Μεγάλη συμμετοχή στη σημερινή απεργία (5/5/10)

Ό,τι γίνεται στην επικαιρότητα και μας κεντρίζει το ενδιαφέρον..
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#36 Δημοσίευση από Pikinos »

bill1961 έγραψε:Έντονο πρόβλημα όσφρησης (αν και δεν είμαι γιατρός).
Τώρα που σε ξαναδιαβάζω νομίζω ότι μπερδευτήκαμε αμφότεροι: δεν εννοούσα ότι ο χώρος προωθεί ιδέες (αυτό κατάλαβες; ). Κοινώς όπως φαίνεται από την πρότασή μου, η κουβέντα μυρίζει, όχι ο ιστοχώρος!

Εγώ είπα ότι κάποιοι αναπαράγουν ιδέες παίρνοντας βήμα από το χώρο. Και ξέρουν ποιοί είναι.
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

Άβαταρ μέλους
Χασκίλ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 27 Δεκ 2006 11:53 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#37 Δημοσίευση από Χασκίλ »

Ξέρεις κάτι, Θανάση; Σε άλλα από αυτά που έγραψες συμφωνώ και σε άλλα διαφωνώ (δεν θα πω ούτε για τα μεν ούτε για τα δε). Το ίδιο άλλωστε μου συνέβη και με όλες τις γνώμες που ακούστηκαν και με όλες τις απόψεις που παρουσιάστηκαν.

Εμένα με ενδιαφέρει που πήρες θέση. Που έβαλες κάτω την γκλάβα σου και έγραψες 5 αράδες για το θέμα. Και αυτό έκαναν και όλοι οι υπόλοιποι είτε είναι είτε δεν είναι κουκουτζά, που στην τελική δεν είναι εκεί το θέμα μας.

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#38 Δημοσίευση από mpletsas »

Ένας κανόνας που (ακόμα) ισχύει στην σελίδα από την ίδρυσή της είναι να μην γίνονται κουβέντες καθαρά πολιτικού χαρακτήρα. Η Σταυρούλα (με σκεπτικό, όπως μου εξήγησε, το ότι οι συνθήκες είναι ακραίες) έκανε μια εξαίρεση. Κατά συνέπεια, όλοι είχαν το περιθώριο, στα πλαίσια του παρόντος τόπικ, να μιλήσουν με καθαρά πολιτικούς όρους.

Επειδή όμως βλέπω ότι η συζήτηση παρεκτρέπεται ακόμα και από αυτά, θα την παγώσω για μερικές ώρες, προκειμένου να ηρεμήσουν τα πνεύματα, να κάνω κάποιες παρεμβάσεις συντονιστικές και, κατόπιν, να συνεχίσουμε εποικοδομητικά.

Το τόπικ θα μπει αργότερα ο Μάκης να το ξεκλειδώσει και συνεχίζουμε..

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

Απλά

#39 Δημοσίευση από AGIS »

Όταν "κλείδωνε" το θέμα είχα ήδη γράψει αρκετά πράγματα, τα οποία τώρα έσβησα ίσως όχι ως άνευ νοήματος, αλλά περισσότερο ως (ίσως) άνευ χρησιμότητας.

Από όλα αυτά διατηρώ το εξής: Προσωπικά απλώς δηλώνω προσβεβλημένος.

Και δεν θεωρώ καθόλου απαραίτητο να εξηγήσω το γιατί. Όποιος καταλαβαίνει καταλαβαίνει.

Κατά τα άλλα, το είπα το λέω και θα το ξαναλέω, πως ό,τι και να λες εσύ Θανάση (πίκινος) και όποια κι αν είναι η στάση σου απέναντι στα πράγματα, είμαστε όλοι αντιμέτωποι με μιά πολιτική, την οποία αν δεν αποκρούσουμε και δεν αντιστρέψουμε, θα οδηγήσει σε έναν κοινωνικό κατήφορο χωρίς πάτο.
Για τον σκοπό αυτό, ο αγώνας που ξεκίνησε προχθες δεν είναι παρά αφετηρία.

Και αυτή την αντίληψη, αυτή την ιδέα, πράγματι την "αναπαράγω παίρνοντας βήμα από το χώρο", ξέροντας πράγματι "ποιος είμαι" ( !!! ) , όπως και "ξέροντας ποιος είμαι" θα την αναπαρήγαγα και την αναπαράγω, όσο μπορώ και όπως μπορώ, "παίρνοντας βήμα" από οπουδήποτε: στο σπίτι μου, στο δρόμο, στο καφενείο, στην ταβέρνα, στη δουλειά μου. Παντού.

Άβαταρ μέλους
Γιωργος Κουκος
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 20 Σεπ 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Τορινο

#40 Δημοσίευση από Γιωργος Κουκος »

καθως η ιστορια ειναι προσφατη...

http://www.youtube.com/watch?v=9loPiyKm ... re=related

δειτε ολη τη σειρα.

Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#41 Δημοσίευση από Pikinos »

Χασκίλ έγραψε:Εμένα με ενδιαφέρει που πήρες θέση. Και αυτό έκαναν και όλοι οι υπόλοιποι είτε είναι είτε δεν είναι κουκουτζά, που στην τελική δεν είναι εκεί το θέμα μας.
Και τί καταλάβαμε που πήρα θέση βρε Χασκηλάκι; Ό,τι είπα είναι τετριμμένο όσο δε πάει, καθότι ΟΛΟΙ τα ξέρουνε! Υπάρχει άνθρωπος που δε νοιώθει την αλήθεια; Κι όταν λέω “αλήθεια“ δεν εννοώ την αλήθεια γενικά και αόριστα, παρά τα απτά γεγονότα!

Και σαφώς δεν είναι το θέμα μας τί πιστεύει ο καθείς, ούτε και με νοιάζει ο πολιτικός χώρος που κινείται. Την υποκρισία όμως δεν την μπορώ, κι ακόμα λιγότερο τις “γραμμές“.

Ο Κούκος με αναφορά στην τέχνη και τις ανθρώπινες αξίες έθιξε κάτι πολύ ουσιώδες, κατά τη γνώμη μου όμως από λάθος οπτική γωνία. Ας το δούμε:

Παρατηρήστε τα έργα, τόσο της τέχνης όσο και του πνεύματος (γλυπτική, μουσική, φιλοσοφία) κατά τη διάρκεια της νεανικής ηλικίας των πολιτισμών: λάμπουν από σφρίγος και υγεία! Για ποιό λόγο; Γιατί οι άνθρωποι τότε προσέδιδαν νόημα και ουσία στις λέξεις και συνεπώς και στις αξίες! Έλεγες πχ “φιλανθρωπία“ και το εννοούσες!

Συγκρίνετε λοιπόν με το σήμερα, που ο πολιτισμός είναι στη δύση του: “φιλανθρωπία“ είναι το πρωί να διαδηλώνεις για τα παιδιά που πεινάνε στην Αϊτή, ενώ ο ίδιος δεν έχεις καν λύσει τα ζωτικά σου προβλήματα, και την αποφράδα Κυριακή να διαιωνίζεις την κυριαρχία του δυνάστη σου, τραβώντας άμα λάχει κι ένα χέρι ξύλο στη γυναίκα σου πρωτού την πέσεις για ύπνο με καθαρή συνείδηση!

Αν δεν επαναπροσδιοριστούν οι αξίες, δε βλέπω φως! Ούτε κι έχω ψευδαισθήσεις για να ελπίζω σε κάτι τέτοιο! Και πάλι τα βαρετά που λέω δεν είναι αποφθέγματα δικής μου σοφίας! Τα αναλύσανε κάποιοι στις αισχατιές τους πριν από 170 χρόνια!
AGIS έγραψε:είμαστε όλοι αντιμέτωποι με μιά πολιτική, την οποία αν δεν αποκρούσουμε και δεν αντιστρέψουμε, θα οδηγήσει σε έναν κοινωνικό κατήφορο χωρίς πάτο. Για τον σκοπό αυτό, ο αγώνας που ξεκίνησε προχθες δεν είναι παρά αφετηρία.
ΑGIS (που μου είσαι συμπαθέστατος και το ξέρεις),

το τέρας που έχουμε να αντιμετωπίσουμε, μονάχοι μας το φτιάξαμε! Στο δε κατήφορο δεν είμαστε: προπολλού πιάσαμε πάτο!

Όπως είπα και χθες, ούτε “αγώνα“ διαβλέπω πουθενά, πόσο μάλλον “αφετηρία“...τέλμα, ίσως!

Σταματάω εδώ, αποτραβιέμαι στις πενιές μου...
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#42 Δημοσίευση από max »

Εϊχα μέρες να διαβάσω αναρτήσεις στη σελίδα, και ήμουν και εγώ κάτω στους δρόμους να διαμαρτυρηθώ και να πάρω θέση για όσα συμβαίνουν γύρω μας. Για μια κατάσταση που δεν φταίμε εμείς σε τίποτα που φτάσαμε εδώ, που στην περίοδο "ανάπτυξης" μας απομυζούσαν, τώρα πάνε να μας πάρουν και τα σώβρακα.

Δεν ήμουν ενημερος για τα κλειδώματα, πιστεύω ότι ο καθένας χρειάζεται να πάρει θέση για όλα αυτά που συμβαίνουν ειδικά τελευταία. Για την αφαίμαξη του κόπου όλων των εργαζομένων και των συνταξιούχων προς όφελος μιας ελίτ ανθρώπων. Και όσο ο κόσμος πεινάει, τράπεζες και μεγαλοκαρχαρίες συνεχίζουν να έχουν υπέρογκα κέρδη. Τα νέα μέτρα υπόσχονται πέρασμα από την "κρίση" με στρατιές ανέργων που ψάχνουν για δουλειά, η σύνταξη φαίνεται άπιαστο όνειρο, βασικά δικαιώματα καταπατούνται ενώ η αδιαφορία και ο ατομισμός αποτελούν βασικά στοιχεία της καθημερινότητάς μας.

Όποιος θέλει ας συνεχίσει να γράφει, είναι εποικοδομητικό για όλους μας πιστεύω.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Ειδήσεις”