Ελλείψεις στις λίστες δημιουργών και ερμηνευτών...

Ανακοινώσεις και τυχόν προβλήματα στη ρεμπετοσελίδα (πχ προβληματικό τραγούδι - πρόβλημα σύνδεσης - λάθος στοιχεία σε τραγούδι κλπ).
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Dreamlander
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: 11 Απρ 2006 02:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

#8 Δημοσίευση από Dreamlander »

Αγαπητέ Άγι, όπως καταλαβαίνεις τα κριτήρια είναι υποκειμενικά. Συνεπώς θα υπάρξουν ή θα απουσιάσουν, πολλές γνώμες και απόψεις σχετικά με το θέμα που άνοιξε ο Σωτήρης.

Έχω κάποιες απορίες όμως, τις οποίες έχω κάθε φορά που ακούω ανθρώπους να εκφράζονται σαν κι εσένα. Όπως: Πως ορίζεις το ρεμπέτικο και πως το λαϊκό τραγούδι; (Θα μου ήταν επιπροσθέτως χρήσιμο αν παρέθετες και τους επί μέρους ορισμούς όσον αφορούν στα ρεμπετοφανή ή στα λαϊκορεμπέτικα τραγούδια)... Το λεγόμενο ρεμπέτικο δεν ήταν λαϊκή μουσική που παιζόταν από λαϊκούς μουσικούς και ακουγόταν από λαϊκούς τύπους; Κι αν δεν ήταν λαϊκή μουσική, τι τέλος πάντων ήταν;... Ποιά είναι τα σαφή όρια, ώστε κάθε φορά που ακούω ένα τραγούδι να ξέρω αν ανήκει στην οικογένεια των ρεμπέτικων ή αυτή των μισητών λαϊκών;... Με γνώμονα ποιό γεγονός το λεγόμενο ρεμπέτικο τραγούδι μετατρέπεται εν μία νυκτί σε αποδιοπομπαίο λαϊκό; Μιάς και ανέφερες το έτος 1958 (ας πούμε) σαν χρονικό όριο, εννοείς πως από 1η Ιανουαρίου 1959 γράφτηκαν και τραγουδήθηκαν τραγούδια ανάξια ακρόασης;... Γνωρίζεις την άποψη των ανθρώπων που έζησαν και δημιούργησαν την λαϊκή μας μουσική εκείνα τα χρόνια; Είσαι σίγουρος πως και εκείνοι το διαχώριζαν σε λαϊκό και ρεμπέτικο;... Και πάει λέγοντας... Μπορώ να ρωτήσω πολλές ακόμα ερωτήσεις του είδους... Νιώθω όμως πως σε κούρασα ήδη. Με συμπαθάς για την πολυλογία μου.

Ηρακλής
_________________
Αν έχεις την καλωσύνη, παρέπεμψε με όπου χρειάζεται για να ενημερωθώ κι εγώ περί της απαξιωτικής συμπεριφοράς, των αθέμιτων δηλώσεων και τις εκδηλώσεις απαρέσκειας προς στο ρεμπέτικο τραγούδι, των δύο συγκεκριμένων καλλιτεχνών που αναφέρεις.
Για να γνωρίσεις κάπως καλύτερα μια γυναίκα δυστυχώς θα πρέπει πρώτα να την αγαπήσεις.

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#9 Δημοσίευση από max »

γιατί μας δίνεται εδώ μια ευκαιρία να φτιάξουμε το καλύτερο και, κυρίως, μεγαλύτερο αρχείο ΛΑΪΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ.
Στην λαϊκή μας μουσική μπορεί να μπει κ το όνομα του μεγάλου Στράτου Διονυσίου αλλά κ τόσων άλλων και συμφωνώ ότι κ τα ρεμπέτικα είναι και αυτά λαϊκά τραγούδια.

Ξεκαθαρίζω όμως κάτι που το έχω πει πολλές φορές, στη σελίδα ανεβάζουμε τραγούδια μέχρι το '55. Και δεν έχει να κάνει με τον αυστηρό διαχωρισμό "λαικο-ρεμπετικο". Ακριβώς επειδή υπάρχει μια σύγχιση με αυτό το θέμα βάλαμε απλά "όριο μέχρι το '55".

Και ακριβώς επειδή συμφωνώ με την άποψη του Άγι ότι τα τραγούδια των συγκεκριμένων (Καζαντζίδη, Ζαμπέτα) είναι ελάχιστα σε σχέση με ό,τι κυκλοφόρησαν μετά το 55 κρίναμε μέχρι τώρα ότι δεν είναι απαραίτητο να δημιουργηθεί νέα κατηγορία. Εϊδαμε επίσης και ήταν αρκετά κουραστικό να λαμβάνουμε τραγούδια που τραγούδησε ο Ζαμπέτας ή ο Καζαντζίδης πολύ τελευταία -που φυσικά δεν ταιριάζουν με το ύφος της σελίδας- και στη συνέχεια να ακούμε γκρίνες επειδή ανέβηκε και τον κόψαμε Αγγελόπουλος του '70 με τη δικoιολογία "αφού ανέβηκε και Ζαμπέτας του '70, κι αυτός λαϊκος είναι, γιατί τον κόψατε". Μετά ανοίγουμε τους ασκούς του Αιόλου παιδιά, μακάρι να είχαμε την υποδομή αλλά και την υποστήριξη να φτιάξουμε μια μεγάλη τράπεζα τραγουδιών για το λαϊκό μας τραγούδι διαχρονικά.

Νομίζω ότι η λογική είναι κατανοητή, ας μην μας πιέζετε άλλο γι' αυτό το θέμα, έχουν γίνει ξανά συζητήσεις επί συζητήσεων.

Άβαταρ μέλους
Χασκίλ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 27 Δεκ 2006 11:53 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#10 Δημοσίευση από Χασκίλ »

max έγραψε:Οκ , θα το κοιτάξουμε, είναι καλό να ακούγονται γνώμες όσο αναφορά το ύφος της σελιδας κ τυχόν προβλήματα.

Ας γράψουν κι άλλοι θαμώνες για το θέμα αυτό.
max έγραψε:Νομίζω ότι η λογική είναι κατανοητή, ας μην μας πιέζετε άλλο γι' αυτό το θέμα, έχουν γίνει ξανά συζητήσεις επί συζητήσεων.
Μάκη μου, με μπερδεύεις :?
Ποια από τις δύο στάσεις σου να δεχτώ? Μας παροτρύνεις να πούμε τη γνώμη μας και μόλις αυτό συμβαίνει λες να μην πιέζουμε. Μα προς Θεού! Αν λέγοντας τη γνώμη μας, μετά και από δική σου ενθάρρυνση, πιστεύεις ότι είμαστε εμείς είμαστε αυτοί που πιέζουμε, τι να πω;
Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να μείνει η σελίδα και έτσι όπως είναι, αλλά δε μπορούσα και να μην οραματιστώ κάτι καλύτερο γι'αυτήν και το Λαϊκό μας Τραγούδι.

Μετά τιμής, Χασκίλ Στέλλα:)

Άβαταρ μέλους
ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 04 Απρ 2006 04:40 pm
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ

#11 Δημοσίευση από ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ »

Θα ήθελα κι εγώ να πω την ταπεινή μου άποψη.Μπορεί το ρεμπέτικο να είναι
λαϊκό τραγούδι, μπορεί στη μεταβατική περίοδο να υπάρχει σύγχυση, όσο αφορά στο διαχωρισμό του ρεμπέτικου από το <<νεότερο λαϊκό>> τραγούδι, αλλά είναι δύο διαφορετικά είδη.Διαφορετικά ακούσματα, διαφορετικός τρόπος αντιμετώπισης των καταστάσεων , διαφορετική στάση ζωής των συντελεστών , διαφορετικό ύφος. Άλλωστε και οι συντελεστές του <<λαϊκού>> πολλές φορές κατηγόρησαν το ρεμπέτικο αποκαλώντας το χασικλίδικο , του υποκόσμου και άλλα συναφή. Δεν απορρίπτω το ονομαζόμενο λαϊκό τραγούδι, γιατί κι αυτό κάτι έχει να πει, αλλά πιστεύω ότι με την προσθήκη του στη σελίδα θα αλλοιωθεί ο αρχικός της χαρακτήρας.
Φιλικά.
Αφότου εγεννήθηκα
φωτιά με τριγυρίζει
αν μ' έκαιγε θα γλίτωνα
μ' αυτή με βασανίζει.

Άβαταρ μέλους
Dreamlander
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: 11 Απρ 2006 02:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

#12 Δημοσίευση από Dreamlander »

Αποριών συνέχεια...
ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:Μπορεί το ρεμπέτικο να είναι
λαϊκό τραγούδι...
Δηλαδή μπορεί και να μην είναι;
ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:...μπορεί στη μεταβατική περίοδο να υπάρχει σύγχυση, όσο αφορά στο διαχωρισμό του ρεμπέτικου από το <<νεότερο λαϊκό>> τραγούδι...
Πότε ήταν αυτή η μεταβατική περίοδος και από τι χαρακτηρίζεται;
ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:...αλλά είναι δύο διαφορετικά είδη.Διαφορετικά ακούσματα, διαφορετικός τρόπος αντιμετώπισης των καταστάσεων , διαφορετική στάση ζωής των συντελεστών , διαφορετικό ύφος.
Μπορείς σε παρακαλώ να περιγράψεις τις κύριες (ή και τις επί μέρους) διαφορές;
ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:Άλλωστε και οι συντελεστές του <<λαϊκού>> πολλές φορές κατηγόρησαν το ρεμπέτικο αποκαλώντας το χασικλίδικο , του υποκόσμου και άλλα συναφή.
Μπορείς να αναφέρεις κάποια παραδείγματα;
ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:Δεν απορρίπτω το ονομαζόμενο λαϊκό τραγούδι, γιατί κι αυτό κάτι έχει να πει, αλλά πιστεύω ότι με την προσθήκη του στη σελίδα θα αλλοιωθεί ο αρχικός της χαρακτήρας.
Εκτός και αν έχω αντιληφθεί λάθος την μέχρι τώρα συζήτηση, κανείς δεν ζήτησε το ανέβασμα "λαϊκών" τραγουδιών στην σελίδα.
Για να γνωρίσεις κάπως καλύτερα μια γυναίκα δυστυχώς θα πρέπει πρώτα να την αγαπήσεις.

Άβαταρ μέλους
ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 04 Απρ 2006 04:40 pm
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ

#13 Δημοσίευση από ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ »

Ηρακλή έχεις δίκιο , δεν τέθηκε θέμα να ανέβουν <<λαϊκά τραγούδια>> όπως οι περισσότεροι τα ονομάζουν. Απλά δεν παρακολούθησα από την αρχή τη συζήτηση κι έκανα φάουλ.
α)Δεν είπα όμως ότι το ρεμπέτικο δεν είναι λαϊκό τραγούδι
β)Μεταβατική περίοδο ,τη χαρακτηρίζω εγώ και μόνο για μένα, την περίοδο που σταμάτησαν οι κλασικοί συντελεστές του ρεμπέτικου , άλλοι γιατί δεν ήθελαν κι άλλοι γιατί δεν μπορούσαν να παρακολουθήσουν το ρυθμό της εποχής και τη μετάλλαξη του λαϊκού (Ρεμπέτικου) στο σύγχρονο λαϊκό της εποχής εκείνης.
γ)Διαφορετικός είναι ο τρόπος εκτέλεσης των τραγουδιών , διαφορετικό μπουζούκι , διαφορετικές φωνητικές εκτελέσεις διαφορετικό ζεϊμπέκικο , διαφορετικό τσιφτετέλι και διαφορετικό ύφος.
δ) Πάντα όμως σέβομαι το καλό λαίκό τραγούδι (που κι αυτό όμως προσπάθησαν να το μπερδέψουν κάποιοι με το σκυλάδικο αλλά ευτυχώς το μεγαλύτερο κομμάτι του γλίτωσε).
Αυτή είναι η άποψή μου και δέχομαι κάθε διαφορετική
Αφότου εγεννήθηκα
φωτιά με τριγυρίζει
αν μ' έκαιγε θα γλίτωνα
μ' αυτή με βασανίζει.

Άβαταρ μέλους
Σωτήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: 22 Αύγ 2005 06:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

#14 Δημοσίευση από Σωτήρης »

Ρε παιδιά χαλαρά!
Δέχομαι το φόρτο εργασίας του Μάκη και του Κώστα, το ξεκαθάρισα από την αρχή, όπως επίσης δέχομαι και ότι κάποιοι εδώ μέσα μπορεί να μην έχουν καταλάβει καλά κάποια πράγματα και με την παραμικρή αφορμή να αρχίζουν τα "άκυρα" upload, άρα δεν πρέπει να τους δίνουμε αφορμές...
Μην αρχίζουμε την τρέλα όμως περί ρεμπέτικου, λαϊκού, λαϊκορεμπέτικου, ρεμπετολαϊκού ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο... Μιλάμε για λαϊκό τραγούδι και όλα τα άλλα είναι γι αυτούς που έχουνε δισκοπωλεία και δεν ξέρουν σε ποιο ράφι να βάλουν τα cd!

ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
Δεν απορρίπτω το ονομαζόμενο λαϊκό τραγούδι, γιατί κι αυτό κάτι έχει να πει, αλλά πιστεύω ότι με την προσθήκη του στη σελίδα θα αλλοιωθεί ο αρχικός της χαρακτήρας.
Ποιός είναι ο αρχικός χαρακτήρας δηλαδή της σελίδας; Το """"καθαρό ρεμπέτικο""""; (Τα πολλά εισαγωγικά δεν μπήκαν κατά λάθος...). Αν είναι έτσι τα παραδοσιακά δεν έχουν θέση εδω!
Νομίζω πως ο στόχος των παιδιών που δια χειρίζονται τη σελίδα, είναι η διάσωση του λαϊκού και παραδοσιακού τραγουδιού και απλούστατα υπάρχουν ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟΙ λόγοι που τους αναγκάζουν να το περιορίσουν μέχρι το 55. Αυτό είναι σαφές, απόλυτα σεβαστό και πρέπει να τηρείται ΑΠΑΡΑΒΑΤΑ!
Τελος πάντων, αν τα παιδιά έχουν το κουράγιο να απορρίπτουν όσα upload δεν πληρούν αυτή την προϋπόθεση και να παραπέμπουν τους uploaders στον βασικό αυτό κανόνα της σελίδας (μπας και τον κατανοήσουν...), ας κάνουν και την αλλαγή που πρότεινα για την διευκόλυνση των υπολοίπων.

Υ.Γ. Φίλε Άγι, μήπως μπορείς να μου προσδιορίσεις το "κύριο σώμα" του έργου των Χιώτη, Καλδάρα και Τσιτσάνη; Γιατί με τον Ζαμπέτα ήταν εύκολο... :wink:
Τελευταία επεξεργασία από Σωτήρης σε 03 Ιούλ 2007 12:18 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Ανακοινώσεις - Προβλήματα - Διορθώσεις”