Χιώτης βιβλίο και ντοκιμαντερ

Προτάσεις και αναζητήσεις για Μουσική, Θέατρο, Κινηματογράφο, Βιβλία....
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Kokona
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 27 Σεπ 2005 12:41 pm
Τοποθεσία: Κως

Χιώτης βιβλίο και ντοκιμαντερ

#1 Δημοσίευση από Kokona »

Μανώλης Χιώτης, ο δεξιοτέχνης και ο αριστερός.
ΤΟΥ ΑΛΚΗ ΡΗΓΟΥ
ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΣΙΤΑΣ, Μανώλης Χιώτης, ο μάγκας που έβαλε κολόνια στο τραγούδι (μαζί, σε μορφή DVD, το ομώνυμο ντοκιμαντέρ), εκδόσεις ΚΨΜ.

Παραθέτω απόσπασμα όπως έχει δημοσιευτεί στο διαδίκτυο:
Ήταν ένα Μαρτιάτικο απομεσήμερο του 1970 έξω από τις φυλακές του Ωροπού, όπου κρατιόνταν τότε από την Χούντα ο Μίκης Θεοδωράκης, όταν ο Χιώτης με την κιθάρα του στέκει κατάφατσα απέναντι στο καθεστώς και παίζει και τραγουδά για τον μεγάλο φίλο του: «σε πότισα ροδόσταμο». Γεγονός που του στοίχισε τέτοιο ξύλο από τα όργανα της Χούντας, που τον οδήγησε για μια βδομάδα στον «Ευαγγελισμό», σε πλήρη απομόνωση, την οποία μόνο ο Γιάννης Παπαϊωάννου με τον γνωστό «τσαμπουκά» του κατόρθωσε να σπάσει και να τον δει. Και εκείνο το Μάρτιο έφυγε...
Για όλα αυτά, η συγκεκριμένη έκδοση του «ΚΨΜ» αξίζει να διαβαστεί, πολύ περισσότερο που συνοδεύεται, σε μορφή DVD, με το βραβευμένο στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης ντοκιμαντέρ.

Από τον εκδοτικό οίκο:
Μανώλης Χιώτης: ο μάγκας που έβαλε κολόνια στο τραγούδι
Αντώνης Κασίτας
Περιγραφή
Μανώλης Χιώτης, το φαινόμενο, ο μεταρρυθμιστής, ο μάγκας, ο θρύλος.
Βιβλίο + ταινία (DVD)

Το να προσεγγίσεις σήμερα μία προσωπικότητα, έναν μουσικό, του βεληνεκούς του, σαράντα χρόνια μετά τον θάνατό του, είναι ένα πολύ δύσκολο εγχείρημα, όταν στην ουσία δεν έχει γραφτεί τίποτα για’ αυτόν, παρά λίγα σκόρπια πράγματα. Ο Μανώλης Χιώτης ήταν παρών σε όλα τα μεγάλα μουσικά δρώμενα που συνέβησαν στον τόπο μας για μισόν αιώνα, όση ήταν και η διάρκεια της ζωής του.
Το λαϊκό τραγούδι, η αιχμή του δόρατος του πολιτισμού σ’ αυτόν τον τόπο, κομμάτι από την ψυχή του κόσμου, αναλύεται μέσω του μεταρρυθμιστή Μανώλη Χιώτη και ο Μανώλης Χιώτης βιογραφείται και αναλύεται μέσα στο λαϊκό τραγούδι, αφού όλη η ζωή του ήταν συνυφασμένη με αυτό.
Νομίζω, ότι μόνο με την προσέγγιση και ανάλυση των ιστορικών και κοινωνικών καταστάσεων του 20ου αιώνα, με τα τόσα ιστορικά γεγονότα, θα μπορούσε να πραγματοποιηθεί αυτό το εγχείρημα.
Το βιβλίο και το ντοκιμαντέρ σε μία σχέση αλληλοσυμπλήρωσης.

Περιέχει βιογραφία, φωτογραφίες, δισκογραφία, συνεντεύξεις, ταινία-αφιέρωμα διάρκειας 110 λεπτών

Δεν το έχω παραλάβει ακόμα για να παραθέσω την προσωπική μου άποψη αλλά κάτι μου λέει ότι αξίζει τον κόπο....
Δε φοβούμαι τους βορειάδες και το αλμυρό νερο
μον’ φοβούμαι τους ανθρώπους στη στεριά να μην πνιγώ

Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Χιώτης βιβλίο και ντοκιμαντερ

#2 Δημοσίευση από Pikinos »

Kokona έγραψε:ο μάγκας που έβαλε κολόνια στο τραγούδι
Μάιστα...δλδ αν κατάλαβα καλά, το τραγούδι στην π.Χ. (προ Χιώτη) εποχή βρωμούσε...

Κανας δημοσιογράφος είναι ο..."συγγραφέας";
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

paris xiotis
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 07 Σεπ 2006 03:26 pm

#3 Δημοσίευση από paris xiotis »

Την ¨ταινια¨,την ειδα πριν ενα-δυο χρονια στην πρωτη της παρουσιαση καπου σε εναν κινηματογραφο στην Κυψελη.Γνωμη μου: τουλαχιστον κακογυρισμενη.
Το βιβλιο δεν το εχω πιασει στα χερια μου,αλλα νομιζω οτι τοτε δεν υπηρχε καν.

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

Re: Χιώτης βιβλίο και ντοκιμαντερ

#4 Δημοσίευση από AGIS »

Kokona έγραψε:... Παραθέτω απόσπασμα όπως έχει δημοσιευτεί στο διαδίκτυο:
Ήταν ένα Μαρτιάτικο απομεσήμερο του 1970 έξω από τις φυλακές του Ωροπού, όπου κρατιόνταν τότε από την Χούντα ο Μίκης Θεοδωράκης, όταν ο Χιώτης με την κιθάρα του στέκει κατάφατσα απέναντι στο καθεστώς και παίζει και τραγουδά για τον μεγάλο φίλο του: «σε πότισα ροδόσταμο». Γεγονός που του στοίχισε τέτοιο ξύλο από τα όργανα της Χούντας, που τον οδήγησε για μια βδομάδα στον «Ευαγγελισμό», σε πλήρη απομόνωση, την οποία μόνο ο Γιάννης Παπαϊωάννου με τον γνωστό «τσαμπουκά» του κατόρθωσε να σπάσει και να τον δει. Και εκείνο το Μάρτιο έφυγε...
Για όλα αυτά, η συγκεκριμένη έκδοση του «ΚΨΜ» αξίζει να διαβαστεί, πολύ περισσότερο που συνοδεύεται, σε μορφή DVD, με το βραβευμένο στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης ντοκιμαντέρ.....
Για το ίδιο περιστατικό η περιγραφή του Θεοδωράκη:
forum/viewtopic.php?p=15260#15260

Άβαταρ μέλους
ΑΓΓΕΛΙΚΗ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: 04 Μάιος 2005 10:10 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#5 Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΙΚΗ »

Χθες το βραδυ στη ΝΕΤ, στην εκπομπη Μηχανη του Χρονου, ειχε αφιερωμα στο Χιωτη για τα 40 χρονια απο το θανατο του. Περα απο το οτι ηταν ολη η εκπομπη πολυ ενδιαφερουσα (και συγκινητικη θα ελεγα), ειχε σε ενα σημειο τον Θεοδωρακη να εξιστορει ο ιδιος αυτο το συμβαν και μαλιστα βρισκοταν στο ιδιο σημειο οπου ηταν τοτε κρατουμενος, πισω απο ενα συρματοπλεγμα και εδειχνε με το χερι του το σημειο οπου βρισκοταν η ομαδα του Χιωτη και την πορεια που ακολουθησε ερχομενη προς το προαυλιο της φυλακης, παιζοντας το "Σε ποτισα ροδοσταμο"! Ειναι ακριβως το γεγονος που περιγραφει ο AGIS στο προηγουμενο ποστ.

Πρεπει να ηταν το δευτερο μερος του αφιερωματος, το οποιο για καποιο λογο δεν ειχε παιχτει μετα το πρωτο (το Μαρτιο του '09) και παιχτηκε το Δεκεμβρη του '09 και χτες. Ισως μαλιστα χτες να παιχτηκαν και τα δυο μερη, δεν προλαβα να το δω απο την αρχη και δεν ειμαι απολυτως σιγουρη. Το πρωτο μερος παντως ειναι ανεβασμενο ολοκληρο σε διαφορα σάιτ στο δικτυο και ενα κομματι του δευτερου ειναι εδω, http://www.youtube.com/watch?v=eNaOBlGAUu8 και στο 8:40 ειναι το περιστατικο που συζηταμε.

Ιστορικες στιγμες που οντως επρεπε να γινουν γνωστες και μπροβο στο δημοσιογραφο που εκπονησε αυτη την ερευνα.

Αντώνης Κασίτας
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 07 Απρ 2010 10:34 pm

#6 Δημοσίευση από Αντώνης Κασίτας »

paris xiotis έγραψε:Την ¨ταινια¨,την ειδα πριν ενα-δυο χρονια στην πρωτη της παρουσιαση καπου σε εναν κινηματογραφο στην Κυψελη.Γνωμη μου: τουλαχιστον κακογυρισμενη.
Το βιβλιο δεν το εχω πιασει στα χερια μου,αλλα νομιζω οτι τοτε δεν υπηρχε καν.

Την ταινία που είχες δει τότε αγαπητέ Πάρη την είχαμε προβάλει στα πλαίσια των εκδηλώσεων που έκανε η επιτροπή για τη διάδωση της Κολούμπια, φυσικά δεν διασώθηκε, Το βιβλίο τότε δεν υπήρχε γράγτηκε αργότερα, αφού μετά βασάνων και κόπων κτάφερα να βρώ και άλλα στοιχεία και νομίζω ότι είναι ένα αλληλοσυμ΄πλήρωμα βιβλίο - ντοκιμαντέρ. Μία ταινία που πηγαίνει επίσημα στο φεστιβάλ Θεσσαλονίκης σε πληροφορώ ότι περνάει από πολούς τεχνικούς ελέγχους και από πολλές κριτικές επιτροπές οπότε το "τουλάχιστον κακογυρισμένη" μου χτυπάει κάπως περίεργα και δεν νομίζω ότι προάγει την κριτική που σαφώς είναι καλοδεχούμενη και επιβεβλημένη.

Αντώνης Κασίτας
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 07 Απρ 2010 10:34 pm

Re: Χιώτης βιβλίο και ντοκιμαντερ

#7 Δημοσίευση από Αντώνης Κασίτας »

Pikinos έγραψε:
Kokona έγραψε:ο μάγκας που έβαλε κολόνια στο τραγούδι
Μάιστα...δλδ αν κατάλαβα καλά, το τραγούδι στην π.Χ. (προ Χιώτη) εποχή βρωμούσε...

Κανας δημοσιογράφος είναι ο..."συγγραφέας";
Όχι φίλε μου ο συγγραφέας δεν είναι δημοσιογράφος, τουλάχιστον με τον απαξιωτικό τρόπο που το λες. Ο συγγραφέας είναι ένας εικονολήπτης. Πάντως για να ξέρεις δεν είναι όλοι οι δημοσιογράφοι "αλήτες ρουφιάνοι" οι περισότεροι τιμούν το λειτούργημά τους και διώκονται κιόλας γι' αυτό. Στην π. Χ όπως γράφεις, εποχή το τραγούδι δέν "βρωμούσε", από εξυπναδούλες έχουμε χορτάσει πια, απλώς ο τίτλος είναι μεταφορικός και αναφέρεται στις μεταρυθμήσεις που έκανε αυτός ο μουσικός....

Απάντηση

Επιστροφή σε “Προτάσεις”