Μεγάλη συμμετοχή στη σημερινή απεργία (5/5/10)

Ό,τι γίνεται στην επικαιρότητα και μας κεντρίζει το ενδιαφέρον..
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Γιωργος Κουκος
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 20 Σεπ 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Τορινο

#43 Δημοσίευση από Γιωργος Κουκος »

max εισαι ακριβως μεσα.. εκειι πρεπει να εστιασουμε. Λυσεις υπαρχουν. Καποιες ακριβως εμπρος μας απλα ο 'μαγος' δεν ειναι μαγος αλλα ταχυδακτυλουργος και το κολπο του λεγεται misdirection. Κατ εμε πρεπει να αναθεωρησει η χρηση του χρηματος αφου πρωτα μαθουμε τι ακριβως ειναι και ποιος ο σκοπος του σημερινου χρηματος. Πρεπει να αναθεωρηθουν ομως και πολλα αλλα που εχουν φτιαχτει κατα τη διαρκεια.

ΘΑΝΑΣΗΣ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 23 Απρ 2005 08:30 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΧΑΝΙΑ

#44 Δημοσίευση από ΘΑΝΑΣΗΣ »

Προσωπικά αν και είχα αντίθετη άποψη για το γράψιμο , δεν με άφησαν άθικτο τα μέτρα βέβαια , σέβομαι την απόφαση του Μάκη να συνεχίσουμε να γράφουμε για τη κατάσταση και δε θα μιλήσω ξανά για κλείδωμα . Μόνο κάνω έκκληση μη φτάσουμε σε καυγάδες με τα μέτρα που θα προτείνει ο καθένας μας . Και θα γίνει αυτό στα σίγουρα , αν σκεφτούμε τα πόσα ειπώθηκαν εναντίον μου γιατί ζήτησα να σταματήσει η κουβέντα φοβούμενος καυγάδες και μόνο αυτό , μου αρνήθηκαν αμέσως ή εμμέσως το δικαίωμα να έχω άποψη ή ειρωνεύθηκαν την άποψη μου .
Η ΖΩΗ ΚΥΛΑΕΙ ΣΑΝ ΤΟ ΝΕΡΑΚΙ

Άβαταρ μέλους
Γιωργος Κουκος
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 20 Σεπ 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Τορινο

#45 Δημοσίευση από Γιωργος Κουκος »

Θαναση νομιζω πως αυτο που συμβαινει (πολλα χρονια τωρα) και τα μετρα που θα πρεπει να παρει ο καθενας μας ειναι πολυ περα απο τα 'νεα μετρα' της κυβερνησης. Πρωτα πρεπει να εστιασουμε και να κατανοησουμε την αρχη του προβληματος.Σιγα σιγα ισως βρεθει ακρη.

Άβαταρ μέλους
ΧΑΡΗΣ 000
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 04 Μαρ 2010 02:23 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

#46 Δημοσίευση από ΧΑΡΗΣ 000 »

Καλησπέρα. Λέγομαι Νούφριος Χαράλαμπος είμαι 35 ετών ,γιός μεταναστών.
Δουλεύω από 14 χρόνο παιδί ,εργάτης σε συνέργια , εργοστάσια , χωράφια ,οικοδομές , όπου υπήρχε δουλεία . Βρέθηκα σε αυτή τη συγκύρια να είμαι ά ν ε ρ γ ο ς. Είμαι 5 μήνες άνεργος ,ξέρετε πως ανθρώπους ανέργους γνωρίζω ? Πολλούς. Της επίπτωσης της ανεργία της γνωρίζεται ?Ελπίζω να μην της μάθετε πότε . Αντί να είμαι σε κανένα εργοστάσιο να βγάλω το μεροκάματο κάθομαι και σας γράφω ,πως τα φέρνει η μύρα εγώ να γράφω χα χα χα …..άλλα τα ταλέντα μου , μα δεν τα χρειάζονται πλέον.
Διαβάζω με μεγάλο θαυμασμό της ωραίες έκθεσης κάποιον ανθρώπων .Έχω χρόνοοοο .Σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσα να γράψω τόσο ωραία .Μπράβο. Προφανώς η εξυπνάδα , γνώσεις σε συνδυασμό και λίγο ταλέντο φέρνει αυτά τα αποτελέσματα .Είναι προφανές ότι το γνωρίζουνε και οι ίδιοι ,αυτό τους δύνη αυτοπεποίθηση και φτερά να οδηγούνε μια κουβέντα όπου θέλουν και όπως θέλουν .Είμαι σίγουρος πως οποιαδήποτε ώρα μπορούν να σε κατατροπώσουν . Ουδέν μεμπτό .Εδώ έχω να πω αυτό. Φίλε πίκινε σπάω το κεφάλι μου να γράψω πέντε αράδες πέντεεε(γατί δεν το έχω ,το ’παμέ άλλα ταλέντα εγώ) ενώ εσύ ζωγραφίζεις με την πένα σου. Θέλω να σε ρωτήσω .Λέω αν ,αν βρέ αδερφέ αν η συγκυρίες σε βρίσκανε πρώτο τι θα έγραφες ? Αν τα παιδιά που χάθηκαν στη τράπεζα ήταν συγγενή σου, γυναίκα σου , φίλοι σου τι θα έγραφες ? Σίγα τα ωά ? Πως θα σου ακουγόταν αν σε αφορούσε ? Φίλε εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με στιχομυθίες, μα με ζωές ανθρώπων .Κανένας μας δεν μπορεί να φανταστή τη συνέπιες θα έχουν όλες αυτές οι εξέλιξης και πιστεψέμε ότι μας αφόρα όλους .
Πιστεύω ακράδαντα πως αν η μύρα σε είχε χτυπήσει ( κάτι που δε το εύχομαι ) θα έτρωγες σιδερά .Σε όλους μας μπορούσε να είχε συμβεί. Ας βάλουμε λοιπόν όλοι ένα χεράκι , ο καθένας από το μετερίζι του ,εσύ με την πένα σου προς όφελος .Ξέρεις καλύτερα από εμένα τη δύναμη έχει ο γραπτός λόγος . Δεν θέλω να αναλωθώ το πώς φτάσαμε ως εδώ άλλα με το τι θα κάνουμε! Παίδες ας διαφυλάξουμε την ανθρωπιά μας σαν κόρη οφθαλμού. Αύριο θα κλιθούμε να δώσουμε απάντηση στα παιδία μας .

Σήμερα μου πρότεινα να πάω σε κάποια δουλεία. Σε φούρνους μίας κεραμοποιίας , τρείς βάρδιες δουλεία και Σαββατοκύριακο με ρεπό δύο μέρες .Βεβαία λόγο κρίσης η μισθοδοσία θα είναι λίγο ελασσσσστική !Καταλαβαίνετε . Θα σας πω ένα μυστικό ςςςςςςςςςςςςς και προ κρίσης τα ιδία έκανε…….

Μπορεί και να πάω……… :(

Με τιμή Νούφριος Χαράλαμπος

Αφιερωμένο σε όλους μας……………..


Κατηραμένη φτώχεια

Δεν με φοβίσαν κύματα
χιόνια κι ανεμοβρόχια
όσο με φόβισες εσύ
κατηραμένη φτώχεια


Απ' τα φτωχά μου όνειρα
ένα σωστό δεν βγαίνει
όλα τα σκόρπισες εσύ
φτώχεια κατηραμένη


Στον έρωτα και στην ζωή
όπου και να με νοιώσεις
φτώχεια δεν πέρασε στιγμή
χωρίς να με πληγώσεις
Άσε με στο μεθοκόπι έτσι ειν' οι ανθρώποι
τόσο αμαρτωλοί κι ωραίοι τόσο άνθρωποι...

Άβαταρ μέλους
Marios 2nd
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 06 Δεκ 2005 04:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

#47 Δημοσίευση από Marios 2nd »

Πλέον όπως τα έχουν κάνει.....βγήκαμε από το μαντρί. Είμαστε ελευθέρας βοσκής....!!! Εύχομαι να βγουν όλοι και να μείνουν τα μαντρόσκυλα.

Το χρέος να το πληρώσουν αυτοί που το δημιούργησαν. Από τους πολιτικούς...μέχρι τον <<απλό>> κόσμο που τους εκλέγει τόσα χρόνια.
Μέχρι τον κάθε βλαχοκοινοτάρχη που θέλει 1000000 ευρώ να στρωσει χαλίκι 500 μέτρα δρόμο....!

Και είναι πολύ εύκολο.....να πάρουν τις λίστες από τις κομματικές εσωτερικές εκλογές....1000000 πήγε να ψηφίσει Σαμαρα μετά το φιάσκο της πενταετίας (απίστευτο)....και άλλο τόσο και παραπάνω είχαν πάει να βγάλουν τον τωρινό μας ηγέτη (εξωπραγματικό).
Ο λογαριασμός σε αυτούς παρακαλώ και στα λοιπά κομματόσκυλα.
Κούρασαν...και μας έχουν κάνει να σιχαθούμε την ζωή μας την ίδια!

Το 40% του εκλογικού σώματος δεν παει να ψηφίσει και αδιαφορεί όχι για τον τόπο του, αλλά για το όλο σύστημα που έχουν εγκαταστήσει.
Φρικάρει που δεν μπορεί να αντιδράσει....και έτσι μένουν αυτοί οι <<λαμπροί>> Έλληνες για να οδηγούν την χώρα στο αδιέξοδο, κάνοντας πλιάτσικο στον όποιον πλούτο έχουμε.

Μόνο τα κλάματα δεν είχα βάλει στις τελευταίες εκλογές...ακούγοντας φίλους μου να πιστεύουν σε όλα όσα τους υποσχόταν η μεγάλη δημοκρατική παράταξη. Λέω δεν είναι δυνατόν...δεν αντιλαμβάνοντε, δεν θυμούντε...? Και όμως φίλε Θανάση αυτοί οι άνθρωποι ένιωθαν την αλήθεια...Και τι να τους πεις...να μην τους ξαναμιλήσεις, δεν γίνεται. Αλλά πόσο να αντέξεις κάνοντας τους παρέα... Τους λυπάμαι ειλικρινά....!!

Οι εκλογές δεν γίνονται για πλάκα....και δεν είναι οπαδική κατάσταση. Μάλλον δεν πρέπει να είναι, γιατί πολλοι το βλέπουν ποδόσφαιρο φάση και πως θα βολέψουν το κουφάρι τους για λίγα χρόνια...μην νιάζοντας για τα παιδιά τους ή τις μελλοντικές γεννιές..
Οι κλέφτες του 2004, ήρθαν να αντικαταστήσουν τους επόμενους κλέφτες..
Να πω πως μιλούσαμε για 30-40 χρόνια διαφορά...και δεν θυμόμασταν....!
Ένας φίλος από δάυτους που ανέφερα πιο πάνω...μου λεγε....πολύ σοβαρά τα πέρνεις τα πράγματα με τις εκλογές.....!! Και τι ήθελες να κάνω ρε φίλε....?
Είμαι 36...και χρόνια βλέπω τριγύρο μου φίλους, γνωστούς και αγνώστους..να βολεύοντε εις βάρος του συνόλου....! Αυτή η νοοτροπία μας οδήγησε ως εδώ. Κούρασε το βόλεμα.....και τώρα θα ξεβολευτειτε....! Γιατί θα γίνει και αυτό .....<<βίαια>>...όπως σας διόρισαν !!

Οι πολιτικοί μας σαν καλοί υπαλληλοι που είναι εκτελούν εντολές....και αφήνουν τον κόσμο που δεν φταίει σε τίποτε, εκτός από το ότι ξεγελιέται εύκολα....να έρθει σε οικονομικο αδιέξοδο που δεν περιγράφετε.
Και όμως στο ευρωκοινοβούλιο ακούγονται φωνές ενάντια στο παράλογο που μας ζητάνε...και τα δικά μας χαϊβάνια (ή είναι εντεταλμένοι ?) λένε και ευχαριστώ για την λύση που μας δίνουν.....http://www.youtube.com/watch?v=3lN40jLc ... r_embedded

Θα ξαναευχηθώ καλή τύχη σε όλους....κουράγιο....και μην ξεχνάτε ποιοι πρόδωσαν τον τόπο μας....γιατί ρε γμτ ξεχνάμε εύκολα....!
Τελευταία επεξεργασία από Marios 2nd σε 11 Μάιος 2010 08:44 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#48 Δημοσίευση από Pikinos »

Εύκολο να κάνεις υποθέσεις για ανθρώπους που δε γνωρίζεις Χαράλαμπε. Σ’ αρέσει ο τρόπος που γράφω, μάλλον όμως δε καλοκατάλαβες τί λέω. Αλλιώς μπορεί και να μη με κατηγορούσες αναίτια ότι “κατευθύνω την κουβέντα“!

Ασκείς τα “εκλογικά σου δικαιώματα“ αλήθεια, Χαράλαμπε; Κι αν ναι (που δε μου πέφτει λόγος, αν όχι σχώρνα με), την “ανθρωπιά“ που επικαλείσαι, πού την καταχώνιασες τις μαύρες εκείνες Κυριακές;

Εγώ στη μοίρα μπορεί να μην πιστεύω, την πορεία μου όμως στο χρόνο δε την ξέρεις. Ούτε και την εμπειρία μου με το θάνατο. Ούτε και το γεγονός ότι προέρχομαι από οικογένεια εργατών και είμαι ο μόνος που σπούδασε. Κι ότι επίσης δούλεψα μαύρα από τα 15 μέχρι και τα 21, δε περίσσευαν βλέπεις στο σπίτι...

Στην ξενητειά (10ετία κοντεύει) επίσης μόνος, χωρίς να ξέρω καν τη γλώσσα(!), μια βαλίτσα κι ο τζουράς! Ούτε και μου παρείχε το γερμανικό κράτος τίποτα. Γιατί, αν είσαι γόνος μεταναστών όπως λες κι εγώ θυμάμαι ακόμα καλά από το σχολείο (πάνω-κάτω την ίδια ηλικία έχουμε), τα παιδιά των μεταναστών είχαν μόρια δωρισμένα στις εξετάσεις των δεσμών και ολιγόμηνη θητεία στο στρατό (διόρθωσέ με αν κάνω λάθος).

Κακώς θαυμάζεις το υποτιθέμενο “ταλέντο μου“, μύθος είναι, την παιδεία μου όμως σε διαβεβαιώ ότι την απέκτησα μόνος μου. Κι έμαθα πρωτίστως να μην κλαίγομαι! 15 χρόνια δουλεύω και δεν υπήρξα ούτε μια μέρα άνεργος.

Όσο για τις σκληρές βάρδιες που έπονται για σένα: θα ήθελες να σε πάρω μαζί μου στην Αραπιά;! Σου λέω στο λόγο της τιμής μου, ότι εκεί χρειάζεσαι κ ά τ ι π α ρ α π ά ν ω από καλή πένα για να επιβιώσεις!

Σου εύχομαι να αδράξεις από τη ζωή όλα όσα επιθυμείς και με χαιρετισμούς από Γερμανία,

Θανάσης

ΥΓ Προς Marios 2nd:

Βρε ορκισμένε οχτρέ, από πού αντλείς τόση διαύγεια ξαφνικά;! Με εκπλήσσεις θετικά, χωρίς πλάκα και δίχως ίχνος ειρωνείας!:D
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

Άβαταρ μέλους
liga rosa
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2009 07:36 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

#49 Δημοσίευση από liga rosa »

χάρη μια χαρά τα πας με το γράψιμο, θα έπρεπε να διαβάσουν τα δικά σου όσοι μιλάνε για θυσίες... το τραγούδι που αφιερώνεις έκατσα και το έβγαλα μόλις μάθαμε για το δντ, περίπου δυο βδομάδες πριν!
πίκινε, χαλάρωσε λίγο γιατί ο εχθρός δεν είναι τόσο ανάμεσά μας, μην τα βάζεις με όλους πια. έχουμε μεγαλύτερες μάχες να δώσουμε από αυτές του πληκτρολογίου!
το περίσσιο χαλάει το ίσιο

Απάντηση

Επιστροφή σε “Ειδήσεις”