help

Ανακοινώσεις και τυχόν προβλήματα στη ρεμπετοσελίδα (πχ προβληματικό τραγούδι - πρόβλημα σύνδεσης - λάθος στοιχεία σε τραγούδι κλπ).
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
NIKOLASK
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 10 Σεπ 2004 12:06 am
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

help

#1 Δημοσίευση από NIKOLASK »

Προσπαθώ να ανεβασω τραγουδια για την σελιδα και μεχρι τωρα δεν τα καταφερα ...Πάντα μου γράφει οτι δεν γίνετε γιατι δεν είναι audio file.. Τι τρεχει και δεν μπορώ?
Τώρα μαστουριάστε όλοι με τραγούδια του τεκέ
Μοναχά τεκέ δεν βρίσκεις που να βρεις και ναργιλέ..(Ν. Ασιμος)

Μόνο ένας σεισμός μας σώζει, φοβερός κατακλυσμός
Μαϊντανός να γίνουν όλα να χαθεί ο πολιτισμός

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#2 Δημοσίευση από max »

ti format einai to arxeio?
me io encoder to exeis kanei mp3 h' audio telos pantwn

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#3 Δημοσίευση από mpletsas »

Ο κώδικας της σελίδας κάνει έναν έλεγχο για το MIME type (βάσει της κατάληξης λογικά) και άμα δεν βρει κάτι από αυτά που περιμένει βγάζει το λάθος. Δεν ξέρω αυτό τί εξυπηρετεί αλλά είναι εκεί, maxx δοκίμασε να το αλλάξεις/βγάλεις.

99% δίνω ότι η κατάληξη είναι με κεφαλαία (.MP3 αντί .mp3) ενώ η σύγκριση είναι case-insensitive και γίνεται αυτό το μπέρδεμα. Την έχω πάθει έτσι με κάτι φωτογραφίες στην σελίδα μου.

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#4 Δημοσίευση από max »

Μπλέτσα αυτό το είχα βάλει με το σκεπτικό όταν ο άλλος πάει για upload να μην μπορεί να ανεβάζει text πχ αρχεία ή εικόνες αλλά μόνο τραγούδια.

Η σελίδα δεν κάνει εέλεγχο με βάση την κατάληξη αλλά με βάση αν είναι πχ audio/mpeg , audio/x-wav κλπ .Έχω βάλει όλες τις δυνατές περιπτώσεις(νομίζω) που υπάρχουν για audio files αλλά το πρόβλημα παραμένει με κάποια τραγούδια.
Έτσι αν ένα τραγούδι .mp3 που ανεβαίνει κανονικά το μετονομάσεις σε kati.jpg πάλι θα ανέβει γιατί ουσιαστικά είναι τραγούδι σύμφωνα με το mime-type του.

Οπότε στείλτε μου σε mail το τραγούδι που δεν ανεβαίνει για να δω ποιο mime-type δεν έχω βάλει.
Η με κάποιο τρόπο δες το mime-type του.πχ στο Linux με την εντολή
file -i <filename> και γράφτο μου εδώ

Άβαταρ μέλους
NIKOLASK
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 10 Σεπ 2004 12:06 am
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

#5 Δημοσίευση από NIKOLASK »

Ο mpletsas έχει δίκιο γιατί κοίταξα τα τραγούδια και είδα ότι είναι MP3 δηλαδή με κεφαλαία.. Μπορώ να τα μετονομάσω σε mp3?
Τώρα μαστουριάστε όλοι με τραγούδια του τεκέ
Μοναχά τεκέ δεν βρίσκεις που να βρεις και ναργιλέ..(Ν. Ασιμος)

Μόνο ένας σεισμός μας σώζει, φοβερός κατακλυσμός
Μαϊντανός να γίνουν όλα να χαθεί ο πολιτισμός

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#6 Δημοσίευση από mpletsas »

Νικόλα δεν χάνεις (εκτός από χρόνο φυσικά) να δοκιμάσεις με κεφαλαία/μικρά. Ωστόσο η φάση είναι ότι έψαξα αυτό που μού έλεγε ο maxx και όντως φαίνεται ότι το σύστημα δεν κοιτάει καταλήξεις αλλά διαβάζει δεδομένα από το αρχείο μέχρι να το ταυτοποιήσει με κάποιο φορμάτ γνωστό! Οπότε παίζει και το ενδεχόμενο να είναι καμιά κωδικοποίηση περίεργη (να μην είναι 100% σύμφωνη με το στάνταρ του μπ3 ή να γύρισε κανας άσσος σε μηδενικό) και να μας τα κάνει αυτά. Δοκίμασε καλύτερα να το στείλεις στον admin (to_allo@yahoo.gr) και να το περάσει αυτός. Και μετά ας το κοιτάξουμε ως τί το βλέπει το σύστημα για να ξέρουμε για την επόμενη φορά.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Ανακοινώσεις - Προβλήματα - Διορθώσεις”