ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΜΑΝΙΑΤΗΣ "ΧΑΣΙΚΛΙΔΙΚΑ ΜΕΛΩΔΗΜΑΤΑ"

Προτάσεις και αναζητήσεις για Μουσική, Θέατρο, Κινηματογράφο, Βιβλία....
Μήνυμα
Συγγραφέας
teris67
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 30 Ιαν 2010 01:28 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς

#22 Δημοσίευση από teris67 »

Δεν έχω πάρει ακόμη το βιβλίο. Όμως θα συμφωνήσω απόλυτα με όσους υποστηρίζουν ότι είναι καλό αλλά και απαραίτητο να καταγραφεί αυτό το κομμάτι του ρεμπέτικου. Και θα έλεγα και για μας, όχι μόνο για τις επόμενες γεννιές. Αν και φοβάμαι, αγαπητή Χασκίλ, ότι όντως οι επόμενες γεννιές θα ωφεληθούν περισσότερο γιατί θα έχουν μεγαλύτερη ακόμη ανάγκη να βρουν έκφραση και στήριγμα σ' αυτήν τη μουσική. Μουσική που ποτέ δεν θα πεθάνει γιατί απλούστατα λέει την αλήθεια καθαρά και σταράτα.

Όσο για το αν οι "χασικλήδικοι" στίχοι είναι αποδεκτοί ή όχι, έχω να θυμηθώ πόσες και πόσες φορές δεν με άγγιξε - εμένα που δεν καπνίζω ούτε τσιγάρο - εκείνος ο στίχος του Μάρκου στον "Μαστούρα": "Με πίκρες και με βάσανα με προίκισεν η φύση κι όλα περνούν και χάνονται μόνο με το χασίσι."

Άβαταρ μέλους
udialek
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 25 Ιαν 2008 01:29 pm
Τοποθεσία: εξορία

#23 Δημοσίευση από udialek »

Μπραβο κι απο εμενα Θανάση, με έβγαλες απο τον κόπο να πάρω μέρος στην κουβέντα, τώρα που πνίγομαι στις δουλειές. ':lol:'
Ετσι είναι όπως τα λές.
Παρεμπιπτόντως, εγω αγαπω τους χασικληδες, συμπονω τα πρεζάκια και μισω τα ναρκωτικα

ΑΓΓΕΛ/ΛΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 16 Δεκ 2004 12:43 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

#24 Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛ/ΛΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ »

Θαναση προσυπογραφω...
Σωστες και καλες κουβεντες...
Και να συμπληρωσω και 'γω κατι... (χωρις ιχνος μπηχτης προς κανεναν βεβαια)
Το καθε πραγμα το αγαπας γι΄αυτο που ειναι και με οτι αυτο συνεπαγεται.
Δε μπορεις να το κοβεις και να το ραβεις καθε φορα στα μετρα σου, γιατι... απλα αυτο δεν ειναι αγαπη, ειναι κατι αλλο...
ΑΧ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΦΑΝΤΑΣΜΕΝΗ
ΚΑΙ ΚΟΡΜΙ ΜΟΥ ΜΟΝΑΧΟ
ΑΝ ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΑΝΤΡΕΨΩ
ΣΑΝ ΤΣΙΓΑΡΟ ΝΑ ΚΑΩ...

Άβαταρ μέλους
Adonis
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: 13 Οκτ 2005 12:10 am

#25 Δημοσίευση από Adonis »

Από το Διονύση Μανιάτη έλαβα την παρακάτω επιστολή.

ΠΡΟΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Σε απάντηση των σχολίων που γράφτηκαν στο διαδίκτυο για το βιβλίο
« ΧΑΣΙΚΛΙΔΙΚΑ ΜΕΛΩΔΗΜΑΤΑ» του εκδ. οίκου ΕΥΡΩΤΑΣ, Αθήνα 2010, WWW. Neathesis.gr, τηλ. 210-36.34.932, από όλους εκείνους που έχουν πρόσβαση σ’ αυτό, έχω να παρατηρήσω τα ακόλουθα: όλα όσα μου καταμαρτυρούν είναι αντικειμενικώς σωστά και με τη δική μου επιλογή έγιναν αφού:

-Πρώτον: Το βιβλίο «ταλαιπωρήθηκε » επί οκτώ συναπτά έτη από εκδοτικό σε εκδοτικό οίκο, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να γίνει μια στοιχειώδης έστω διόρθωση στους στίχους των τραγουδιών που μεγάλο μέρος αυτών έχει παρθεί από κασέτες που έχουν αποτυπωθεί από φθαρμένους δίσκους των 78 στροφών. Τώρα βέβαια τα πράγματα μέσω του διαδίκτυου με πιο «καθαρά» τα τραγούδια φαίνεται ευκολότερη η αποτύπωση των στίχων και η αναγραφή των αναφωνήσεων και που τελικά δεν έγινε, διότι ο τελικός εκδότης που το «κράτησε» μια διετία είχε κι αυτός τα προβλήματά του με «σπάσιμο» του καταστήματός του, με ατύχημα στη μάνα του, αλλά χωρίς να έχει την ευθύνη για τα λάθη και είναι προς τιμή του που το έβγαλε μολονότι είναι αβέβαιο αν θα «πιάσει τα λεφτά του» τα οποία ξόδεψε !

-Δεύτερον: Σκόπιμα δεν μπήκε η σελίδα εύρεσης του κάθε χασικλίδικου στο ευρετήριο γιατί από τις πολλές διορθώσεις δεν θα μπορούσε να γίνει σωστή δουλειά. Άλλωστε δεν είναι μεγάλο πρόβλημα σ’ ένα βιβλίο από την 54η μέχρι την 174η σελίδα να μη μπορεί ο αναγνώστης να βρει το τραγούδι που τον ενδιαφέρει. Να βοηθήσετε παρακαλώ να εξαντληθεί το βιβλίο, που έχει βγει σε λίγα αντίτυπα, διότι τότε θα ακολουθήσει το βιβλίο με τους 750 και πλέον αμανέδες, που θα μπουν άναρχα, γιατί δεν είμαι διατεθημένος να χάσω την ησυχία μου, αφού είναι τρομερά δύσκολο να αναζητηθούν τόσοι αμανέδες και να διορθωθούν τα υπάρχοντα λάθη.
Εκτός αν θελήσετε να μην βγει προκειμένου να μην έχει πολλά ορθογραφικά ή άλλα λάθη! Με την παραπάνω λογική ουδέποτε θα είχε κυκλοφορήσει « Η εκ περάτων δισκογραφία γραμμοφώνου » που τελικά βγήκε και λύθηκαν χρόνια προβλήματα που είχαν οι λάτρεις του ρεμπέτικου και λαϊκού τραγουδιού!

-Τρίτον: Είχα να διαχειριστώ και να ταξινομήσω 421 εκτελέσεις χασικλίδικων τραγουδιών και αν άρχιζα να διορθώνω τα υπάρχοντα λάθη, θα χρειαζόταν απροσδιόριστος χρόνος με αποτέλεσμα να αρνιόταν ο εκδότης την έκδοση του ειδικού αυτού βιβλίου. Προτίμησα λοιπόν με δική μου επιλογή να το «περάσω έτσι» με επακόλουθο τη μείωση του δικού μου «πρεστίζ» και τις δίκαιες κριτικές των φίλων. Έχω αρχίσει τώρα εκ των υστέρων την διόρθωση που φαντάζει αρκετά δύσκολη και μακροχρόνια

Υπάρχουν π.χ. τραγούδια από ένα της Κας Κούλας, του Κασιμάτη, του Νούρου, του Αγγελίνα και του Σωτήρη Γαβαλά που δεν μπορώ εδώ και 20 ημέρες να εντοπίσω και να διορθώσω. Παρακαλώ βρείτε τα να τα διορθώσουμε. Επίσης υπάρχει το τραγούδι«Έχω μεράκι έχω νταλγκά » του Αντώνη Νταλγκά Vi-58107 που έχει 4 στιχάκια από δίσκο μεγαλύτερης διάρκειας και που πρέπει να μπει στην πρώτη σειρά των εκτελέσεων και όχι στη τρίτη όπως είναι τώρα ( άλλο λάθος αυτό ).

Παρακαλώ ακόμα κάποιον φίλο να μου ταξινομήσει χρονολογικά στο ευρετήριο των πρώτων στίχων τα χασικλίδικα : «Γιαφ γιουφ» Τ. Δημητριάδης ( Co-7023F, Pan-101 ), Αγγ. Καραγιάννη( PH-822 ), Ελληνική εστουδιαντίνα ( ORF-101 ), Γ. Βιδάλης( GA-1154 ), « Έσπασες τα πιάτα » Κ. Νούρος(18055), Αντ. Νταλγκάς ( ΑΟ-311 ), Β. Ψαμαθιανός( Β-21502 ), Λεοπ. Γαδ( Β-21507 ), Κα Πιπίνα ( ΧΟΜ-G-4-28009 ), Β. Ψαμαθιανός( V-50142 ), να μου προσδιορίσει με καλή πίστη το χρόνο που χρειάστηκε και να μου αποστείλει την ταξινόμηση, για να κάνω τις διορθώσεις στο βιβλίο που, ειρήσθω εν παρόδω, έχω ξεχάσει να βάλω στο ευρετήριο τις δύο εκτελέσεις του Τέτου Δημη-τριάδη ( που ποδοσφαιρικά σημαίνει ότι είχα χάσει τη μπάλα και πιστέψει ότι δεν θα έβγαινε ποτέ αυτό το βιβλίο ! ).
Στην περίπτωση των τραγουδιών του Γ. Κατσαρού υπάρχουν πράγματι λάθη, στην περίπτωση του τραγουδιού της Μ. Παπαγκίκα «Στη φυλακή με βάλανε» επίσης λάθος στο τρίτο στίχο, ενώ δεν έγινε χρήση των χασικλίδικων του University of Copenhagen, αλλά σκόπιμα μπήκε στη βιβλιογραφία για να μάθει ο πολύς κόσμος πως ξένα πανεπιστήμια ασχολούνται με το ρεμπέτικο, όπως επίκειται να βγει από το University of Leeds, School of Music, διδακτορική διατριβή του Νίκου Ορδουλίδη, για το έργο του Βασίλη Τσιτσάνη, ενώ για την Εκ Περάτων δισκογραφία γραμμοφώνου που έγινε αίτημα στην Ακαδημία Αθηνών, ο αρμόδιος μουσικολόγος που είναι ισόβιος και πληρώνεται αρνήθηκε να συζητήσει καν!

Αυτά τα γράφω καλοπροαίρετα και με καλή διάθεση στους φίλους, διότι αισθάνομαι μεγάλη απογοήτευση, γιατί και αυτό το βιβλίο θα «πάει στράφι» όπως πήγαν «Βασίλης Τσιτσάνης ο ατελείωτος» και «Οι φωνογραφητζίδες» που το μεν πρώτο το δυσφήμησαν οι καλοπροαίρετοι ρεμπετολόγοι με πωλήσεις 700 βιβλίων, το δε δεύτερο παραμένει απούλητο στον εκδοτικό οίκο «Πιτσιλός» που τέτοιο βιβλίο με τις σημερινές εύκολες συνθήκες αμφιβάλλω αν θα μπορέσουν να το βγάλουν αν ενωθούν όλοι οι συλλέκτες και με δικά τους χρήματα, όπως έκανα και με τα δύο. Το πρώτο θα μπορούσε να γίνει « μπεστ σέλερ» στην Ελλάδα αν κατέφευγα στις εφημερίδες μετά από τις δυσάρεστες ενοχλήσεις και απειλές που είχα από μερικούς και από την οικογένεια του αξεπέραστου συνθέτη μας Βασίλη Τσιτσάνη και διαμαρτυρόμουν για την προσβολή που έκαναν στο πρόσωπό μου που τόλμησα και έβγαλα στο φως της δημοσιότητας το έργο του μεγαλύτερου συνθέτη μας. Το βιβλίο αυτό έκανε αίσθηση και υπήρξε η αφετηρία να βγουν μεταγενέστερα πολύ ωραία βιβλία.
Όσον αφορά την «Εκ Περάτων δισκογραφία γραμμοφώνου « που τόλμησα και έβγαλα» δεν θα έβγαινε στο διηνεκές αν δεν ξενοκοιμόμουνα και δεν παρακαλούσα με διάφορους τρόπους τους συλλέκτες που μου άνοιξαν το σπίτι τους ( και τους ευχαριστώ ακόμη και σήμερα !) και περατώθηκε το έργο με τα όποια υποκειμενικά και αντικειμενικά λάθη που έχει. Αξιοποιήθηκε απ’ όλους και βοήθησε τους πάντες.

Κατηγορήθηκα ότι χρέωσα το C/D εκατό ευρώ και ότι αγόρασα αυτοκίνητο Mercedes από τις πωλήσεις. Αλλά πόσο θα έπρεπε να πωληθεί μια εργασία 25 και πλέον ετών, όσο τα C/ds με τις άριες του Luciano Pavaroti όταν πουλιόνταν 60 ευρώ; Το C/D της Εκ Περάτων δισκογραφίας έπρεπε να διατιμηθεί στο ποσόν των 100 ευρώ όπως τελικά έγινε, διότι χρειάστηκε πολλά χρόνια μεγάλη προσπάθεια για να γίνει αυτή η καθαυτή εργασία, χωρίς να ληφθούν υπόψη τα φθηνά υλικά της κατάσκευής του, αφού και η πελατεία που θα το αποκτούσε όπως και έγινε ήταν λίαν περιορισμένη και τα λίγα που έλαβα κι εγώ μοιράστηκαν στις διάφορες βιβλιοθήκες, τα δε υπόλοιπα μαζί με τα βιβλία της τα «αποτάζω» όπως λέει κι ο Μάρκος στη ντουλάπα μου αφού δεν έχουν πλέον ζήτηση.

Πρέπει να ξέρουν οι καλοί φίλοι πως χωρίς μεγάλη εξειδίκευση στο κομπιούτερ (δεν μπορώ ακόμα να γράψω C/ds με τραγούδια), ασχολούμαι τώρα « από πρωίας μέχρι βαθείας νυκτός» με τη διόρθωση της Εκ Περάτων από τα λάθη, την συλλογή των 45 στροφών ( 30.000 και πλέον τίτλοι ) και ενός τελείως εξειδικευμένου έργου τον «Ιχνηλάτη» για το ρεμπέτικο και λαϊκό τραγούδι.

Αγαπητοί φίλοι, η επικοινωνία μας αυτή γίνεται επειδή μας ενώνει η ίδια αγάπη για το ρεμπέτικο και το λαϊκό τραγούδι. Με την ευκαιρία αυτή θα ήθελα να ξεκαθαρίσω τα παρακάτω: Η επί 50 και πλέον έτη ενασχόληση μου με τη συγγραφή της δισκογραφίας του ρεμπέτικου δεν προσδοκά κανένα οικονομικό όφελος. Τουναντίον συνήθως είμαι ο ίδιος που καλύπτω τα έξοδα των εκδόσεών μου, στερούμενος από τον πενιχρό μισθό μου ως χαμηλοσυνταξιούχου. Άλλωστε τέτοιου είδους εκδόσεις απευθύνονται πάντοτε σε λίγους, συνεπώς και με δεδομένο τις λίγες γνώσεις που έχω στο χειρισμό των ηλεκτρονικών υπολογιστών, η όποια μου έρευνα ή εργασία αποτελεί προϊόν τεράστιας προσπάθειας.
Ευχαριστώ για τα σχόλια και απαιτώ όμως την κατανόησή σας.
Διονύσης Μανιάτης
Αθήνα 30 Δεκεμβρίου 2010

Άβαταρ μέλους
Alcibiadis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 31 Αύγ 2008 08:07 pm
Τοποθεσία: όπου παίζει ο "γαύρος"!...
Επικοινωνία:

#26 Δημοσίευση από Alcibiadis »

ειλικρινής ο κύριος Μανιάτης και ουσιαστικός.
κι' αυτοί οι "ρεμπετολόγοι" βρε αδερφέ αν δουν άνθρωπο να προκόβει λυσάνε!!!
η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός! (Αρκάς)

http://rembetikoidialogoigmail.blogspot.com

matilda
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 14 Οκτ 2008 06:27 pm
Επικοινωνία:

η λάσπη...

#27 Δημοσίευση από matilda »

Alcibiadis έγραψε:ειλικρινής ο κύριος Μανιάτης και ουσιαστικός.
κι' αυτοί οι "ρεμπετολόγοι" βρε αδερφέ αν δουν άνθρωπο να προκόβει λυσάνε!!!

Μόνο οι "ρεμπετολόγοι" Άλκη;
Να δεις τι λάσπη θα πέσει όταν θα βγει το Λεξικό του Ρεμπέτικου. Και τότε θα είναι άλλου είδους λάσπη...
Τό΄χει η ράτσα μας...

Άβαταρ μέλους
Adonis
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: 13 Οκτ 2005 12:10 am

#28 Δημοσίευση από Adonis »

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΤΟΥ ΔΙΟΝΥΣΗ ΜΑΝΙΑΤΗ


‘’ΧΑΣΙΚΛΙΔΙΚΑ ΜΕΛΩΔΗΜΑΤΑ’’


ΠΕΜΠΤΗ 3 ΜΑΡΤΙΟΥ, ΩΡΑ 20.30

ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ ΙΑΝΟΣ, ΣΤΑΔΙΟΥ 24

ΟΜΙΛΗΤΕΣ: ΠΑΝΟΣ ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟΣ, ΜΟΣΧΟΥΛΑ ΓΑΛΑΝΗ, ΓΙΩΡΓΟΣ ΘΑΝΟΠΟΥΛΟΣ, ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΖΕΔΑΚΗΣ

Η ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΤΟΥ ΑΓΑΘΩΝΑ ΙΑΚΩΒΙΔΗ, ΘΑ ΠΑΙΞΕΙ ΜΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΑΝΔΑΙΣΙΑ ΑΠΟ ΧΑΣΙΚΛΙΔΙΚΕΣ ΜΕΛΩΔΙΕΣ.

ΕΙΣΟΔΟΣ 10 ΕΥΡΩ

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΤΟ ΤΗΛ 210 3217406

Απάντηση

Επιστροφή σε “Προτάσεις”