιες θεωρητικές ανησυχίες, αντιμετωπίζουμε το πρόβλημα πιο πρακτικά. Στην τελική, διαλέξαμε μια χρονολογία ψιλοαυθαίρετα (1955 - πήραμε μια δεκαετία και την κόψαμε στη μέση) γιατί κουραστήκαμε να λέμε τα ίδια και τα ίδια.

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#20 Δημοσίευση από ntouzenis »

Τελικα ολοι συμφωνουμε οτι ακριβης οριογραμμη μεταξυ ρεμπετικου και λαικου δεν υπαρχει σε θεμα υφους, ηχου και ημερομηνιας αλλα απο την αλλη μπορουμε να διακρινουμε καποιο λαικο απο καποιο ρεμπετικο. Παντως καλο ειναι να βρουμε μια κοινη φορμα συμφωνιας παρα χιλιους λογους διαφωνιας.
Στο σαιτ αυτο υπαρχουν χιλιαδες τραγουδια που και μονο απολογιστικα αν το δει κανεις, εχουν χαρακτηρισει τη σελιδα. Δεν θα ηταν φρονιμο περα απο τους οποιους ορισμους να αλλαξει το ολο κονσεπτ και να μπουνε τα λαικα του Ζαμπετα, του Καλδαρα (Δεν ξερεις ποσο σ'αγαπω κλπ) ή αλλα πιο σκληροπυρηνικα λαικα επειδη τα λεει ο Καζαντζιδης ή ο Αγγελοπουλος.
Ο Καζαντζιδης κατα μια συμπτωση, που δεν ειναι τελικα συμπτωση, λεει ρεμπετικα μεχρι το 1955 και μετα αρχιζει να πηγαινει προς το λαικο οπου μεχρι το 1960 το ενα ειδος επικαλυπτει το αλλο. Την ιδια εποχη (55-60) ο Χιωτης βγαζει ρεμπετικα ζειμπεκικα αλλα και ρουμπες και μαμπο ενω σουιγκ με υφος ρεμπετικο εχει βγαλει απο το 1946-47. Ας μην ειμαστε λοιπον τοσο απολυτοι ουτε με προσωπα ουτε με ημερομηνιες ... Το '55 επισης ξεκιναει την "καρριερα" του το 4χορδο μπουζουκι. Ειναι λοιπον το '55 περα απο την πλακα μια ημερομηνια που δεν ειναι καθολου τυχαια πιστευω, αλλα ανταποκρινεται στις ιστορικες ημερομηνιες του ρεμπετικου και καλο ειναι να παραμεινει ο ορος αυτος στο σαϊτ το να ανεβαινουν δλδ τραγουδια μεχρι το 1955.
Απο κει και περα ρεμπετικα τραγουδια -οπως τα λεμε εμεις σημερα, γιατι τοτε για πολλους και διαφορους λογους τα ελεγαν λαικα- γραφτηκαν και μεσα στην 5ετια 55-60 και αργοτερα μεχρι αντε το πολυ μεχρι το "Παπορι απ'την Περσια" αν το δεχτουμε σαν ρεμπετικο. Μην ξεχναμε το Μουφλουζελη που εγραφε ακαταπαυστα νεα τραγουδια και μεσα στη δεκαετια του 70 !!
Επισης εχουμε τις επανεκτελεσεις και τις παραλλαγες ρεμπετικων της δεκ. '60 π.χ. "Τα κλειδια" του Τσιτσανη, τους πολλους 33ρηδες της Μπελλου απο τη "Λυρα", τα 100-150 τραγουδια του Τσαουσακη και ενα ωραιο παραδειγμα το τραγουδι "Ειμαι ο Στρατος" που λεει ο Παγιουμτζης και ειναι ο Μπουφετζης με αλλα λογια και χαβαλε στυλ "Ο αραπης" γυρω στα 1962-63 κλπ κλπ
Μια σκεψη ειναι να μπουν οι επανεκτελεσεις αυτες σε μια ειδικη κατηγορια για να υπαρχουν σαν καταγραφη. Αλλωστε και τα πολλα δημοτικα που υπαρχουν στη σελιδα δεν ειναι ρεμπετικα προφανως !!
Μια αλλη κατηγορια θα μπορουσε να ειναι νεωτερες ζωντανες ηχογραφησεις
απο ρεμπετες ειτε απο δισκους ειτε απο αλλη πηγη με καποια επιλεκτικοτητα και ολα αυτα με την εγκριση και γιατι οχι ανοχη των αντμινς παντα, ετσι ;;
Τελευταία επεξεργασία από ntouzenis σε 03 Ιούλ 2007 08:07 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Σωτήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: 22 Αύγ 2005 06:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

#21 Δημοσίευση από Σωτήρης »

Φίλε ntouzeni,
είσαι ΤΕΛΕΙΩΣ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ και σε προλαβαίνω πριν πάρει άλλο δρόμο το topic. Δεν συζητάμε να μπουν στη σελίδα εκτελέσεις μετα το 55. Είναι ξεκάθαρο από τα παιδιά (Μάκης, Κώστας) και είναι κρίμα που δεν έχεις αντιλήφθεί πως οι λόγοι δεν είναι καλλιτεχνικοί. Έγω μίλησα για μια διόρθωση ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ λειτουργίας της σελίδας και το θέμα έχει πάει αλλού... Ας προσπαθήσουμε, παρακαλώ θερμά, να μείνουμε στο θέμα μας!

Απάντηση

Επιστροφή σε “Ανακοινώσεις - Προβλήματα - Διορθώσεις”