Μεγάλη συμμετοχή στη σημερινή απεργία (5/5/10)

Ό,τι γίνεται στην επικαιρότητα και μας κεντρίζει το ενδιαφέρον..
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#22 Δημοσίευση από Pikinos »

Χασκίλ έγραψε:Ρε συ, Θανάση, τώρα που το ξανασκέφτομαι, αποκλείεται να μην έφτασαν τα νέα εκεί κάτω. Σε όλο τον κόσμο έκαναν γύρω τα νέα για τα επεισόδια της Αθήνας, εσύ ένας ενήμερος άνθρωπος πως έμεινες απ' έξω? Δεν το καταλαβαίνω!
Ftasan kai parftasan, alla den ta diabasa leptomerws, kathoti ekei pou hmoun, den uphrxe perithwrio xronou.

Egw thn pseudoekplhksh merikwn de katalabainw, oute kai tha thn afhsw anapanthth....

Emessws plhn safws eipa, opws kai o Presbuths, na meinei to politiko meros apoksw kai na perioristoume stiw penies, pou einai h kuria thematologia.

Eis aurio ta spoudaia...eimai Londino, exw kai mia oikogeneia pou me perimenei...
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

ΘΑΝΑΣΗΣ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 23 Απρ 2005 08:30 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΧΑΝΙΑ

#23 Δημοσίευση από ΘΑΝΑΣΗΣ »

Πολλή φόρα πήρες φίλε Αγη , όχι και νοσηρότητας . Μάζεψε τα λόγια σου . Δεν είμαι φερέφωνο κανενός και από ψυχική υγεία μια χαρά . Αφού επικαλείσαι ελευθερία έκφρασης και λόγου δώσε μου και μένα το δικαίωμα να την έχω . Βάλε τη γνώμη σου ότι πρέπει να συνεχίσει η πολιτική αντιπαράθεση και άσε τους admin να αποφασίσουν . Με την ευκαιρία μπορείς να μου αναφέρεις δημόσια μερικά σαϊτ και ΜΜΕ που μπορεί ο καθένας να γράφει ότι θέλει και εκτός γραμμής .
Η ΖΩΗ ΚΥΛΑΕΙ ΣΑΝ ΤΟ ΝΕΡΑΚΙ

Άβαταρ μέλους
Alcibiadis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 31 Αύγ 2008 08:07 pm
Τοποθεσία: όπου παίζει ο "γαύρος"!...
Επικοινωνία:

#24 Δημοσίευση από Alcibiadis »

Δεν θα συμφωνήσω ότι το θέμα που κουβεντιάζουμε έχει πολιτικό χαρακτήρα τουλάχιστον με τη στενή έννοια. Στη πρόσφατη παλλαική απεργία συμμετείχε ο εργαζόμενος κόσμος με δικαιολογημένη αγανάκτηση γιατί χωρίς να φταίει τον επιστρέφουν εργασιακά 200 χρόνια πίσω. Και μην ακούσω πάλι για τη καραμέλα του "τεμπέλη" εργαζόμενου Έλληνα!!!
Τα κέρδη των επιχειρήσεων απο το 1990 έως το 2007 αυξήθηκαν 28 φορές, απ' τους ..."τεμπέληδες".......
Αντί λοιπόν να πληρώσουν αυτοί που δημιούργησαν το πρόβλημα και που κατασπατάλησαν το δημόσιο χρήμα, καλούμαστε εμείς οι εργαζόμενοι και συνταξιούχοι με έμμεση και άμεση φορολογία ακόμα και με την εν ψυχρώ αρπαγή των μισθών να βγάλουμε τα κάστανα απ τη φωτιά.
Πρόκειται για ένα βαρύτατο κοινωνικό πλήγμα με προεκτάσεις ανεξέλεγκτες και για έναν σύγχρονο ραγιαδισμό, που αν δεν αντιδράσουμε, αν δεν υπερασπίσουμε την αξιοπρέπειά μας θα είμαστε άξιοι της τύχης μας και της τύχης των παιδιών μας...
Δεν νομίζω λοιπόν ένα τέτοιο θέμα -- που πλήττει τον φτωχόκοσμο κυρίως-- να μας βγάλει απ' το σκοπό της σελίδας.
Ας περιορίσουμε για λίγο τις πενιές... Δεν νομίζω να κινδυνέψει ο νταλγκάς μας!! :lol:
Τελευταία επεξεργασία από Alcibiadis σε 07 Μάιος 2010 07:36 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός! (Αρκάς)

http://rembetikoidialogoigmail.blogspot.com

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#25 Δημοσίευση από AGIS »

Η άποψη μου είναι, ότι "το να αποφασίζουν ένα-ένα τα σάιτ "να αφήνουν την πολιτική αντιπαράθεση απ' έξω", θα αποτελούσε σύμπτωμα κοινωνικής νοσηρότητας και αυτό δεν αποτελεί την παραμικρή προσωπική νύξη για σένα, Θανάση.

Κατά την άποψη μου η αυτολογοκρισία είναι φαινόμενο κοινωνικά νοσηρό.

Επί τη ευκαιρία, μιά που πιάσαμε κουβέντα, το ποιος "βάζει βαλτούς" το μαθαίνουμε συνήθως κατόπιν εορτής.
Έτσι λχ χάρη πριν από χρόνια μάθαμε, ότι αυτός που παλιότερα "έβαζε βαλτούς" στην Ελλάδα λεγόταν "κόκκινη προβιά", στην Ιταλία "γκλάντιο" κλπ κλπ: σε κάθε χώρα και διαφορετική ονομασία. Τις ονομασίες αυτές τις μάθαμε, όταν τα σχετικά "προγράμματα" υποτίθεται ότι καταργούνταν.
Ακόμα πιο παλιά, επίσης, στη Γερμανία το ίδιο ζήτημα αφορά γεγονότα όπως τον "εμπρησμό του ράιχσταγκ". Στις ΗΠΑ, πάλι, γίνεται λόγος για την "πρωτομαγιά του σικάγο".
Για τα όσα λοιπόν συμβαίνουν στο παρόν, υπομονή, αργά ή γρήγορα θα πάρουμε τις απαντήσεις μας.

Πάντως νομίζω ότι η ένταση των τελευταίων ημερών είναι φυσικό να αντανακλάται και σε κάθε χώρο δημόσιας έκφρασης. Θα πάρουν όμως τα πράγματα την πορεία τους, δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος επιπόλαιων "θεσμοθετήσεων".

Άβαταρ μέλους
whashnez
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 20 Φεβ 2006 02:58 pm

#26 Δημοσίευση από whashnez »

Το θέμα πάντως είναι , αγαπητοί ρεμπετολόγοι , να κατεβαινουμε όλοι μαζι κατω στις διαμαρτυρίες ,ώστε να μην τους περάσει ετσι ευκολα , θα ήταν κριμα να παραδωθουμε σχεδόν αμαχητι στην νέα οικονομική χούντα της εποχής μας .
Αυτά τα νέα μέτρα μας "σκοτώνουν" όλους .

Ματσάκια πεντοχίλιαρα (πενηντά-ευρα) θες για να την περάσεις ,
κι αμα καλά-καλά σκεφτείς και τα μυαλά θα χάσεις .
[/i]

Πάντα επίκαιρος ο Μάρκος

Άβαταρ μέλους
Χασκίλ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 27 Δεκ 2006 11:53 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#27 Δημοσίευση από Χασκίλ »

Δεν μπορεί άνθρωποι που ακούνε ρεμπέτικο να μην ανησυχούν για το πολιτικό γίγνεσθαι της χώρας τους.
Μέσα στα πλαίσια, λοιπόν, του εύλογου, του φανερού και του αυτονόητου, θέλησα κι εγώ να μεταφέρω την άποψή μου, για να μην πω την αγανάκτησή μου, η οποία και έχει φτάσει στο λαιμό και με πνίγει. Δεν πνίγει μόνο εμένα. Έτσι θέλω, τουλάχιστον, να πιστεύω. Μας αφορά όλους, ανεξάρτητα από κόμματα και χρώματα.

Θα τα βρούμε (και ήδη τα βρίσκουμε) μπροστά μας. Οι αυξήσεις σε όλα τα είδη πρώτης ανάγκης και οι μειώσεις των μισθών ταυτόχρονα, θα γίνουν σε όλους ανεξαιρέτως.

Με χαρά διαπιστώνω ότι όλοι κρατήσαμε την κουβέντα σε υψηλό επίπεδο. Δεν είναι τυχαίο. Έχουν ζυμωθεί πολλές φορές οι γνώμες μας εδώ μέσα και θα συνεχίσουν για πολλά-πολλά ακόμα χρόνια.

Οι ίδιοι οι ρεμπέτες ήταν πάντα (με τον δικό τους τρόπο ο καθένας) ενεργοί πολιτικά, μέσα από τις πράξεις τους, τον τρόπο ζωής τους, ακόμα και από τα τραγούδια τους. Δεν ήταν λίγοι αυτοί που πήγαν ακόμα και εξορία. Ας ελπίσουμε, τουλάχιστον, ότι δεν θα χρειαστεί να πάμε κι εμείς εκεί. :)

ΑΓΓΕΛ/ΛΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 16 Δεκ 2004 12:43 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

#28 Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛ/ΛΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ »

Διαβαζω στο internet, παρακολουθω στην τηλεοραση (απο επωνυμους και μη) αποψεις του στυλ... δε μπορει να πληρωνει ο απλος λαος καθε φορα που υπαρχει προβλημα, να μπουν φυλακη αυτοι που κατασπαταλησαν το δημοσιο χρημα, οι πολιτικοι ειναι διεφθαρμενοι και αλλα τετοια...

Θα μου πειτε... εχουν αδικο??? Θα σας απαντησω οτι εξαρταται απο την αναγνωση που κανει ο καθενας μας στα πραγματα.
Δε μπορει 36 χρονια να μας κυβερνουν οι ιδιοι ανθρωποι, χρονια ολακερα να γινονται οι ιδιες διαμαρτυριες για τα ιδια πραγματα, δεκαετιες τωρα να στιβαζομαστε στις ουρες των δημοσιων υπηρεσιων σαν ζωα, να μην υπαρχει εκπαιδευση υγεια ουτε καν δρομοι να μπορουμε να παμε στα σπιτια μας, και στις επομενες εκλογες να τρεχουμε ολοι μας, και να τους δινουμε 80 με 85% καθε φορα.
Υπαρχει μια τεραστια υποκρισια... Δε γινεται να κατηγορουμε το Δημοσιο (χρονια τωρα αυτη η δουλεια) και την αλλη στιγμη να προσπαθουμε με χιλιους τροπους να "χωθουμε" κι εμεις ή τα παιδια μας ωστε να βολευτουμε επιτελους...
Θα μπορουσα να γραφω για ωρες (οπως και 'σεις αλλωστε) αλλα τελικα αυτο που θελω να πω ειναι οτι για να αλλαξουν τα πραγματα, η κοινωνια και ολο αυτο το οικοδομημα τελος παντων μεσα στο οποιο ζουμε θα πρεπει να αλλαξουμε ολοι εμεις, ο καθενας μας ξεχωριστα... Δε ειναι δυνατον να αγοραζουμε εφημεριδες για τα σιντι τους, να βλεπουμε "γκρικ αιντολ" και "ελλαδα εχεις ταλεντο"στη TV, να τα σπαμε στα σκυλαδικα, να εχουμε κυριολεκτικα αγνοια για πραγματα που αφορουν τη ζωη μας και τη ζωη των παιδιων μας και καθε φορα τελευταια στιγμη να ανακαλυπτουμε την "Αμερικη".Ειναι τουλαχιστον απαραδεκτο...
Το κακο ειναι οτι περιμενουμε απο τους αλλους να μας σωσουν και δεν προσπαθουμε να σωθουμε μονοι μας.Ιστορικα, ποτε κανεις δεν εσωσε κανεναν... αυτο που συνεβη ηταν οτι - απλα - καποιοι ανθρωποι "τραβηξαν" μπροστα και υπηρξαν πολλοι που ακολουθησαν.
Καταλαβαινω βεβαια οτι η αποψη μου δεν αφορα και πολυ το Φορουμ γιατι (και δεν ευλογω τα γενια μας) ξερω οτι υπαρχει επιπεδο και υψηλο μαλιστα, αλλα μη ξεχναμε κατι... Μειοψηφια ειμαστε και μαλιστα πολυ μικρη, η μαζα ξερετε ποσο μεγαλη ειναι και πως χρησιμοποιει το μυαλο της...
Α, και κατι αλλο... Δεν ειμαι δημοσιος υπαλληλος και ουτε προσπαθησα ποτε να γινω...
ΑΧ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΦΑΝΤΑΣΜΕΝΗ
ΚΑΙ ΚΟΡΜΙ ΜΟΥ ΜΟΝΑΧΟ
ΑΝ ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΑΝΤΡΕΨΩ
ΣΑΝ ΤΣΙΓΑΡΟ ΝΑ ΚΑΩ...

Απάντηση

Επιστροφή σε “Ειδήσεις”